Bałkany

Bałkany
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Albania
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus
cena: 2 700 PLN
Cena promocyjna przy zapisach do 15.07.2021

Czarnogóra | Albania | Chorwacja | Bośnia

Wspaniała wyprawa po czterech bałkańskich krajach, jeszcze niedawno pogrążonych w straszliwym konflikcie, obecnie w pełni bezpiecznych. Bałkany są jak nieoszlifowany diament: piękne i tajemnicze, wzbudzające podziw a zarazem niepewność. Ich bogata spuścizna kulturalno-historyczna: średniowieczne miasteczka, weneckie i tureckie zamki, piękna przyroda oraz życzliwi mieszkańcy powodują, że region ten staje się coraz popularniejszy. Zatem nie zwlekajcie z decyzją – odwiedzicie Bałkany zanim turyści do końca „wyszlifują diament”.

Nasza podróż rozpoczniemy od Czarnogóry, najmniejszego i najbardziej górzystego kraju regionu o wymownym haśle reklamowym: „Wild Beauty” (Dzika Piękność). Z Czarnogóry przeskoczymy na kilka dni do słonecznej Chorwacji, zwiedzając perłę Adriatyku – Dubrownik. Odpocząwszy w nadmorskich kurortach ponownie wracamy do bałkańskiego orientu: Bośni i Hercegowiny, gdzie z widokiem na mostarski „Stary Most” zakończymy naszą rowerową wyprawę.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Trasa średnio trudna, na której zdarza się kilka niedługich podjazdów, jednak etapy są dość krótkie. Drogi głównie asfaltowe.

DZIEŃ 1:

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Słowację, Austrię i Chorwację. 

DZIEŃ 2: ULCINJ (24 KM) 

Rankiem docieramy do miasteczka Ulcinj na Czarnogórskim wybrzeżu. 
Dzień przeznaczymy na plażowanie na najdłuższej piaszczystej plaży nad Adriatykiem, z drobniuteńkim wulkanicznym piaskiem o właściwościach leczniczych, która ciągnie się na długości 12 km aż do ujścia rzeki Bojany, płynącej wzdłuż granicy z Albanią. Domki podniesione tu ponad lustro wody na palach tworzą niepowtarzalny widok. 
Wieczór przeznaczymy na zwiedzanie miasteczka, a jest one naprawdę niezwykłe. Odczuwa się tu spotkanie wschodu z zachodem, jest jakby miniaturą Stambułu. W centrum jest czynnych kilka starych meczetów, a śpiew muezina rozlega się na każdym zakątku. Wąskie uliczki, małe sklepiki, stragany z owocami i serdeczność mieszkańców tworzą niepowtarzalny charakter miasta. 

DZIEŃ 3: ULCINJ – SZKODRA (50 KM) 

Dziś czeka nas wycieczka do Albanii. 
Ten tajemniczy kraj przez dziesięciolecia odcięty od pozostałej części Europy przez komunistyczną dyktaturę, to jedno z najciekawszych etnograficznie miejsc kontynentu. 
Szkodra jest miastem o malowniczym położeniu i bardzo bogatej historii przeplatającej wątki historii Albanii, Czarnogóry, Turcji i Wenecji. Jest to tez albańska stolica rowerów, jest ich w mieście naprawdę tysiące. 
Przejazd naszej grupy rowerowej w tej części Europy z pewnością obfitować będzie w wiele atrakcji. 

DZIEŃ 4: JEZIORO SZKODARSKIE (70 KM)

Dzisiejsza trasa biegnie wzdłuż Jeziora Szkodarskiego i obfitować będzie w przepiękne widoki. To największe jezioro Bałkanów jest jedną ze słodkowodnych oaz basenu Morza Śródziemnego, jedynym miejscem Europy, gdzie żyją wolne pelikany i … hipopotamy. Oprócz atrakcji przyrodniczych samego jeziora, pobliski region jest jednym z bogatszych regionów archeologicznych Czarnogóry z wieloma wspaniałymi zabytkami. 

DZIEŃ 5: JEZ. SZKODARSKIE - CETINJE (55 KM)

Trudny górski etap, podczas którego odwiedzimy Cetinje, kulturalną stolicę Czarnogóry, gdzie znajduje się XV-wieczny monastyr, liczne muzea i galerie. Zajrzymy do małych wiosek w których rzadko pojawiają się turyści. Na nocleg zatrzymamy się w sercu Parku Narodowego gór Lovcen. 

DZIEŃ 6: CETINJE - PERAST (40 KM)

Stąd czeka nas już tylko zjazd do Kotoru. Miasto otaczają potężne mury (długości 4,5 kilometra) zarówno od strony morza, jak i gór, przywołujące na myśl, z zachowaniem proporcji Wielki Mur Chiński. Miasto jest pełne zabytków, średniowiecznych wąskich uliczek, wręcz stworzonych do spacerów, placów, wspaniałych świątyń i budynków w stylach romańskim, gotyckim, renesansowymi barokowym. A wszystko to zatopione jest w balsamicznym powietrzu przesyconym zapachem żywicy i lawendy. 
Ale to jeszcze nie koniec dzisiejszych atrakcji. Na nocleg trafimy do Perastu. Przez wielu słusznie uważaną za najpiękniejszą wioskę nad Adriatykiem. Liczy ok. 300 mieszkańców, przeważnie ludzi starszych. Niewiele się tu dzieje, co paradoksalnie wywiera największe wrażenie na przybywających. Spacerując ulicami, które przyjęły w Peraście formę schodków, odczuć można, że tutaj czas płynie w odwrotnym kierunku. Wymarłe miasto marynarzy z rozsypującymi się zabytkami. 

