Zamki nad Loarą

Zamki nad Loarą
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Francja
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Transport: samolot
cena: 2 690 PLN
+ samolot Modlin - Bouveais 350 zł

Zapraszamy do Doliny Loary wyjątkowego miejsca w środkowej Francji gdzie na niewielkiej przestrzeni znajduje się około 300 zamków i pałaców, wkomponowanych w malowniczy krajobraz. Zobaczymy tu zielone równiny, łagodne pagórki, lasy, sady owocowe i oczywiście wszechobecne winnice. To region wyjątkowo przyjazny rowerzystom. Nasza trasa będzie przebiegać ścieżkami rowerowymi i  spokojnymi wiejskimi drogami, wolnymi od ruchu samochodowego, leśnymi duktami. Po drodze moc atrakcji.

Odwiedzimy najsłynniejsze zamki: Zamek Chambord-największy, Chenonceau-najbardziej romantyczny, zwany zamkiem  kobiet, Azay-le-Rideau - wzniesiony na małej wysepce wśród rozlewisk Villandry słynący z przepięknych ogrodów. Każdy z nich jest niepowtarzalny, ma swoje tajemnice i legendy. Poszukamy też tych mniej znanych, być może wciąż czekających na odkrycie. Na naszej trasie odwiedzimy kilka ciekawych miast m.in. Tours, Angers z ich historią i zabytkami. Codziennie będziemy mijać senne wioski i  klimatyczne, średniowieczne miasteczka. Znajdziemy czas na degustację wyśmienitej francuskiej kuchni no i oczywiście wina. Wyjazd łatwy, po płaskim terenie, dostępny dla każdego.

Wyjazd ten można połączyć z wycieczką Prowansja - przejazd między końcem jednej imprezy a początkiem drugiej busem - w ten sposób możemy stworzyć wyjazd 2 tygodniowy płacąc za bilety lotnicze tylko raz.

Dystans na rowerach ok. 320 km. Całkowite  przewyższenie ok. 800m

Trudność: mała (trasa płaska lub lekko pagórkowata z nielicznymi podjazdami, maksymalna dzienna suma przewyższeń do 300 metrów)

Warszawa-Modlin --> Paryż-Beauvais 16 września, sobota 13.25 --> 15.45
Paryż Beauvais --> Warszawa-Modlin 23 września, sobota 16.10 --> 18.20

Dzień 1 - przylot. Transfer do Blois.

Wieczorny spacer po Blois

Dzień 2 -  Blois - Chaverny - Chambord - Blois  60 km, 170 hm           

Wyruszamy na południowy wschód w kierunku Zamku Cheverny - barokowej rezydencji, charakteryzującej się idealnymi proporcjami i bogato wyposażonymi wnętrzami, w których będziemy mogli obejrzeć wspaniałe arrasy, zabytkowe meble i obrazy. Następnie kierujemy się do ukrytego w leśnych ostępach Zamku Chambord, największego i najbardziej okazałego zamku nad Loarą, będącego przykładem wczesnego francuskiego renesansu. Poszlaki wskazują, że mógł on być projektowany przez Leonarda da Vinci. Ostatnią część etapu pokonamy wygodną trasą rowerową wzdłuż Loary.

Dzień 3 - Blois - Ambois 40 km, 150 hm

Dzisiejszy etap w całości prowadzi wzdłuż Loary szlakiem Euro-Velo 6. Po drodze odwiedzimy Zamek Chaumont, malowniczo położony na skarpie na południowym brzegu Loary, co czyni to miejsce jednym z najpiękniejszych okolicy. Podążąjąc dalej wzdłuż Loary dojedziemy do Ambois, urokliwego miasta słynącego z zawieszonego  na skarpie zamku oraz Muzeum Leonarda da Vinci, który właśnie tu spędził ostatnie lata życia.

Dzień 4 - Ambois - Chenonceaux - Zamek de Gue Pean - Ambois 65km

Pierwszym celem dzisiejszego etapu jest bajkowy Zamek Chenonceaux, przez wielu uważany za najpiękniejszy w Dolinie Loary. Jest on zbudowany na łukach łączących brzegi rzeki Cher. Następnie oddalimy się nieco od utartych szlaków aby zobaczyć Zamek de Gue Pean urokliwą, nieco zapomnianą wiejską rezydencję. Po drodze odwiedzimy sympatyczne miasteczko  Montrichard , gdzie będziemy mogli wypocząć na plaży nad rzeką Cher. Wracamy do Ambois spokojnymi wiejskimi drogami.

Dzień 5 - Ambois - Villandry 50km, 90hm

Powracamy nad Loarę. Dziś w programie Tours, główne miasto regionu, często zwane małym Paryżem, mogące się pochwalić piękną starówką oraz Zamek Villandry i jego niezwykłe ogrody, gdzie rolę roślin ozdobnych spełniają również warzywa.

Dzień 6 - Villandry - Samur 55 km, 140hm

Dzień rozpoczynamy wizytą w Zamku Azay le Rideau, jednym z najmniejszych zamków, leżącym na miniaturowej wysepce wśród rozlewisk rzeki Indre. Ten wyjątkowy zamek na wodzie nazwany został przez Balzaka diamentem doliny Indre.  Dla odmiany po eleganckich zamkach zwiedzimy potężną średniowieczną fortecę w Chinon oraz urokliwe miasteczko leżące u jej podnóża. Na koniec dnia powrócimy nad Loarę aby obejrzeć zamek w Montsoreau.

Dzień 7 - Saumur - Brissac 65km, 300hm     

To najbardziej pofałdowany etap wyprawy. Jedziemy wśród zielonych, łagodnych pagórków. Kierujemy się na zachód, odwiedzając po drodze, znajdujące się w podziemnych grotach Muzeum Grzybów. W podobnych grotach mieszczą się również piwnice winne, które oczywiście również odwiedzimy celem degustacji wina.

Dzień 8 - Transfer do Paryża.

Wylot z Paryż-Beauveais do Polski.

Koncepcja naszego wyjazdu:
Grupa przylatuje samolotem. Bus z rowerami wyjeżdża z Polski dzień wcześniej. Pilot wita uczestników na lotnisku. Na rowerowych etapach towarzyszy nam bus techniczny, który wiezie bagaże. Rowery zapewnia organizator. Żywimy się w oparciu o lokalną gastronomię.

Cena zawiera:
- noclegi i śniadania
- wypożyczenie rowerów
- opiekę przewodnika na całej trasie wycieczki
- ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki nie zawiera:
- kosztu biletu lotniczego - cena ta zmienia się w zależności od chwili zakupu
- posiłków w trakcie dnia i na koniec dnia (trzeba liczyć ok. 30 EURO/dzień/osobę)
- biletów wstępu do pałaców, parków, ogrodów, zamków itp (ok. 100 EURO na cały wyjazd)

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Via Verde jest wyjazd rowerowy Zamki nad Loarą, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Francja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania i obiadokolacje. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.