Włochy - Via Francigena

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Włochy - Via Francigena

O wyprawie

Via Francigena | Siena – Rzym | 7 dni jazdy | 300 km | 4200 m podjazdu i 4500 m zjazdu

Via Francigena to w łacinie droga Franków. Jest to najstarszy, obok Camino de Santiago i drogi do Ziemi Świętej, szlak pielgrzymkowy w Europie. Jego całkowita długość wynosi ok. 1610 km. Wiedzie od Canterbury w Anglii przez Francję, Niemcy, Szwajcarię, Włochy do grobu Św. Piotra w Watykanie. W dawnych czasach wędrowali nim pielgrzymi, kupcy, duchowni i awanturnicy. Był najlepszym sposobem, by z terenów zamieszkiwanych przez Franków dotrzeć na Półwysep Apeniński.

W czasach współczesnych postanowiono odtworzyć trasę i na polnych ścieżkach znów pojawiają się wędrowcy. W 2004 roku trasa Via Francigena została zarejestrowana w Europejskim Instytucie Dróg Kultury (Institut Européen des Itineraires Culturels), co pozwoliło na pozyskanie środków na przygotowanie tego szlaku dla obecnych pielgrzymów. Przemierzenie szlaku to spore wyzwanie, ale jednocześnie doskonała okazja, by lepiej poznać historię, kulturę i tradycje naszego kontynentu.

Zapraszamy Was na przejechanie włoskiej części szlaku ze Sieny do Rzymu. Każdy dostaje swój tzw. „Credencial” – paszport, w którym kolekcjonuje pieczątki, aby w Rzymie otrzymać dyplom ukończenia szlaku. Pieczątki są do zdobycia w różnych miejscach min. na noclegach, w muzeach, w restauracjach. Szlak będziemy przemierzać drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu, drogami szutrowymi, ścieżkami leśnymi, polnymi. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Trasa podzielona jest na 6 odcinków 45 – 55 km po zróżnicowanym terenie.  Warto podjąć taki wysiłek. Odwiedzimy wiele ciekawych, historycznych miejsc, poznamy kulturę i smaki tutejszej kuchni, będziemy podziwiać piękno włoskiego krajobrazu. Jednym słowem świetna zabawa gwarantowana. Szlak Via Francegina pozostanie w naszej pamięci na długie lata.

WoW wyprawy: 

Siena | Buonconvento | Val d’Orcia | San Quirco | Bagno Vignoni | Jezioro Bolsena | łaźnie Bagnaccio | Viterbo | dolina Sorbo | Formello | Rzym | Watykan | wyśmienita włoska kuchnia

Charakterystyka wyjazdu: 

Wyjazd jest kierowany do rowerzystów z doświadczeniem rowerowym, dobrze czujących się w trudnym, zróżnicowanym terenie. Jego trudność polega na przewyższeniach i podjazdach oraz zmiennej nawierzchni. Dzienne dystanse wynoszą maksymalnie 55 km.

Grupie towarzyszy bus wsparcia. Stopień trudności tej wyprawy jest na poziomie III. Zalecamy zabrać na wyjazd rower górski bądź trekkingowy z oponami szerokości 2.0″.  Nocujemy w pensjonatach *** o dobrym standardzie ze śniadaniem.

Jak przygotować się do wyjazdu?

Warto się dobrze zapoznać z planowanymi dystansami i przewyższeniami. Aby czerpać maksymalną przyjemność z tego wyjazdu, musisz być przygotowany kondycyjnie. Przed wyprawą regularnie pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po pagórkach i górkach. Jeśli nie masz ich koło siebie, to pokonuj większe dystanse. Podstawa to sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że podany dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 01: wylot do Bolonii / transfer do Sieny

Lecimy z Warszawy Okęcie do Bolonii. Lądujemy we Włoszech o godz. 12:00. Następnie robimy transfer busem do Sieny.

