Wzdłuż Bugu

Wzdłuż Bugu
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Polska
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus
cena: 1 700 PLN

Siemiatycze | Drohiczyn | Janów Podlaski | Kodeń | Wola Uhruska | Dubienka | Hrubieszów | Zamość

Przepiękna trasa prowadząca przez wschodnie kresy naszego kraju. Podziwiać tu można piękną przyrodę, spokojne prowincjonalne miasteczka, drewniane wsie, cerkwie, kościoły, cmentarze tatarskie i żydowskie, bunkry z I wojny światowej i wiele innych wspaniałych atrakcji. Wszystkich zadziwi mnogość kulturowa tych regionów, oraz ogromna gościnność ich mieszkańców.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A/B
Trasa w większości płaska, nie przysparzająca trudności, etapy 50-70 km. Jedyne trudności mogą przysporzyć piaszczyste odcinki dróg polnych.

Dzień 1: Siemiatycze - Drohiczyn
Zbiórka w Warszawie. Przejazd busem do Siemiatycz (w przypadku dużych grup część grupy przejeżdża pociągiem PKP). Z Siemiatycz ruszymy do położonego nad Bugiem Drohiczyna, starej stolicy Podlasia, dziś sennego miasteczka pięknie położonego na nadbużańskiej skarpie.
Najpierw jednak odwiedzimy najcudowniejsze z cudownych miejsc polskiego prawosławia Wzgórze Pątników w Grabarce ze słynnym lasem krzyży i jedynym w kraju żeńskim klasztorem prawosławnym. Miejsce to zwane czasem prawosławną Częstochową ma w sobie przedziwny, nieodparty urok, któremu nie sposób się nie poddać.
Po drodze zajrzymy do bunkrów dawnej linii Mołotowa.

Dzień 2: Drohiczyn – Janów Podlaski
Przeprawiamy się promem na drugą stronę Bugu. Drogą przez łąki wzdłuż brzegu rzeki podążymy na wschód, wkraczając na teren paku krajobrazowego Podlaski Przełom Bogu. To najpiękniejszy odcinek tej rzeki. Przełamuje się tutaj ona przez wysokie morenowe wzgórza, a okoliczne wioski położone są wyjątkowo malowniczo.
Na nocleg zatrzymamy się w Janowie Podlaskim, który na całą Europę zasłynął ze wspaniałej stadniny koni arabskich, którą oczywiście zwiedzimy.

Dzień 3: Janów Podlaski - Kodeń
Dziś dotrzemy do przygranicznego odcinka Bugu. Po jego przeciwnej stronie rozciąga się Białoruś. Przemierzymy piękne lasy łęgowe, a mijane wsie z drewnianą zabudową dodadzą wiele uroku tym terenom.
Skosztujemy też specjalność tego regionu jakimi są kiszone ogórki przygotowywane w beczkach zanurzonych w Bugu.
Po pewnym czasie wkroczymy na obszar tzw. Szwajcarii Podlaskiej, jednego z najpiękniejszych regionów na Podlasiu. Wysokie, zalesione zbocza wzgórz morenowych zbliżają się tu do nurtu rzeki tworząc wyjątkowo malowniczy zakątek z piaszczystymi urwiskami i wąwozami.
W okolicach Terespola odwiedzimy forty Twierdzy Brzeskiej a także cmentarzyk tatarski.

Dzień 4: Kodeń – Wola Uhruska
Nadbużańskie okolice stają się bardziej płaskie. Brzegi rzeki otaczają rozległe łąki porośnięte kwiatami oraz pojedyncze wierzby.
W Kodniu zwiedzimy sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, a później udamy się do prawosławnego zespołu klasztornego w Jabłecznej ze słynącą łaskami ikoną św. Onufrego. Następnie zatrzymamy się we Włodawie, gdzie sąsiadują ze sobą: kościół katolicki, prawosławna cerkiew i żydowska synagoga.
Wlodawę z Wolą Uchruską łączy piękny, wyznaczony kilka lat temu szlak rowerowy, który prowadzi przez najpiękniejsze rejony Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Po drodze zwiedzimy muzeum obozu koncentracyjnego w Sobiborze, zajrzymy do największego w Polsce rezerwatu żółwia błotnego i wypoczniemy nad jeziorem Białym, gdzie kilka lat temu grasował krokodyl.

Dzień 5: Wola Uhruska - Dubienka
Oddalamy się nieco od Bugu. Przez teren Chełmskiego Parku Krajobrazowego dotrzemy do Chełma, gdzie główną atrakcją są wspaniałe podziemia kredowe, oraz sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej. Po południu znów wracamy nad Bug.

Dzień 6: Dubienka - Hrubieszów
Dalsza nasza trasa wiedzie przez obszar Strzeleckiego Parku Krajobrazowego z rozległymi kompleksami leśnymi. Odwiedzimy dziś Horodło, jeden ze średniowiecznych Grodów Czerwieńskich. Następnie dotrzemy do Zosina, gdzie zakole Bugu tworzy najdalej na wschód wysunięty punkt Polski. W tych okolicach nasłonecznione nadbużańskie skarpy są miejscem, gdzie silnie rozwija się stepowa roślinność pochodząca z południowo-wschodniej Europy, z głębi Ukrainy. Można tu znaleźć wiele pięknie kwitnących kwiatów i roślin, których w Polsce nigdzie indziej nie spotkamy.
Nasz nadbużański szlak kończymy w Hrubieszowie, jednym z najprzyjemniejszych miasteczek wschodniej Polski. Tutaj urodził się Bolesław Prus, tutaj znajduje się najpiękniejsza w kraju cerkiew prawosławna, tutaj murowane dworki sąsiadują z drewnianymi chatami.

Dzień 7: Hrubieszów - Zamość
Na zakończenie etap przez żyzne, rolnicze tereny Zamojszczyzny z metą w Zamościu, gdzie przy pięknym renesansowym ratuszu, wśród zabytkowych kamieniczek uczcimy do późnej nocy zakończenie wycieczki.

Dzień 8:
Powrót do Warszawy.

Cena zawiera:
- 7 noclegów w pokojach 2-4 osobowych
- Transport bagaży na trasie
- Usługi opiekuna grupy
- Składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:
- Dojazd z/do Krakowa, Katowic i Warszawy +100 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Wzdłuż Bugu, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Polska, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.