Elba

Elba
Dostępne terminy: brak
Kraje: Włochy
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: namioty
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus

Przylądek Capolivieri | Porto Azzuro | Cavo | Rio Marina | Portoferaio | Marciana Marina | Marina di Campo | Maremma

Elba jest trzecią co do wielkości wyspą włoską, po Sycylii i Sardynii. Linia brzegowa mierzy 147 km, z czego ponad 17 km przypada na żwirowe i piaszczyste plaże, w większości niewielkie i ukryte w skalistych zatokach. Jest tam wyjątkowo czysta woda, piękne plaże z jasnym piaskiem i bujne lasy, w których niezwykle przyjemnie pojeździć rowerem. Gwarne kurorty nad morzem wypełnia latem wielojęzyczny tłum wczasowiczów, za to ukryte w głębi gór spokojne wioski zdają się niezmiennie trwać w swoim własnym świecie. 

Nieopisane porosty aloesów, oleandrów, figowców, drzewek eukaliptusowych i innych roślin ciepłolubnych, klimat wilgotny, malownicze miasteczka, wyśmienite wina domowe, błękitne morze i rewelacyjne szlaki rowerowe - to wszystko oferuje wyspa Elba.

RÓWNOLEGLE PROWADZONA WYCIECZKA MTB - ELBA

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C 

To jedna z tych tras gdzie codziennie można wybrać wariant trasy, przygotowaliśmy zarówno bardzo łatwe trasy wzdłuż wybrzeża, z kilkoma niewielkimi podjazdami, jak i bardziej wymagające trasy prowadzące po wzgórzach i górach które dadzą się we znaki nawet najbardziej wytrawnym rowerzystom. Każdy więc znajdzie na tej wycieczce coś dla siebie.

Dzień 1: 

Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Busem jedziemy do Włoch. 

Dzień 2: Przylądek Capolivieri: 30 km 

Rankiem docieramy do Włoch, gdzie przeprawiamy się na Elbę – wyspę Napoleona. 
Na początek odwiedzimy przylądek Capolivieri i przepiękne miasteczko o tej samej nazwie z klimatycznymi knajpkami i przepysznymi lodziarniami. Cała trasa prowadzi klifowym wybrzeżem ze wspaniałymi widokami na pobliskie mniejsze wysepki. 

Dzień 3: Porto Azzuro – Cavo – Rio Marina: 50 km 

Dziś nieco trudniejszy etap , na początek kilku kilometrowy podjazd do pięknego zabytkowego miasteczka Rio Nell Elba. Trudy wynagrodzą piękne widoki i sympatyczna starówka na której poranna kawa smakuje wyśmienicie. Stąd czeka nas już zjazd do Cavo z piękną plażą i rewelacyjną knajpką z owocami morza. Etap zakończymy w najpiękniejszym chyba miasteczku Elby Porto Azzuro, gdzie cumują jachty najbogatszych Włochów. 

Dzień 4: Portoferaio – Villa Napoleona: 60 km 

Dziś nieco odpoczniemy, krótki etap zaprowadzi nas do willi Napoleona gdzie Cesarz został zesłany na kilka po przegranych bitwach. Warunki miał całkiem luksusowe. Odwiedzimy też stolicę wyspy Porteferaio z imponująca twierdzą, oraz odpoczniemy na najpiękniejszej plaży na wyspie. 

Dzień 5: Marciana Marina – Marina di Campo: 50 km 

Poranna kawa w Marciana Marina, małym rybackim miasteczku , a następnie trudny podjazd do Marciany. Miłym przerywnikiem podjazdu będzie wizyta w jednej z winiarni gdzie zdegustujemy miejscowe wina. Po takiej przerwie zapewne będzie się lżej podjeżdżać. Dalsza część etapu to już uczta dla oczu , wspaniałe panoramy klifowego wybrzeża i piękne zatoczki z plażami. Na jednej z nich z pewnością zatrzymamy się na dłużej. 

Dzień 6-8: Maremma 

Opuszczamy Elbę i na trzy dni udajemy się do położonego na Toskańskim wybrzeżu parku narodowego Maremma. To kraina nadmorskich równin poprzecinanych rzekami, gęstych lasów, pastwisk, zatoczek, lagun, wysp i długich piaszczystych plaż, a wszystko to doprawione śladami wielowiekowej historii. Brzmi nieźle, prawda? Warto odwiedzić ten mało znany rejon Włoch, wielu już się w nim zakochało. 
Wina z Maremmy sommelierzy zaliczają do najlepszych w całych Włoszech. Dlatego warto wybrać się w podróż jednym z winnych szlaków, czyli strade del vine. 
Odwiedzimy kilka pięknych toskańskich miasteczek jak Ortobello, pitigliano czy Massa Martinima. Nie trzeba przeciskać się w tłumie zwiedzających – w Maremmie miasteczkami delektujemy się niespiesznie. Orbetello znajduje się na wąskim cyplu pośrodku laguny. Podstawowym zajęciem mieszkańców od zawsze było rybołówstwo. Dlatego w tutejszych restauracjach koniecznie trzeba spróbować m. in. wędzonego węgorza i bottargi, czyli suszonej ikry cefala morskiego. 

Dzień 9: 

Czas na powrót do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Cena zawiera: 

 • Noclegi na kempingach pod namiotami
 • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic 
 • Opłaty promowe na wyspę Elbę 
 • Transport bagaży na trasie 
 • Usługi opiekuna grupy 
 • Ubezpieczenie KL i NW
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

 • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

 • Dopłata do noclegów w domkach kempingowych i pensjonatach +500 zł
 • Przelot samolotem +ok. 500 zł
 • Dojazd z/do Warszawy +200 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 500 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Elba, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Włochy, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu namioty oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.