Dzień 02: Siena – San Quirco d’Orcia | 54 km | 780 m podjazdu i 700 m zjazdu

Na ten dzień przewidziana jest wizyta w Sienie. Warto wyjechać wcześnie rano aby przeznaczyć kilka godzin na jej zwiedzanie. W Sienie zachowana została w pełni antyczna struktura miasta. Do najwspanialszych zabytków należy katedra z XII wieku (Duomo), której główna fasada została ukończona w 1380 roku,  główny rynek Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia oraz ratusz. Zabytkowe centrum Sieny zostało w 1995 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Po opuszczeniu Sieny udamy się w kierunku kolejnego miejsca wartego zwiedzenia jakim jest stare centrum Buonconvento. Dalej jedziemy prowincjonalną drogą w kierunku Montalcino. Będziemypodziwiać senny krajobraz Val d’Orcia, wzdłuż polnych dróg prowadzących do Torrenieri i dalej do San Quirico.

Dzień 03: San Quirico dʼOrcia – Radicofani | 40 km | 750 m podjazdu i 375 m zjazdu

Główną atrakcją tego dnia jest wizyta w Bagno Vignoni, gdzie na głównym placu mieści się basen termalny. Znajdujące się tu siarczane wody termalne pochodzenia wulkanicznego mają ok 51-52° C mają dobroczynne działanie przy leczeniu chorób reumatologicznych i neurologicznych. Jadąc dalej wspinamy się długim i stromym podjazdem do Radicofani skąd rozpościera się czarujący widok na okolicę.

Dzień 04: Radicofani – Bolsena | 55 km | 730 m podjazdu i 1180 m zjazdu

Zaczynamy zjazdem w kierunku Val di Paglia. Będziemy mogli podziwiać w oddali wygasły wulkan Amiata, wznoszący się na wysokość 1738 m n.p.m. U jego podnóża znajdują się liczne źródła siarkowe, których wody doprowadzane są rurociągami do Sieny. Szczyt porastają lasy bukowe i kasztanowe, w dolnym piętrze winnice i gaje oliwne. W pobliżu znajdują się bogate złoża cynobru, eksploatowane od początku naszej ery. Po wizycie w kościele Świętego Grobu, którego niesamowita krypta rekonstruuje kościół w Palestynie, dojedziemy do San Lorenzo Nuovo, skąd rozpościera się ładny widok na Jezioro Bolsena. Przyjemna nieutwardzona ścieżka aż do Bolseny prowadzi między gajami oliwnymi, polami i lasami, z cudownymi krajobrazami nad jeziorem.

Dzień 05: Bolsena – Vetralla | 48 km | 770 m podjazdu i 790 m zjazdu

Wyruszamy po śniadaniu dalej na południe wzdłuż wschodniego brzegu Jeziora Bolsena.  Tego dnia na trasie znajdują się łaźnie Bagnaccio, które zawsze były odwiedzane przez pielgrzymów podążających szlakiem Via Francigena. Przejeżdżając przez Viterbo udamy się do jego historycznego centrum oraz do dzielnicy San Pellegrino. Na nocleg zatrzymamy się 15 km dalej, w Vetralli.

Dzień 06: Vetralla – Campagnano | 47 km | 700 m podjazdu i 720 m zjazdu

Podróżujemy przez zielone tereny włoskiego regionu Lacjum, które obdarzone malowniczymi wzgórzami, zaprasza nas do swych gajów oliwnych i winnic. Wpływ na ukształtowanie terenu miały erupcje wulkaniczne, dzięki którym powstały niezwykłe jeziora i źródła termalne. Po drodze miniemy wodospady Monte Gelato, gdzie będzie można odpocząć i się schłodzić.

Dzień 07: Campagnano – Rzym | 45 km | 500 m podjazdu i 760 m zjazdu

To już ostatni dzień na rowerach. Docieramy do celu naszej wyprawy. Przejeżdżamy przez piękną dolinę Sorbo, a następnie udajemy się do historycznego centrum Formello, w którym mieści się Palazzo Chigi. Metą naszej wyprawy jest Plac św. Piotra w Watykanie. Po dotarciu na miejsce i wspólnych fotografiach udamy się do biura szlaku w celu odebrania dyplomu pokonania szlaku. Wieczorem zjemy się uroczystą kolację.

Dzień 8: Rzym na rowerze

Tego dnia zwiedzimy Rzym na rowerze. Podsumujemy wyjazd i odkryjemy uroki “Wiecznego Miasta”. Następnie spakujemy się i przygotujemy do podróży powrotnej do Polski.

Dzień 9:  powrót do Polski

Wylot z Rzymu mamy zaplanowany w godzinach przedpołudniowych.

