Dookoła Karkonoszy

Dookoła Karkonoszy
Dostępne terminy: brak
Kraje: Polska
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: własny

Dookoła Karkonoszy i Gór Izerskich | 5 dni | 4 dni jazdy | 300 km | 6000 m

Uwielbiamy objeżdżać różne miejsca w koło. Zwłaszcza te piękne, warte zobaczenia. Jak już wiecie, z nami można objechać Tatry. Teraz pora na nowe miejsce. Zapraszamy do objechania Karkonoszy i Gór Izerskich. Gór, które kryją w sobie wiele tajemnic. Dwóch pasm, które są częścią Sudetów, jednych z najciekawszych gór Polski.

Karkonosze to jedna z najbardziej popularnych destynacji turystycznych. Znajdują tutaj dla siebie miejsce, miłośnicy górskich wędrówek oraz rowerzyści. Ta wyprawa nie należy do najłatwiejszych, dlatego jest w grupie wypraw dla osób średnio zaawansowanych. Podczas wyprawy wszystkie swoje rzeczy wieziemy w sakwach. Trasa dookoła gór poprowadzona jest po drogach utwardzonych.

Podczas pobytu odwiedzimy takie miejsca jak Karpacz, Szklarską Porębę, Świeradów Zdrój, Nowe Mesto pod Smrekiem, Rokytnice nad Jizerou, Vrchlabi, Zader, Lubawkę, Kowary. Spędzimy jeden cały dzień w Szklarskiej Porębie. Naszą bazą wypadową jest Szklarska Poręba. Wybraliśmy tę miejscowość ze względu na ludzi, którzy przyjadą na start wyprawy pociągiem. Tutaj z przesiadką we Wrocławiu można dojechać PKP. Do innych miejscowości już nie koniecznie.

Szklarska Poręba położona na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich: Karkonoszy i Gór Izerskich. To właśnie te dwa pasma są naszym celem i zamierzamy je objechać. Miejsce to znane jest wśród miłośników aktywnego wypoczynku zarówno przez rodziny jak i sportowców.  Szklarska Poręba to lubiane miejsce przez rowerzystów, głównie za sprawą p. Henryka Sytnera z Radiowej Trójki.

Ze względu na wyjątkowość tego miejsca, w Szklarskiej Porębie zatrzymamy się na dwie noce, poświęcając jeden cały dzień na 70 km pętlę, podczas której zaglądniemy i w Góry Izerskie i w Karkonosze, odwiedzimy Harrachov, Jakuszyce, ale więcej o tym w programie wyprawy.

WoW wyprawy:

Szklarska Poręba | Karkonosze | Góry Izerskie | skocznia mamucia i Wodospady Mumlavy w Harrachovie | Kopalnia Stanisław na Izerskich Garbach | Jakuszyce | Zakręt Śmierci | Świeradów Zdrój | Nove Mesto pod Smrekiem | Wodospad Hudstky | Vrchlabi | Karpach | Kościół Wang | Zamek Książęcy w Chojniku | czeska kuchnia

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd dookoła Karkonoszy jest wyjazdem turystycznym, jednak jego charakter jest przygodowy, biorąc pod uwagę fakt, że wszystko wozimy w sakwach. Nie ma z nami samochodu wsparcia. Na ten wyjazd można pojechać na rowerze górskim lub trekkingowym. Trasa poprowadzona jest po asfalcie, szutrze, ścieżkach leśnych. Ważne, abyś mógł zamontować bagażnik na sakwy.

Trasa prowadzi przez tereny górzyste. Spodziewamy się na wyjeździe kilku mocniejszych i dłuższych podjazdów. Jest to bardzo dobra propozycja treningowa przed dłuższym wyjazdem rowerowym. Na tej trasie skosztujesz jazdy po terenie górzystym i powalczysz na podjazdach. Stopień trudności na poziomie IV.

Jak się przygotować do wyjazdu? 

