Camino Portugues

Camino Portugues
Dostępne terminy: brak
Kraje: Portugalia
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot
 • Lizbona – stolica o wielu obliczach
 • Urokliwe miasteczka i wioski
 • Fatima - miejsce cudownych objawień Maryjnych, w tym roku przypada ich 100 rocznica
 • Camino Portugues - średniowieczny szlak pielgrzymkowy
 • Tonąca w egzotycznej zieleni Sintra
 • Wyśmienita portugalska kuchnia
 • Degustacja Porto
 • Malownicze wybrzeże Oceanu Atlantyckiego
 • Coimbra - miasto uniwersyteckie ze średniowieczną uczelnią starszą niż UJ
 • Niepowtarzalny klimat domów pielgrzyma w których spędzimy część nocy

Na przełomie marca i kwietnia zapraszamy wszystkich, którzy już tęsknią za słońcem na podróż po Portugalii. W trakcie naszego wyjazdu pokonamy rowerem ponad 400 km z południa na północ. Wycieczka podzielona jest na dwie wyraźne części. Na początku, po zwiedzeniu Lizbony i Sintry, ruszamy w głąb lądu wzdłuż szlaku pielgrzymkowego Caminho da Fatima którym to dotrzemy do tego słynnego miejsca objawień maryjnych. Z Fatimy przez kolejne 2 dni jedziemy szlakiem Caminho Portugues aż do Coimbry - miasta z najstarszym uniwersytetem w Portugalii. Stamtąd odbijamy na zachód by drugą połowę wyjazdu spędzić pedałując wzdłuż wybrzeża, aż do Porto.

Dzień 1 Przelot do Portugalii 

Przelot z Polski do Porto. Spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu. Wieczorek integracyjny. Nocleg w hotelu 3* (pokoje 2 os.)
 

Dzień 2 Wzdłuż Atlantyku

Porto – Vila Nova de Gaia – Espinho – Furadouro - ok. 40 km na rowerze  [W górę: 60 m / W dół: 120 m] Do południa krótkie zwiedzanie Porto. Następnie przejazd wzdłuż wybrzeża do mekki surferów i wędkarzy – Furadouro. Nocleg w apartamentach (pokoje 2-os. ze wspólną łazienką)
 

Dzień 3 Rezerwat wydm Sao Jacinto

Furadouro – Sao Jacinto Gafanha da Nazare – Praia de Mira - ok. 60 km na rowerze [W górę: 10 m / W dół: 10 m] Trasa wiedzie w kierunku południowym przez rezerwat wydm Sao Jacinto. Po przerwie na lunch wsiadamy na prom i przepływamy ujście rzeki by następnie kontynuować jazdę po wąskim kawałku lądu przypominającym mierzeję. Cały czas po naszej lewej mamy ocean a po lewej biegnącą równolegle do niego rzekę Rio de Aveiro. Nocleg w hotelu 3*
 

Dzień 4 Przez wydmy i plaże

Praia de Mira – Praia de Tocha – Figueira da Foz – ok. 50 km na rowerze [W górę: 180 m / W dół: 180 m] To już ostatni dzień na wybrzeżu, korzystamy więc z zalet mijanych miejsc. W przerwie obiadowej przygotujemy grilla na plaży a jeśli tylko pogoda pozwoli, będzie także możliwość popływania w Atlantyku. Pomiędzy kurortami trasa prowadzi przez wydmy w pięknym otoczeniu lasu sosnowego. Nawierzchnia ścieżki momentami pozostawia sporo do życzenia, ale za to trasę zakończymy w najlepszym hotelu na trasie, wyposażonym m.in. w basen.  Nocleg w hotelu 3*
 

Dzień 5 W głąb lądu po naukę ;)

Figueira da Foz – Montemor-o-Velho – Coimbra - ok. 48 km na rowerze [W górę: 60 m / W dół: 30 m] Dziś zmieniamy kierunek jazdy na zachodni. Zostawiamy wybrzeże za plecami jedziemy wzdłuż rzeki Mondego. Po drodze postój w Montemor-o-Velho, gdzie znajdują się imponujące ruiny zamku z XI wieku. Popołudnie spędzimy już na zwiedzaniu Coimbry – miasta z najstarszym uniwersytetem w Portugalii, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w hostelu (pokoje wieloosobowe)
 

