Canal du Midi - rowerem przez Langwedocję

Canal du Midi - rowerem przez Langwedocję
Dostępne terminy: brak
Kraje: Francja
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: szczegóły w warunkach
Transport: samolot

Canal du Midi - rowerem przez Langwedocję

Zapraszamy w rowerową podróż po Langwedocji – regionie w południowo-wschodniej Francji słynącym z dobrych win, wspaniałych dań z ryb i owoców morza, średniowiecznej warowni Carcassonne, imponującej katedry w Narbonne, różowych flamingów i pięknych plaż z delikatnym złotym piaskiem.

Naszym „drogowskazem” będzie XVII-wieczny Canal du Midi (Kanał Południowy), najstarszy sztuczny szlak wodny w Europie, łączący miasto Tuluza ze śródziemnomorskim portem Sète.
Jadąc wzdłuż kanału odwiedzimy między innymi: Tuluzę (znaną także jako „różowe miasto”), największą fortecę Europy CarcassonneNarbonne z imponującą katedrą Saint-Just-et-Saint-Pasteur, śliczne portowe miasteczko Gruissan (jedno z najpiękniejszych we Francji), znane z uprawy winorośli i walk byków Béziers i wreszcie położone na półwyspie miasto Sète, które dzięki licznym mostom i kanałom przypomina nieco włoską Wenecję.

Canal du Midi, który będzie naszym wiernym towarzyszem przez większość czasu, poprowadzi nas przez urzekający krajobraz południowej Francji - przez winnice, idylliczne wioski i historyczne miasteczka. Podróżując rowerem po Langwedocji będziemy zachwycać się nie tylko przyrodą, wyśmienitą kuchnią, zabytkowymi kościołami i zamkami, ale także samym kanałem du Midi z jego licznymi śluzami, mostami i akweduktami.

Budowa kanału o długości 240 km trwała prawie 15 lat (1667-1681), pracowało na niej 12.000 robotników. Pomysłodawca i budowniczy kanału du Midi, francuski inżynier Pierre-Paul Riquet nie doczekał się otwarcia kanału, zmarł w Tuluzie rok przed zakończeniem prac. W 1996 roku Canal du Midi został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Charakter trasy
Trasa łatwa z kilkoma podjazdami, z którymi można zmierzyć się samodzielnie lub skorzystać z asekuracji busa. Poprowadzona w większości wzdłuż kanałów, częściowo po ścieżkach rowerowych. Na niektórych odcinkach będziemy korzystać z lokalnych dróg i szutrów.

Uwagi
1. Chociaż trasa jest łatwa, nie polecamy jej na rodzinny wyjazd z kilkuletnimi dziećmi.
Na niektórych odcinkach trasa rowerowa prowadzi bezpośrednio nad kanałem du Midi i jest stosunkowo wąska, dlatego – w trosce o bezpieczeństwo uczestników wyjazdu – nie jest ona zalecana dla dzieci w wieku poniżej 10 lat.

2. Na niektórych odcinkach trasa jest wyboista (wystające korzenie drzew).

3. Prosimy o zabranie ze sobą butów trekkingowych - będą potrzebne 4. dnia, gdy czeka nas krótka wędrówka do Châteaux de Lastours

Kraje: Francja

Trudność: łatwa z podjazdami

Długość trasy: ok. 368 km

Dni podróży: 8 dni

Dni na rowerze: 6 dni

1. dzień – przylot do Tuluzy, zwiedzanie miasta (ok. 25 km)

Pierwszy dzień spędzimy w Tuluzie, znanej też jako „La VilleRose”, czyli różowe miasto. Określenie „różowe miasto” Tuluza zawdzięcza charakterystycznej lekko różowej cegle, z której wykonane są fasady wielu budynków.

Najpiękniejsze różowe budynki znajdują się przy Place du Capitole, naszą uwagę zwróci tam z pewnością Le Capitole – imponujący budynek z 8 kolumnami z różowego marmuru, w którym znajdują się obecnie ratusz i teatr narodowy.