Jeździć, jeździć, jeździć. Ma ona charakter wyjazdu górskiego. To nie są płaskie tereny. Aby w spokojny sposób przejechać trasę, trzeba się do niej przygotować kondycyjnie. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to jeździj większe dystanse. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 01: spotkanie w Szklarskiej Porębie

Tego dnia około godziny 18:00 grupa spotyka się z przewodnikiem w miejscu noclegowym, przy recepcji. Po zapoznaniu się odbędziecie krótkie spotkanie organizacyjne. Przewodnik poruszy kwestie organizacyjne, przedstawi plan działania. Około godziny 20:00 rozpoczyna się wspólne grillowanie z drobnym poczęstunkiem.

Dzień 02:  Szklarska Poręba |  pętla 73 km | 1540 m podjazdu i 1540 m zjazdu

To nasz pierwszy dzień na rowerach. Grupa pokonuje trasę na pusto, ew. z małą sakwą, do której warto schować coś przeciwdeszczowego, do przegryzienia. Trasa stosunkowo łatwa technicznie. Głównie poprowadzona szutrowymi oraz asfaltowymi drogami polskich, czeskich Gór Izerskich oraz czeskich Karkonoszy. Po stronie czeskiej odwiedzimy Harrachovze znaną mamucią skocznią oraz Wodospady Mumlavy. Po polskiej stronie zaglądniemy do Kopalni Stanisław (obecnie nieczynnej, najwyżej położonej kopalni odkrywkowej kwarcu w Europie), przejedziemy przez Jakuszyce. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby.

Dzień 03:  Szklarska Poręba – Rokytnice nad Jizerou | 81 km | 1600 m podjazdu i 1670 m zjazdu

Ten dzień rozpoczniemy od pięknego podjazdu i pokonania „Zakrętu Śmierci”. To dopiero przygoda! Dalej udamy się w kierunku Świeradowa Zdrój, kolejnego znanego miejsca na mapie rowerowych atrakcji Polski. To również tutaj znajdują się ścieżki pod Smrekiem, czyli bajeczne miejsce dla miłośników MTB. Kolejne miejsce na naszej trasie to Nove Mesto pod Smrekiem. Od tego momentu będziemy się cieszyć czeską gościnnością, knedliczkami, zasmażanym serem i wieloma innymi smakołykami, a przy okazji podziwiając piękne rejony obierzemy kierunek Karkonosze. W godzinach popołudniowych dotrzemy na nasz nocleg.

Dzień 04: Rokytnice nad Jizerou – Lubawka | 86 km | 1550 m podjazdu i 1565 m zjazdu

Po sytym śniadaniu – musi takie być, abyśmy mieli siły na kolejny intensywny dzień, wsiądziemy na rowery i pojedziemy w dalszą drogę. Jeśli siły pozwolą, odbijemy z drogi i podjedziemy do pięknego wodospadu Hudstky. Na początek czeka nas 300 metrowy podjazd zwieńczony długim zjazdem do Dolnich Stepanic. Po około 30 km dojedziemy do Vrchlabi ze znanym klasztorem Augustianów i przejedziemy kolorową ulicą Karkonoską. Tutaj wbijemy się w drogę prowadzącą wgłąb Karkonoszy, aby podziwiać je od środka. Dojedziemy do miejscowości Svoboda nad Upou i pojdziemy w kierunku Polski i Lubawki, gdzie spędzimy noc.

Dzień 05: Lubawka – Szklarska Poręba | 59 km | 1300 m podjazdu i 1210 m zjazdu

Ten dzień to ostatni dzień naszej rowerowej przygody. Tego dnia do pokonania mamy trasę z Lubawki do Szklarskiej Poręby. Po drodze przejedziemy przez takie miejsca jak Jezioro Bukowskie, Szczepanów, Kowary z piękną Starówką i Ratuszem. Dalej udamy się do Karpacza, odwiedzimy kościół Wang – zabytek skali światowej, przewieziony z mroźnej Norwegii nad Jeziorem Vang, skąd jego nazwa. Po Karpaczu odwiedzimy Zamek Książęcy w Chojniku i wrócimy do Szklarskiej Poręby, gdzie zakończymy naszą wspólną przygodę.

