Dania - Bornholm

Dania - Bornholm
Dostępne terminy: brak
Kraje: Skandynawia
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: własny

Bornholm 8 dni | 6 dni jazdy | 350 km | 2600 m przewyższeń

Ta niewielka wyspa Morza Bałtyckiego należąca do Danii to „dom dla rowerzysty”. 230 km tras rowerowych na wyspie o długości linii brzegowej wynoszącej 158 km mówi samo za siebie. Wyjazd rowerowy na Bornholm jest wyprawą przyjemną. Nie wymaga super kondycji fizycznej i jest bardzo dobrym pomysłem dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z rowerowym podróżowaniem.

Południowy Bornholm oferuje szerokie plaże o pięknym, złotym i drobniutkim piasku. Najsłynniejsze kąpieliska przyciągają w sezonie tysiące miłośników słonecznych kąpieli. Zaś północna część to już zupełnie inny świat, zwany „Riwierą Północy”. Północ przywita nas klifami skalnymi, granitowymi urwiskami, wpadającymi do Bałtyku. Wrzosowe polakolorowe domki, małe farmy rolnicze i powiewające flagi Danii oddają niesamowity urok tego miejsca. Wyspa posiada 26 tras rowerowych. Aby ją objechać w koło wystarczy pokonać dystans 104 km.

Wyspa urozmaicona, czasami można się poczuć jakbyśmy byli w kilku różnych krajach. Kuchnia Bornholmska z wędzonym śledziem na czele, piwo ważone w Svaneke, zaspokoi nasze podniebienie, aczkolwiek może uszczuplić nasze portfele. Wyspa to również bogata historia związana z Templariuszami i średniowiecznymi piratami. Ten wyjazd jest zdecydowania dla każdego!

Ciekawą rzeczą na wyspie jest fakt, że cztery kościoły w kształcie rotundy zostały wybudowane przez Zakon Mieczowy, który to był odłamem Zakonu Templariuszy. Na Bornholmie został nakręcony duński film „Wakacje na Bornholmie”, o legendarnych skarbach templariuszy, w tym o Świętym Graalu. Ciekawostką są także są przydrożne kramiki samoobsługowe, na których można się zaopatrzyć w produkty rolne, w dobrych cenach. Kramy te można spotkać przy wielu szosach obok domów.

WoW wyprawy: 

Aakirkeby | Rønne | Nexø | plaże w Duoedde i Balce | Gudhjem | Svaneke | kościoły rotundowe w Nyker i Osterlars, | Helligdomsklipperne (Święte Skały) | wiatrak w Arsdale |  zamek Hammershus | skalisty półwysep Hammerem | centrum przyrodnicze NaturBornholm | Hasle | wędzarnie

Charakterystyka wyjazdu:

Ten wyjazd jest skierowany dla umiarkowanie doświadczonych rowerzystów. Dzienne dystanse wynoszą 55 – 75 km zarówno po terenie zupełnie płaskim jak i pagórkowatym. Trasy poprowadzone są po drogach utwardzonych z drobnymi wyjątkami. Jedyne niedogodności mogą wystąpić w przypadku wiatru, deszczu. Zalecamy rower górski, trekkingowy lub krossowy z oponami o szerokości do 1.5 – 2.0 cala.

Naszą bazą wypadową jest leżąca w centrum Bornholmu miejscowość Aakirkeby. Nocujemy w 4 os. drewnianych domkach kempingowych. Na wyspie nie towarzyszy nam bus wspierający, ale nie ma problemu w skorzystaniu z lokalnych autobusów w razie potrzeby. Stopień trudności tego wyjazdu jest poziomie II+.

Dlaczego “+” przy poziomie trudności? Stopień trudności jest II, ale ze względu na dwa dni wyjazdu, podczas których dystanse rzędu 67 km i 75 km, poziom jest podniesiony “plusem”.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu zalecamy wcześniejsze przygotowanie. kondycyjnie. Więc przed wyprawą regularnie pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po pagórkach i górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to pokonuj większe dystanse. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że podany dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 01 – prom i zwiedzanie miasteczka

Startujemy ze Świnoujścia. Korzystamy z promu Polferries, który pływa bez względu na warunki pogodowe. Wypływamy o godzinie 10:00, a spotkanie z przewodnikiem w Świnoujściu jest o godz. 08:30. Osoby cierpiące na chorobę morską koniecznie muszą zabrać awiomarin. Z Ronne, dokąd dopływamy, dojeżdżamy do Aakirkeby na kemping. Odcinek 12 km będziemy pokonywać  już na rowerze, dlatego zalecamy spakować się w sakwy. Aakirkeby to nasza baza wypadowa na poszczególne dni pobytu na wyspie. Przytulna, ciepła atmosfera miasta, zwłaszcza wokół rynku z legendarnymi gęsiami i mapą wyspy w centrum, kramiki, sklepy w starych stylowych domach, tworzą jego charakter. Nowoczesne centrum przyrodnicze NaturBornholm umożliwia poznanie i zrozumienie wyjątkowej natury Bornholmu. Nieopodal miasteczka znajduje się plaża.

