Rowerowa Apulia - dookoła Salento

Rowerowa Apulia - dookoła Salento
Dostępne terminy: brak
Kraje: Włochy
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: samolot
cena: 0

Rowerowa Apulia - dookoła Salento

 • Objazd Salento, "obcasa włoskiego buta", w spokojnym tempie
 • Degustacje specjałów miejscowej kuchni, słynnej z harmonijnego łączenia smaków "morza i ziemi"
 • Zabytki bogatej historii - zamki, obronne miasta, wspaniałe kościoły - a także prehistorii,
  jak dolmeny i menhiry
 • Lecce - barokowa "Florencja południa", skąpane w błękicie Otranto i klimatyczne Gallipoli
 • Ciche wioski na wybrzeżu i w głębi lądu, gdzie miejscowi wciąż potrafią żyć nieśpiesznie 
 • Wciąż żywa kultura tradycyjna, z jej rzemiosłem i tańcami
 • Piękne plaże oraz dzikie odcinki wybrzeża
 • Wspaniała śródziemnomorska przyroda i krajobraz kulturowy z gajami oliwnymi


Gdy w Polsce, a nawet na wielu obszarach Włoch jeszcze (lub już) panuje chłód, na samym skraju Półwyspu Apenińskiego można cieszyć się krajobrazami skąpanymi w łagodnym, ciepłym świetle słonecznym. Życie mieszkańców tych ziem, w przeszłości doświadczanych najazdami, nie zawsze było równie idylliczne jak tutejsze pejzaże, jednak zachowali oni do dziś charakterystyczną serdeczność i pogodę ducha.  Zapraszamy do smakowania uroków Salento, krainy na rubieżach Italii, która od tysiącleci przyciąga swą niepowtarzalną atmosferą. Zdecydowanie najlepszym sposobem na to jest nieśpieszna wyprawa na dwóch kółkach.

Salento - kraniec Włoch

Salento leży w najbardziej wysuniętym na południowy wschód regionie Włoch, zwanym przez niektórych obcasem włoskiego buta. Region ten, położony w centrum Morza Śródziemnego, jest pełen pamiątek po różnych cywilizacjach, które go zamieszkiwały, od ludu Messapów przez Greków i Rzymian po Normanów. Jazda rowerem przez Salento jest jak przejażdżka po muzeum na wolnym powietrzu.

Prehistoryczne dolmeny, bizantyjskie kapliczki ukryte w jaskiniach, barokowe katedry, zaciszne zakątki wybrzeża... To tylko kilka z atrakcji, które można odkryć przemierzając tę krainę. Salento jest również znane na całym świecie ze swojej charakterystycznej kuchni, która łączy w sobie smaki morza i ziemi oraz fantastycznych rytmów muzyki ludowej, w szczególności odmiany tarantelli – tańca Pizzica.

Podróż po włoskim obcasie w stylu Slow Travel

Nasza wycieczka po Salento przygotowana jest zgodnie z filozofią „Slow Travel”, czyli „Wolnego Podróżowania”, aby w pełni cieszyć się otaczającym krajobrazem i kulturą we wszystkich ich wymiarach. Oznacza to, że nie gonimy od zabytku do zabytku ciągle spoglądając na zegarek, a raczej zwalniamy, by "poczuć" dane miejsce wszystkimi zmysłami i głębiej poznać jego charakter. Jest to także jeden z naszych najłatwiejszych rowerowych wyjazdów.

Salento to region, który jest prawie całkowicie płaski, co zapewnia przyjemną jazdę dla rowerzystów na każdym poziomie. Będziemy pokonywać na rowerze nie więcej niż ok. 60 km dziennie, robiąc przerwy na odpoczynek nad morzem, na zwiedzanie, degustacje i naukę kilku wyrażeń po włosku. Przejedziemy najbardziej urokliwymi ścieżkami unikając ruchliwych dróg, aby spokojnie smakować atmosferę południa Włoch.