Niedaleko centrum starego miasta zobaczymy Pont Neuf – piękny stary most na rzece Garonne, który najładniej prezentuje się w nocy, gdy jest podświetlony. Warto wstąpić też do Bazyliki Saint-Sernin (bazyliki św. Saturnina, pierwszego biskupa Tuluzy) i zobaczyć osobliwą pod względem architektonicznym katedrę Saint-Étienne.

Tętniące życiem centrum Tuluzy, z licznymi wąskimi uliczkami, ciekawymi sklepikami i znakomitymi restauracjami to wymarzone wprost miejsce na popołudniowy lub wieczorny spacer. Warto skorzystać z okazji i spróbować kulinarnych specjałów regionu: Marget de Canard (delikatna kacza pierś z zieloną fasolką), Le Cassoulet (jednogarnkowa potrawa, w skład której wchodzi biała fasola, wieprzowina, confit z kaczki lub gęsi i obowiązkowo kiełbasa z Tuluzy) lub Bonbons à la Violette (fiołkowe cukierki).

Tuluza to nie tylko różowe budynki, zabytkowe kościoły, przytulne kawiarnie i dobre restauracje. To również główny ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego we Francji, siedziba koncernu lotniczego Airbus, produkującego samoloty pasażerskie i wojskowe. Jeśli interesujecie się lotami w kosmos, wybierzcie się koniecznie do Cité de l'espace (Miasto Kosmosu), nowoczesnego muzeum nauki z ciekawymi interaktywnymi wystawami na temat wszechświata i lotów w kosmos.

2. dzień: Tuluza – Castelnaudary (ok. 73 km)

Czas zacząć wreszcie naszą podróż wzdłuż Canal du Midi! Po śniadaniu wskoczmy na rowery i pojedziemy do Port de l'Embouchure – miejsca, w którym zaczyna się Canal du Midi. Znajduje się tam płaskorzeźba z 1775 r. przedstawiająca połączenie Oceanu Atlantyckiego z Morzem Śródziemnym dzięki budowie Kanału Południowego.
Z Tuluzy, przyjemną ścieżką rowerową nad kanałem, udamy się do Port Lauragais. Po drodze zobaczymy akwedukt d'Ayguesvives z XVII wieku i obelisk upamiętniający Pierrea-Paula Riqueta, budowniczego kanału du Midi.

Na koniec dnia dotrzemy do miasta Castelnaudary, które Pierre-Paul Riquet uczynił głównym portem nad Canal du Midi, tworząc tu Grand Bassin – olbrzymi basen portowy o powierzchni 7 ha. Spacerując po historycznym centrum miasta warto zobaczyć plac de Verdun, dawny klasztor karmelitów, kolegiatę Saint-Michael z pięknymi organami oraz Le Moulin de Cugarel, jeden z ponad 30 wiatraków, które jeszcze w XIX wieku były wykorzystywane w Castelnaudary do mielenia zboża.

3. dzień: Castelnaudary – Carcassonne (ok. 47 km)

Nie bez powodu dzisiejszy odcinek trasy jest znacznie krótszy od wczorajszego – dzięki temu spędzimy więcej czasu w Carcassonne, imponującym mieście-twierdzy wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niezwykła atmosfera tego miejsca przyciąga rzesze turystów i … filmowców.

Pamiętacie film „Robin Hood: Książę złodziei” z Kevinem Costnerem? To właśnie średniowieczna twierdza Carcassonne „grała” w tym filmie rolę zamku w Nottingham:-). Około 3 mln osób przyjeżdża co roku do Carcassonne, żeby zobaczyć największą i najlepiej zachowaną średniowieczną twierdzę Europy, Cité de Carcassonne, którą tworzą między innymi: zamek obronny (Château Comtal), bazylika Saint-Nazaire, 52 wieże i podwójny pierścień murów obronnych.

