Wzgórza Drawy MTB

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Cortina d’Ampezzo | Toblach | Lienz | Greinfenburg | Spittal | Villach

Jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Europie wiedzie wzdłuż rzeki drawy. Postanowiliśmy go jednak nieco urozmaicić i utrudnić. Zapraszamy więc do spojrzenia na tę piękną rzekę z góry. Okolicznych pasm, szczytów i przełeczy. Czekają nas wspaniałe szlaki wśród Dolomitów, Tyrolu i Karyntii. 

Po drodze czekają na nas oprócz atrakcyjnych szlaków zielone alpejskie łaki, panoramy skalistych Dolomitów, romantyczne wioski, krystalicznie czyste jeziora. Jest to też jedna z najłatwiejszych naszych wypraw MTB, choć oczywiście opcji przejazdu jest wiele i jak znajdą się chętni to stworzymy i tu grupę bardziej ekstremalną.

RÓWNOLEGLE PROWADZONA WYCIECZKA ROWEROWA - AUSTRIA - DOLINA DRAWY

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (KONDYCJA): C

Trasa górzysta, etapy ok. 60-70 km dziennie, przewyższenia 1000-1500 m dziennie.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI (TECHNIKA): C

Głównie drogi szutrowe jak i dość sporo w miarę łatwych odcinków technicznych.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Włoch. 

Dzień 2: Cortina d’Ampezzo 

Rankiem docieramy do znanego kurortu narciarskiego – Cortina d,Ampezzo. Miasteczko z każdej strony otoczone jest skalistymi szczytami Dolomitów. Natychmiast chce się wsiąść na rower by zdobyć któryś z nich. Na początek wybieramy Passo Forcia (2047 m.npm.). Prowadzi ku niemu asfaltowy podjazd przez przełęcz Tre Croci, na którą często podjeżdżają uczestnicy Giro d’Italia. Zjazd to cudowny singletrack doliną Padeon. To tylko namiastka zjazdów jakie czekają nas na następnych etapach. W drodze powrotnej jeszcze krótki podjazd na przełęcz Pasporcora z wspaniałymi widokami na iglice Dolomitów i kolejny techniczny zjazd do Cortiny. 

Dzień 3: Cortina d’Ampezzo – Toblach 

Dziś ruszamy do położonego w sercu Dolomitów miasteczka Toblach. 
Na początek podjazd nad górskie jezioro de Limo położone wśród skał na wysokości 2200 m. Krajobraz oszałamia. Szybki szutrowy zjazd sprowadzi nas przez Park Narodowy Dolomitów w dolinę Toblacher. Po drodze kilka sympatycznych schronisk zachęcać nas będzie do choćby krótkiego odpoczynku. 
Po zjechaniu w dolinę można udać się już prosto na kemping lub pobliskie jezioro, lub też zdobyć kolejną przełęcz Dolomitów Platzwiesen 1990 m npm. 

Dzień 4: Toblach – Lienz 

Opuszczamy Włuchy i wjeżdżamy do Austrii. Powoli miejsce skalistych szczytów zajmują tyrolskie łąki i łagodniejsze szczyty. Ale krajobrazy równie piękne. 
Na rozgrzewkę wspólnie z wycieczkową grupą kilka kilometrów ścieżką wzdłuż Drawy, później zacznie się trudna wspinaczka do schroniska Sillapher Hutte. To najwyższy punkt na naszej trasie – 2447 m. Koniecznie więc po dotarciu na szczyt trzeba będzie odetchnąć w tym przepięknym miejscu i przygotować się do niezwykle ciekawego zjazdu będącego zbitką wąskich ścieżek, szybkich szutrów, serpentyn i wszystkiego innego czego można spodziewać się po alpejskich trasach. 
Dalsza część etapu jest już znacznie spokojniejsza , piękną stokówką przez tyrolskie łąki podążamy wzdłuż Drawy, z tym że ok. 500 metrów ponad nią. Być może uda się z tej perspektywy wypatrzeć w dole uczestników wycieczki Wzdłuż Drawy, a na pewno spotkamy się z nimi na kempingu w Lienz, lub nad pobliskim jeziorem Tristacher. Po takim dniu kąpiel w jeziorze będzie zasłużona. 

