Gran Canaria - Maspalomas

Gran Canaria - Maspalomas
Dostępne terminy: brak
Kraje: Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Typ: Górskie MTB
Trudność: Trudność: 3
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot

Risco Blanco | Chira | Puerto Rico | Soria | Maspalomas | Pico de las Nieves | Las Palmas de Gran Canaria

Często mówi się, że Gran Canaria to „kontynent w miniaturze”, co wynika z różnorodności krajobrazu i klimatu który odnajdujemy na wyspie. Tutejszy pejzaż szybko się zmienia – kaniony jak na Dzikim Zachodzie ustępują bajecznym lasom sosnowym, po czym przechodzą w piaszczyste wydmy, przypominające pustynię. 

Również pod względem historycznym i kulturalnym Gran Canaria jest jedną z najbogatszych wysp archipelagu. Odwiedzimy zarówno najciekawsze miasteczka wyspy, jak i jej atrakcje przyrodnicze. Zdobędziemy najwyższe przełęcze, jak i odpoczniemy na kilku najpiękniejszych plażach wyspy. 

Mimo iż na Gran Canarię co roku przybywają tłumy turystów, wystarczy odjechać kilka kilometrów od nadmorskich kurortów by znaleźć się w zupełnie innym świecie, dzikim i nieskażonym cywilizacją. 
Na punkt wypadowy na zwiedzanie wyspy wybraliśmy położony na południu kurort Maspalomas.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Mimo iż wyjazd ma charakter stacjonarny i każdy będzie mógł dostosować długość trasy pod siebie to jednak ukształtowanie terenu na wyspie wymaga dość dobrej kondycji. Trzeba się przygotować na spore podjazdy. Jeździmy głównie po drogach terenowych.

Dzień 1:

Przelot na Gran Canarię, zakwaterowanie w pensjonacie, wypoczynek, plażowanie i dopasowanie rowerów.

Dzień 2: Wielki Kanion: 41/53 km, 660/1060 m przewyższeń

Idealna trasa na pierwszą wycieczkę MTB po Gran Canarii. Trasa udowadnia nam iż dzikie, odizolowane tereny Gran Canarii znajdują się tuż poza granicami kurortów wybrzeża. Po kilku kilometrach łagodnego asfaltowego podjazdu zaczyna się spektakl niezwykłych krajobrazów Wielkiego Kanionu. Jego piękno wcale nie ustępuje temu słynnemu kanionowi w Colorado w USA, a jest zdecydowanie bliżej Większość trasy prowadzi szerokimi szutrami więc nie potrzeba nam zbytnio umiejętności technicznych. Mijamy samotne farmy i gaje pomarańczowe. Dodatkową atrakcją będzie błękitne jezioro Ayagueres.

Dzień 3: Risco Blanco

Na początek 20 kilometrowy, na szczęście dość łagodny podjazd do San Bartolome. Podjazd urozmaicą nam przepiękne punkty widokowe na największy kanion Gran Canarii, piękne wioski Arteara i Fataga zabudowane tradycyjnymi białymi domami kanaryjskimi, otoczonymi sadami i palmami. Idealne to miejsca na poranną kawę. Aż w końcu dotrzemy do San Bartolome, stolicy prowincji, z ładnym kościołem i ratuszem. W tutejszych barach można skosztować miejscowej wiśniówkę o nazwie guindilla. Jeszcze piękniejsza jest kolejna wioska – Santa Lucia. Ale czas już wracać czeka nas wspaniały zjazd kanionem Risco Blanco, kamienisty trakt prowadzi przez oazy palmowe, ściany mają kolor miodu, a krajobrazy przywołują na myśl westerny. Dzień zakończymy kąpielą w oceanie.

Dzień 4: Chira

Dzisiejsza wycieczka zaprowadzi nas do najbardziej odludnego rejonu wyspy – wąwozu Ayacanta. Wspaniałe szlaki wijące się zboczami wąwozów, niesamowite przepaści, drogi wykłute w skałach, to chyba najpiękniejszy etap wycieczki. Trasa składa się z wielu krótkich zjazdów i podjazdów i wymaga dość sporej kondycji, ale naprawdę warto się pomęczyć. Po raz pierwszy też dotrzemy do lasów środkowej części wyspy, miejsca palm zajmują cudownie pachnące sosny. Krajobrazy niczym w północnej Norwegii, surowe skały, lasy, porosty – tylko temperatury zupełnie inne jakby niepasujące do tego krajobrazu. Kończący dzień ponad 30-kilometrowy zjazd będzie wynagrodzeniem wszelkich trudów.

