Podlasie

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Podlasie

O wyprawie

Podlaski Szlak Bociani | 8 dni | 7 dni jazdy | 365 km

Północno – wschodnia część Polski jest terenem, który stanowi największe skupisko bocianów białych w Europie. Licznie występujące tam kolonie bocianie tak charakterystyczne dla krajobrazu Podlasia stały się powodem do utworzenia szlaku rowerowego o nazwie Podlaskiego Szlaku Bocianiego. Szlak ten jest najdłuższym oznakowanym rowerowym szlakiem turystycznym na Podlasiu. Liczy 412,5 km i przebiega przez wszystkie cztery podlaskie parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski, a także przez Suwalski Park Krajobrazowy.

Bocian biały należy do rodziny bocianowatych, która obejmuje 19 gatunków ptaków żyjących na obu półkulach. Stojący bocian biały mierzy ok. 80 cm wysokości. Masa ciała dorosłego ptaka wynosi od 2,7 do 4,5 kg a rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 2 m. W naszym kraju gniazduje około 1/5 światowej populacji bociana co czyni nas odpowiedzialnymi za jego los, tym bardziej, że w ciągu ostatnich lat jego liczebność spada.

Szlak Bociani przebiega przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym i kulturowym tereny nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Rozległe połacie lasów, liczne siedliska unikatowych zwierząt, piękne jeziora, a do tego różnorodne zapach i dźwięki, czynią ten obszar niesamowitym. Współistnieją tu także różne narodowości, kultury i wyznania, co przejawia się w wyjątkowej architekturze, tradycjach religijnych oraz dialekcie.

Naszą wyprawę rozpoczniemy na terenie Białowieskiego Parku Narodowego – najstarszego polskiego parku narodowego, który obejmuje część Puszczy Białowieskiej, stanowiącej jedyny w Europie bór niżowy, zachowany w stanie naturalnym. W 1979 r wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uzyskał też status światowego rezerwatu biosfery.

WoW wyprawy

Białowieża | Białowieski Park Narodowy | żubry | Kraina Otwartych Okiennic | największe w Europie skupisko bociana białego | Narwiański Park Narodowy | Twierdza Osowiec | Tykocin | Biebrzański Park Narodowy | Pokamedulski zespół klasztorny z XVI w. w Wigrach | Kanał Augustowski | Augustów | 

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd Najlepszy rower na ten wyjazd to MTB, trekingowy, crossowy o szerokości opon 1.75" – 2.0″. Wynika to z faktu po jakim terenie i podłożu będziemy się poruszać.  Trasa poprowadzona jest po asfalcie, ścieżkach leśnych. Czy możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale na własną odpowiedzialność. Na miejscu spodziewamy się pagórkowatego ukształtowania terenu oraz płaskich odcinków trasy. Stopień trudności na poziomie II. 

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeździć, jeździć, jeździć. Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie do tego wyjazdu. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POSZCZEGÓLNYCH ZAKŁADKACH OFERTY. KONIECZNIE SIĘ Z NIMI ZAPOZNAJ.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%. Pamiętaj o tym.

Dzień 01:  spotkanie w Suwałkach
Tego dnia w godzinach popołudniowych spotykamy się w Suwałkach, gdzie wszyscy uczestnicy śpią w jednym miejscu, integrujemy się.  Po wspólnej kolacji udamy się na spoczynek aby nabrać sił przed kolejnymi dniami podróży.

Dzień 02: Suwałki - Augustów | 68 km
Dnia pierwszego na trasie wyjeżdżamy z Suwałk i udajemy się w kierunku Augustowa przez teren Wigierskiego Parku Narodowego. Chroni on kompleks 42 jezior oraz wielu gatunków ptaków, ryb i ssaków. Najcenniejszymi elementami przyrodniczymi parku są ekosystemy wodne, a wśród nich największe z jezior – Wigry oraz rzeka Czarna Hańcza, a także rozległe obszary leśne oraz torfowiska. Z pewnością warto będzie odwiedzić Pokamedulski zespół klasztorny z XVI w. w Wigrach. Nasza trasa będzie również urozmaicona przez przejazd wzdłuż Kanału Augustowskiego - unikatowego w skali europejskiej dzieła budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku oraz podróż terenami objętymi ochroną w ramach Wigierskiego Parku Narodowego. Najcenniejszymi elementami przyrodniczymi parku są ekosystemy wodne, a wśród nich największe Jezioro Wigry oraz najdłuższa rzeka i jedna z najpopularniejszych tras kajakowych Czarna Hańcza oraz rozległe obszary leśne.

