Od puszty do Tokaju

Od puszty do Tokaju
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Węgry
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: autokar / bus
cena: 1 690 PLN

Od puszty do Tokaju - Węgry

 • Trasy rowerowe ukazujące różne oblicza północno-wschodnich Węgier
 • Odpoczynek w basenach termalnych Egerszalok, Miskolc-Tapolca (baseny w jaskiniach)
 • Degustacje wyśmienitych węgierskich win m.in. Tokaj, Egri Bikaver
 • Smaczna i różnorodna węgierska kuchnia
 • Dolina Pięknej Pani i ponad 100 drążonych w tufie piwniczek winnych
 • Jaskinia Baradla w PN Aggtelek – jedna z najpiękniejszych na Węgrzech


Polak, Węgier dwa bratanki... Któż z nas nie zna tego powiedzenia. Mimo to niewielu tak naprawdę zdaje sobie sprawę jakie bogactwa kryje w sobie kraina Madziarów. Poprzez swoją historię i kulturę jest to kraj kryjący w sobie wiele tajemnic. Najlepszym sposobem ich odkrywania jest podróżowanie po nim na dwóch kołach. Równiny, góry, jeziora to jedno, winnice, baseny termalne, festiwale i przepyszna kuchnia to drugie. Rower daje możliwość zatrzymania się, dotknięcia i spróbowania, zasmakowania wszystkiego na co natrafimy.

Park Narodowy Aggtelek

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO swoje skarby skrywa nie tylko na powierzchni, ale przede wszystkim pod ziemią. Jaskinia Baradla jest największą, najdłuższą i jedną z najpiękniejszych grot na Węgrzech. W stałej temperaturze, ok. 10-11°C przejdziemy jej korytarzami podziwiając mieniące się kryształowym kalcytem oraz brunatne od tlenków żelaza stalagmity i stalaktyty. Po opuszczeniu podziemnej części parku z perspektywy siodełka zobaczymy jego bogatą florę i faunę oraz przejedziemy przez okoliczne wsie obserwując życie codzienne mieszkańców.

Dolina Pięknej Pani

Dolina Szépasszony (gdyż tak brzmi jej oryginalna nazwa), jest skupiskiem licznych wydrążonych w wulkanicznym tufie, ściśniętych obok siebie piwniczek winnych w Eger. Znajdziemy ich tutaj ponad 200! Spacerując pomiędzy nimi będziemy mieli okazję spróbować wszystkich rodzajów wina produkowanych w regionie. Najbardziej znanym z nich jest na pewno czerwone wino Egri Bikavér (tzw. Bycza Krew) jednak to zaledwie niewielka część tego co możemy tam odkryć. Nie tylko wina, ale i same piwniczki różnią się od siebie. Jedne z pełną obsługą, gustownie urządzone, inne zaś pełne pajęczyn, ze stołami wyłożonymi ceratą i właścicielami osobiście raczącymi nas wyprodukowanym przez siebie trunkiem. „Nie masz wina nad węgierskie…” – to staropolskie powiedzenie odnaleźć możemy w przeróżnych źródłach historycznych. Już nasi przodkowie mieli wyrobione zdanie na temat win pochodzących z tego regionu. Będziemy mieli okazję osobiście ocenić ile z tego prawdy pozostało po latach. Zakupów dokonywać można na kieliszki, butelki, a nawet… litry i baniaki. Powrót na rowerze po wizycie w dolinie – zdecydowanie niewskazany :-)

Dzień 1. Wyjazd z Krakowa i przejazd na Węgry

Wyjazd z Krakowa o godzinie 09:30 (okolice dworca PKP i PKS). Przejazd do Węgier przez Słowację. Przyjazd i zakwaterowanie w godzinach wieczornych.

Dzień 2. Jezioro Cisa
Abádszalók - Tiszafüred (przejazd ścieżką rowerową wzdłuż jeziora) - Egyek - Patkós Csárda - ok. 49 km na rowerze (dla chętnych 76 km)

Zmagania rowerowe czas zacząć! Dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę w rejonie Jeziora Cisa – drugiego co do wielkości jeziora Węgier. Powstałe poprzez wybudowanie tamy na rzece o tej samej nazwie obecnie stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku. W trakcie jazdy zobaczymy m.in. wyspy na powierzchni jeziora, lasy na terenach zalewowych oraz różne gatunki ptaków. Wieczorem wrócimy na nocleg. Jeżeli pogoda pozwoli wspólne ognisko.

Dzień 3. Tokaj
Sárospatak - Bodrogkeresztúr - Tokaj - ok. 32 km na rowerze

„Nie masz wina nad węgrzyna!” - jak rzecze słynne staropolskie przysłowie. Dzisiaj będziemy mieli najlepszą okazję sprawdzić osobiście ile w tym prawdy. Po śniadaniu pojedziemy do Tokaju, miasteczka leżącego w słynnym regionie winiarskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po krótkiej trasie rowerowej na miejscu przejedziemy do jednej z piwniczek winnych. Po wysłuchaniu kilku historii, anegdot i rad dotyczących produkcji, degustacji i picia wina wyruszymy na łowy. Będziemy mieli okazję spróbować najlepszych win bezpośrednio od ich producentów, a najlepsze z nich zakupić do Polski. Późnym wieczorem dojedziemy na nocleg w Egerze.

