W pogoni za Drakulą

W pogoni za Drakulą
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Rumunia
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: autokar / bus
cena: 1 890 PLN

W pogoni za Drakulą - Rumunia

 • Malownicze trasy rowerowe pozwalające posmakować prawdziwej Rumunii
 • Pełna legend i historii kraina Transylwanii
 • Klimatyczne rumuńskie wsie i miasteczka
 • Twierdze, zamki i warowne kościoły wpisane na listę UNESCO
 • Niepowtarzalny rumuński folklor
 • Zabytkowa Sighișoara – wpisane na listę UNESCO miasto - twierdza
 • Wspaniałe krajobrazy u podnóża Gór Fogaraskich


Transylwania to wspaniały rejon do wycieczek rowerowych. Otoczona zielonym łukiem Karpat odsłania przed nami bogactwo przyrody i kultury, a wielowiekowe historyczne wpływy węgierskie oraz niemieckie zaznaczają się w spotykanej architekturze. Wiele wiosek nadal żyje dawnym rytmem pozwalając poczuć wyjątkowy klimat regionu, wiele z nich jest znacznie wyludnionych. Gęsta sieć bocznych dróg asfaltowych i ścieżek pozwala na spokojne i ciekawe wycieczki rowerowe. Rumunia jest krainą ponadczasowej urody i pomimo ogromnych przemian od czasów obalenia Ceaușescu oraz wstąpienia w szeregi Unii Europejskiej wciąż jeszcze jest w wielu miejscach dziką i nieodkrytą.

Drakula

Legenda Drakuli to jedna z najsłynniejszych ikon tego regionu. Tytułowy bohater powstałej w 1897 roku powieści Brama Stokera, potrafiący stawać się niewidzialnym lub przeistaczać w nietoperza powoduje, że ludzie bledną, zwierzęta uciekają w popłochu, a w powietrzu czuć trumienny powiew kiedy tylko pojawia się w pobliżu. Jego pierwowzorem jest jednak postać autentyczna – żyjący w XV wieku arystokrata Vlad III Tepes, zwany również Vladem Palownikiem. Prawdą jest, że pod względem historycznym, owszem, przebywał on w Transylwanii w osławionym pod tym kątem zamku Bran, natomiast wyłącznie jako więzień tamtejszych lochów. Za życia był władcą, wołoskim hospodarem, słynącym ze swojego okrucieństwa (m. in. nabijał swoje ofiary na pal, stąd jego przydomek „Palownik”). Z perspektywy czasu oceniany jest jednak jako wielki władca, a przez Rumunów postrzegany jako bohater narodowy.

Warowne zamki i kościoły obronne

Czegoś takiego próżno szukać w innych częściach Europy. Chłopskie zamki, znajdujące się w wielu wsiach, jeden niepodobny do drugiego. Twierdze, w których nie ma wystawnych pałaców, ale umocnienia, grube mury obronne, spichlerze na zgromadzenie zapasów i zwykłe pomieszczenia, dające schronienie podczas najazdów. Jeden z nich, zamek w Râşnov, bronił się podczas oblężenia trwającego 3 lata! Niezwykłe są również warowne kościoły, tak charakterystyczne dla krajobrazu Transylwanii. Obronne mury, otwory strzelnicze i systemy baszt upodabniają je bardziej do warownych zamków niż budynków sakralnych. Swoją funkcją nie tylko przybliżały mieszkańców okolicznych wiosek do Boga, ale chroniły również podczas tureckich najazdów. Niepowtarzalnego nastroju dodaje dobrze zachowana zabudowa saskich wsi otaczających kościoły.

Dzień 1. Wyjazd z Krakowa do Rumunii

 Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:15 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd przez Słowację i Węgry. Wieczorem przyjazd do Rumunii na nocleg.

Dzień 2. Trasa w okolicy Cluj-Napoca i Sighişoara
Luna de Sus - Buru - Rimetea - ok. 52 km na rowerze

Dzisiaj po raz pierwszy wsiądziemy na nasze rowery i przejedziemy trasę po okolicy Cluj Napoca, trasa została tak zaplanowana aby każdy mógł jej sprostać. Przejazd i zakwaterowanie w Sighişoara. Wieczorem pospacerujemy po zabytkowej i urokliwej części miasta tzw. Górnym Mieście.

Dzień 3. Transylwania na rowerze - Biertan, Moșna
Şaroş pe Târnave - Biertan - Richiș - Bârghiș - Zlagna - Moșna - ok. 54 km na rowerze 

Po śniadaniu udamy się na zachód od Sighişoary do miejscowości Şaroş pe Târnave skąd już na rowerach wyruszymy w trasę. Przejedziemy dolinami, gdzie położone są saskie wioski z ciekawą regularną zabudową. Zobaczymy słynne średniowieczne warowne kościoły, które są świadkami burzliwej historii regionu. Na początek odwiedzimy Biertan nad którego rynkiem góruje otoczony murami kościół wraz z obronnymi wieżami. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Siedmiogrodzie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki swoim rozbudowanym fortyfikacjom (trzy pierścienie umocnień), miejsce to nigdy nie zostało zdobyte przez najeźdźców. O jego znaczeniu świadczy fakt że przez trzy stulecia stanowił siedzibę biskupa. Z Biertan ruszymy do Moșny, gdzie zobaczymy obronny kościół ale o zupełnie innym wyglądzie. Powrót do Sighisoary, tam spędzimy wieczór.

