Dookoła Balatonu

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
9 dni2 650
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Dookoła Balatonu

O wyprawie

Tihany | Siofok | Csisztapuszta | Zalakaros | Heviz | Szigliget

Balaton. Ta Wielka Woda zachwycająca swą zmiennością, i słynna z gościnności mieszkańców przyciąga wielu turystów. Dzieci zachwycają się wielogodzinnym pluskaniem w ciepłych i płytkich wodach jeziora. Młodzież z kolei wspomina „super imprezy”. Miłośnicy przyrody opowiadają o niezmąconej ciszy balatońskich wzgórz lub o gęstych szuwarach Małego Balatonu. Miłośnicy win opiewają zalety tutejszych trunków, a smakosze opowiedzą o pieczonym na ruszcie sandaczu.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A 

Bardzo łatwa trasa, bez większych podjazdów. Etapy po ok. 50 km. Jednak ci, którzy szukają trudniejszych tras również znajdą tu coś dla siebie, gdyż jezioro otoczone jest łańcuchem pięknych wzgórz.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Nocny przejazd na Węgry. 

Dzień 2: Tihany 

Rankiem docieramy nad Balaton na półwysep Tihany. Jest to skalisty półwysep, na którym utworzono w 1952 r. pierwszy na Węgrzech Park Narodowy. Tichany to jeden z najpiękniejszych zakątków Balatonu. Cały dzień przeznaczymy na jego zwiedzanie. 
Już przed dziewięcioma wiekami postawiono tutaj kościół i klasztor. Dzisiaj z oryginalnego kościoła pozostała jedynie romańska krypta, nad która wzniesiono piękny barokowy kościół opactwa. Osobliwe atrakcje półwyspu to: Wewnętrzne Jezioro, stożek kamienny stworzony przez gejzery, Złoty Dom, Muzeum Lalek oraz pola lawendy. 

Dzień 3: Tihany - Siofok 

Rozpoczynamy rundę wokół Balatonu. Na początek odwiedzimy Balatonfured. To tutaj w XVII wieku narodziła się kultura uzdrowiskowa nad Balatonem. To tutaj zbudowano pierwszy dom kąpieliskowy nad Balatonem, pierwszy parowiec, pierwsze jachty żaglowe. Jadąc przez stuletni park i deptak nad jeziorem dotrzemy do jednego z najładniejszych portów Balatonu. 
Później zajrzymy do Felsooros, z ciekawym kościołem barokowym zbudowanym z fioletowo-czerwonego piaskowca. Wieża kościoła jest rzeźbiona w węzły Herkulesa, stary motyw kamieniarski, który miał odstraszać demony. 
Sąsiedni Csopak znany jest z produkcji znakomitych win Olaszrizling i Furmint. Tutejsze wino nazwano „napojem nocy poślubnej”, gdyż wierzono niegdyś, iż pijąc je można oczekiwać potem narodzin syna. 
Przejeżdżając przez kolejną miejscowość – Balatonakarattya – można ujrzeć pień martwego drzewa, do którego podobno książę Franciszek Rakoczy – bojownik o wolność kraju przywiązywał swojego konia. 
Na nocleg zatrzymamy się w Siofok, a wieczór spędzimy w miejscowym muzeum wina. 

Dzień 4: Siofok – Csisztapuszta 

Dziś zwiedzimy południowy brzeg Balatonu. Zatrzymamy się m.in. w Szantod, gdzie zwiedzimy skansen oraz akwarium prezentujące florę i faunę Balatonu. Tutaj też znajduje się stadnina, w której można obejrzeć wspaniałe pokazy jazdy konnej. 
Wystarczy nieco oddalić się od brzegów jeziora by znaleźć się wśród malowniczych, zalesionych wzgórz, które rozbrzmiewają głosami godowymi jeleni. 
Za miejscowością Fonyod rozciąga się bagienny obszar bedący miejscem lęgowym dla różnych gatunków ptaków. Rezerwat można zwiedzać kolejką wąskotorową. 
Na wieczór dotrzemy do Csisztapuszta, gdzie główną atrakcją są gorące źródła. 

