Jurassic Bike

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Jurassic Bike

O wyprawie

Jurassic Bike

  • Orle gniazda: znane średniowieczne zamki: Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów
  • Zabytkowe kościoły w Skarżycach, Pilicy, Gieble, Niegowej, Wołowicach
  • Malownicza dolina potoku Wiercica z licznymi stawami
  • Ciekawe formacje skalne zbudowane z wapienia, np. Brama Twardowskiego

Wyżyna Krakowsko – Częstochowska to jeden z najbardziej atrakcyjnych krajobrazowo regionów w południowej części Polski. Większość turystów przyjeżdża tu aby podziwiać wspaniałe ruiny średniowiecznych zamków, zbudowanych na stromych skałach. Jednak poza zamkami, okoliczne tereny przyciągają wieloma innymi atrakcjami. Liczne, pachnące żywicą, lasy iglaste dają schronienie przed słońcem.

Niewielkie deniwelacje terenu oraz liczna sieć dróg, zarówno asfaltowych, jak i szutrowych, stwarzają znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Nasze trasy rowerowe prowadzą przez pola, lasy, dolinami czystych rzek oraz wzdłuż, licznych w tym regionie, zbiorników wodnych. W licznych wioskach i miasteczkach po drodze znajdują się zabytki architektoniczne, takie jak kościoły, dwory szlacheckie czy młyny.

Przez cały czas trwania wycieczki w krajobrazie będą nam wciąż towarzyszyły skały wapienne w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Wyjazd zakończymy nad Zalewem Porajskim, jednym z największych zbiorników wodnych w regionie. Jest to jedno z głównych centrów rekreacyjnych i kąpielisko popularne wśród mieszkańców okolic Częstochowy i Górnego Śląska.

Niedostępne, średniowieczne twierdze

Ukształtowanie terenu oraz istnienie historycznych szlaków handlowych to były główne powody, dla których na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej powstało wiele zamków obronnych. Większość z nich budowana była na wapiennych wychodniach skalnych. Przez to twierdze te miały strategiczne położenie i były bardzo trudne do zdobycia. Wiele z nich powstało pierwotnie z drewna. Później, za panowania króla Kazimierza Wielkiego, większość z tych budowli została przebudowana na kamienno – murowane. Z czasem wszystkie te budowle obronne zostały opuszczone i popadły w ruinę. Kilka z nich zostało ostatnio odnowionych. Chyba najbardziej znanym zamkiem na naszej trasie jest Ogrodzieniec, który stanowił tło dla wielu produkcji filmowych. Jest to jedna z największych tego typu budowli w naszym kraju. Będziemy mogli go obejrzeć w środku. Inny odnowiony zamek, do którego wejdziemy to ten w Bobolicach, równie ciekawy i wart obejrzenia. Warto wymienić także zamki w Mirowie i Morsku. Są one ruinami i można je zwiedzać jedynie z zewnątrz.

Dolina Wiercicy - atrakcyjne urozmaicenie dnia

Na tej wycieczce będziemy się poruszali w obszarach źródliskowych wielu rzek, które biorą swój początek właśnie na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Zobaczymy źródło rzeki Warty (najdłuższego dopływu Odry) oraz źródło Czarnej Przemszy. Większość rzek na odcinkach biegnących przez Wyżynę charakteryzuje się wysokim poziomem czystości wód. Jednak, bez wątpienia, najbardziej atrakcyjną doliną na naszej trasie będzie dolina górnego biegu Wiercicy tuż poniżej źródeł tej rzeki. W dolinę tę wjedziemy w okolicach Złotego Potoku w gminie Janów. Pokonamy tę dolinę ścieżką rowerową, a po drodze miniemy kilka ciekawych miejsc m.in. Grotę Niedźwiedzią oraz stary młyn. W okolicy znajduje się też wiele zbiorników wodnych otoczonych bujną roślinnością w tym również stawy hodowlane pstrąga. Niedaleko źródeł Wiercicy znajduje się wyjątkowa formacja skalna w kształcie naturalnej bramy nazywaną Bramą Twardowskiego.

