Rowerem pośród winnic Alzacji

Rowerem pośród winnic Alzacji
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Szwajcaria, Niemcy, Francja
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus
cena: 2 490 PLN
Rowerem pośród winnic Alzacji - Francja , Niemcy , Szwajcaria
 • Strasbourg i Miluza
 • Malownicze miasteczka z pruskiej kraty: Colmar, Kayserberg, Riquewihr
 • Szwajcarska Bazylea
 • Szlak win alzackich
 • Degustacja lokalnych win
 • Zabytkowa zabudowa niemieckiego Fryburga
 • Wyśmienita lokalna kuchnia pogranicza trzech państw


Alzacja to region leżący na pograniczu Francji i Niemiec, który przez ostatnie 3 stulecia wielokrotnie przechodził we władanie to jednego, to drugiego z tych krajów. Dzięki temu wytworzyła się tam niespotykana mieszanka kulturowa łącząca to co najlepsze z obu narodów. Francuskie wina i niemiecka architektura sprawiają, że jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Francji, a mnogość ścieżek rowerowych kusi co rok tysiące rowerzystów.

Nasza baza w Ammerschwir jest idealnym punktem wypadowym na wycieczki w najciekawsze miejsca rejonu. Zwiedzimy Strasbourg, Miluzę i Colmar – największe miasta rejonu, ale najciekawsze będą rozliczne wioski i miasteczka z kolorowymi domami z muru pruskiego których okna przyozdabiają donice pełne kwiatów. W wielu z nich zachowała się architektura i niepowtarzalny klimat dawnych epok – średniowiecza i renesansu. Pomiędzy tymi miejscowościami rozpościerają się winnice, w których wytwarza białe wina mające opinię jednych z najlepszych na świecie. By jeszcze bardziej uatrakcyjnić wycieczkę, znajdziemy także czas by na kilka chwil zawitać do Szwajcarii i zwiedzić Bazyleę.

Uwaga: Dzienne dystanse do pokonania rowerem na tej wycieczce są nieznacznie wyższe od przeciętnych na naszych wyjazdach. Proszę się jednak nie martwić. Trasy biegną praktycznie cały czas po płaskim, a towarzyszący nam autokar w każdej chwili może podwieźć osobę mającą słabszy dzień.

Wogezy

To pasmo górskie wyglądem przypominające nieco nasze Bieszczady. Nagie, łagodne szczyty nazywane tutaj balonami, wyglądają wypisz wymaluj jak bieszczadzkie połoniny. Spore różnice widać za to u podnóża gór, gdzie na zboczach rozpościerają się winnice. Większość naszych tras biegnie dolinami, wzdłuż rzek i kanałów, jednak krajobraz na horyzoncie będą przez cały czas umilać nam te malownicze góry.

Kuchnia Alzacji

To wybuchowa wręcz mieszanka wpływów francuskich i niemieckich z niewielkim akcentem szwajcarskim. Pomimo iż region słynie z doskonałych białych win, to piwo również jest tu niezwykle popularne a tutejsze browary, zlokalizowane głównie w okolicach Strasbourga produkują trunek bardzo wysokiej jakości. Jedno z przysłów alzackich mówi że w Niemczech zjesz dużo, ale mało smacznie, we Francji smacznie, ale nie dużo, zaś w Alzacji pojesz dużo i smacznie zarazem. W trakcie naszego wyjazdu będziemy mieć sporo okazji by zatrzymać się w małych knajpkach czy restauracjach i popróbować lokalnych specjałów.

Dzień 1 Przejazd do Francji

Wyjazd z Warszawy o godzinie 18:30 (parking przed Kinoteką obok PKiN). Możliwość dołączenia w Poznaniu (ok. 22:30). Przejazd nocny w kierunku Francji.

Dzień 2. Rozgrzewka rowerowa do Strasburga i z powrotem
Illkirch – Strasburg – Illkirch - ok. 25 km na rowerze

Do naszej bazy dotrzemy około południa. Po przydzieleniu pokojów i krótkiej przerwie na toaletę ruszamy rowerami na zwiedzanie Strasbourga.

Dzień 3. Średniowieczne zamki Alzacji
Illkirch - Selestat - Zamek Kintzheim - Zamek Haute - Koenigsburg - ok. 60-75 km na rowerze

Po śniadaniu kierujemy się na kanał reński, by po biegnącej przy nim ścieżce rowerowej dojechać do miasteczka Selestat. Odwiedzimy okoliczne ruiny zamku Kintzheim, gdzie atrakcją jest woliera orłów. Na koniec zobaczymy zamek Haute-Koenigsburg – doskonale zachowaną i niezwykle malowniczo położoną twierdzę górującą nad okolicą.

Dzień 4. Rowerowym szlakiem win
Ribeauville – Kintzheim – Obernai - ok. 51 km na rowerze

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Ribeauville. Następnie podążamy rowerowym szlakiem win, który poprowadzi nas na północ do Obernai, przez rozliczne winnice oraz miejscowości słynące z wyrobu wina. Na zakończenie rowerowania odwiedzimy jedną z posiadłości, gdzie odbędzie się degustacja lokalnych trunków. Następnie już busem wrócimy do hotelu.

Dzień 5. Alzackie perełki
Kayserberg – Colmar – Guebwiller - Ungersheim - ok. 62 km na rowerze

Rano przejazd autokarem do Kayserberg. Po objeździe starówki jedziemy rowerami do Colmar, uznawanego za najpiękniejsze miasto w Alzacji. Następnie jedziemy przez pocztówkowy Guebwiller do Ungersheim. Przejazd busem do naszej drugiej bazy - Aparthotelu w Miluzie.

Dzień 6. Przez granicę do Niemiec
Fryburg – Breisach am Rhein – Miluza - ok. 65 km na rowerze

Przejazd autokarem do niemieckiego Fryburga, skąd po zwiedzeniu katedry i krótkim spacerze ruszymy na zachód i na rowerach wjedziemy do Francji. Po przekroczeniu Renu będącego tutaj granicą państw, zatrzymamy się już po stronie francuskiej w Neuf-Brisach. Jest to jedno z 12 miast warownych zaprojektowanych przez Sebastiana Vaubana, od 2008 r. znajdujące się na liście UNESCO. Po przerwie jedziemy rowerami do naszej bazy w Miluzie.

Dzień 7. Z wizytą u Helwetów
Miluza - Bazylea ok. 40 km na rowerze

Rano gratka dla miłośników samochodów - zwiedzimy największe we Francji muzeum motoryzacji. Następnie rowerami wzdłuż Renu przejedziemy do szwajcarskiej Bazylei. Popołudnie spędzimy zwiedzając starówkę tego przygranicznego miasta. Powrót autokarem do hotelu.

Dzień 8. Czas wolny i wyjazd do Polski

Ostatnie chwile w Alzacji możemy spędzić na spacerze po Miluzie lub zrobieniu ostatnich zakupów. Ok. godziny 12 wykwaterujemy się z hotelu i wyruszymy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 9. Powrót do Polski

W godzinach porannych powrót do Warszawy. Możliwość odłączenia się w Poznaniu.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Warszawy), możliwość dołączenia w Poznaniu
 • Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • Zakwaterowanie: 6 noclegów w apartamentach 2 os. typu studio z aneksem kuchennym
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia ok. 20-25 EUR/dzień
 • Biletów wstępu do muzeów i innych atrakcji, opłat klimatycznych/city tax, oraz zwyczajowych napiwków
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (150 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Rowerem pośród winnic Alzacji, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Szwajcaria, Niemcy, Francja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.