Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd
Dostępne terminy: brak
Kraje: Polska
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: własny

Szlak Orlich Gniazd | 3 dni | 3 dni jazdy | 205 km | 2700 m

Jura Krakowsko – Częstochowska od dawna stanowi dla nas jedno z tych zakątków na mapie Polski, które przemierzamy na rowerze, tak często, jak tylko możemy. Jest to leżąca na pograniczu Śląska i Małopolski, a dokładnie między Krakowem a Częstochową, kraina skalistych wzgórz, porośniętych lasami pagórków, jaskiń, wapiennych ostańców i wąwozów, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Zapraszamy do udziału w wyprawie rowerowej wiodącej malowniczym Szlakiem Orlich Gniazd.

W trakcie 3 dni pokonamy liczącą niespełna 205 kilometrów trasę, wiodącą pośród pamiętających czasy piastowskie ruin i zamków, między innymi odwiedzimy takie perełki jak: zamek w Olsztynie, Ogrodzieńcu, Pieskowej Skale czy w Ojcowie.

Podczas tego wyjazdu odkryjemy podkrakowskie dolinki. Przejedziemy przez Dolinę Będkowską, aby następnie zawitać pod Zamek Tenczyn w Rudnie oraz pokonać krótki odcinek szlaku R-4. Wyprawa skierowana jest do wszystkich miłośników zwiedzania naszej ojczyzny z perspektywy dwóch kółek. Piękno jurajskiego krajobrazu, historyczne budowle, malownicze trasy oraz świetne towarzystwo – taki jest nasz plan na rowerowe poznawanie Jury.

Jura Krakowsko – Częstochowska uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Rozciąga się ona łukiem na długości 160 kilometrów, a jej szerokość waha się od kilku kilometrów na północnych jej krańcach do blisko 40 w południowej części. Północną granicę z Wyżyną Wieluńską stanowi przełom Warty pod Częstochową, południową Dolina Wisły (Kotlina Oświęcimska, Brama Krakowska).

To właśnie w dolinach licznych potoków i rzek zasilających od północy królową polskich rzek powstały niesamowitej urody Dolinki Podkrakowskie. Te jurajskie wąwozy wśród wapiennych ostańców i bram skalnych od dawna przyciągają całe rzesze amatorów aktywnego spędzania czasu. Ostatniego dnia naszej podróży odwiedzimy takie dolinki jak: Będkowską, BolechowickąKluczwody czy Prądnika. 

Położone w trudno dostępnych punktach Jury zamki, zwane Orlimi Gniazdami, należą do najstarszych w Polsce. Zamki i strażnice budowane na szczytach wzgórz, służyły obronie terenów przygranicznych w początkach istnienia państwa polskiego. Na trasie wytyczonego w 1950 roku Szlaku Orlich Gniazd znajduje się większość tych jurajskich warowni.

WoW wyprawy:

Jasna Góra w Częstochowie | Zamek Olsztyn | Zamek Bobolice | Góra Zborów | Zamek Morsko | Zamek Ogrodzieniec | Zamek Smoleń | Zamek Rabsztyn | Zamek Pieskowa Skała | Kościół na Wodzie | Ojców | Brama Krakowska | Dolina Będkowska | Wąwóz Bolechowicki | Dolina Kluczwody | Dolina Prądnika

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd mimo tego, że jest wyjazdem turystycznym, to jego charakter jest “troszkę” przygodowy, biorąc pod uwagę fakt, że wszystko wozimy w sakwach. Nie ma z nami samochodu wsparcia. Najlepszy rower na ten wyjazd to MTB o szerokości 2.0″.Na wyjazd można też pojechać rowerem trekkingowym z maksymalnie szeroką oponą z bieżnikiem.

Skąd to wynika? Z faktu, iż trasa poprowadzona jest po bardzo zróżnicowanym podłożu. Natrafimy na asfalt, szuter, leśne ścieżki, korzenie, kamienie oraz piasek. Taki ma charakter Jura i wynika to z jej budowy geologicznej. Czy możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale na własną odpowiedzialność. Trasa prowadzi przez tereny wyżynne, czyli spodziewaj się pagórkowatego ukształtowania terenu. Stopień trudności na poziomie III.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeździć, jeździć, jeździć. Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie do tego wyjazdu. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to jeździj większe dystanse. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Po ostatniej wyprawie ZAKTUALIZOWALIŚMY informacje dotyczące dystansów i sumy przewyższeń. Skróciliśmy również ostatni dzień, aby móc spokojnie wrócić do domu. Pamiętaj, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%. Pamiętaj o tym.

Dzień 01:  Częstochowa – Zawiercie | 83 km | 990 m podjazdu | 930 m zjazdu

Startujemy z Jasnej Góry w Częstochowie w kierunku południowo-wschodnim. Trasa prowadzić będzie przez malownicze pagórkowate tereny wśród łąk i pól, częściowo również lasami. Główną atrakcją pierwszego dnia wyprawy będzie Olsztyn z ruinami średniowiecznego zamku. To będzie nasz pierwszy kontakt z warowniami i od razu zaczniemy od ciężkiego kalibru. Kolejnymi atrakcjami będą: Zamek Bobolice czy Góra Zborów oraz ruiny Zamku Morsko. Na nocleg zatrzymamy się w Zawierciu.