Dzień 4. Zwiedzanie Egeru

W dniu dzisiejszym odpoczniemy chwilę od siodełek naszych rowerów. Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Egeru. Zobaczymy między innymi bazylikę oraz zamek. Przejdziemy główną ulicą miasta wokół której skupione są liczne sklepiki, restauracyjki i kafejki. Po kilku godzinach wspólnego spacerowania po mieście każdy będzie miał okazję odkryć je na własną rękę. Wolne popołudnie, które można poświęcić na zakupy, degustację węgierskich potraw i win, wizytę w wodach termalnych. Wieczorem wybierzemy się do Doliny Pięknej Pani gdzie w licznych piwniczkach będziemy mieli okazję degustacji win regionu – w tym najsłynniejszego - Egri Bikavér (tzw. Bycza Krew). Nocleg w Egerze.

Dzień 5. Park Krajobrazowy Gór Matrai
Mátrahaza - Mátrafüred - Gyöngyös - Abasár - Domoszló - Kisnána - (dla chętnych) Egerszalók - ok. 40 km na rowerze (dla chętnych 57 km)

Autokarem przejedziemy do miejscowości Mátrahaza skąd już na rowerach ruszymy podziwiać wspaniałe widoki Parku Krajobrazowego Mátrai. Czeka nas długi zjazd podczas którego poczujemy wiatr we włosach. Na chwilę zatrzymamy się w miejscowości Gyöngyös żeby później odwiedzić Kisnánę i zobaczyć ruiny znajdującego się tam zamku. Na zakończenie dnia dojedziemy do oddalonej o kilka kilometrów od Egeru miejscowości Egerszalók. Zrelaksujemy się tam w wodach kąpieliska słynnego z tego iż znajduje się u stóp wapiennej góry pełnej oczek wodnych oraz wyrzeźbionych przez spływającą wodę tarasów, do złudzenia przypominającej tureckie Pammukale. Nocleg w Egerze.

Dzień 6. Park Narodowy Gór Bukowych
Eger - Felsõtárkány - przejazd drogą asfaltową przez Góry Bukowe do miejscowości Lillafüred - ok. 47 km na rowerze

Bezpośrednio z hotelu wyjedziemy na rowerach i przejedziemy na teren Parku Narodowego Gór Bukowych. Przemierzymy trasę prowadzącą przez przełęcz oraz jego dolinami dojeżdżając do leżącego na zbiegu dwóch z nich – Garadna oraz Szinva – Lillafüred. Znajduje się tam baśniowy hotel z przełomu lat 20 i 30 XX wieku wraz z piękną okolicą. W drogę powrotną ruszymy autokarem, po drodze odwiedzając kąpieliska termalne w Miszkolc – Tapolca, należące do jednych z najbardziej niezwykłych i najbardziej oryginalnych na terenie całych Węgier.

Dzień 7. Park Narodowy Aggtelek
Perkupa - Kánó - Ragály - Aggtelek (jaskinia) - ok. 31 km na rowerze

Wyruszymy dzisiaj do położonego na północ od Egeru Parku Narodowego Aggtelek. Tam na chwilę zsiądziemy z rowerów i udamy się pod ziemię, aby zobaczyć największą, najdłuższą i jedną z najpiękniejszych jaskiń na Węgrzech – Jaskinię Baradla. Po wyjściu na powierzchnię i chwili zaczerpnięcia świeżego powietrza, chętni wyruszą w dalszą trasę prowadzącą poprzez Park Narodowy Aggtelek. Czas pożegnać gościnny kraj Madziarów. Wieczorem ruszymy już w kierunku Polski. Nocleg na Słowacji.

Dzień 8. Powrót do Krakowa
Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd na Węgry

Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych. Dojazd na Węgry, zakwaterowanie.

Dzień 2 Jezioro Cisa
Abádszalók - Tiszafüred (przejazd ścieżką rowerową wzdłuż jeziora) - Egyek - Patkós Csárda - ok. 48 km na rowerze

Zmagania rowerowe czas zacząć! Dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę w rejonie Jeziora Cisa – drugiego co do wielkości jeziora Węgier. Powstałe poprzez wybudowanie tamy na rzece o tej samej nazwie obecnie stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku. W trakcie jazdy zobaczymy m.in. wyspy na powierzchni jeziora, lasy na terenach zalewowych oraz różne gatunki ptaków. Wieczorem wrócimy na nocleg. Jeżeli pogoda pozwoli wspólne ognisko.

