Magiczne Podlasie

Magiczne Podlasie
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Polska
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Transport: własny
cena: 1 490 PLN
+ bus z Warszawy 100 zł

Zapraszamy do wyjątkowej krainy, innej od wszystkich pozostałych miejsc na Ziemi. Znajdziemy tu piękne  krajobrazy, ślady wielokulturowej historii, obejrzymy piękne wschody i zachody słońca, skosztujemy specjałów tutejszej kuchni, spotkamy wyjątkowych, serdecznych i otwartych ludzi. Przede wszystkim zwolnimy bieg i wtedy poczujemy to co czyni to miejsce wyjątkowym – magię Podlasia. Tego nie da się opisać, trzeba tego doświadczyć.

To wyjazd łatwy, wiedzie przeważnie drogami asfaltowym, ze znikomym ruchem samochodowym oraz leśnymi duktami.

Naszą wyprawę zaczniemy w Drohiczynie, niegdyś ważnym ośrodku handlowym, dziś urokliwym miasteczkiem z górą Zamkową i piękną panoramą doliny Bugu. Pojedziemy wzdłuż Bugu, mijając jego liczne zakola i meandry. Przeprawimy się promem do Mielnika skąd wyruszymy w kierunku Świętej Góry Grabarki – miejsca pielgrzymki wyznawców Prawosławia. Stąd wzdłuż wschodniej granicy, mijając liczne przydrożne kapliczki dotrzemy do Puszczy Białowieskiej – jedynego pierwotnego kompleksu leśnego w Europie. Na kilka godzin przesiądziemy się do kajaków aby podziwiać to miejsce również z innej perspektywy. Następnie pojedziemy szlakiem Tatarskim,  zwiedzimy meczet w Kruszynianach i spróbujemy pysznych tartarskich smakołyków. Na koniec Puszcza Knyszyńska z wieloma, nadal nieodkrytymi zakątkami, oraz Supraśl miasteczko z prawosławnym monastyrem, muzeum ikon i przede wszystkim niezwykłą atmosferą.

Atrakcje:

 • Drohiczyn z Górą Zamkową
 • Mielnik
 • Święta Góra Grabarka – miejsca pielgrzymki wyznawców prawosławia
 • Puszcza Białowieska – jedynego pierwotnego kompleksu leśnego w Europie
 • Spływ kajakowy
 • Szlak Tatarski
 • Meczet w Kruszynianach
 • Puszcza Knyszyńska
 • Supraśl – miasteczko z prawosławnym monastyrem, muzeum ikon

Dystans na rowerach: 320 km; Nawierzchnia: droga asfaltowa/droga szutrowa lub leśna: 60%/40%

Koncepcja naszego wyjazdu:

Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.

Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.

Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.


Dzień 1: Wyjazd Z Warszawy w godzinach popołudniowych.

Przyjazd do Drohiczyna-zwiedzanie: Góra Zamkowa, Katedra św. Trójcy, Kościół Benedyktynek p/w Wszystkich Świętych. Uczestnicy jadący własnym transportem powinni dotrzeć na obiadokolację, która jest serwowana o godzinie 19.00 Po obiadokolacji odbędzie się spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Drohiczyn-Mielnik ok. 40 km (dodatkowa pętelka 25 km)

Naszą wycieczkę rozpoczniemy od przeprawy promowej przez Bug. Następnie udamy się do Korczewa, gdzie zwiedzimy klasycystyczny pałac wzniesiony na nadbużańskiej skarpie otoczony pięknym parkiem. Pod drodze miniemy rezerwat Przekop, z bogatą nadbużańską florą. Z Korczewa podążamy doliną Bugu na wschód. Dojedziemy do Zabuża, skąd przeprawimy się promem do Mielnika, jednego z pierwszych miast na Podlasiu. Dla chętnych, po południu, dodatkowa „pętelka" do Grabarki. Pozostałe osoby jadą busem. Święta Góra Grabarka – najsłynniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce, które zasłynęło w XVIII wieku, kiedy to tysiące modlących się tu ludzi ocalało od zarazy. Dziś możemy tu obejrzeć odbudowaną po pożarze cerkiew, a przede wszystkim tysiące krzyży wotywnych przynoszonych tu przez wiernych. U stóp góry bije uzdrawiające źródełko.

