Niczym alpejskie zwierciadła

Niczym alpejskie zwierciadła
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Włochy, Szwajcaria
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: autokar / bus
cena: 2 350 PLN

Niczym alpejskie zwierciadła - Szwajcaria , Włochy

 • Jeziora: Maggiore, Como, Lugano: wielkie polodowcowe jeziora, malowniczo położone pośród wysokich pasm górskich
 • Przejazdy wzdłuż wysokogórskich dolin z widokiem na jedne z najwyższych szczytów w okolicy: Dolina Formazza i Dolina Sesia
 • Piękny pałac i ogrody Borromeuszów na wyspie Isola Bella
 • Ciekawe, zabytkowe miasteczka nad brzegami jezior: Cannobio, Locarno, Lugano, Menaggio, Bellagio, Como
 • Wyjazd kolejką linową na Sacro Monte w Varallo
 • Zwiedzanie Mediolanu: katedra, opera La Scala, Zamek Sforzów


Zapraszamy na wycieczkę rowerową w bardzo malowniczy region, leżący na pograniczu Włoch i Szwajcarii. Odwiedzimy Piemont, Lombardię oraz włoskojęzyczny kanton Ticino. Nasze trasy rowerowe poprowadzone są dolinami górskimi i biegną wzdłuż rzek lub brzegów ogromnych jezior polodowcowych. Widoki na bezkresną taflę wody i odbijające się w niej wysokie górskie pasma o bardzo stromych zboczach na długo pozostaną w pamięci. Ukształtowanie terenu oraz możliwość podziwiania wspaniałych widoków na terytorium zarówno Szwajcarii jak i Włoch, stwarzają świetne warunki do uprawiania turystyki rowerowej. 

Część tras rowerowych prowadzić będzie ścieżkami rowerowymi. Pozostałe poprowadzone są po bocznymi drogami o niewielkim natężeniu ruchu. Jeżdżąc wzdłuż brzegów jezior czy dolin górskich rzek, zatrzymamy się po drodze w wielu urokliwych małych miasteczkach, gdzie przyjrzymy się z bliska zabytkowej architekturze. Popłyniemy także statkiem na jedną z wysp leżących na jeziorze, a także wyjedziemy kolejką linową na popularny punkt widokowy będący celem pielgrzymek. Na koniec zwiedzimy Mediolan, drugie największe włoskie miasto, będące jednym z europejskich centrów mody. Ujrzymy słynną operę La Scala i kilka innych ciekawych przykładów architektury.

Wielkie jeziora i głębokie doliny

Podczas tego wyjazdu rowerowego zobaczymy wielkie jeziora piedmontowe, ukształtowane przez górskie lodowce, które wypływały na przedpole Alp. Przykładami takich jezior są Jeziora Como i Maggiore. Spędzimy całe dnie jeżdżąc wzdłuż ich długich brzegów i podziwiając piękne panoramy górskie otwierające się szeroko, dzięki wielkości wspomnianych jezior. Jedna z tras prowadzi także brzegami Jeziora Lugano, nieco mniejszego od dwóch pozostałych. Leży ono, podobnie jak Jezioro Maggiore, na terytorium zarówno Włoch jak i Szwajcarii. Zatem kilka razy w czasie wycieczki będziemy przekraczali granicę tych 2 państw. Odwiedzimy także dwie doliny o charakterze wysokogórskim, leżące w północnej części prowincji Piemont. Mowa tu o Dolinie Formazza, gdzie znajduje się malowniczy Wodospad Toce oraz droga prowadząca niekiedy serpentynami po stromych stokach. W Dolinie Sesia, podchodzącej pod masyw Monte Rosa, zobaczymy na naszej trasie kilka górskich kurortów. W zabytkowym miasteczku Varallo wjedziemy kolejką linową na Sacro Monte, wzgórze będące wspaniałym punktem widokowym i celem licznych pielgrzymek.