Dzień 5: Csisztapuszta - Zalakaros 

Przez wiejskie rejony południowo-zachodniego Balatonu dotrzemy nad jezioro zwane Małym Balatonem. Rozległe moczary wokół niego stanowią jeden z największych w Europie ptasi rezerwat. Jak to się mówi „chmury są tutaj z ptaków” 
Miłośnicy przyrody wędrując wokół Małego Balatonu, znajdą kolejną atrakcję: rezerwat bawołów w Kapolnapuszta. W Europie tylko tutaj i w Siedmiogrodzie można spotkać te groźnie wyglądające zwierzęta. 
Na nocleg zatrzymamy się w Zalkaros, gdzie znów będziemy mogli zażyć kąpieli w gorących źródłach. 

Dzień 6: Zalakaros – Heviz 

Dziś krótki etap podczas którego odwiedzimy Keszthely i Heviz. 
Keszthely jest najstarszym miastem wśród miast w okolicach Balatonu. Wiele z jego ulic wiernie oddaje nastrój małych miasteczek z XIX wieku. Wspaniały barokowy pałac Festericsów, gdzie dziś mieści się muzeum, to najpiękniejszy zabytek w regionie Balatonu. Wazy chińskie i piece kaflowe konkurują tutaj z kolekcją portretów koni wyścigowych, należących do rodziny, i wizerunkami jamników (których rodowody są z dumą eksponowane). 
W oddalonym o 8 km Heviz, wykapiemy się w niezwykłym termalnym jeziorze. Właściwie jest to gejzer, którego krater tworzy naturalne jezioro wypełnione woda leczniczą o temperaturze 38 stopni. Podobne jezioro możemy znaleźć jedynie na Islandii. 

Dzień 7: Heviz - Szigliget 

Na jeden dzień oddalimy się od Balatonu by zwiedzić niezwykle ciekawy obszar Lasu Bakońskiego. Dużą część tego obszaru zrodziła siła wulkaniczna. Raj dla turystów stanowi wieniec zastygłych wulkanów bazaltowych. 
Odwiedzimy m.in. wspaniałe zamki w Sumeg i Rezi oraz sanktuarium buddyjskie w Zalaszanto. 
Schowane za plecami góry Szent Gyorgy schludne miasteczko Tapolca, zaskoczy nas inną osobliwością: podziemnym jeziorem. To również efekt działania sił wulkanicznych: gorąca woda wyżłobiła w wapieniu kręte korytarze i labirynt jaskiń, które potem zalała krystalicznie czysta woda krasowa. Zwiedzając tajemniczo podświetloną kręta drogę wodna, czujemy się jak na łodzi Charona w mitologicznym podziemnym świecie. 

Dzień 8: Szigliget - Tihany 

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od zwiedzenia ruin zamku w Szigliget, z których roztacza się wspaniały widok na całe jezioro. Zajrzymy też do kolejnego Muzeum Win. Później ruszymy wzdłuż północnego brzegu Balatonu w kierunku Tihany. Przejedziemy przez obszar zwany „Niecka Kali”. Choc to jedynie kilka kilometrów od hałaśliwego brzegu Balatonu, jednak mamy wrażenie jakbyśmy byli w zupełnie innym świecie. Nad szuwarami płytkich jeziorek słychać wodne ptaki, z pastwisk dochodzi odgłos dzwonków bydła, a w miłych małych wioskach panuje anielski spokój. Nieprzypadkowo więc w wielu starych chłopskich zagrodach osiedlili się filmowcy, artyści, pisarze. 

Dzień 9: 

Rano wyruszamy w drogę powrotną i wieczorem jesteśmy w Krakowie i Katowicach.

*PROGRAM ORAZ JEGO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE I KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dopłata do noclegów w  domkach kempingowych +800 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
  • Dojazd z/do Warszawy +300 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dookoła Balatonu pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Węgry. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.