Dzień 02:  Zawiercie – Ojców | 71 km | 1 010 m podjazdu | 970 m zjazdu

Drugiego dnia na trasie naszej wycieczki znajdą się jedne z najbardziej znanych jurajskich warowni. Pierwszą z nich będą ruiny zamku w Ogrodzieńcu położone na najwyższym wzniesieniu środkowej Jury – Górze Janowskiego (516 m n.p.m.). Kolejne warownie to Smoleń, Zamek w Bydlinie, Rabsztynie. Na wysokości Olkusza odbijamy ze szlaku, aby udać się w kierunku Ojcowa, a po drodze odwiedzimy perełkę Jury, czyli Zamek w Pieskowej Skale. Tym sposobem znajdziemy się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Nocować będziemy w okolicach Ojcowa, gdzie również znajduje się warownia, ale zobaczymy ją kolejnego dnia.

Dzień 03: Ojców – Kraków | 50 km | 700 m podjazdu | 930 m zjazdu

Będzie to nasz ostatni dzień na rowerze. Podążać będziemy początkowo malowniczą Doliną Prądnika, aby odbić w kierunku Dolinek Podkrakowskich. Zjedziemy Doliną Będkowską, odpoczniemy przy skałkach Doliny Bolechowickiej oraz pokonamy kawałek Doliny Kluczwody. Przez miejscowość Biały Kościół wrócimy do Doliny Prądnika, którą wrócimy do Krakowa, aby skończyć wspólną przygodę na krakowskim rynku.

*Program wyjazdu może ulec zmianie w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe i kondycję uczestników.

Cena zawiera:

  • 2 x nocleg,
  • 1 x śniadanie
  • przewodnik rowerowy,
  • ubezpieczenie NNW i NWS
  • poczęstunek z ogniskiem
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia poza śniadaniem,
  • dojazdu na miejsce startu oraz powrotu z Krakowa,
  • wstępów do zwiedzanych obiektów.

Zaliczka:

Kwota: 100 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od dnia zapisania się na wyjazd w systemie rezerwacyjnym. Weekendów nie liczymy. 

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na ten wyjazd polecamy zabrać rower: górski, trekkingowy. Wynika to z faktu, że trasa poprowadzona jest po bardzo zróżnicowanym podłożu. W naszej opinii najlepsza szerokość opony to 2.0″. Amortyzator konieczny. Czy to znaczy, że nie możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale robisz to na własne ryzyko i niedogodności. Każdy jest z nas inny, dlatego dla jednej osoby ta trasa na rowerze bez amortyzatora będzie niemożliwa do przejechania, a dla kogoś innego będzie to normalna trasa. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerusakwy lub plecak (polecamy sakwy), zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 200 – 300 zł – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Jak się spakować?

Podczas tej wyprawy nie towarzyszy nam samochód wsparcia, wszystko wozimy ze sobą. Najlepsze na ten wyjazd byłyby sakwy. Jednak da się to również przejechać z plecakiem. Na trzy dni nie trzeba brać bardzo dużej liczby ubrań i rzeczy.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest sporo, nie są one bardzo długie, jazda jest bardziej interwałowa. Jeździcie na tej wyprawie 3 dni. Całkowity dystans to ok. 205 km a suma przewyższeń jest na poziomie 2700 metrów. Ale nawet jeśli nie będziesz już dawać rady na podjazdach, możesz poprowadzić rower. Poczekamy. Warto spróbować, bo trasa przez Jurę Krakowsko-Częstochowską jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Jednak pamiętaj, że teren jest pagórkowaty i można się zmęczyć na tym wyjeździe. Dodatkową trudnością jest zróżnicowane podłoże. Pamiętaj, że nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jesteśmy w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń/napisz do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po ok. 70 km dziennie – wtedy będziesz miał pewność, że sobie poradzisz.

Jak dojedziemy na miejsce:

Na wyprawę każdy uczestnik dojeżdża samodzielnie. Również samodzielnie wraca z Krakowa. Najbardziej popularną formą transporty w przypadku tej wyprawy jest pociąg.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa jest urozmaicona pod względem nawierzchni. Jest asfalt, piasek, żwir, teren. Podłoże oddaje charakter Jury.

Gdzie śpimy?

Noclegi zaplanowaliśmy w pensjonacie/kwaterach prywatnych. Podnieśliśmy standard noclegów. Region przez który przejeżdżamy nie ma bardzo bogatej oferty noclegowej. Staramy się, aby pokoje były 2-3 osobowe. Jeśli zapisujesz się z kimś i chcesz być z tą osobą w pokoju, koniecznie napisz do nas maila z tą informacją. Żebyśmy mogli to wcześniej zaplanować.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie poza śniadaniem pierwszego dnia jest we własnym zakresie. Na trasie będziemy robić zakupy w marketach oraz zatrzymywać się na posiłki w restauracjach, barach i knajpkach.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

W przypadku wyjazdów po Polsce i krajach ościennych obejmuje NNW i NWS (5.000 PLN / 60%)

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym.  Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy. Jeśli jednak chcesz odłączyć się od grupy, aby mieć więcej swobodny, możesz poprosić przewodnika o ślady gpx trasy z GPS’a. Wtedy na własną odpowiedzialność możesz się odłączyć od grupy, aby czerpać z wyjazdu maksymalnie dużą satysfakcję.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Szlak Orlich Gniazd, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Polska, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.