Dzień 03:  Augustów - Goniądz | 54 km
Kolejnego dnia poruszać się będziemy przeplatającymi się tutaj Podlaskim Szlakiem Bocianim oraz szlakiem Green Velo. Północno – wschodnia część Polski jest terenem, który stanowi największe skupisko bocianów białych w Europie. Licznie występujące tam kolonie bocianie, tak charakterystyczne dla krajobrazu Podlasia, stały się powodem do utworzenia szlaku rowerowego o nazwie Podlaskiego Szlaku Bocianiego. Pod koniec trasy wjedziemy na tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego i będziemy poruszać się m. in. doliną rzeki Biebrzy. Na koniec dojedziemy do Goniądza, gdzie udamy się na spoczynek.

Dzień 04: Goniądz - Tykocin | 53 km
Na początek tego dnia zwiedzimy zabytkową Twierdzę Osowiec z II połowy XIX wieku, która znana jest z 6,5-miesięcznej obrony podczas I wojny światowej. Następnie będziemy kontynuować trasę przez obszary objęte ochroną bagiennych oraz zalesionych terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego. Obejmuje on dolinę rzeki Biebrzy i stanowi unikatowy kompleks bagien i torfowisk, w dużej części niedostępnych człowiekowi, zamieszkany przez wiele zagrożonych rodzajów ptactwa i zwierzyny.

Dzień 05: Tykocin - Białystok | 47 km
Jako pierwsze odwiedzimy Tykocin – klimatyczne miasteczko, o którym można powiedzieć, że „czas się tu zatrzymał”, nazywane Podlaską Perłą Baroku. W Tykocinie zwiedzać będziemy, położony na prawym brzegu rzeki, tamtejszy zamek królewski z XV wieku. Miejscem, obok którego nie można w Tykocinie przejść obojętnie, jest Wielka Synagoga – dziś oddział Muzeum Podlaskiego. Druga, co do wielkości i najstarsza po krakowskiej. Na trasie z Tykocina do Białegostoku “zahaczymy” o Narwiański Park Narodowy, którego koryto oraz tereny w po obu brzegach rzeki Narew objęte są tutaj ochroną. Będziemy mieli możliwość podziwiać, jak Narew tworzy tam mozaikowy układ rozlewisk, siedlisk lądowych i bagiennych. Dzień zakończymy noclegiem w Białymstoku.

Dzień 06: Białystok - Suraż | 53 km
Dzień w Białymstoku rozpoczniemy od ponownego udania się w trasę w kierunku Narwiańskiego Parku Narodowego. Tym razem będziemy podróżować po jego wschodnich granicach podziwiając piękno przyrody, aż ostatecznie Szlakiem Bocianim dotrzemy do Surażu. Podlaski Szlak Bociani jest najdłuższym oznakowanym rowerowym szlakiem turystycznym na Podlasiu. Liczy 412,5 km. Szlak przebiega przez wszystkie cztery podlaskie parki narodowe: Białowieski, Narwiański, Biebrzański i Wigierski, a także przez Suwalski Park Krajobrazowy.

Dzień 07: Suraż - Trześcianka | 40 km
W tym dniu podróżować będziemy prawie cały czas dolina rzeki Narew, która swoje źródła ma w dalekiej Białorusi i jest jedną z najdłuższych rzek w Polsce. Pojedziemy przez tereny Krainy Otwartych Okiennic – jest to szlak szlak wiodący przez trzy wsie Trześcianka, Soce i Puchły, położone w dolinie Narwi. Specyfiką ich zabudowań są kunsztowne zdobienia drewnianych domów nawiązujące do zdobnictwa stosowanego w rosyjskim budownictwie ludowym. Będziemy podziwiać piękne i sielskie tereny Podlasia. Odwiedzimy szereg niezwykle urokliwych podlaskich wsi i sami zakończymy dzień w jednej z nich udając się na zasłużony odpoczynek przed zbliżającym się ostatnim dniem wyprawy.

