Bolzano-Wenecja czyli dolce vita na dwóch kółkach

Bolzano-Wenecja czyli dolce vita na dwóch kółkach
Dostępne terminy: brak
Kraje: Włochy
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: szczegóły w warunkach
Transport: autokar / bus

Bolzano-Wenecja czyli dolce vita na dwóch kółkach

Proponujemy rowerową wędrówkę przez jedne z najpiękniejszych i najciekawszych włoskich regionów. Podróż zaczniemy w stolicy Południowego Tyrolu w Bolzano, by następnie przez Trydent, jezioro Garda oraz przez Wenecję Euganejską (Veneto) dotrzeć do Wenecji.

Przejedziemy przez miejsca licznie odwiedzane przez turystów z całego świata. Przemieszczając się na rowerach unikniemy jednak tłoku, za wyjątkiem oczywiście najbardziej popularnych miast znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, takich jak Werona, Vicenza, Padwa czy Wenecja. Będziemy "rowerować" przez bardzo zróżnicowany teren. Towarzyszyć nam będzie widok gór, wzgórz, równin, jezior, rzek i kanałów a na końcu wysp i wybrzeża morskiego. Przemierzane przez nas regiony słyną z produkcji wina, serów, wyrobów mięsnych i sadów owocowych. Bez wątpienia oczarują nas dwie największe atrakcje na naszej trasie: jezioro Garda o czystej, turkusowej wodzie, zmieniającej kolor w zależności od pory dnia i miejsca, z którego się patrzy oraz Wenecja zwana "Królową Adriatyku" - zbudowana na 118 małych wyspach na bagnistej lagunie. Wyobrażając sobie Wenecję, od razu widzimy miasto na wodzie, kanały, gondole, pałac dożów i wysoką dzwonnicę św. Marka, patrona miasta. Tylko dzięki wędrówce na rowerze poznacie dobrze atrakcje i życie mieszkańców tego zakątka Włoch. Na trasie czeka na nas jeszcze przecież Werona – miasto Romea i Julii, Vicenza – miasto renesansu czy Padwa – miasto uniwersyteckie. Nie wspominając o licznych zamkach, renesansowych willach i ciągnących się kilometrami winnicach. Liczne na trasie rodzinne pizzerie, niewielkie knajpki z lokalnym winem czy możliwość zatrzymania się na aromatyczną kawę przy pucharku włoskich lodów powoduje, że podczas naszej wycieczki staniemy się częścią prawdziwego włoskiego "dolce vita"!

Charakter trasy
Pokonamy ok. 330 kilometrów w większości po bardzo dobrych ścieżkach rowerowych. Czasami będziemy korzystać z lokalnych dróg i szutrów. Trasa łatwa i płaska. Poprowadzona w wiekszości wzdłuż rzek i kanałów. Jedynie dwa większe podjazdy na całej długości trasy. Trasa dla każdego kto kocha słońce, góry, jeziora, morze i ....rower!

Kraje: Włochy

Trudność: łatwa

Długość trasy: ok. 330 km

Dni podróży: 8 dni

Dni na rowerze: 6 dni


Dzień 1. - wyjazd z Polski
Wyjazd z Krakowa (przez Katowice) w godzinach porannych (ok. 6.00 - 7.00), przyjazd na miejsce w godzinach nocnych.

Dzień 2.  Bolzano – Trydent (ok. 65 km)
Rowerową podróż do Wenecji zaczniemy w Bolzano - stolicy Południowego Tyrolu. Ciekawostką jest to, że miejscowe Muzeum Archeologicznym słynie, ze znajdującej się w nim, odnalezionej w Alpach mumi Otziego – "człowieka z lodu" zmarłego ok. 5300 lat temu. Za Bolzano będziemy podążać cały czas wzdłuż rzeki Adyga, poprzez sady i winnice, z widokami na przepiękne góry, aż dojedziemy do Trydentu. Miasto oczaruje nas zabytkami, widokiem ośnieżonych szczytów na przedmieściach oraz palm nad wodą. Pospacerujemy po Piazza del Duomo gdzie stoi katedra San Vigilio. W XVI wieku ogłoszono w niej dekrety słynnego soboru trydenckiego.

Dzień 3.  Trydent – Riva del Garda – Desenzano (ok. 50 km + prom)
Dzisiaj podróżując dalej wzdłuż rzeki Adyga dojedziemy do miasta Rovereto. Po drodze miniemy wiele winnic oraz dobrze przygotowane miejsca piknikowe. Za Rovereto odbijemy w kierunku Jezioro Garda. "Rowerowanie" zakończymy w miejscowości Riva, gdzie strome szczyty schodzą bezpośrednio do błękitnej wody. Rosną tu palmy, oliwki, cytryny i pełno jest uroczych knajpek. Miasteczko i okolice są ulubionym miejscem windsurferów z całej Europy.

Następnie promem przepłyniemy przez całe Jezioro Garda podziwiając wspaniałe widoki.
Jest to największe i najczystsze jezioro we Włoszech. Na dzisiejszej trasie jeden większy podjazd na 40 kilometrze.

Dzień 4.  Peschiera – Werona (ok. 58 km)
Po śniadaniu rozpoczniemy wędrówkę przemieszczając się wzdłuż jeziora Garda. Jadąc na rowerze będziemy cieszyć oczy widokiem pięknych promenad, plaż i średniowiecznych miasteczek, otoczonych starymi murami, takich jak Peschiera, Lazise, Bardolino czy Garda. Są to miejscowości z uroczymi ryneczkami pełnymi rastauracji i kawiarni. Takie na przykład Bardolino szczyci się swoimi winnicami i oliwnymi gajami. Wytwarzane jest tu sławne i znane w świecie czerwone wino. Po drodze możliwość degustacji wina w piwniczkach winnych oraz tradycyjnych przysmaków w lokalnych restauracjach "trattorie".