*Program wyjazdu może ulec zmianie w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe i kondycję uczestników.

Cena zawiera:

  • 2 noclegi w Szklarskiej Porębie, ognisko z kiełbaskami i herbatą,
  • 1 nocleg w Czechach, w kwaterze prywatnej,
  • 1 nocleg w Lubawce lub okolicach,
  • opiekę przewodnika rowerowego, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym,
  • ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia,
  • dojazdu do/z Szklarskiej Poręby

Zaliczka:

Kwota: 150 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na ten wyjazd wskazane jest mieć rower trekkingowy lub górski. Wynika to z faktu, że trasa poprowadzona jest po nawierzchni asfaltowej, utwardzanej, ścieżkach leśnych. W naszej opinii najlepsza szerokość opony to 1.8 – 2.0″. Amortyzator jest wskazany. Musisz mieć możliwość zamocowania bagażnika lub wszystko wozisz w plecaku (opcja mniej komfortowa). Czy to znaczy, że nie możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale robisz to na własne ryzyko i niedogodności. Każdy z nas jest inny, dlatego dla jednej osoby ta trasa na rowerze bez amortyzatora będzie niemożliwa do przejechania, a dla kogoś innego będzie to normalna trasa. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerusakwy, bagażnik, zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 300 zł – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Jak się spakować?

Podczas tej wyprawy nie towarzyszy nam samochód wsparcia, wszystko wozimy ze sobą. Najlepsze na ten wyjazd byłyby sakwy. Jednak da się to również przejechać z plecakiem.  Polecamy bagażnik, który pasuje do każdego roweru.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli się wahasz, bo boisz się, że nie dasz sobie rady, to wiedz, że sobie poradzisz. Boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest dużo! Ale nawet jeśli nie będziesz już dawać rady na podjazdach, możesz poprowadzić rower. Poczekamy. Warto spróbować, bo są to cztery dni, które zmienią Twoje rowerowe życie na lepsze. Jednak pamiętaj, że trasa przejazdu jest wymagająca i górzysta. Mogą boleć nogi, tyłek i mięśnie. Mamy do pokonania w sumie 6000 m przewyższeń i pokonamy w sumie 300 km. Dzienne dystanse oscylują w granicach 60-80 km. Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 70-100 km dziennie.

Jak dojechać do Szklarskiej Poręby, czy jedzie z nami bus, co z bagażami?

Do Szklarskiej Poręby dojazd jest we własnym zakresie. Można się skontaktować z innymi uczestnikami i wspólnie dostać się na miejsce. Do Szklarskiej Poręby dojeżdżają również pociągi z przesiadką we Wrocławiu. Nie ma z nami podczas wyprawy samochodu zabezpieczającego. Sytuacja jest podobna jak na wyjeździe Dookoła Tatr. Wszystkie bagaże wozimy ze sobą w sakwach. Jeśli chodzi o dzień jazdy w Szklarskiej Porębie, to pętlę pokonujemy na pusto bez bagaży.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Pierwszego dnia jazdy, jeżdżąc po okolicach Szklarskiej Poręby wjedziemy na trasy rowerowe, które są poprowadzone drogami nieasfaltowymi (patrz opis dnia drugiego wyprawy). Jeśli chodzi o objeżdżanie gór, czyli dni 03-05 wyjazdu to trasa zaplanowana jest głównie po drogach asfaltowych, aby było wygodniej jechać z sakwami.

Gdzie śpimy?

Nocujemy na kwaterach prywatnych z dostępem do łazienki, kuchni i lodówki w pokojach kilku osobowych.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać je wspólnie w miejscach noclegowych. Na trasie mijamy również bary i restauracje, z których usług korzystamy. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą. Waluta to czeska korona.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Na terenie Czech wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Karta ta znacznie ułatwia skorzystanie z pomocy medycznej na terenie Unii Europejskiej. Każdy uczestnik naszych wypraw jest dodatkowo objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Dookoła Karkonoszy, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Polska, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.