4. dzień: Carcassonne – zamki w Lastours – Homps (ok. 48 km lub 97 km z trasami dodatkowymi)

Po tym, jak wczoraj zdobyliśmy twierdzę Carcassonne czas wyruszyć na podbój zamków! Zdobędziemy dzisiaj Châteaux de Lastours – ruiny 4 katarskich warowni w Lastours, pięknie położonych na 300-metrowym skalistym zboczu.
Podczas krucjaty katarskiej (zwanej także krucjatą przeciw albigensom) ogłoszonej w 1209 r. przez papieża Innocentego III zamki w Lastours były schronieniem katarów i gniazdem ich zażartego oporu przeciwko krzyżowcom. Katarzy bronili się w Lastours do 1211 r., potem padały kolejne fortece i miasta i w 1229 r. krucjata przeciw albigensom zakończyła się sukcesem, a Langwedocja znalazła się pod władzą króla Francji.

Jeśli ktoś wczoraj narzekał, że dzień był zbyt „lajtowy”, dzisiaj będzie miał okazję, żeby trochę się zmęczyć. Najpierw z Trebes do Lastours czeka nas spory podjazd, ale spokojnie – pokonamy go busem:-) Oczywiście, ambitni rowerzyści mogą pokonać ten odcinek na rowerach, sprawdzając wytrzymałość swoich mięśni. Niestety dodatkowym utrudnieniem na tym odcinku jest spory ruch samochodowy.
Potem czeka nas dłuższy spacer pod górę (ok. 2 km, różnica wysokości ok. 180 m), do 4 katarskich zamków - Cabaret, Quertinheux, Tour Regine i Surdespine – wznoszących się dumnie na skalistym klifie. Koniecznie pamiętajcie o butach trekkingowych! Z pewnością zmęczymy się trochę wędrując do Châteaux de Lastours, ale nagrodą za nasz wysiłek będą piękne widoki.

Po obejrzeniu zamków wracamy busem do Trebes, gdzie przesiadamy się na rowery i jedziemy do Homps. Po drodze zobaczymy jeszcze ładne jezioro Lac de Jouarres.

5. dzień: Homps – Port-la-Nouvelle (ok. 67 km)

Przed nami dzień pełen wrażeń. Jadąc wzdłuż Canal du Midi zobaczymy m.in. Pont-canal de Repudre z 1676 r. - jeden z najstarszych mostów nad kanałem na świecie i najstarszy nad Canal du Midi i urokliwą miejscowość Le Somail, której początki sięgają XVII wieku.

Następnie opuścimy na jakiś czas Canal du Midi i udamy się do Narbonne, gdzie koniecznie trzeba zrobić sobie przerwę, żeby zobaczyć imponującą katedrę Saint-Just-et-Saint-Pasteur, pałac biskupów i pozostałości rzymskiej drogi Via Domitia.

Z Narbonne pojedziemy dalej wzdłuż kanału de la Robine aż do Port-la-Nouvelle nad Morzem Śródziemnym. Piękna pod względem widokowym trasa poprowadzi nas przez park krajobrazowy „Parc naturel regional Narbonanaise en Mediterranee” i przez rezerwat przyrody „Reserve Naturelle Sainte-Lucie”. Przez pewien czas ścieżka rowerowa biegnie przesmykiem pomiędzy jeziorami, co dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Warto zrobić sobie postój przy śluzie Écluse de Sainte-Lucie i wybrać się na spacer po rezerwacie (jest tam specjalna ścieżka spacerowa).

Dzisiejszy odcinek trasy kończymy przy latarni morskiej w Port-la-Nouvelle. W Port-la-Nouvelle znajduje się 13-kilometrowa piaszczysta plaża, będzie więc możliwość kąpieli i odpoczynku.

