Rumuński Banat na rowerze

Rumuński Banat na rowerze
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Rumunia
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: pełne
Transport: samolot
cena: 1 990 PLN
Wyjazd skorelowany z trekkingowym Banatem

Banat na rowerze: góry i życie na rumuńskich peryferiach

 • Romantyczne peryferie nad Dunajem
 • Przejazdy malowniczymi dróżkami pomiędzy wioskami
 • Domowe jedzenie i zakwaterowanie u rodzin
 • Namiastka życia jak na polskiej wsi 50 lat temu

Odkryj z nami rumuńskie rejony Republiki Banackiej - państwa, które istniało jedynie przez 16 dni. Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę dla wszystkich, którym Rumunia nie kojarzy się jedynie z Bukaresztem i transylwańskim Drakulą. Oraz dla wszystkich, którzy są ciekawi także tych mniej oczywistych rejonów.

Co ma wspólnego Rumunia z Czechami? Jak to u nas bywa, dowiemy się tego w zapomnianych wioskach, w których próżno szukać turystycznych tłumów. Przeniesiemy się o 100 lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak w banackich pozostałościach czas zatrzymał swój bieg. Będziemy go przelewać przez palce i kufle w czeskich (choć dziś terytorialnie rumuńskich) gospodach.

Co kryje dziś w sobie Republica Bănățeană oprócz malowniczych kanionów, jaskiń, urzekających wiosek i wąwozów? Przekonaj się o tym jadąc z nami na rowerową wycieczkę w góry Banatu! Czekają nas wieczory przy ognisku pod gołym niebem, wspaniałe bezdroża, które będą naszymi rowerowymi trasami, lokalne jedzenie i mieszanka kulturowa, jaką trudno znaleźć gdzieś indziej w Europie. Na zakończenie udamy się do Baile Herculane, ukochanego uzdrowiska cesarza Franciszka Józefa oraz jego ukochanej Sisi.

Poziom trudności:

Poziom trudności średni, przejazdy przez górskie drogi, o nawierzchni nieutwardzonej lub drogi o zniszczonej nawierzchni, często poza wytyczonymi ścieżkami, liczne podjazdy. Średni dzienny dystans to ok. 40-60 km - istnieje możliwość wyboru różnej długości szlaków. Szacowana długość całej trasy rowerowej: ok 300-400 km według wyboru.

DZIEŃ 1

Wyjazd wcześnie rano z Polski i pod wieczór dojazd do Rumunii, gdzie zameldujemy się w domu u jednej z lokalnych gospodyń w czeskiej wiosce Gârnic. Po drodze przerwa w mieście Timisoara, na zwiedzanie historycznego centrum. Po przyjeździe do Banatu zjemy wyśmienitą domową kolację i rozprostujemy nogi na małym spacerze po wiosce.

DNI 2-5 - rowerem przez Banat

Zaczniemy od małej rozgrzewki, czeskiego piwa i pięknych widoków: malowniczych wiosek, gdzie czas płynie innym, leniwym rytmem, zalesionych gór, skrytych dolin i wijącego się Dunaju. Przez kolejne dni będziemy zagłębiać się w banackie bezdroża, poznawać życie i lokalne zwyczaje mieszkańców w kolejnych urokliwych wioskach, by na koniec odpocząć w słynnym uzdrowisku z czasów Austro-Węgier Băile Herculane. Nasza trasa poprowadzi nas między innymi do:

 • Święta Helena (Sfânta Elena, Svata Helena), to maluteńka wioska, jedna z sześciu czeskich wsi rumuńskiego Banatu, którą założyli w 1824 r. imigranci z Czech. Święta Helena leży na wysokości około 400 m n.p.m nad Dunajem w pobliżu źródeł z krystalicznie czystą wodą. Okolice Świętej Heleny są bardzo atrakcyjne przyrodniczo. W niedalekiej odległości znajduje się Kulhavá skála - naturalne okno skalne będące pozostałością po dawnej jaskini, jaskinia Vranovec i pełna legend Jama Turecka (Gaura Turcească), leje krasowe, polany i bukowo-grabowe lasy.
 • Ravensca (Rovensko), to jedna z najpiękniejszych czeskich wiosek w Banacie, pełna wąskich uliczek i ślicznych, starych domów. Można spędzić tam godziny na podziwianiu przepięknych widoków banackiego pogórza, ponieważ wioska położona jest na płaskowyżu na wysokości około 750 m n.p.m.
 • Gârnic (Gernik), w którym do dziś wypala się wapno w starych wapiennikach, z piękną doliną młynów "U Petra", gdzie znajdują się charakterystyczne dla Rumunii poziome koła młyńskie i wspaniałym widokiem na przełom Dunaju. Tam napijemy się też najlepszego czeskiego piwa w całym Banacie.
 • Bigăr (Bigr) i Eibenthal (Eibental), która jest jedyną czeską wsią położoną w dolinie.
 • Pojedziemy też do Lacul Drakul (Jeziora Drakuli o niespotykanym kolorze) i do słynnych Żelaznych Wrót, czyli malowniczego przełomu Dunaju.

DZIEŃ 6

Baile Herculane - malownicze uzdrowisko położone jest pośród gór, a gorące źródła biją wprost na ulicy. Franciszek Józef lubił jeździć tu ze swoją ukochaną Sisi. Do Baile Herculane udamy się drogą wzdłuż Dunaju, po drugiej stronie rzeki widząc Serbię. Kąpiel w źródłach termalnych doda nam sił na powrót do domu. Wycieczka rowerowa (lub piesza) ścieżkami wśród skał nad uzdrowiskiem i popołudniowy relaks w basenie lub gorących źródłach.

DZIEŃ 7

Dziś pożegnamy się z Rumunią i wrócimy do Polski późnym wieczorem.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • przejazd komfortowym autokarem lub busem
 • transport lokalny zgodnie z programem
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • 5x zakwaterowanie w wiejskich domostwach i gospodarstwach u lokalnych mieszkańców
 • 1x nocleg w hotelu w Baile Herculane
 • hojną, swojską gościnność i dwa posiłki dziennie (6x śniadanie + 4x prowiant na drogę + 5x obiadokolacja)
 • pakiety informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Kolacja w Baile Herculane oraz wyżywienie w trakcie przejazdu do/z Rumunii.
 • Płatne termy w Baile Herculane (miasto oferuje również liczne darmowe termy :-)
 • Dodatkowe napoje i wyżywienie zgodnie z własnym upodobaniem.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI:

Miejscem rozpoczęcia wyjazdu są Katowice lub Kraków.

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane spędzimy noc w pensjonacie bądź hotelu.

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie, które będziemy spożywać u gospodarzy to zdrowe, lokalne jedzenie. W większości wprost z ogródka oraz od domowych zwierząt. Na wycieczki rowerowe weźmiemy ze sobą prowiant od gospodyni. Poczas dojazdu i w Baile Herculane wyżywienie we własnym zakresie.

POGODA:

W lipcu, sierpniu i we wrześniu temperatury w Banacie są nieco wyższe, niż w Polsce. Należy wziąć pod uwagę, że temperatura dochodzić będzie do 25°C we wrześniu i około 30°C w lipcu i sierpniu.

GRUPA:

Minimalna ilość uczestników to 10, maksymalna 30. Program wyjazdu rowerowego do Rumunii jest skorelowany z wyjazdem trekkingowym do Rumunii. Więc jeśli Twoja druga połówka, rodzice, przyjaciele lub dzieci wolą chodzić, a Ty wolisz zwiedzać świat na rowerze, to nie ma problemu! Da się to połączyć, a każdy wieczór spędzicie razem, popijając lokalną palinkę i patrząc na gwieździste niebo banackich peryferii :-)

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą a Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony w Imperium Osmańskie, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka powstała po upadku Austro-Węgier istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi przywędrowali tu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się w Banacie 6 czeskich wiosek, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej. Można w nich usłyszeć piękną, płynną staroczeszczyznę, zasiedzieć się w gospodach i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu komunikować i rozmawiać z miejscowymi!

UWAGA:

W niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Barents jest wyjazd rowerowy Rumuński Banat na rowerze, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Rumunia, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie pełne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.