Dzień 3 Tokaj
Sárospatak - Vámosújfalu - Tarcal - Tokaj - ok. 46 km na rowerze

„Nie masz wina nad węgrzyna!” - jak rzecze słynne staropolskie przysłowie. Dzisiaj będziemy mieli najlepszą okazję sprawdzić osobiście ile w tym prawdy. Po śniadaniu pojedziemy do Tokaju, miasteczka leżącego w słynnym regionie winiarskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po krótkiej trasie rowerowej na miejscu przejedziemy do jednej z piwniczek winnych. Po wysłuchaniu kilku historii, anegdot i rad dotyczących produkcji, degustacji i picia wina wyruszymy na łowy. Będziemy mieli okazję spróbować najlepszych win bezpośrednio od ich producentów, a najlepsze z nich zakupić do Polski. Późnym wieczorem dojedziemy na nocleg w Egerze.

Dzień 4 Zwiedzanie Egeru

W dniu dzisiejszym odpoczniemy chwilę od siodełek naszych rowerów. Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Egeru. Zobaczymy między innymi bazylikę oraz zamek. Przejdziemy główną ulicą miasta wokół której skupione są liczne sklepiki, restauracyjki i kafejki. Po kilku godzinach wspólnego spacerowania po mieście każdy będzie miał okazję odkryć je na własną rękę. Wolne popołudnie, które można poświęcić na zakupy, degustację węgierskich potraw i win, wizytę w wodach termalnych. Wieczorem wybierzemy się do Doliny Pięknej Pani gdzie w licznych piwniczkach będziemy mieli okazję degustacji win regionu – w tym najsłynniejszego - Egri Bikavér (tzw. Bycza Krew). Nocleg w Egerze.

Dzień 5 Park Krajobrazowy Gór Matrai

Park Krajobrazowy Gór Matrai

Mátrahaza - Mátrafüred - Gyöngyös - Abasár - Domoszló - Kisnána - Egerszalók - ok. 50 km na rowerze

Autokarem przejedziemy do miejscowości Mátrahaza skąd już na rowerach ruszymy podziwiać wspaniałe widoki Parku Krajobrazowego Mátrai. Czeka nas długi zjazd podczas którego poczujemy wiatr we włosach. Na chwilę zatrzymamy się w miejscowości Gyöngyös żeby później odwiedzić Kisnánę i zobaczyć ruiny znajdującego się tam zamku. Na zakończenie dnia dojedziemy do oddalonej o kilka kilometrów od Egeru miejscowości Egerszalók. Zrelaksujemy się tam w wodach kąpieliska słynnego z tego iż znajduje się u stóp wapiennej góry pełnej oczek wodnych oraz wyrzeźbionych przez spływającą wodę tarasów, do złudzenia przypominającej tureckie Pammukale. Nocleg w Egerze.

Dzień 6 Park Narodowy Gór Bukowych
Eger - Felsõtárkány - przejazd drogą asfaltową przez Góry Bukowe do miejscowości Lillafüred - ok. 47 km na rowerze

Bezpośrednio z hotelu wyjedziemy na rowerach i przejedziemy na teren Parku Narodowego Gór Bukowych. Przemierzymy trasę prowadzącą przez przełęcz oraz jego dolinami dojeżdżając do leżącego na zbiegu dwóch z nich – Garadna oraz Szinva – Lillafüred. Znajduje się tam baśniowy hotel z przełomu lat 20 i 30 XX wieku wraz z piękną okolicą. W drogę powrotną ruszymy autokarem, po drodze odwiedzając kąpieliska termalne w Miszkolc – Tapolca, należące do jednych z najbardziej niezwykłych i najbardziej oryginalnych na terenie całych Węgier.

Dzień 7 Park Narodowy Aggtelek
Perkupa - Kánó - Ragály - Aggtelek (jaskinia) - ok. 32 km na rowerze

Wyruszymy dzisiaj do położonego na północ od Egeru Parku Narodowego Aggtelek. Tam na chwilę zsiądziemy z rowerów i udamy się pod ziemię, aby zobaczyć największą, najdłuższą i jedną z najpiękniejszych jaskiń na Węgrzech – Jaskinię Baradla. Po wyjściu na powierzchnię i chwili zaczerpnięcia świeżego powietrza, chętni wyruszą w dalszą trasę prowadzącą poprzez Park Narodowy Aggtelek. Czas pożegnać gościnny kraj Madziarów. Wieczorem ruszymy już w kierunku Polski. Nocleg na Słowacji.

Dzień 8 Powrót do Krakowa

Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

 

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Transport rowerów
 • Zakwaterowanie: noclegi hotelach turystycznych i pensjonatach (pokoje 2 os. z łazienkami)
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 4 obiadokolacji - dopłata 180 PLN)
 • Biletów wstępu do odwiedzanych obiektów i na kąpieliska termalne, opłat klimatycznych (ok. 35 EUR / 11000 HUF)
 • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie zabierają własnego roweru (150 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Od puszty do Tokaju, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Węgry, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.