Dzień 1 Podróż do Apulii

Spotkanie na lotnisku Warszawa Okęcie. Bezpośredni przelot z Warszawy do Bari. Transfer do Lecce, zakwaterowanie w hotelu, odbiór rowerów. Czas na eksplorację Lecce, jednego z najpiękniejszych miast południa Włoch, zwanego „barokową perłą” i „Florencją południa”. Nocleg w Lecce.

Dzień 2 Z Lecce do Otranto przez rezerwaty przyrody
Lecce - Acaya - Le Cesine - Otranto - ok. 58 km na rowerze

Na dobry początek czeka nas stosunkowo płaska trasa z wieloma interesującymi zabytkami i atrakcjami przyrodniczymi. Najpierw odwiedzimy Acaya - ufortyfikowane miasto z wielkim zamkiem, a następnie zjedziemy do Le Cesine - obszaru chronionego WWF, który leży na szlaku przelotów wiele gatunków ptaków wędrownych. Stamtąd skierujemy się w stronę wybrzeża, wzdłuż ruin Roca Vecchia - starożytnego miasta z epoki brązu - i jezior Alimini. Jeszcze kilka kilometrów i znajdziemy się w Otranto, gdzie wąskie uliczki na każdym rogu odkrywają swoje sekrety: bizantyjskie freski w kościele św. Piotra, mury obronne z widokiem na morze i wreszcie katedra z ogromną posadzkową mozaiką, swoistą obrazkową encyklopedią średniowiecza. Nocleg w Otranto.

Dzień 3 Odkrywanie okolic Otranto
Otranto - Cassamassella - Giurdignano - Otranto - ok. 30 km na rowerze

Dziś będziemy nieśpiesznie odkrywać okolice Otranto. Jadąc wzdłuż rzeczki „Idro” („woda”) dotrzemy do Casamassella, gdzie w fundacji „Le Constantine” podtrzymuje się tradycję tkania z użyciem dawnych technik na starych typach krosien. Po zapoznaniu się z ich sekretami za pośrednictwem lokalnego przewodnika udamy się w kierunku Giurdignano, przecinając megalityczny park z epoki brązu usiany ogromnymi kamieniami – dolmenami i menhirami. To tu znajdziemy największą ich koncentrację w całych Włoszech. Będzie także możliwość w degustacji lokalnych specjałów w rodzinnej piekarni. Opcjonalnie jazda konna rano lub po południu. Nocleg w Otranto.

Dzień 4 Wzdłuż dzikiego wschodniego wybrzeża
Otranto - Santa Cesarea Terme - Castro - Leuca - ok. 52 km na rowerze

Dzisiaj przejedziemy rowerem wzdłuż najdzikszego wybrzeża Salento. Odwiedzimy latarnię morską Palascìa (najbardziej wysunięty na wschód punkt Włoch) i małe "czerwone jezioro" w nieczynnym kamieniołomie boksytu. Następnie pojedziemy dalej nadbrzeżną drogą, położoną wśród klifów nad morzem niczym ogromny balkon wychodzący na Cieśninę Otranto. Przy odrobinie szczęścia będzie można zobaczyć góry Albanii i Grecji. Będziemy mieć możliwość odwiedzenia Jaskinii Zinzulusa, schodząc prawie 200 stóp w głąb ziemi. Po drodze ujrzymy  terasy i mury oporowe, pomysłowe sposoby miejscowych chłopów na zdobywania ziemi uprawnej w tych jałowych i suchych okolicach. Po przekroczeniu mostu nad „ciolo” (małym i bogatym w rzadką roślinność kanionem wyrzeźbionym przez wodę) docieramy do Santa Maria di Leuca, gdzie zwiedzimy sanktuarium, podążając śladami starożytnych pielgrzymów. Nocleg w Leuca.

