W pogoni za Drakulą

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
łatwa
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu W pogoni za Drakulą

O wyprawie

W pogoni za Drakulą | Rumunia

  • Malownicze trasy rowerowe pozwalające posmakować prawdziwej Rumunii
  • Pełna legend i historii kraina Transylwanii
  • Klimatyczne rumuńskie wsie i miasteczka
  • Twierdze, zamki i warowne kościoły wpisane na listę UNESCO
  • Niepowtarzalny rumuński folklor
  • Zabytkowa Sighișoara – wpisane na listę UNESCO miasto - twierdza
  • Wspaniałe krajobrazy u podnóża Gór Fogaraskich

O wyprawie ...

Transylwania to wspaniały rejon do wycieczek rowerowych. Otoczona zielonym łukiem Karpat odsłania przed nami bogactwo przyrody i kultury, a wielowiekowe historyczne wpływy węgierskie oraz niemieckie zaznaczają się w spotykanej architekturze. Wiele wiosek nadal żyje dawnym rytmem pozwalając poczuć wyjątkowy klimat regionu, wiele z nich jest znacznie wyludnionych. Gęsta sieć bocznych dróg asfaltowych i ścieżek pozwala na spokojne i ciekawe wycieczki rowerowe. Rumunia jest krainą ponadczasowej urody i pomimo ogromnych przemian od czasów obalenia Ceaușescu oraz wstąpienia w szeregi Unii Europejskiej wciąż jeszcze jest w wielu miejscach dziką i nieodkrytą.

Drakula

Legenda Drakuli to jedna z najsłynniejszych ikon tego regionu. Tytułowy bohater powstałej w 1897 roku powieści Brama Stokera, potrafiący stawać się niewidzialnym lub przeistaczać w nietoperza powoduje, że ludzie bledną, zwierzęta uciekają w popłochu, a w powietrzu czuć trumienny powiew kiedy tylko pojawia się w pobliżu. Jego pierwowzorem jest jednak postać autentyczna – żyjący w XV wieku arystokrata Vlad III Tepes, zwany również Vladem Palownikiem. Prawdą jest, że pod względem historycznym, owszem, przebywał on w Transylwanii w osławionym pod tym kątem zamku Bran, natomiast wyłącznie jako więzień tamtejszych lochów. Za życia był władcą, wołoskim hospodarem, słynącym ze swojego okrucieństwa (m. in. nabijał swoje ofiary na pal, stąd jego przydomek „Palownik”). Z perspektywy czasu oceniany jest jednak jako wielki władca, a przez Rumunów postrzegany jako bohater narodowy.

Warowne zamki i kościoły obronne

Czegoś takiego próżno szukać w innych częściach Europy. Chłopskie zamki, znajdujące się w wielu wsiach, jeden niepodobny do drugiego. Twierdze, w których nie ma wystawnych pałaców, ale umocnienia, grube mury obronne, spichlerze na zgromadzenie zapasów i zwykłe pomieszczenia, dające schronienie podczas najazdów. Jeden z nich, zamek w Râşnov, bronił się podczas oblężenia trwającego 3 lata! Niezwykłe są również warowne kościoły, tak charakterystyczne dla krajobrazu Transylwanii. Obronne mury, otwory strzelnicze i systemy baszt upodabniają je bardziej do warownych zamków niż budynków sakralnych. Swoją funkcją nie tylko przybliżały mieszkańców okolicznych wiosek do Boga, ale chroniły również podczas tureckich najazdów. Niepowtarzalnego nastroju dodaje dobrze zachowana zabudowa saskich wsi otaczających kościoły.

Program

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa do Rumunii

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:15 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd przez Słowację i Węgry. Wieczorem przyjazd do Rumunii na nocleg.

Dzień 2 Trasa w okolicy Cluj-Napoca i Sighişoara

Luna de Sus - Buru - Rimetea - ok. 52 km na rowerze

Dzisiaj po raz pierwszy wsiądziemy na nasze rowery i przejedziemy trasę po okolicy Cluj Napoca, trasa została tak zaplanowana aby każdy mógł jej sprostać. Przejazd i zakwaterowanie w Sighişoara. Wieczorem pospacerujemy po zabytkowej i urokliwej części miasta tzw. Górnym Mieście.