6. dzień: Port-la-Nouvelle – Béziers (ok. 75 km)

Po śniadaniu wskakujemy na rowery i ruszamy w kierunku miasta Béziers, które jest naszym dzisiejszym celem. Z Port-la-Nouvelle ścieżkami rowerowymi i drogami o niewielkim natężeniu ruchu udajemy się do miasteczka Gruissan, uznawanego za jedno z najładniejszych we Francji. Zatrzymamy się na chwilę, żeby przespacerować się po tej malowniczej miejscowości i zobaczyć wieżę Barberousse z XIII wieku, pozostałość po zamku, który stał kiedyś w tym miejscu i miał za zadanie strzec ówczesnego portu.
Niedaleko Gruissan znajduje się piękna piaszczysta plaża Narbonne Plage, więc gdyby ktoś miał ochotę na kąpiel i odpoczynek na plaży, będzie ku temu dobra okazja.

Langwedocja-Roussillon to jeden z najstarszych regionów winiarskich we Francji, dlatego na naszej trasie nie może zabraknąć winnic - fragment trasy poprowadzi nas dzisiaj przez malownicze tereny uprawy winorośli. Łagodny śródziemnomorski klimat Langwedocji stwarza bardzo dobre warunki uprawy wielu odmian, takich jak np. chardonnay, sauvignon, merlot, cabernet, syrah oraz lokalnych szczepów grenache i carignan. Aż 1/3 wytwarzanych we Francji win pochodzi właśnie z tego regionu.

Jadąc do Béziers będziemy przejeżdżać obok XVII-wiecznej śluzy Fonsérannes. Warto zwrócić na nią uwagę gdyż jest to jedna z najciekawszych budowli nad kanałem du Midi – na odcinku 300 m statki pokonują różnicę poziomów wynoszącą aż 21,5 m. Przy śluzie Fonsérannes wrócimy z powrotem na trasę wzdłuż Canal du Midi, który dzisiaj doprowadzi nas do Béziers, a jutro do ostatniego punktu na naszej trasie – pięknie położonego nad morzem miasta Sète.

Béziers, miasto do którego dotrzemy dzisiaj po południu, zapisało się niechlubnie w historii jako miejsce brutalnej rzezi ludności w 1209 roku, podczas ogłoszonej przez papieża Innocentego III krucjaty przeciwko katarom. Dzisiaj znane jest przede wszystkim z dobrego wina i walk byków. Sierpniowa Feria de Béziers, kilkudniowy festiwal wzorowany na hiszpańskiej corridzie, przyciąga do miasta tłumy.
Najważniejszym zabytkiem Béziers jest imponująca gotycka katedra Saint-Nazaire, wznosząca się dumnie na szczycie wzgórza. Sprzed katedry roztacza się przepiękny widok na okolicę. Spacerując po Béziers zobaczymy również budynek ratusza z 1238 r. z majestatyczną dzwonnicą, Pont Vieux (Stary Most) na rzece Orb, kościół Sainte-Madaleine (wspomniany po raz pierwszy w roku 1092) i ponad 100-letnią halę targową, w której do dzisiaj można kupić dobre regionalne produkty.
Warto jeszcze wspomnieć, że 29. czerwca 1609 r. w Béziers urodził się Pierre-Paul Riquet, genialny budowniczy kanału du Midi. Główna arteria miasta nosi jego imię - Les Allées Paul Riquet; znajdują się przy niej Théâtre Municipal (budynek teatru z 1844 roku z neoklasyczną fasadą), pomnik Riqueta, przyjemny park oraz liczne kawiarnie i restauracje.

7. dzień: Béziers – Sète (ok. 58 km lub ok. 64 km z trasą dodatkową). 
Powrót do Tuluzy.

Ostatni dzień naszej rowerowej podróży wzdłuż Canal du Midi dostarczy nam wielu wrażeń. Przejedziemy przez kilka malowniczych miejscowości, zobaczymy Écluse du Bassin Rond – jedyną na kanale du Midi okrągłą śluzę, a potem ścieżką rowerową blisko morza udamy się do Les Onglous nad Morzem Śródziemnym, żeby zobaczyć miejsce, w którym kończy się Canal du Midi. Wisienką na torcie będzie pięknie położone nadmorskie miasto Sète.
Tuż za Béziers czekają na nas dwie urokliwe miejscowości: Villeneuve-les-Beziers i Vias. Vias to maleńka miejscowość, ale za to z klimatem – ze starymi domami (wiele z nich zbudowano z kamienia wulkanicznego), kościołami i bramą Portes Serlinnes. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki i uprawy winorośli; co roku po zakończeniu winobrania w Vias odbywa się święto wina.