Malownicze nadbrzeżne miasteczka

W czasie jazdy na rowerze, niejednokrotnie zatrzymamy się w małych, sennych miasteczkach położonych malowniczo nad brzegami jezior. Wiele z nich oferuje różne atrakcje architektoniczne. W szwajcarskim Lugano, leżącym nad jeziorem o tej samej nazwie, znajduje się zabytkowa starówka.  Podobnie w Bellagio i Torno nad Jeziorem Como. W tym pierwszym pojedziemy także na popularny punkt widokowy. W mieście Como na uwagę zasługuje przede wszystkim wielka gotycka katedra oraz muzeum poświęcone znanemu fizykowi o nazwisku Volta. Odwiedzimy wyspę Isola Bella na Jeziorze Maggiore, aby z bliska przyjrzeć się Pałacowi Borromeuszów wraz z kompleksem pięknych ogrodów. W Cannobio przyjrzymy się kolorowym, zabytkowym kamienicom i przespacerujemy się po wydłużonym placu miejskim leżącym nad samym jeziorem. Zatrzymamy się po stronie szwajcarskiej w Locarno, gdzie zobaczyć można ruiny zamku oraz kilka zabytkowych kościołów.

Mediolan – centrum mody i ciekawe zabytki

Na sam koniec odwiedzimy Mediolan, stolicę Lombardii, drugie największe miasto we Włoszech, centrum kulturalne, naukowe i administracyjne północnych Włoszech. Tego dnia wraz z lokalnym przewodnikiem zwiedzimy najciekawsze miejsca i zabytki architektoniczne Mediolanu. Zobaczymy ogromną gotycką marmurową katedrę, należącą do największych kościołów na świecie, a także La Scalę – jeden z najsłynniejszych oper na całym świecie, posiadającą wielką, bogato zdobioną salę, mieszczącą ponad 3 tysiące osób. Ulicą Dantego przespacerujemy się do Zamku Sforzów, zbudowany w cegieł na planie kwadratu. Na jego tyłach mieści się Park Sempione założony w XIX wieku. Jest to popularne miejsce spotkań mediolańczyków. Mieści się w nim wieża Torre Branca. Ma ona ponad 100m wysokości i jest atrakcyjnym punktem widokowym na całe miasto. Chętni mogą wspiąć się na sam szczyt by podziwiać panoramę miasta.

Dzień 1 Wyjazd z Krakowa i przejazd do Włoch

Wyjedziemy z Krakowa o 14:30 (możliwość dołączenia w Katowicach ok 16:00) i nocą przejedziemy do Włoch.

Dzień 2 Rowerowa pętla na rozgrzewkę w okolicach Doliny Cuvia i Jeziora Maggiore
Cittiglio – Cuveglio – Mesenzana – Luino – Porto – Laveno – Cittiglio = ok. 42 km na rowerze

Około południa dotrzemy do hotelu na pograniczu włosko szwajcarskim. Po krótkim odpoczynku, rozpoczniemy popołudniową przejażdżkę rowerową po okolicy. Z hotelu pojedziemy wzdłuż Doliny Cuvia i dalej równolegle do rzeki Rancina aż do Luino, miasteczka leżącego nad brzegami Jeziora Maggiore. Następnie pojedziemy wzdłuż brzegów jeziora przez miejscowość Porto, jadąc cały czas pomiędzy malowniczym wybrzeżem, a stromymi zboczami masywu górskiego. Późnym popołudniem lub pod wieczór dotrzemy do Cittiglio. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Przejazd do Szwajcarii wzdłuż Jeziora Lugano
Ponte Tresa – Vico Morcote – Melide – Lugano – Porlezza – Bene Lario – Menaggio = ok 60 km na rowerze