Dzień 02 – Trasa 01 | 60 km | 570 m podjazdu i 570 m zjazdu

Kierujemy się na północne wybrzeże wyspy. Przejeżdżamy przez największy kompleks leśny Bornholmu – Almindingen o powierzchni 2400 ha. Tutaj zbaczamy z trasy, aby zdobyć najwyższe wzniesienie na wyspie Rytterknægten, jego wysokość to „aż” 162 m n.p.m. – trzecia wysokość w całej Danii. Na szczycie Rytterknægten wybudowano Wieże Królewską, z której podziwiać można panoramę Bornholmu. Po drodze do Gudhjem zatrzymujemy się jeszcze w Osterlars, by zwiedzić jeden z kościołów rotundowych, znajdujących się na wyspie, największy i najstarszy. Ze szczytu wzniesienia, którym dojeżdżamy do Melsted (50 m n.p.m.) rozpościera się widok na kwitnące ogrody, białe kominy wędzarni, pomarańczowe dachy domów oraz na potężny wiatrak górujący nad miasteczkiem Gudhjem. Tutaj mamy okazję, aby spróbować najlepszych śledzi na świecie, którymi handlowano w Gudhjem od wieków, odwiedzić hutę szkła artystycznego lub spróbować słynnych karmelków w miejscowej manufakturze. W drodze powrotnej przejeżdżamy przez małe wioski, gdzie w co drugim domu znajduje się pracownia ceramiki i małe galerie,  przejeżdżamy przez lasy Almidingen i udajemy się na kamping.

Dzień 03 – Trasa 02 | 53 km | 290 m podjazdu i 290 m zjazdu

Tego dnia wybieramy się do Nexo, drugiego co do wielkości miasta na Bornholmie oraz największego portu rybackiego. W Nexo zjemy dobrego rogalika i napijemy się kawy, możemy wybrać się do jednego z muzeów, do pięknego parku motyli lub wytworni bornholmskiej wódki. Droga powrotna prowadzi wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża. Zatrzymujemy się w Balce na rybę, tu zboczymy ze ścieżki i pojedziemy na najpiękniejsza plaże Bornoholmu. Plaża Dueodde słynie z białego, bardzo drobnego piasku, a woda w Bałtyku jest tutaj klarowna i czysta. Po krótkim plażowaniu udajemy się do Aakirkeby.

Dzień 04 – Trasa 03 | 59 km | 400 m podjazdu i 400 m zjazdu

Tym razem jedziemy południowo-zachodnim wybrzeżem do stolicy wyspy Ronne. W mieście znajduje się największy port na wyspie, z którego można popłynąć m.in. do Ystad, a w okresie letnim do Świnoujścia. Na początku naszą uwagę przykuje latarnia morska z 1880 r, a tuż za nią Kościół św. Mikołaja. Stamtąd najlepiej udać się na spacer wąskimi, pięknymi uliczkami, aby zobaczyć kolorowe, urokliwe domki, w tym najmniejszy z nich z charakterystycznymi niebieskimi drzwiami i jednym oknem. Koniecznie trzeba udać się na Store Torv, czyli rynek i wypić kawę podziwiając ciekawy zegar-rzeźbę. Po odkryciu wszystkich uroków stolicy udamy się dalej na północ, przyjemnie zielonymi ścieżkami do Hasle, gdzie przywitają nas białe kominy wędzarni oraz zapach pobudzający nasze kubki smakowe. Z Hasle udajemy się w drogę powrotną przez Nyker, gdzie zobaczymy najmniejszy z kościołów rotundowych.

Dzień 05 – Trasa 04 | 67 km | 655 m podjazdu i 655 m zjazdu

Tego dnia znów pojeździmy leśnymi ścieżkami, a naszym celem jest Svaneke, najdalej na wschód wysunięta miejscowość Danii. Zanim tam dotrzemy udamy się do Aarsdale, gdzie stoi najbardziej okazały bornholmski wiatrak z jedynym czynnym młynem w środku, a obok sklep z pięknymi pamiątkami. Ruszamy dalej na północ wybrzeżem. Ze względu na to, że Svanekezachowało swój dawny charakter, domki, a nawet całe uliczki wyglądają jak z XVI i XVII wieku. Wjeżdżając do miasteczka naszym oczom ukaże się okazały drewniany holender, jeden z dwóch wiatraków znajdujących się w Svaneke, ale jedyny taki na wyspie. W miasteczku można odwiedzić wytwórnie czekoladek, cukierków oraz napić się piwa z jedynego na wyspie browaru. Potem udamy się jeszcze dalej na północ i wrócimy przez znane nam Osterlars do Akirkeby.