Warunki

Cena zawiera:

  • transport rowerów i bagaży z/do Polski
  • transfer z lotniska w Bolonii do Sieny
  • 8 x nocleg ze śniadaniem,
  • paszport pielgrzyma,
  • opiekę przewodnika rowerowego, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym,
  • przewóz bagaży, samochód wsparcia na trasach
  • ubezpieczenie
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia (oprócz śniadań),
  • biletów lotniczych dla pasażera
  • ew. biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

Ważne:

Bilety lotnicze kupowane są przez organizatora po potwierdzeniu odbycia się wyprawy.

Zaliczka:

Kwota: 800 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

WAŻNE – bilety lotnicze kupowane są przez organizatora po potwierdzeniu odbycia się wyprawy.

Jaki rower i jak go przygotować?

Tą wyprawę najlepiej przejechać rowerem górskim z amortyzatorem. Trasa poprowadzona jest drogami o zróżnicowanej nawierzchni, jest asfalt, drogi nieutwardzone, publiczne, szuter. Na takim dystansie jest praktycznie wszystko. Szerokość opon zalecana przez nas to minimum 2.0 calaCzy to znaczy, że nie możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale robisz to na własne ryzyko i niedogodności. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerubagażnik, sakwy,zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 200 euro – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Podczas tej wyprawy wszystko wozimy ze sobą. Do roweru należy założyć bagażnik. Polecamy bagażnik, który pasuje do każdego roweru.
Jak informują na swojej stronie linie Wizzair: pasażerowie będą mogli zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm, którą należy umieścić pod fotelem przed sobą. Pasażerowie, którzy wykupą usługę WIZZ Priority, będą mogli zabrać dodatkową podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Dodatkowo Wizz Air wprowadza nowy typ bagażu rejestrowanego o wadze 10 kg, oprócz już dostępnych opcji 20 i 32 kg.

Dodatkowo my dokupujemy dla każdego bagaż sportowy o max. wymiarach 300 cm (suma wys + dł + szer) i wadze do 30 kg. Oczywiście sami będziemy służyć tzw. pomocą doraźną przy składaniu, po przylocie i rozkładaniu roweru przy odlocie.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli chodzi o ten wyjazd, to przygotowanie kondycyjne jest tutaj bardzo wskazane. Przed wyprawą należy dużo jeździć na rowerze, zwłaszcza po terenie górzystym. Suma przewyższeń podczas wyjazdu to ponad 10000 metrów a dystans pokonany w ciągu 9 dni wynosi 670 km. Do takiego długiego i intensywnego wysiłku trzeba się przygotować. Jeśli się zdecydujesz na wyjazd bez przygotowania kondycyjnego, niestety możesz go mocno przecierpieć. Jest to świetna propozycja dla osób, które pokonały np. szlak św. Jakub do Santiago de Compostela. Jednak pamiętaj, że jest to wyprawa przygoda, która wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego, aby mieć z niej przyjemność. Przed tym wyjazdem zachęcamy również do wzięcia udziału w wyprawie Dookoła Tatr, która jest idealnym przygotowaniem do trasy przez Włochy.

Jak dostaniemy się do Parmy?

Najpierw polecimy samolotem z Katowic do Bolonii, skąd wynajętym busem przejedziemy do Parmy.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Nawierzchnia jest bardzo różna. Idea jest taka, aby przejechać całą trasę podążając za strzałkami, bo szlak jest poprowadzony maksymalnie bocznymi drogami, lasami, małymi miasteczkami. To właśnie dlatego wyjazd ten ma taki niesamowity urok.

Gdzie śpimy?

Noclegi przewidziane są takich miastach jak: Parma, Ostia Parmense, Aulla, Pietrasanta, Fucecchio, Poggibonsi, San Quirico dʼOrcia, Acquapendente, Capranica, Rzym. Miejscowości noclegowe mogą ulec zmianie w zależności od dostępności miejsc. Zaplanowaliśmy noclegi w hotelach/pensjonatach o dobrym standardzie ze śniadaniem.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Śniadania mamy w cenie wyjazdu. Na trasie będziemy robić zakupy w marketach oraz zatrzymywać się na posiłki w lokalnych restauracjach, barach i knajpkach, aby skosztować włoskiej kuchni. Płacimy w euro. Prawie wszędzie można też zapłacić kartą.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Włochy są w UE. Warto mieć ze sobą kartę EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Włochy - Via Francigena pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.