Z hotelu pojedziemy na pogranicze włosko szwajcarskie i jazdę na rowerze rozpoczniemy niedaleko Ponte Tresa, gdzie wjedziemy na terytorium Szwajcarii. Od tego momentu przez większość dnia będziemy podążać wzdłuż brzegów pięknego Jeziora Lugano, które na bardzo rozbudowaną linię brzegową z wieloma zatokami. Po objechaniu masywu górskiego pojedziemy do Lugano, największego miasta w okolicy, malowniczo położonego nad brzegami jeziora. Tu będziemy mogli zobaczyć dwa ciekawe kościoły: św. Wawrzyńca oraz św. Marii. Stąd pojedziemy dalej wzdłuż brzegów Jeziora Lugano i po paru kilometrach wjedziemy z powrotem do Włoch. W miejscowości Porlezza odbijemy od brzegów Jeziora Lugano i podążymy w stronę inne wielkiego jeziora, Como. Zjedziemy serpentynami do miasteczka Menaggio nad samym Jeziorem Como, gdzie zakończymy naszą dzisiejszą trasę. Stąd do hotelu wrócimy autobusem.

Dzień 4 Zjazd dnem Doliny Formazza oraz Doliny d’Ossola
Wodospad Toce – Formazza – Premia – Crodo – Masera – Vogogna = ok 62 km na rowerze

Tego dnia pojedziemy z hotelu do wysokogórskiej Doliny Formazza. Autobus wywiezie nas na wysokość 1700m npm do miejsca, gdzie z wysokiej kaskady Wodospad Toce spada z hukiem w dół. Tu rozpoczniemy naszą jazdą na rowerze. Tego dnia na naszej trasie przeważać będą zjazdy, czasami po górskich serpentynach. Miniemy wioskę Formazza i pojedziemy dalej w dół wzdłuż biegu rzeki Toce. Jadąc dalej górską Doliną d’Ossola dotrzemy ostatecznie do małego miasteczka Vogogna, malowniczo położonego na dnie doliny z zabytkowym kościołem i ruinami twierdzy górującej nad miasteczkiem. Z tego miejsca wrócimy autobusem do hotelu.

Dzień 5 Z Włoch do Szwajcarii wybrzeżem Jeziora Maggiore
Stresa – Baveno – Verbania – Oggebbio – Cannobio – Brissago – Ascona – Locarno = ok 60 km na rowerze

Z hotelu pojedziemy do miejscowości Stresa, leżącej na zachodnim brzegu Jeziora Maggiore. Przepłyniemy na małą wyspę leżącą na jeziorze, Isola Bella, która ma jeżynie 320m długości i 180m szerokości. Znajduje się tu Pałac Borromeuszów wraz z przyległymi ogrodami. Chętni będą mogli zwiedzić ten kompleks. Po powrocie na stały ląd, ruszymy dalej na rowerach wzdłuż zachodnich brzegów Jeziora Maggiore. Przejedziemy przez Verbanię i udamy się dalej w stronę Cannobio. Tu zatrzymamy się na chwilę na głównym placu położonym nad samym jeziorem. Miasteczko urzeka swoim położeniem, zabytkowymi kamienicami oraz brukowanymi uliczkami. Stąd ruszymy dalej i po kilku kilometrach wjedziemy do Szwajcarii. Dzisiejszą trasę zakończymy w Locarno, na północnym krańcu Jeziora Maggiore. Zanim ruszymy w podróż powrotną do hotelu, zajrzymy do centrum Locarno, gdzie zobaczyć można ruiny zamku, a także kilka zabytkowych kościołów.

Dzień 6 Malownicza Dolina Sesia oraz zabytki Varallo
Alagna Valsesia – Mollia – Scopello – Varallo – Borgosesia – Grignasco – Romagnano Sesia = ok 65 km na rowerze