Dzień 06 – relaks i odpoczynek

Ten dzień zaplanowaliśmy jako regenerację. Jest to dzień luźniejszy. Dla osób chętnych będzie można się wybrać na jakąś wycieczkę rowerową. Szósty dzień naszego wyjazdu to czas na plażowanie, spacery, pamiątki. Nasz przewodnik tego dnia zabierze osoby chętne na krótką przejażdżkę. To regeneracja przed ostatnim, najcięższym dniem jazdy podczas tej wyprawy,

Dzień 07 – Trasa 05 | 75 km | 630 m podjazdu i 630 m zjazdu

Wyruszamy na północny zachód w kierunku połączonych ze sobą dwóch miasteczek: Allinge i Sandvig. Poprzez Hammerem (Hammerknudden) – najdalej na północ wysunięty kraniec wyspy – poprowadzono szlak turystyczny, który oplata cały masyw. Spacerując wytyczoną ścieżką obejrzeć można m.in. dwie latarnie morskie: Hammerode Fyr oraz Hammer Fyr, obie z drugiej poł. XIX w., czy też ruiny XIV – wiecznej świątyni Salomons Kapel. Po objechaniu „cypla” nasza trasa prowadzi na południe, w stronę Hasle, by wybrzeżem dotrzeć do imponującego średniowiecznego kompleksu ruin zamku, największego w Skandynawii – Hammershus. Od tej pory czekają nas niesamowite widoki – strome ściany klifów wpadające do błękitnego morza, w tym najbardziej znany klif Jons Kapel, na który wjeżdżamy bardzo krótkim, ale stromym podjazdem.

Dzień 08 – wyjazd i prom do Świnoujścia

Tego dnia pożegnamy się z wyspą. Po posprzątaniu domków, spakowaniu bagaży, udajemy się na rowerach w kierunku Ronne, skąd o godzinie 18:00 wyrusza prom do Świnoujścia. W Polsce przybijamy o godzinie 23:30.

Informacje dodatkowe:

Na prom wszyscy wspólnie wsiadamy z rowerami i naszymi bagażami (zalecamy sakwy lub plecak). Następnie jedziemy rowerami na miejsce naszego noclegu i bazy wypadowej Aakirkeby ok. 12 km. Tam pozostawiamy wszystkie rzeczy i już codziennie będziemy podróżować bez bagaży, ew. z małą sakwą lub plecakiem. Cały prowiant przygotowujemy wspólnie (wg uznania uczestników) – tak wychodzi najtaniej i najlepiej.

* Program może ulec zmianie głównie ze względu na pogodę i kondycję uczestników.

Cena zawiera:

  • bilety promowe z rowerem,
  • 7 noclegów w domkach kempingowych 4 os.,
  • dostęp do sprzętu kuchennego, pościel, prąd,
  • przewodnik rowerowy, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami,
  • ubezpieczenie
  • paszport kempingowy
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia,
  • prysznica (5 DKK za 3 minuty)

WAŻNE: uczestnicy wspólnie sprzątają po sobie domek kempingowy.

Zaliczka:

Kwota: 600 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Trasę wypraw po Bornholmie można pokonać na rowerze: górskim, trekkingowym, krosowym. Trasa poprowadzona jest drogami ubitymi, asfaltowymi. Nie ma bezdroży. Szerokość opon nie większa niż 2.0 cala. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do roweruzapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 1000 koron duńskich – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Podczas wyprawy nie towarzyszy nam samochód zabezpieczający. Jeśli chodzi o spakowanie swoich rzeczy to polecamy sakwy, ew. plecak, z którym trzeba będzie przejechać z Nexo do Aakirkeby. Pozostałe dni to jazda na pusto. Wtedy trzeba mieć ze sobą tylko mały plecaczek lub sakwę na podstawowe rzeczy.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Wyprawa ta jest odpowiednia dla rowerzystów umiarkowanie doświadczonych, co nie zmienia faktu, że trzeba się do niej przygotować kondycyjnie. Ale nic się nie martw. Nawet jak nie będziesz dawać rady, to na wyspie kursują autobusy, którymi można wrócić z rowerem na kemping. Mimo wszystko wcześniej, przed wyprawą warto i wskazane jest, aby jeździć takie dystanse dzienne jak te, które zaplanowaliśmy podczas wyprawy. To powinno wyeliminować kondycyjne niespodzianki. Nam z perspektywy organizatora, nie znającego uczestników, trudno jest ocenić kto sobie poradzi, a kto nie. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie do każdej wyprawy.