Kolejna interesująca miejscowość to Agde, bardzo stare miasto położone nad brzegiem kanału du Midi. Najstarsza część miasta nosi nazwę La Glacière, czyli „lodowa piwnica”. Nazwa ta wzięła się od zbudowanej tu w 1680 r. piwnicy lodowej służącej do gromadzenia brył lodu (zbieranych końcem zimy i przechowywanych przez cały rok), wykorzystywanych potem do chłodzenia żywności. Warto wybrać się na spacer po dzielnicy rybackiej z placem de la Marine i pomnikiem Amfitryty, bogini morza.
Dla chętnych dodatkowa trasa do punktu widokowego na Mont Saint-Loup w Agde (po drodze kilka mocnych podjazdów), skąd roztacza się ładny widok na okolicę.

Z Agde ruszamy w kierunku Les Onglous, gdzie kończy się Canal du Midi i stamtąd do Sète, gdzie nasza podróż wzdłuż Kanału Południowego dobiegnie już niestety końca. Do najciekawszych miejsc w Sète należą bez wątpienia: starty port i molo Le Môle Saint-Louis zbudowane w 1666 r. na polecenie ludwika XIV, Cmentarz Morski (zaliczany do najpiękniejszych we Francji), na którym pochowany jest francuski poeta Paul Valéry, dzielnica rybacka La Pointe Courte oraz piękny budynek teatru Molière z początku XX wieku. Najstarszym budynkiem w mieście jest kościół décanale Saint-Louis.

Z Sète powrót busem na nocleg do Tuluzy.

8. dzień: Powrót samolotem do kraju.

CENA OBEJMUJE:
- 7 noclegów w pensjonatach lub w namiotach na campingach,
- 7 śniadań w przypadku noclegów w pensjonatach,
- wypożyczenie roweru,
- transport bagaży w czasie przejazdu rowerami i asekurację busa na trasie,
- transfery z lotniska i na lotnisko,
- opiekę kierowcy-pilota,
- GPS z mapami i zaznaczoną trasą umożliwiający samodzielny przejazd trasy (jeden GPS na rezerwację / grupę znajomych jadącą razem)
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
- ubezpieczenie KL 10 000 EUR

CENA NIE OBEJMUJE:
- wyżywienia (poza śniadaniami w przypadku noclegu w pensjonatach),
- kosztu biletów lotniczych (uczestnicy kupują bilety we własnym zakresie po uzgodnieniu terminu z organizatorem wyjazdu),
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

DOPŁATY:
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 550 PLN
- dopłata do jednej osoby w namiocie: 160 PLN

ZALECANE WYPOSAŻENIE:
W przypadku wyjazdów organizowanych samolotem rower jest gwarantowany przez organizatora. Zapewniamy również zapasowe dętki, narzędzia i zabezpieczenia rowerowe.

UWAGI:
- W przypadku noclegów na campingach udostępniamy nasze namioty i karimaty. Śpiwory trzeba zabrać swoje.
- Długość dziennych odcinków podana jest orientacyjnie i może ulec zmianie w zależności od tego gdzie będą noclegi.
- Nocleg dla osób wybierających opcję „pensjonaty” może być zorganizowany w 3* hotelach, pensjonatach lub gospodarstwach agroturystycznych, w zależności od dostępności miejsc.
- Ze względu na rezerwację noclegów w różnych miejscach trasa może ulec niewielkim zmianom. Dołożymy wszelkich starań aby były one jak najmniejsze.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Moje Rowery jest wyjazd rowerowy Canal du Midi - rowerem przez Langwedocję, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Francja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie szczegóły w warunkach. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.