Dzień 3 Transylwania na rowerze - Biertan, Moșna

Şaroş pe Târnave - Biertan - Richiș - Bârghiș - Zlagna - Moșna - ok. 54 km na rowerze 

Po śniadaniu udamy się na zachód od Sighişoary do miejscowości Şaroş pe Târnave skąd już na rowerach wyruszymy w trasę. Przejedziemy dolinami, gdzie położone są saskie wioski z ciekawą regularną zabudową. Zobaczymy słynne średniowieczne warowne kościoły, które są świadkami burzliwej historii regionu. Na początek odwiedzimy Biertan nad którego rynkiem góruje otoczony murami kościół wraz z obronnymi wieżami. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Siedmiogrodzie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki swoim rozbudowanym fortyfikacjom (trzy pierścienie umocnień), miejsce to nigdy nie zostało zdobyte przez najeźdźców. O jego znaczeniu świadczy fakt że przez trzy stulecia stanowił siedzibę biskupa. Z Biertan ruszymy do Moșny, gdzie zobaczymy obronny kościół ale o zupełnie innym wyglądzie. Powrót do Sighisoary, tam spędzimy wieczór.

Dzień 4 Dzisiejsza rumuńska wieś

Sighișoara - Apold - Denndorf - Agnita - ok. 58 km na rowerze

W dniu dzisiejszym spenetrujemy tereny na południe od Sighişoary. Nasza trasa poprowadzi przez malownicze i spokojne wiejskie tereny Rumunii, zobaczymy jak mieszkańcy żyją na co dzień, a dzięki temu, że trasę tę przemierzać będziemy na rowerach w każdej chwili będziemy mogli się zatrzymać, rozejrzeć się dookoła, zrobić zdjęcie czy usiąść żeby czegoś się napić. Wieczór spędzimy w Sighişoarze, będzie to ostatnia okazja żeby wczuć się w atmosferę tego uroczego miasteczka.

Dzień 5 Bunești, Viscri, Rupea, Homorod i wieczór w Braszowie

Bunești - Viscri - Rupea - Homorod - ok. 28 km na rowerze

Rozpoczniemy od miejscowości Bunești i ruszymy na rowerach do Viscri, przez wielu uważanej za jedną z najpiękniejszych rumuńskich miejscowości, której wszystkie zabudowania wraz z dominującym kościołem wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejne, niedaleko od siebie położone przystanki naszej podróży to Rupea oraz Homorod. W pierwszym z tych miejsc z górującego nad miasteczkiem XIII-wiecznego zamku chłopskiego podziwiać można panoramę okolicy, drugi słynie z malowniczego kościoła w którym odnajdziemy najstarsze w Transylwanii, datowane na ok. 1300 rok, freski. Potem jedziemy do Braszowa, gdzie wieczorem przespacerujemy się po rynku.

Dzień 6 Prejmer oraz zamki Bran i Peleş

Tego dnia rowery pozostawimy w hotelu i dzień przeznaczymy na zwiedzanie. Okolica jest bardzo ciekawa ale dosyć ruchliwe drogi i pasma górskie nie są sprzyjające do jazdy na rowerze. Zobaczymy wspaniały kościół warowny w Prejmer, potem najbardziej znany zamek w Rumunii – Bran, kojarzony z osobą Vlada Palownika – Drakuli. Zwiedzimy dawną rezydencję króla Karola I - zamek Peles a popołudnie i wieczór spędzimy w Braszowie na zwiedzaniu i odpoczynku.

Dzień 7 U podnóża Gór Fogaraskich

Perșani - Bucium - Recea - Sâmbăta de Sus - Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus - ok. 54 km na rowerze

Po dniu zwiedzania z pewnością z zapałem wsiądziemy na rower. Tego dnia czeka nas bardzo malownicza trasa u podnóża Gór Fogaraskich. Pomimo że cały czas towarzyszył nam będzie widok potężnych gór to naszej trasie nie spotkamy większych wzniesień. Mijając kolejne wioski dojedziemy do Staţiunea Climaterică Sâmbăta gdzie znajduje się ciekawy klasztor wybudowany przez słynnego hospodara Constantin Brâncoveanu.