Dzień 4. Dzisiejsza rumuńska wieś
Sighișoara - Apold - Denndorf - Agnita - ok. 58 km na rowerze

W dniu dzisiejszym spenetrujemy tereny na południe od Sighişoary. Nasza trasa poprowadzi przez malownicze i spokojne wiejskie tereny Rumunii, zobaczymy jak mieszkańcy żyją na co dzień, a dzięki temu, że trasę tę przemierzać będziemy na rowerach w każdej chwili będziemy mogli się zatrzymać, rozejrzeć się dookoła, zrobić zdjęcie czy usiąść żeby czegoś się napić. Wieczór spędzimy w Sighişoarze, będzie to ostatnia okazja żeby wczuć się w atmosferę tego uroczego miasteczka.

Dzień 5. Bunești, Viscri, Rupea, Homorod i wieczór w Braszowie
Bunești - Viscri - Rupea - Homorod - ok. 28 km na rowerze

Rozpoczniemy od miejscowości Bunești i ruszymy na rowerach do Viscri, przez wielu uważanej za jedną z najpiękniejszych rumuńskich miejscowości, której wszystkie zabudowania wraz z dominującym kościołem wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejne, niedaleko od siebie położone przystanki naszej podróży to Rupea oraz Homorod. W pierwszym z tych miejsc z górującego nad miasteczkiem XIII-wiecznego zamku chłopskiego podziwiać można panoramę okolicy, drugi słynie z malowniczego kościoła w którym odnajdziemy najstarsze w Transylwanii, datowane na ok. 1300 rok, freski. Potem jedziemy do Braszowa, gdzie wieczorem przespacerujemy się po rynku.

Dzień 6. Prejmer oraz zamki Bran i Peleş

Tego dnia rowery pozostawimy w hotelu i dzień przeznaczymy na zwiedzanie. Okolica jest bardzo ciekawa ale dosyć ruchliwe drogi i pasma górskie nie są sprzyjające do jazdy na rowerze. Zobaczymy wspaniały kościół warowny w Prejmer, potem najbardziej znany zamek w Rumunii – Bran, kojarzony z osobą Vlada Palownika – Drakuli. Zwiedzimy dawną rezydencję króla Karola I - zamek Peles a popołudnie i wieczór spędzimy w Braszowie na zwiedzaniu i odpoczynku.

Dzień 7. U podnóża Gór Fogaraskich
Perșani - Bucium - Recea - Sâmbăta de Sus - Mănăstirea Brâncoveanu - Sâmbăta de Sus - ok. 54 km na rowerze

Po dniu zwiedzania z pewnością z zapałem wsiądziemy na rower. Tego dnia czeka nas bardzo malownicza trasa u podnóża Gór Fogaraskich. Pomimo że cały czas towarzyszył nam będzie widok potężnych gór to naszej trasie nie spotkamy większych wzniesień. Mijając kolejne wioski dojedziemy do Staţiunea Climaterică Sâmbăta gdzie znajduje się ciekawy klasztor wybudowany przez słynnego hospodara Constantin Brâncoveanu.

Dzień 8. Zwiedzanie Sibiu i Alba Iulia

Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Sibiu. Przejdziemy ulicą Avram Iancu, przy której znajdują się najciekawsze kamieniczki. Zobaczymy Duży i Mały Rynek, magistrat z XV w., wieżę ratuszową z XVI w., późnogotycki kościół ewangelicki oraz przejdziemy Mostem Kłamców - tam wyjaśnimy dlaczego tak się nazywa. Po południu wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Po drodze zwiedzimy jeszcze miejscowość Alba Iulia, bardzo ważne miasto w historii Rumunii. Tam właśnie 1 grudnia 1918 roku dziesiątki tysięcy Rumunów, Sasów i innych mniejszości narodowych zebrały się aby usłyszeć proklamację przyłączenia się Siedmiogrodu do Rumunii. Zobaczymy cytadelę oraz znajdujące się w jej obrębie katedry, prawosławną i katolicką oraz inne zabytki.

Dzień 9. Powrót do Krakowa

Powrót do Krakowa w godzinach porannych.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów na przyczepie rowerowej
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/pensjonatach
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami
 • Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, zwyczajowe napiwki) - ok. 40 EUR
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru - 150 PLN

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy W pogoni za Drakulą, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Rumunia, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.