Program

Dzień 1 Zamki Morsko i Ogrodzieniec, zabytkowe strażnice i kościoły

Rano wyjazd z ośrodka i przejazd w kierunku Skał Morskich. Po kilku kilometrach dotrzemy do zamku w Morsku, pierwszego na naszej trasie. Ten XIV-wieczny zamek stoi na wyniosłej skale, a tuż u jego stóp znajduje się jeden z niewielu w tej części Polski… wyciąg narciarski. Z tego miejsca zjedziemy w dół wygodną drogą do Skarżyc. Zobaczyć tu można kościół św. Trójcy z XVIw. Następnie udamy się bocznymi drogami aż do Kromołowa. Tu znajdują się: cmentarz żydowski oraz źródła Warty, najdłuższego dopływu Odry. Wyjeżdżając dalej w stronę Bzowa przejedziemy przez dział wodny czyli granicę dorzecza Wisły i Odry. W Bzowie znajduje się źródło Czarnej Przemszy – dopływu Wisły. Po chwili odpoczynku skierujemy się w stronę Podzamcza. Tu znajduje się Zamek Ogrodzieniec, chyba najbardziej znany na Wyżynie. Posiada on spektakularne położenie na wyniosłej skale, zajmuje ponad 3 ha powierzchni i stanowił plener do kilku produkcji filmowych. Po zwiedzeniu zamku pojedziemy dalej do Ryczowa, gdzie znajdują się ruiny dawnej, średniowiecznej strażnicy. Dalej skierujemy się w stronę miasta Pilica i zalewu o tej samej nazwie. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli zobaczyć z zewnątrz pałac w Pilicy, który oficjalnie nie jest udostępniony zwiedzającym. Zajrzymy też do kościoła św. Jana Chrzciciela, który posiada bogate zdobienia w środku. Z Pilicy pojedziemy do Giebła, gdzie stoi smukły romański kościół św. Jakuba, a także odnowiony dworek szlachecki. Stąd podążymy w stronę zalewu w Siamoszycach i kolejnego w Przyłubsku. Po kilku kilometrach dotrzemy do naszej bazy w Kroczycach. Kolacja, nocleg.

Dzień 2 Zamki Bobolice i Mirów, dolina Wiercicy, formacje skalne

Po śniadaniu pojedziemy z Kroczyc nad zalew w Kostkowicach i dalej bocznymi drogami asfaltowymi do Zdowa. Stąd już tylko chwila jazdy dzieli nas od Bobolic, pierwszego zamku w dniu dzisiejszym. Zbudowano go w połowie XIVw. za panowania Kazimierza Wielkiego. Po zwiedzeniu zamku, pojedziemy do sąsiedniego Mirowa, gdzie znajdują się kolejne ruiny twierdzy. Po obejrzeniu ich z zewnątrz udamy się dalej do miejscowości Niegowa, gdzie znajduje się zabytkowy kościół z XVIw. Dalej pojedziemy przez Gorzków do Złotego Potoku. W tym miejscu wjedziemy w bardzo malowniczą dolinę potoku Wiercica z wieloma atrakcjami po drodze. Dnem doliny płynie mały potok, zasilający liczne stawy: Amerykan, Sen Nocy Letniej czy Szmaragdowy. Są wśród nich także stawy rybne gdyż teren ten słynie z hodowli pstrąga. Zobaczymy także stary drewniany młyn Kołaczew. Tuż obok znajduje się Grota Niedźwiedzia. Dotrzemy też do źródeł Wiercicy, a także do Bramy Twardowskiego – skały z naturalnym otworem tworzącym swoistą bramę. Po atrakcjach doliny Wiercicy udamy się w kierunku ruin zamku w Ostrężniku. Stąd polno-leśną drogą przejedziemy do Trzebniowa i dalej do Łutowca. Tu zobaczymy ruiny strażnicy na skale. Następnie wrócimy przez Mirów i Kotowice do naszej bazy w Kroczycach.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Zakwaterowanie: 1 nocleg w pensjonacie
  • Wyżywienie: 1 śniadanie
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: NW
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Dojazdu na miejsce zakwaterowania w Podlesicach (dojazd własny)
  • Wyżywienia poza śniadaniem
  • Wydatków natury osobistej
  • Kosztów uczestnictwa w programie (bilety wstępu, lokalni przewodnicy) - ok. 30 PLN
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (100 PLN)

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Pełna cena wyjazdu płatna w terminie do 3 dni od zapisania się na wyjazd.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Jurassic Bike pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.