Dzień 6 Szlakiem Caminho da Fatima

Coimbra – Rabaçal – Ansiao - ok. 50 km na rowerze [W górę: 510 m / W dół: 420 m] Jeden z najpiękniejszych widokowo dni na naszej trasie. Z dala od ruchliwych dróg, trasa wiedzie przez lasy eukaliptusowe, gaje oliwne i rozliczne winnice, gdzie na pewno zaliczymy degustację i zaopatrzymy się na wieczór. Po drodze zrobimy postój przy ruinach rzymskich niedaleko Rabaçal, a noc zatrzymamy się w niewielkim miasteczku Ansiao. Nocleg w sportowym ośrodku miejskim będącym także domem pielgrzyma (sale wieloosobowe)
 

Dzień 7 Na spotkanie z Matką Boską

Ansiao – Ouren – Fatima - ok. 54 km na rowerze [W górę: 600 m / W dół: 470 m] Dzisiejszy dzień jest najtrudniejszy na trasie, ale wysiłek rekompensują nam wspaniałe widoki i ciekawa okolica. Postoje po drodze będą jednak krótkie, tak by jak najwcześniej dotrzeć do Fatimy. Po południu zwiedzanie pieszo miasteczka i czas wolny (możliwość wzięcia udziału w nabożeństwach). Nocleg w hotelu 3*
 

Dzień 8 Pagórki Regionu Centralnego

Fatima – Minde – Malhou – Santarém - ok. 60 km na rowerze [W górę: 490 m / W dół: 730 m] Do południa czas wolny na zwiedzanie Fatimy. Następnie szlak wiedzie przez teren parku narodowego Serras de Aire a trasa to prowadzi w dół, to wije się w górę. Pod koniec dnia opuścimy tereny górzyste i dotrzemy na nocleg do Santarém. Nocleg w hostelu (sale wieloosobowe)
 

Dzień 9 W kraju Korridy

Santarém – Azambuja – Vila Franca de Xira - ok. 60 km na rowerze [W górę: 10 m / W dół: 90 m] Po śniadaniu podjedziemy rowerami do areny byków w . To właśnie ta miejscowość nazywana jest stolicą portugalskiej Korridy. Następnie przez Azambuja jedziemy do Vila Franca de Xira, gdzie zatrzymamy się na nocleg. Nocleg w hostelu (pokoje 4 os.)
 

Dzień 10 Wzdłuż ujścia Tagu

Vila Franca de Xira – Alverca do Ribatejo – Sacavem – Lizbona - ok. 42 km na rowerze Cały dzień poruszamy się w kierunku południowym po połączonym szlaku Caminho de Santiago Portugues i Caminho da Fatima, wzdłuż rzeki Tag. Wjeżdżając do przedmieść Lizbony zatrzymamy się w Parku Narodów a także zwiedzimy muzeum Kafelek. Wieczorem wspólny wypad pieszo do centrum. Nocleg w hotelu 3*
 

Dzień 11 Malownicze okolice Lizbony

Sintra – Altaia de Cina – Arneiro – Cascais - ok. 40 km na rowerze [W górę: 500 m / W dół: 670 m] Po śniadaniu jedziemy rowerami na dworzec kolejowy, skąd pociągiem udamy się do Sintry. Pierwszą część dnia spędzimy zwiedzając to malownicze miasteczko z licznymi pałacami wpisanymi na listę UNESCO. Po przerwie na lunch, ruszamy rowerami w kierunku wybrzeża by zakończyć nasz przejazd w Cascais – głównego kurortu wypoczynkowego w okolicach Lizbony. Stamtąd wrócimy do Lizbony pociągiem. Nocleg w hotelu 3*
 

Dzień 12 Powrót samolotem do Polski

Powrót samolotem do kraju.

Cena obejmuje:

 • Transport na terenie Portugalii zgodnie z programem
 • Transport bagażu pomiędzy miejscami noclegowymi
 • Zakwaterowanie: 11 noclegów wg programu
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Przelotów lotniczych do/z Portugalii (ok. 1000-1200 PLN)
 • Wyżywienia (ok. 15-25 EUR/dzień)
 • Biletów wstępu, zwyczajowych napiwków (ok. 50 EUR)
 • Wypożyczenia roweru (200 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1000 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Camino Portugues, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Portugalia, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.