Dzień 5: Lienz – Greinfenburg 

Dziś nieco łatwiejszy etap. Pozostajemy na pięknej stokówce biegnącej zboczem doliny Drawy. W oddali dojrzeć można jeszcze Dolomity, a przed nami pojawiają się w oddali jeziora Karyntii. 

Dzień 6: Greinfenburg 

Wkraczamy w rejon pięknych jezior Karyntii. Na początek wycieczka nad jezioro Weissensee. To podłużne jezioro otoczone skalistymi ścianami wygląda niczym norweski fjord, z tym że woda tu jest znacznie cieplejsza. Dzięki pobliskim gorącym źródłom należy ono do najcieplejszych jezior w Austrii, temperatura latem dochodzi tu do 25 stopni. W dodatku woda jest tak czysta, że można ją pić. Piękna trasa, i niezbyt trudna prowadzi wokół jeziora. Widoki z góry na jezioro oszałamiające. Będzie czas na kąpiel, a główną atrakcją dnia będzie wizyta w Bike Parku, gdzie przygotowano kilka tras zjazdowych o róznym stopniu trudności na których poćwiczymy naszą technikę. Ale wystarczy dojechać do połowy, przeprawić się statkiem na drugą stronę i wrócić, w ten sposób nie zmęczymy się zbytnio. 

Dzień 7: Greinfenburg – Spittal: 40 km 

Dalej wśród przepięknych krajobrazów dotrzemy do perły Karyntii – jeziora Milstatter. Łagodny klimat okolicy i ciepłe wody jeziora gwarantują odpowiednią regenerację i relaks po całym dniu na rowerze. 
Po drodze natomiast czeka nas mnóstwo pięknych malutkich kościółków, dostojnych renesansowych pałacyków i pozostałości rzymskich osad. I oczywiście niezmiennie piękne alpejskie krajobrazy. Trasa wiedzie wąskimi ścieżkami w dolinie, na krótkich odcinkach zbyt trudnymi by jechać i trzeba będzie poprowadzić rowery. Nadal jednak w miarę płasko. Dopiero w drugiej części etapu zaczną się „schody” czyli trudny podjazd i znow po dwuch dniach przerwy wspinać się będziemy na dwu-tysięcznik, tym razem będzie to 2142m. Z jego szczytu prowadzi jedna z najpiękniejszych tras zjazdowych w Alpach. 1500 metrów w dół i niemal w całości wąskim singletrackiem. Poezja! 

Dzień 8: Spittal – Villach 

Kolejny przepiękny etap zaprowadzi nas do znanego kurortu Villach. Oprócz słynnej skoczni narciarskiej obejrzeć tu można zamek Landskorn, i malowniczą starówkę. 
Na początek dnia na ozgrzewkę czeka nas cudowna ścieżka rowerowa która przez ponad 10 km biegnie brzegiem jeziora Milstatter. Ma ona wdzięczną nazwę – ścieżka Piotrusia Pana. Swoim wdziękiem bez wątpienia zasłużyła na taką nazwę. 
Ale to jeszcze nie koniec jezior, zaraz dalej na naszej trasie leżą dwa następne – równe piękne i zachęcające do kąpieli. Oby tylko pogoda dopisała. Ale dość tego lenistwa nad jeziorami góruje szczyt Wollaner Nock (2145 m npm.) Warto by go zdobyć! 

Dzień 9: 

Ostatni dzień spędzimy w okolicach Villach, wokół jest również kilka pięknych jezior, cudownych górskich wiosek i miasteczek, zabytkowych kościółków i wiele szczytów do zdobycia, na pewno coś wybierzemy, a jeśli będziemy już zbyt zmęczeni to cały dzień aż do późnego wieczora spędzimy na największym w Karyntii kąpielisku termalnym i zregenerujemy przed nocną podróżą do kraju. 

Dzień 10: 

Wczesnym rankiem docieramy do Katowic i Krakowa.

UWAGA: PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera: 

  • Noclegi na kempingach pod namiotami
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Oplaty dodatkowe dla chetnych: 

  • Dopłata do noclegów w pensjonatach +700 zł. UWAGA! Zapisy przyjmujemy najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem
  • Dojazd z/do Warszawy +250 zl (tylko w przypadku zebrania sie odpowiedniej ilosci chetnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wzgórza Drawy MTB pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Austria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.