Dzień 5 Przez przylądek Leuca
Leuca - Salignano - Ugento - Gallipoli - ok. 61 km na rowerze

Tego dnia będziemy odkrywać przylądek Leuca, południową część Apulii. Po zadziwiającej wieży obronnej położonej w centrum małej wioski - pora odwiedzić stary młyn wbudowany w skałę, a następnie tajemniczy pomnik nagrobny z wielkich głazów (jego nazwa „centopietre” oznacza „sto kamieni”). Pochodzi on z Vereto, położonego w pobliżu starożytnego miasta przedromańskiego. Następnie odwiedzimy Leuca Piccola („Mała Leuca”), ważny przystanek na szlaku pielgrzymkowym, gdzie znajdziemy rozległe podziemia. Przez gaje oliwne i terasy dotrzemy do Ugento, gdzie znajduje się muzeum archeologiczne. Po południu dotrzemy ponownie do wybrzeża jońskiego, w okolice Rezerwatu Przyrody Punta Pizzo i wyspy św. Andrzeja. W Gallipoli do odpoczynku zachęcają restauracje na tarasach z widokiem na morze. W tej położonej na wyspie małej wiosce rybackiej zachwyca plątanina uliczek, lokalny targ i podkreślające piękno krajobrazu i architektury niezwykłe światło. Nocleg w Gallipoli

Dzień 6 W głąb lądu z Gallipoli
Gallipoli - Sannicola - Galatina - Gallipoli - ok. 60 km na rowerze (30 km przy powrocie pociągiem)

Dzisiejszy dzień poświęcimy okolicom Gallipoli. Pierwszy przystanek zrobimy w Sannicola, aby odkryć podziemną tłocznię oliwy, a kolejny w Tuglie z ciekawym Muzeum Kultury Wiejskiej. Udamy się do Galatone, by obejrzeć barokowe stare miasto i normański zamek Fulcingnano. Po południu dotrzemy do Galatiny z godnym uwagi kościołem Santa Caterina, zdobionym freskami w stylu Giottesco, a także pięknym historycznym centrum miasta. Stamtąd rozpoczniemy powrót do Gallipoli rowerem – dla chętnych możliwość powrotu lokalnym pociągiem. Nocleg w Gallipoli.

Dzień 7 Zamki i wille po drodze do Lecce
Gallipoli - Nardò - Copertino - Lecce - ok. 52 km na rowerze

W ostatnim dniu jazdy będziemy kierować się z powrotem do Lecce. Po drodze miniemy wiele XIX-wiecznych ufortyfikowanych gospodarstw i willi. Zatrzymamy się w Nardò, aby odwiedzić historyczne centrum miasta w stylu schyłkowego baroku. Następnie zrobimy przystanek w Copertino, aby odkryć imponujący zamek Normanów. Kilka kilometrów przed Lecce zatrzymamy się jeszcze przy warsztacie tradycyjnej ceramiki rzemieślniczej, który prowadzą bracia Martina - zręczni opiekunowie tej starożytnej sztuki. Do Lecce dotrzemy późnym popołudniem. Nocleg w Lecce.

Dzień 8 Powrót do kraju

Rano przejazd na lotnisko w Bari. Przelot do Warszawy, zakończenie wyjazdu.

Cena obejmuje:

 • Transport: przeloty Warszawa-Bari i Bari-Warszawa, transfer Bari-Lecce i Lecce-Bari
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach/apartamentach/obiektach agroturystycznych w pokojach 2 i 3 os.
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Pomoc w nagłych przypadkach ze strony miejscowego kierowcy z busem
 • Podstawowy serwis rowerów
 • Transport bagaży
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia (ok. 15-20 EUR/dzień; istnieje możliwość wykupienia pakietu 7 obiadokolacji w cenie 140 EUR)
 • Wypożyczenia roweru - 65 EUR (opłata obowiązkowa). Dostępny również rower elektryczny - 175 EUR
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego - 140 EUR
 • Kosztów uczestnictwa w programie (degustacje, bilety wstępu, ew. bilety pociągowe, zwyczajowe napiwki) - ok. 70 EUR

Liczba uczestników: 10 - 22 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 1200 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Rowerowa Apulia - dookoła Salento, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.