DZIEŃ 7: PERAST – CAVTAT (65 KM)

Dziś wjeżdżamy do Chorwacji. Na początek przejazd wokół Boki Kotarskiej, która jest zatoką zaliczaną do najbardziej malowniczych na świecie, a zarazem jedynym na południu Europy fiordem. 
Ostatnim przystankiem w Czarnogórze będzie miejscowość Herceg-Novi, nazywana „miastem kwiatów”. To bardzo trafne określenie, gdyz w porównaniu z pozostałymi miejscowościami czarnogórskiego Primorja ma ono najbardziej śródziemnomorski charakter, który w równym stopniu tworzą cyprysy, palmy i drzewa cytrusowe, co architektura romańska, bizantyńska i orientalna. 
Opuszczamy Czarnogórę i przenosimy się do Chorwacji. 
Na nocleg zatrzymamy się w bardzo przyjemnej nadmorskiej miejscowości Catvat. 

DZIEŃ 8: DUBROWNIK – TREBINJE (40 KM)

Cały dzisiejszy ranek przeznaczymy na zwiedzanie pobliskiego Dubrovnika. 
Dubrownik – „Perła Adriatyku”, największy konkurent Wenecji w basenie Morza Adriatyckiego. Jedno z najpotężniejszych miast Bałkanów jest dziś wspaniałym skansenem architektury XVII i XVIII wieku, które zostało wpisane na listę zabytków chronionych UNESCO. Potężny krąg murów obronnych, z doskonale zachowanymi twierdzami i basztami, wyznacza granice miasta, malowniczo położonego na cyplu u stóp góry Srd. W Dubrowniku znajduje się najpiękniejsza ulica Chorwacji – Stradun, wspaniale kamienice, niezliczone kafejki położone w malowniczych i romantycznych zaułkach miasta. 
Dziś też dotrzemy do Bośni. Historycznie i kulturowo jest to fascynująca mieszanka swojskości i egzotyki. Za sprawą burzliwej historii, zbyt skomplikowanej jak na tak małą krainę, wszystko jest tutaj skondensowane i niezwykle nasycone. Kraj ten to kwintesencja Bałkanów. 
Na początek odwiedzimy przygraniczną miejscowość Trebinje. Charakterystyczny układ i urok zawdzięcza ona rzece Trebisnjicy. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni, zwane „miastem na wodzie” 

Dzień 9: Trebinje – Neum: 90 km

Dość długi etap, ale w miarę płaski. Wiedzie on przez bardzo piekną krajobrazowo wyżynę Popowo Polje. Jeszcze 20 lat temu toczyły się tu najcięższe walki w wojnach Bałkańskich. Do dziś widać jeszcze ich ślady. Jednak wiele wiosek już wraca do życia. Ich urok podkreślają piękne meczety. Powrócimy dziś też na wybrzeże naszym dzisiejszym celem jest Neum, Jedyny nadmorski kurort Bośni, która posiada jedynie krótki ok 20 kilometrowy pas wybrzeża.

Dzień 10: Neum – Mostar: 80 km

Główną atrakcją dzisiejszego dnia będą wodospady Kravice. Przepiękne, przypominające słynne Plitwickie Jeziora, ale jeszcze nie tak skomercjalizowane. Kąpiel pod wodospadami dostarczy zapewne wielu wrażeń.
Następnie udamy się do jednego z najpiękniejszych miasteczek Bośni – Pocitielja. Malowniczo polożone na wzgórzu zachowało niezwykłe zabytki kultury muzułmańskiej. Następnie odwiedzimy Blagaj, średniowieczną stolicę regionu. Warto tu zobaczyć XVI-wieczny klasztor derwiszów oraz potężne źródło rzeki Buny, uważane za największe w Europie. Robi naprawdę spore wrażenie. Stąd już niedaleko do celu naszej rowerowej wędrówki – Mostaru.
Mostar – miasto z kamienia i na kamieniu, enklawa orientu w środku Europy. Mostar zachwyca, choć jeszcze niedawno trwały tu jedne z najcięższych walk podczas wojny w byłej Jugosławii. Ślady wojny widać do dziś.
Wspaniała starówka i bazar Tepa przypominają orientalny klimat otomańskiej Turcji, władającej niegdyś regionem. Bez wątpienia najciekawszym obiektem Mostaru jest kamienny most z 1566 r, spinający ponad rzeką Neretwa obie części miasta – muzułmańską i chrześcijańską. Prawdziwą kwintesencją Orientu w mieście jest dzielnica Kujundiluk, gdzie tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, restauracyjki oferujące lokalne potrawy, meczety i tureckie fortyfikacje przywołują wspomnienie dawnej Turcji.

DZIEŃ 11: MOSTAR

Rankiem będzie jeszcze trochę czasu na spacer po uliczkach Mostaru i ostatnie zakupy. 
Po południu ruszamy w drogę powrotną. 

DZIEŃ 12:

Rankiem docieramy do Polski.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienia

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Warszawy +200 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Bałkany, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Albania, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.