Albania na rowerze

Albania na rowerze
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Albania
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: samolot
cena: 5 990 PLN

Albania na rowerze: przez niedostępne góry do śródziemnomorskiej riwiery

 • Rowerem na lekko – bagaże transportowane samochodem
 • Zachwycające trasy wśród gór Północno- i Środkowoalbańskich
 • Wzdłuż albańskiej riwiery nad Morzem Jońskim i Adriatykiem
 • Zabytki z listy UNESCO, rzymskie ruiny i średniowieczne cytadele
 • Wypoczynek na plaży po trudach pokonywania górskich przełęczy

Albania to jeden z najmniej znanych, a jednocześnie jeden z najbardziej zadziwiających krajów Europy. Poznajmy ją podczas wycieczki rowerowej - przez przepiękne, wysokie góry, mijając zachwycające jeziora i odpoczywając na plażach albańskiej riwiery.

Albania to niesamowita i zróżnicowana przyroda, skupiona na niewielkim terytorium kraju. Na północy - Góry Przeklęte "Albańskie Alpy", w centrum Góry Środkowoalbańskie, z pagórkowatymi terenami, na których uprawiana jest winoroślGórskie jeziora - Szkoderskie, Prespańskie i Ochrydzkie, gdzie nadal można zaobserwować unikalną endemiczną faunę i florę. I wreszcie, niczym wisienka na torcie - śródziemnomorskie riwiery na południu i zjawiskowe plaże.

Ale Albania to nie tylko przyroda, to również niepowtarzalna wielowiekowa historia i jedyna w swoim rodzaju kultura. Język zupełnie niezwiązany z jakimkolwiek innym, tradycje i obyczaje z pogranicza pogaństwa, islamu i chrześcijaństwa. Pozostałości rzymskiej kultury starożytnej prowincji Iliria, niezwykła historia średniowiecznego bohatera Skanderbega. Wieki podporządkowania Imperium Osmańskiemu i wreszcie całkowite zamknięcie w czasach komunizmu. Do tego Tirana, a więc jedna z najciekawszych bałkańskich stolic.

Albanię poznamy z perspektywy dwóch kółek. Czas ruszać w drogę!

Poziom trudności:

Większość dróg, którymi będziemy się poruszać jest utwardzona. Jednakże często asfalt pamięta jeszcze historię komunistycznej Albanii, wobec czego, pełen jest dziur. Rekomendujemy rower MTB, ale możliwe jest również wykorzystania gravela lub roweru trekkingowego. Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto asekuracyjne. Dzienne odcinki to 35-85 km. Całość trasy, jaką pokonamy na rowerze, wynosi około 620 km. Dzienne przewyższenia wynoszą od 1000-2000 m.

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Podgoricy. Wzdłuż północnego brzegu Jeziora Szkoderskiego przedostaniemy się do Albanii, do miejscowości Szkodra. Kąpiel i odpoczynek nad pięknym jeziorem. Przygotowanie rowerów do jazdy. 

DZIEŃ 2 

Rano samochodem przejedziemy do niewielkiej miejscowości Koman, skąd promem przepłyniemy Jezioro Koman i rzekę Drinę do wioski Fierze. Stamtąd rozpoczyna się pierwszy etap rowerowy, wzdłuż Driny do Dardhë.
Ilość kilometrów na rowerze: 36 km

DZIEŃ 3

Drugi dzień pięknymi trasami w Górach Przeklętych. Jadąc wzdłuż szerokiej w tym miejscu Driny, docieramy do historycznego Kukës - miasteczka, gdzie łączą się Czarna i Biała Drina.
Ilość kilometrów na rowerze: 85 km

DZIEŃ 4

Trasa wiedzie wzdłuż Czarnej Driny na południe. Po lewej stronie będziemy mieć okazję zobaczyć górę Korab, najwyższy szczyt Albanii. Liczne podjazdy zrekompensujemy świetnymi zjazdami, zachwycającymi widokami oraz przejazdami przez albańskie wioski, których historia często sięga czasów Imperium Rzymskiego. Nocujemy w dawnej siedzibie biskupiej, mieście Peszkopia.
Ilość kilometrów na rowerze: 72 km

DZIEŃ 5 

Poranny przejazd samochodem do miejscowości Korcza (ok 4 godz.) i kontynuacja podróży na rowerach. Pokonamy przełęcz na wysokości 1159 metrów, by przejechać przez Ersekę, najwyżej położoną miejscowość w całej Albanii. Noc spędzimy w górskiej farmie. 
Ilość kilometrów na rowerze: 77 km