Dzień 08: Trześcianka - Białowieża | 50 km
Dzień zaczniemy ponownie od podróży doliną Narwi, a następnie Narewki, by w końcu wjechać na teren Puszczy Białowieskiej, w której zachowały się jedne z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. To tutaj żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Naszą przygodę zakończymy na terenie Białowieskiego Parku Narodowego – najstarszego polskiego parku narodowego, który obejmuje część Puszczy Białowieskiej, stanowiącej jedyny w Europie bór niżowy, zachowany w stanie naturalnym. W 1979 r wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uzyskał też status światowego rezerwatu biosfery. Trasę zakończymy w Parku Pałacowym w Białowieży. Tutaj żyje największa populacja wolnego żubra na świecie. Z Białowieży grupa zostanie przetransportowana do Suwałk na miejsce startu.

* Program oraz miejsca noclegowe mogą ulec zmianie ze względu na kondycję uczestników oraz dostępność miejsc noclegowych.

Warunki

Cena zawiera:

  • 7 x nocleg w hotelach i pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych
  • 7 x śniadanie
  • transport bagaży na trasie
  • przewodnik rowerowy, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami,
  • ubezpieczenie,
  • podatek VAT

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia oprócz śniadań
  • dotarcia do/z Suwałk

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Zaliczka:

Kwota: 400 zł

Dopłata:
Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:
W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny. Szczegóły patrz Regulamin

Potwierdzenie wyjazdu
Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?
Na wyprawę można pojechać rowerem trekkingowym, crossowym, górskim. Wynika to z faktu, że trasa poprowadzona jest po asfalcie, drogach utwardzanych, leśnych ścieżkach. W naszej opinii najlepsza szerokość opony to 1.75- 2.0″. Amortyzator jest wskazany. Czy to znaczy, że nie możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale robisz to na własne ryzyko i niedogodności. Każdy z nas jest inny, dlatego dla jednej osoby ta trasa na rowerze bez amortyzatora będzie niemożliwa do przejechania, a dla kogoś innego będzie to normalna trasa. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?
Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerusakwy lub plecak (polecamy sakwy), zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc) Zobacz co powinna zawierać w pełni wyposażona apteczka na wyprawy rowerowe.

Kieszonkowe: Ok. 200 – 300 zł (oczywiście zależy to od każdego indywidualnie)

Jak się spakować?
Na wyjeździe towarzyszy nam samochód wsparcia, który przewozi bagaże. Ze sobą należy zabrać mały plecak lub sakwę, żeby spakować podstawowe rzeczy na wycieczkę.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Jeśli boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Suma przewyższeń to jedyne ok. 350 metrów, a całkowity dystans to 250 km. Zalecamy opony o szerokości 1.75 – 2.0 cala. Wyjazd jest łatwy, jedyna jego trudność to fakt podróżowania z sakwami oraz niedająca się przewidzieć pogoda. Na tym wyjeździe praktycznie każdy jest w stanie sobie poradzić. Dystanse dzienne wynoszą maksymalnie 75 km, a przewyższenia są znikome. Jest to bardzo dobry wstęp do tych trudniejszych wypraw. Jednak trzeba pamiętać, że nawet do łatwej wyprawy należy się przygotować kondycyjnie.Jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach.

Jak dostanę się do Suwałk i jak wrócę z Białowieży, czy na trasie jedzie bus?
W godzinach porannych wyrusza nasz bus z przewodnikiem w kierunku Międzyzdrojów. Jest możliwość zabrania się na wyjazd (max. 7 osób) naszym busem z: Krakowa, Katowic, Częstochowy, Łodzi, Warszawy (przybliżona trasa przejazdu: https://goo.gl/maps/zNEdXfUGsZgMmETZ6).  Na trasie jedzie z nami samochód, ze soba wozimy tylko rzeczy potrzebne podczas jednego dnia jazdy. Koszt dojazdu to 100 zł/os.

Po zakończeniu wyprawy zapewniamy dla chętnych transport do Suwałk.

Jaką jedziemy nawierzchnią?
Trasa jest urozmaicona pod względem nawierzchni, jednak poprowadzona w większości po drogach utwardzanych oraz leśnych duktach.

Gdzie śpimy?
Podczas wyjazdu śpimy w pensjonatach i kwaterach prywatnych w pokojach 2-3 os. z łazienką. i śniadaniem w cenie. Jeśli zapisujesz się z kimś i chcesz być z tą osobą w pokoju, koniecznie napisz do nas maila z tą informacją, tak abyśmy mogli to wcześniej zaplanować.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?
Śniadanie są w cenie wyjazdu. Dodatkowe wyżywienie jest we własnym zakresie. Będziemy się również stołować w barach, restauracjach na trasach oraz w miejscowościach noclegowych.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+

Jakie panują zasady podczas wyprawy?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Podlasie pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.