Prowansja

Prowansja
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Francja
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: szczegóły w warunkach
Transport: samolot
cena: 2 690 PLN
+ samolot 750 zł

Jeździmy w sercu Prowansji - w Parku Narodowym „Wzgórza Luberon”. Wyjazd w całości przebiega po wytyczonych w tym regionie szlakach rowerowych z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Dzięki utworzeniu w 1977 roku Parku Narodowego obszar zachował swój pierwotny sielski charakter. Odwiedzimy kilka miejscowości zaliczanych do zaszczytnego grona najpiękniejszych miasteczek Francji. Cały czas towarzyszyć nam będą zapachy prowansalskich ziół oraz wyśmienita kuchnia południa Francji.

Cała trasa: 320 km, 3400 hm

Wyjazd ten można połączyć z wycieczką Dolina Loary. Przejazd między końcem jednej imprezy a początkiem drugiej busem - w ten sposób możemy stworzyć wyjazd 2 tygodniowy płacąc za bilety lotnicze tylko raz.


Tam:                         W-wa Chopin -->        Paris CDG       --> Marseille

niedziela                        6.20 --> 8.50;                9.55 --> 11.15

Powrót:                      Marseille -->             Paris CDG        --> W-wa Chopin

niedziela                6.00 --> 7.30;                      9.40 --> 11.55

Nie: Cavaillon – Lourmarin 30 km, 440 hm

Jedziemy wzdłuż rzeki Durance, dojeżdżamy do Lurmarin – jedno z najpiękniejszych miasteczek Francji. Turyści zaglądają tutaj stosunkowo rzadko, więc miasto zdołało zachować swój niepowtarzalny charakter. Tu mieszkał Albert Camus i tu został pochowany. Na szczególną uwagę zasługuje górujący nad miastem zamek, który składa się z dwóch części: starej z XV wieku (Chateau Vieux) i nowej renesansowej (Chateau Neuf). Z Lourmarin dodatkowo dla chętnych: ok. 3km do La Ferme de Gerbaud – ogrodu, w którym uprawia się słynne prowansalskie zioła.

Pon: Lourmarin – Manosque 56 km, 710 hm

Kontynuujemy jazdę ścieżką rowerową u podnóża Gór Luberon, odwiedzając po drodze Vaugines – uroczą wioskę założoną jeszcze za czasów rzymskich, Cucuron i zwiedzając na koniec historyczne Centrum Manosque gdzie zostajemy na nocleg.

Wto: Manosque – Forcalquier 28 km, 400 hm

Będzie pięknie… i niedługo

Śro: Forcalquier pętla 60 km, 780 hm

Najbardziej wymagający etap, jednakże dzięki nocowaniu w tym samym miejscu można go dowolnie skrócić. Dla żądnych większego rowerowego wyzwania – podjazd na Sommet de Lure 1826 m npm skąd roztacza się imponujący widok na okoliczne góry. Tego dnia można również zostawić rowery i pójść na wycieczkę pieszą.

Czw: Forcalquier - Apt 61 km, 610 hm

Ciąg dalszy prowansalskich krajobrazów z ziołami, drzewami oliwkowymi, winnicami i górami w tle. Etap zakończymy w niewielkim Apt – miasteczku założonym przez Rzymian w IX wieku.

Pt: Apt – pętla o nazwie: Les Ocres a velo ok 51 km.

Zwiedzimy po drodze perełki Prowansji: Rustrel, Villars, Saint Saturnin les Apt, Rousillon czy Gargas. Roussillon to stolica ochry, miasteczko leży na złożach tej rdzawej mieszaniny piasku i gliny. Tutaj od zamierzchłych czasów wydobywa się ją metodą odkrywkową. Właśnie bogactwo kolorów, niesamowity kontrast czerwonawych domków ozdobionych niebieskimi, lazurowymi i turkusowymi oknami robi niesamowite wrażenie. Jeśli jeszcze dodać strome czerwone, żółte i pomarańczowe klify oraz głębokie wąwozy, to mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w bajkowej krainie.

Sob: Apt – Coustellet 30 km, 330 hm

Dzisiaj na szlaku: Bonnieux – zaliczane do zaszczytnego grona najpiękniejszych miasteczek Francji. Z górnego Bonnieux rozciąga się wspaniały widok na dolinę Cavallon i płaskowyż Vaucluse. Malowniczo położone na wzgórzach, miasteczko ma długą i ciekawą historię. Ciekawostką jest to, że do roku 1312 Bonnieux pozostawało pod zwierzchnictwem templariuszy! Warto też wstąpić do Starego Kościoła z charakterystyczną figurą Matki Bożej na szczycie jego wieży, który otoczony jest majestatycznymi, stuletnimi dębami. Dalej Lacoste – miejscowość, w której posiadał twierdzę i mieszkał Markiz de Sade. Lunch zjemy w kolejnej perełce Prowansji – miasteczku Menerbes. To kolejne przepiękne miasteczko, które porównywane jest pod względem swego uroku z Roussillon, Gordes i Lourmarin. Wiele zabytkowych budowli Starego Menerbes zostało kupionych przez znanych ludzi. Znajduje się tu między innymi dawna posiadłość Pabla Picassa (niestety niedostępna dla zwiedzających). Dla ciekawskich polecamy Muzeum Korkociągów.

Nie: przejazd wczesnym rankiem na lotnisko do Marsylii. Powrót

Koncepcja naszego wyjazdu:
Grupa przylatuje samolotem. Pilot wita uczestników na lotnisku. Na rowerowych etapach towarzyszy nam bus techniczny, który wiezie bagaże. Rowery zapewnia organizator. Żywimy się w oparciu o lokalną gastronomię.

Bus wyjeżdża z Polski na dwa łączone wyjazdy: Zamki nad Loarą i Prowansja.

Cena zawiera:
- noclegi i śniadania
- wypożyczenie rowerów
- opiekę przewodnika na całej trasie wycieczki
- ubezpieczenie KL i NNW

Cena wycieczki nie zawiera:
- kosztu biletu lotniczego - cena ta zmienia się w zależności od chwili zakupu
- posiłków w trakcie dnia i na koniec dnia (trzeba liczyć ok. 30 EURO/dzień/osobę)
- biletów wstępu do obiektów turystycznych

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Via Verde jest wyjazd rowerowy Prowansja, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Francja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie szczegóły w warunkach. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.