Jak dostanę się do Świnoujścia?

Do Świnoujścia musimy się dostać na własny koszt. Nie zabieramy ze sobą samochodu na wyspę. Spakować się musimy w sakwy lub w plecak. Dzienne wycieczki są bez asysty samochodu, ponieważ nie ma takiej potrzeby, aby był z nami samochód. Wszystkie rzeczy zostawimy w domku. Na wycieczkę zabierzemy tylko mały plecaczek na prowiant i ew. coś przeciwdeszczowego.

Co zobaczymy:

Nexo, Arsdale, Svaneke, Gudhjem, Sandving-Allinge, Vang, Teglkas, Bastemose, Aakirkeby, Klemensker. W tydzień postaramy się zwiedzić praktycznie całą wyspę.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasy głownie poprowadzone są drogami utwardzonymi. Sporadycznie może się pojawić boczna, ubita droga szutrowa, którą będziemy musieli przejechać, jednak na pewno każdy sobie z tym poradzi.

Gdzie śpimy?

Podczas tego wyjazdu nocujemy w domkach na kampingu z dostępem do kuchni, łazienki. Nocleg zaplanowany jest w miejscowości Aakirkeby. Zdjęcia w galerii obok. Na kempingu wspólnie będziemy przygotowywać posiłki, tak aby wyszło jak najtaniej. Na kempingu prysznic jest płatny: 5 DKK za 3 minuty. Pościel również będzie na kampingu – nie trzeba jej zabierać i jest ona wliczona w cenę. Również uczestnicy wspólnie sprzątają domek, ponieważ sprzątanie jest dodatkowo płatne (ok. 200 zł za domek). Link do kempingu: http://www.acamp.dk/00067/

Nasze domki o 10 m2 mają miejsce dla 4 osób i są izolowane, tak iż można z nich korzystać również w chłodniejszych miesiącach. Wyposażone w 2 piętrowe łóżka, kołdry, poduszki, ławę. Mała kuchnia z  kuchenką, lodówką i czajnikiem el., jak również serwisem dla 4 osób. Zadaszony taras i meble ogrodowe. W kiosku można wypożyczyć grill ogrodowy. Możesz także wypoczywać na naszym dużym tarasie, porozmawiać lub przyrządzić posiłek na naszym ogólnym grillu lub we wspólnej kuchni.

Na ”Aakirkeby Camping” znajdziecie Państwo:
– Kiosk ze świeżym pieczywem
– Duży taras z grillem
– Świetlica z telewizją i jadalnią
– Duża przestronna kuchnia z pełnym wyposażeniem i lodówką
– Łazienki dla kobiet i mężczyzn
– Pralnia na monety
– Ogrzewane pomieszczenie dla matki z dzieckiem
– Dobry plac zabaw dla dzieci
– Wypożyczalnie różnych gier
– Tor petangue
– Wypożyczalnie szczudeł
– Wypożyczalnie rowerów
– Duży stół do czyszczenia ryb z nierdzewnej stali
– Domek grillowy i miejsce na ognisko
– Wypożyczalnie pościeli i ręczników
– 100 metrów do autobusu
– 200 metrów na boisko tennisowo-bagmintonowe
– 500 metrów do Klintebakken
– 500 metrów do Naturbornholm
– 1 kilometr do miasta
– 5 kilometrów do plaży w Boderne

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Warto zabrać ze sobą z Polski podstawowe produkty, które będziemy trzymać w naszym domku. Na wszystkich wyprawach proponujemy, aby przygotowywać posiłki wspólnie na kampingu. Kamping jest bardzo dobrze wyposażony w sprzęt kuchenny. Każdy wtedy je na co ma ochotę, wychodzi to najkorzystniej cenowo. Sklepy są otwarte, znajdują się w miarę niedaleko od kampingu. Na trasie mijamy również kawiarnie, wędzarnie i restauracje, z których usług korzystamy. Ceny są dość wysokie. Walutą jest korona duńska.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Na terenie Danii wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A. Ponadto każdy uczestnik będzie posiadał obowiązkowy paszport kempingowy, który jest automatycznie również ubezpieczeniem OC.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Dania - Bornholm, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Skandynawia, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.