Dzień 5: Puerto Rico

Po trzech intensywnych dniach czas na trochę odpoczynku. Odwiedzimy pobliskie kurorty Arguineguin i Puerto Rico. Pierwsze słynnie z pięknej plaży usypanej z piasku sprowadzonego wprost z Karaibów, warto tu też pospacerować po porcie i nadmorskich ogrodach i parkach. Puerto Rico z kolei szczyci się plażą usypaną z piasku z Sahary i świetnymi, niedrogimi restauracjami oferującymi przysmaki hiszpańskiej kuchni.

Dzień 6: Soria

Po wczorajszym odpoczynku z nowymi siłami zmierzymy się z kolejną przepiękną trasą. Tym razem na początek długi i wymagający 9 km podjazd do Sorii. Nagrodą będzie cudowna restauracja w miasteczku serwująca wspaniałe soki ze świeżych owoców mango i papai. Następnie podążymy kamienistym szlakiem wzdłuż sztucznego jeziora, w którym odbijają się strome skaliste zbocza gdzieniegdzie porośnięte agawami, kaktusami i palmami. To jeden z piękniejszych zakątków wyspy. Po dotarciu na wysokość ok 1000 m rozpocznie się niekończący się zjazd początkowo asfaltem z niezliczonymi serpentynami a póżniej szutrem do dzikiej plaży Veneguera. Po krótkiej kąpieli czeka nas jeszcze niewielki podjazd i zjazd do Puerto de Mogan – ti urzekające połączenie wioski rybackiej, przystani jachtów i wytwornego kurortu. Z tutejszej promenady podziwiać można nie tylko widoki na pobliską Teneryfę, ale też przy odrobinie szczęście obserwować często pojawiające się tutaj wieloryby i delfiny.

Dzień 7: Maspalomas

Czas na dzień odpoczynku. Oprócz plażowania warto tego dnia wybrać się na słynne wydmy w Maspalomas. Imponujące, surrealistyczne wydmy, jakby żywcem przeniesione do tego najdalej na południe wysuniętego zakątka wyspy wprost z Sahary należą do największych atrakcji krajobrazowych Gran Canarii. Spacer na bosaka po rozgrzanych słońcem wydmach i przyglądanie się, jak z każdym powiewem wiatru zmienia się ich kształt, to niezapomniane przeżycie.

Dzień 8: Pico de las Nieves

Na jeden dzień proponujemy spróbować jazdy na rowerach szosowych. Dla bardziej doświadczonych kolarzy będzie to okazja na zdobycie najwyższego szczytu wyspy – Pico de Las Nieves ( 1951 m npm.). A dla tych którzy nie czują się na siłach spokojnie znajdą się odpowiednie trasy po bocznych, spokojnych szosach w okolicach Gran Canarii, zdominowanych przez kolarzy niemal z każdego zakątka Europy.

Dzień 9: Las Palmas de Gran Canaria

Na koniec, już busem odwiedzimy stolicę wyspy – Las Palmas. W mieście tym można znaleźć wszystko, od muzeów i zabytków dzielnicy Vegueta po gwarne nowoczesne śródmieście w rejonie portu i piękne szerokie plaże. Idealne miejsce na spędzenie ostatniego dnia na Gran Canarii.

Dzień 10:

Powrót do kraju.

UWAGA:

PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

PRZELOT

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta.
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera:

  • Noclegi w pensjonatach. Apartamenty złożone z dwóch sypialni, łazienki i salonu z rozkładaną sofą
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transfery z/na lotnisko
  • Wynajem rowerów (dobrej klasy rowery górskie)
  • Usługi opiekuna grupy
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<<
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
  • Bezpłatną rezygnację do 14 dni przed wycieczką

Cena nie zawiera:

  • Wyżywienia

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Gran Canaria - Maspalomas, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.