Następnie odbijemy od jeziora. Pokonamy jedyny podjazd na trasie i wzdłuż kanałów i rzeki Adyga dojedziemy do Werony. Jest to jedno z najpiękniejszych miast regionu Veneto. Miasto wpisane na listę UNESCO. Zwrócimy uwagę na amfiteatr z czasów rzymskich – trzeci co do wielkości na świecie. Natomiast kto jeszcze szuka szczęścia w miłości to powinien dotknąć prawej piersi Julii:) - posągu stojącego na dziedzińcu jej domu.

Dzień 5.  Vicenza – Padwa (ok. 50 km)
Dzisiaj czeka nas jazda wzdłuż rzeki Bacchiglione, do starego, uniwersyteckiego miasta Padwa. Wyruszamy z Vicenzy. Rozsławionej przez XVI-wiecznego architekta Andrea Palladio. Vicenza jest wręcz nazywana "miastem Palladia" i to jemu zawdzięcza swój architektoniczny, renesansowy wygląd. Wyjeżdżając z miasta przejedziemy obok Villa Rotondo, jednego z jego najsłynniejszych projektów. Wędrując przez wioski i miasteczka włoskiej prowincji zatrzymamy się na odpoczynek przy zamku, w którym znajduje się muzeum archeologiczne rzeki Bacchiglione

Wycieczkę zakończymy w Padwie. Dzięki założonemu tu w 1222 roku uniwersytetowi, miasto zyskało sławę jednego z prężniejszych ośrodków naukowych i kulturalnych Italii. Studiował tu m.in: Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski czy Jan Zamoyski. Znajduje się tu również najstarszy na świecie ogród botaniczny założony w 1545 roku. Na największym placu miasta Prato della Valle znajdują się m.in posągi Stefana Batorego i Jana III Sobieskiego podarowane przez polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1789 roku.

Dzień 6.  Padwa – Chioggia (ok. 67 km)
Padwę opuścimy jadąc wzdłuż kanału Battaglia. Będziemy dzisiaj podróżować wzdłuż kanałów i rzeki Bacchiglione, które niegdyś były ważnymi szlakami żeglugowymi. Po drodze będziemy mieli okazje zobaczyć liczne wille i zamki a także zrobić przerwę na jednym z wielu miejsc piknikowych. Podróż zakończmy w miasteczku położonym na małej wyspie u południowego wejścia do Laguny Weneckiej. Chioggia nazywana jest często "małą Wenecją" ze względu na liczne kanały przecinające stare miasto. To urocza, miniaturowa wersja Wenecji.

Dzień 7.  Chioggia – Wenecja – Mestre (ok. 36 km)
Korzystając z lokalnych promów, będziemy się przemieszczać wzdłuż wysp Laguny Weneckiej. Czeka nas dzisiaj ekscytująca przejażdżka po dwóch wąskich wysepkach ze wspaniałymi widokami na Wenecję. Pierwszą przejedziemy Pellestrinę. Na następnej – Lido, możemy zrobić postój w wiosce Malamocco. Znajduje się tu kilka restauracji specjalizujących się w daniach z owoców morza. To właśnie na Lido odbywa się słynny wenecki Festiwal Filmowy. Z wysepki Lido dostajemy się na stały ląd i meldujemy się w hotelu. Zostawiamy bagaże i rowery i jedziemy do Wenecji. Była ona przez ponad tysiąc lat stolicą niezależnej Republiki Weneckiej (726-1797). Zabytki jej tworzą unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, za co uznaje się Wenecję za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Transport w mieście odbywa się w większości drogą wodną, a najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). Koniecznie trzeba zobaczyć Bazylikę, Plac i Dzwonnicę św. Marka – patrona miasta, a także Pałac Dożów czy Most Westchnień. 
Wieczorem wracamy do hotelu. 

Dzień 8. - powrót do kraju
Wyjazd w godzinach porannych, przyjazd do Katowic/Krakowa w godzinach nocnych.

CENA OBEJMUJE: 
7 noclegów w pensjonatach lub w namiotach na campingach
- transport busem
- transport rowerów
- transport bagaży w czasie przejazdu rowerami i asekurację

- opieka kierowcy-pilota
- GPS z mapami i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy (jeden GPS na rezerwację / grupę znajomych jadącą razem)
- ubezpieczenie KL 10 000 EUR,
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
- podatek VAT

CENA NIE OBEJMUJE:
- wyżywienia (w przypadku niektórych pensjonatów w cenie może być wliczone śniadanie)
- wynajmu roweru (możliwe wynajęcie roweru trekkingowego za dodatkową opłatą 250 zł/tydzień)
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
- opłat za przeprawy promowe

DOPŁATY:
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 550 PLN
- dopłata do jednej osoby w namiocie: 160 PLN

ZALECANE WYPOSAŻENIE:
- rower trekingowy, ewentualnie inny dostosowany do dłuższych przejazdów
- linka zabezpieczająca do roweru
- zapasowa dętka lub łatki
- podstawowe narzędzia rowerowe

UWAGI: 
- Jako organizator udostępniamy nasze namioty oraz karimaty. Śpiwory trzeba zabrać swoje. 
- Długość dziennych odcinków podawana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi, zwłaszcza w przypadku pensjonatów i hoteli.
- Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
- Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze. 
- Podane ceny dotyczą wyjazdu z i powrotu do Krakowa lub Katowic. Przy grupie min. 4 osób możliwy jest przejazd z innych miast, który wyceniany jest indywidualnie.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Moje Rowery jest wyjazd rowerowy Bolzano-Wenecja czyli dolce vita na dwóch kółkach, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie szczegóły w warunkach. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.