Najpierw pojedziemy do wysokogórskiej Doliny Sesia i pojedziemy autokarem do samego jej końca. Najwyższe partie doliny zamknięte są głównym łańcuchem Alp z wierzchołkami przekraczającymi 4000m npm. My zaczniemy naszą trasę rowerową na wysokości 1200 m npm. Na początek zatrzymamy się w górskiej wiosce Alagna Valsesia, gdzie znajduje się ciekawy kościół św. Jana. Pojedziemy dalej w dół doliny rzeki Sesia, mijając po drodze senne wioski i piękne widoki na zbocza Alp. W końcu dotrzemy do Varallo u zbiegu 2 rzek: Mastallone i Sesia. Jest to najciekawsze miasteczko na dzisiejszej trasie. Znajduje się tu kilka ciekawych kościołów, m.in. św. Marii czy św. Antoniego. Będziemy mogli je zobaczyć. Jednak najciekawszym obiektem w mieście jest Sacro Monte, wzgórze będące wspaniałym punktem widokowym, na które wjedziemy kolejką linową. Przede wszystkim znajduje się tam zespół 9 kaplic i jest to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w tej części Włoch. Po zwiedzeniu Varallo, ruszymy dalej w dół doliny Sesia. Miniemy po drodze dwie miejscowości posiadające zabytkowe centrum: Borgosesia oraz Grignasco. Dzisiejszą trasę zakończymy w Romagnano Sesia i z tego miejsca ruszymy z powrotem do hotelu.

Dzień 7 Wzdłuż obu brzegów Jeziora Como
Bellagio – Nesso – Torno – Como – Cernobbio – Brienno – Lenno = ok 60 km na rowerze

Po śniadaniu pojedziemy autobusem do Bellagio nad Jeziorem Como. W miejscu gdzie jezioro rozgałęzia się na 2 odnogi rozpoczniemy naszą trasę rowerową. Zanim na dobre wsiądziemy na rowery zajrzymy do romańskiej bazyliki św. Jakuba i odwiedzimy punkt widokowy na cyplu wchodzącym w jezioro. Z tego miejsca pojedziemy wzdłuż brzegów Jeziora Como podziwiając piękne widoki na okoliczne szczyty odbijające się w tafli jeziora niczym w zwierciadle. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Torno, gdzie na placu przy jeziorze góruje kościół św. Tekli. Następnie udamy się do miasta Como, najciekawszego na tej trasie. Tu zobaczymy piękną gotycką katedrę Wniebowzięcia N.M.P zbudowaną z marmuru z wielką kopułą, a także romańską bazylikę San Fedele. Z Como pochodzi A.Volta, znany fizyk. Chętni będą mogli odwiedzić muzeum poświęcone temu naukowcowi. Z Como pojedziemy dalej brzegami Jeziora Como aż do Lenno, gdzie zakończymy naszą dzisiejszą trasę. Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy Willę Balbianello, malowniczo położoną nad jeziorem. Kręcono tu sceny do takich filmów jak „Casino Royale” czy „Gwiezdne Wojny”. Z Lenno wrócimy autokarem do hotelu.

Dzień 8 Zwiedzanie najciekawszych zabytków Mediolanu

Po śniadaniu, udamy się pociągiem do Mediolanu. Zwiedzimy drugie największe miasto Włoch z przewodnikiem. Zobaczymy m.in. Plac Katedralny z pięknie zdobioną, bogatą katedrą oraz położoną nieopodal Galerię Vittorio Emenuele II. Odwiedzimy słynną operę La Scala, a także Zamek Sforzów i park Sempione. W parku tym znajduje się Torre Branca, drugi najwyższy budynek w mieście i popularny punkt widokowy na cały Mediolan. Po obiedzie w godzinach popołudniowych, ruszymy w drogę powrotną do domu. Nocny przejazd do Polski.

Dzień 9 Powrót do Krakowa

Przyjazd do Polski w godzinach przedpołudniowych. Zakończenie imprezy.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • ​​Transport rowerów na specjalnej przyczepie
 • ​Zakwaterowanie: 6 noclegów w hotelach
 • ​Wyżywienie: 6 śniadań w hotelu
 • ​​Opiekę przewodnika
 • ​Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • ​Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (możliwość wykupienia pakietu 6 kolacji w cenie 260 PLN)
 • ​Kosztu uczestnictwa w programie (bilety wstępu, bilety na koleje, opłaty wjazdowe, lokalni przewodnicy, zwyczajowe napiwki) - 50 EUR
 • ​Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (150 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Niczym alpejskie zwierciadła, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.