Dzień 8 Zwiedzanie Sibiu i Alba Iulia

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Sibiu. Przejdziemy ulicą Avram Iancu, przy której znajdują się najciekawsze kamieniczki. Zobaczymy Duży i Mały Rynek, magistrat z XV w., wieżę ratuszową z XVI w., późnogotycki kościół ewangelicki oraz przejdziemy Mostem Kłamców - tam wyjaśnimy dlaczego tak się nazywa. Po południu wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Po drodze zwiedzimy jeszcze miejscowość Alba Iulia, bardzo ważne miasto w historii Rumunii. Tam właśnie 1 grudnia 1918 roku dziesiątki tysięcy Rumunów, Sasów i innych mniejszości narodowych zebrały się aby usłyszeć proklamację przyłączenia się Siedmiogrodu do Rumunii. Zobaczymy cytadelę oraz znajdujące się w jej obrębie katedry, prawosławną i katolicką oraz inne zabytki.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Powrót do Krakowa w godzinach porannych.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
  • Transport rowerów na przyczepie rowerowej
  • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/pensjonatach - pokoje dwu- i trzyosobowe
  • Wyżywienie: 7 śniadań
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia poza śniadaniami (około 15-25 EUR/dzień)
  • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (w miarę dostępności) - 550 PLN
  • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) - ok. 50 EUR
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru - 250 PLN
  • Dopłaty za transport roweru elektrycznego: 200 PLN (ilość ograniczona do 5 sztuk)

Liczba uczestników: 15 - 35 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

-

Wypożyczenie roweru

Dla osób, które nie biorą własnego roweru, istnieje możliwość wypożyczenia roweru za dodatkową opłatą zgodnie z ceną podaną w warunkach wyjazdu (cena nie obejmuje). Podana opłata obejmuje wypożyczenie roweru na cały okres wyjazdu. Wypożyczane przez nas rowery to rowery trekkingowe średniej klasy z ramą damską (19") ROMET Gazela II, ROMET Gazela IV lub podobne. Każdy rower wyposażony jest w bagażnik, jedną sakwę i błotniki. Nie posiada uchwytu na bidon. W cenie wypożyczenia zapewniamy podstawowy serwis rowerowy podczas wyjazdu oraz części zamienne tj. zapasowe dętki, zapasowe klocki hamulcowe, smary, oleje do smarowania łańcuchów i przerzutek. Osoby zainteresowane wypożyczeniem roweru powinny to zgłosić w momencie zapisywania się na wyjazd, nie później jednak niż na 4 tygodnie przed rozpoczęciem wycieczki. Ze względów higienicznych nie wypożyczamy kasków rowerowych.

Rower elektryczny

Jest możliwość zabrania na wyjazd roweru elektrycznego. Każdy uczestnik, który chce zabrać na wyjazd rower elektryczny jest proszony o powiadomienie nas o tym w momencie zgłoszenia się na wyjazd. Całkowita długość roweru nie może być większa niż 185 cm. Jest to długość liczona od początku przedniego koła do końca tylnego koła. Opony roweru nie mogą być szersze niż 2,30 cala. Na każdej oponie jest podana jej szerokość. Prosimy o sprawdzenie całkowitej długości roweru elektrycznego oraz szerokości jego opon przed zapisaniem się na wyjazd. Jeśli rower elektryczny przekroczy powyższe wymiary, nie będzie możliwe jego zapakowanie na przyczepę rowerową. Z uwagi na to, że rower elektryczny jest znacznie cięższy od klasycznego roweru, Uczestnik, który zabiera na wyjazd rower elektryczny jest odpowiedzialny za jego zapakowanie na przyczepę oraz wypakowanie z przyczepy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej W pogoni za Drakulą pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.