Dzień 3: Mielnik-Dubicze Cerkiewne ok. 60 km (możliwość zakończenia etapu po 40 km)

Dzisiejszy etap biegnie wzdłuż granicy z Białorusią. Po drodze mijamy prawdziwe perełki drewnianej architektury: cerkwie w Koterce i Zubaczach oraz kościół w Tokarach. Po około 40 km możliwość relaksu i kąpieli nad zalewem Repczyce. Tam też możliwość zakończenia etapu- dalsza podróż busem.

Dzień 4: Dubicze Cerkiewne-Narewka ok. 60 km

Dziś czeka nas etap puszczański. Będziemy przemierzać ostępy najbardziej pierwotnego lasu w Europie – Puszczy Białowieskiej. Pojedziemy do śródleśnej osady Topiło, położonej w otoczeniu malowniczych stawów. Odpoczniemy w Białowieży, gdzie będziemy mogli obejrzeć Rezerwat Pokazowy Żubrów ekspozycję mieszczącą się w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego i wybrać się na pieszą wycieczkę do Rezerwatu Ścisłego – czyli pierwotnego serca Puszczy. Z Białowieży szlakiem Dębów Królewskich wyruszymy do Narewki.

Dzień 5: Narewka-Michałowo 10 km kajakiem, 30 km na rowerze

Dzisiaj dzień relaksowy. Pierwszą jego część spędzimy w kajaku, spływając najbardziej atrakcyjnym, leśnym odcinkiem rzeki Narewki. Następnie przesiądziemy się na rowery i pojedziemy dalej doliną rzeki Narewki, nadal mając Puszczę na horyzoncie. Po drodze zatrzymamy się w Odrynkach – jedynej prawosławnej pustelni w Polsce.

Dzień 6: Michałowo-Lipowy Most 75 km (możliwość zakończenia etapu po 55 km)

Po wczorajszym odpoczynku czeka nas etap nieco bardziej wymagający ale za to wyjątkowo atrakcyjny. Będziemy jechać wzdłuż białoruskiej granicy, mijając po drodze urokliwe, zapomniane wioski, i mając poczucie bycia w zupełnie innym, nierealnym świecie. Dalej ruszymy śladami polskich Tatarów. Podlaski Szlak Tatarski prowadzi przez ziemie nadane w XVII wieku Tatarom przez Króla Jana III Sobieskiego i nadal są zamieszkiwane przez ich potomków. Odwiedzimy meczet oraz mizar w Kruszynianach oraz spróbujemy lokalnych smakołyków w Tatarskiej Jurcie. Trasa będzie wiodła przez malownicze Wzgórza Sokólskie. Kolejną atrakcją będzie Slivarium w Poczopku – malowniczy leśny park, w którym będzie można zapoznać się z gatunkami roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej – doskonały wstęp do jutrzejszego puszczańskiego etapu. Tutaj możliwość zakończenia etapu i dalszej jazdy busem.

Dzień 7: Lipowy Most-Supraśl-Lipowy Most ok.45 km

Dzisiaj czeka na nas Puszcza Knyszyńska, z niezwykle urozmaiconą i bogatą przyrodą i licznymi śladami działalności lodowca. Gęsta sieć rzek i strumyków, wraz z egzotycznym borem bagiennym, tworzy bajeczny krajobraz. Ukoronowaniem dzisiejszego dnia będzie wizyta w Supraślu, niezwykłym miasteczku w środku Puszczy, szczycącym się wieloma zabytkami i pozytywną energią. Odwiedzimy Monastyr Zwiastowania NMP z niekonwencjonalnym muzeum ikon, pospacerujemy klimatycznymi uliczkami i zrelaksujemy się na nadrzecznej promenadzie.

Dzień 8: zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót

Cena wycieczki obejmuje:

 • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
 • śniadania i obiadokolacje
 • opiekę przewodnika
 • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
 • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

 • posiłku w trakcie dnia
 • dojazdu i powrotu
 • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
 • ewentualnego wypożyczenia roweru – dodatkowy koszt 200 zł/osoby
Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Via Verde jest wyjazd rowerowy Magiczne Podlasie, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Polska, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania i obiadokolacje. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.