DZIEŃ 6 

Przejazd przez przepiękne kaniony i region znany z uprawy winorośli i produkcji mocnej raki. Po przejechaniu miejscowości Leskowik, dojedziemy do Përmetu, gdzie możliwa będzie kąpiel w basenach termalnych, znanych jeszcze w czasach osmańskich.
Ilość kilometrów na rowerze: 63 km

DZIEŃ 7 

Kolejnego dnia naszej wyprawy dotrzemy do jednego z najpiękniejszych miast Albanii, Gjirokastry. Aby tam dojechać, będziemy musieli pokonać skaliste szczyty i głębokie kaniony. Tego dnia trasa nie jest bardzo wymagająca, abyśmy po południu mieli możliwość i siły zwiedzić piękną górską miejscowość z jej cytadelą i muzeami.
Ilość kilometrów na rowerze: 69 km

DZIEŃ 8

Zostawiamy za plecami albańskie góry. Nie oznacza to, że w dalszej drodze nie będą towarzyszyć nam przewyższenia :-) Dojedziemy do albańskiej riwiery, po drodze będziemy mieć okazję zobaczyć grecką wyspę Korfu, a także będziemy mogli zwiedzić wykopaliska archeologiczne. Wieczorny relaks nad morzem.
Ilość kilometrów na rowerze: 58 km

DZIEŃ 9

Kontynuujemy podróż wybrzeżem, gdzie Morze Jońskie styka się z Adriatykiem. Jadąc przez skaliste wzgórza będziemy mijać najpiękniejsze miejscowości wypoczynkowe południowej Albanii, by finalnie dotrzeć do miejscowości Himara, uznawanej za jedną ze stolic letniego wypoczynku. 
Ilość kilometrów na rowerze: 70 km

DZIEŃ 10 

Ostatni dzień jazdy. Z poziomu morza, wspinamy się na wysokość ponad tysiąca metrów, skąd rozciąga się doskonały widok na Adriatyk. Dojazd do Wlory, ostatniego punktu na rowerowej trasie.
Ilość kilometrów na rowerze: 83 km

DZIEŃ 11

Poranny relaks na plaży, pakowanie rowerów i przejazd samochodem do stolicy Albanii, TiranyZwiedzanie miasta: pełnego bunkrów i zaskakujących połączeń komunistycznej architektury ze śródziemnomorskim klimatem.

DZIEŃ 12

Wylot do Polski. Lądowanie w godzinach późno popołudniowych.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
 • transport bagażu sportowego zgodnie z taryfą linii lotniczych
 • transport lokalny (samochód asekuracyjny i na przejazdy zgodnie z programem)
 • bilety na podróż statkiem przez Jezioro Koman i Drinę 
 • zakwaterowanie w: pensjonatach, domach gościnnych, hostelach
 • wyżywienie: 11x śniadanie
 • opieka polskojęzycznego pilota
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie nieujęte w cenie wycieczki (obiadokolacje, przekąski i napoje w ciągu dnia) - ok. 500 PLN
 • wstępy do muzeów / zabytków dla zainteresowanych

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem wylotu Warszawa. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:

Będziemy zakwaterowani w pensjonatach, domach gościnnych i niewielkich hotelikach/hostelach. Pokoje są 2 i 3 osobowe. Łazienka może być wspólna dla większej ilości pokoi.

WYŻYWIENIE:

W cenie zapewniamy 11x śniadanie. Objadokolacje i przekąski na drogę są we własnym zakresie. W każdym miejscu, w którym będziemy nocować, znajduje się baza restauracyjna. Pilot wyjazdu zaproponuje wspólne wyjście do miejsc serwujących lokalne specjały. Na bazarach istnieje możliwość zakupu lokalnych produktów, ceny porównywalne do polskich.

TRANSPORT:

Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które będzie służyło również do pomocy w przypadku ewentualnej zdrowotnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

POGODA:

Czerwiec i wrzesień to najlepsze miesiące na podróż do Albanii. Nie jest już upalnie, ale nadal słonecznie i ciepło. W ciągu dnia temperatura wyniesie około 25°C. W górach oraz w nocy temperatura może spaść do około 13°C. Należy spodziewać się okresowego zachmurzenia, wiatru i przelotnych opadów deszczu. 

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 7, maksymalna 15.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Barents jest wyjazd rowerowy Albania na rowerze, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Albania, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.