Maroko - Góry Atlas MTB

Maroko - Góry Atlas MTB
Dostępne terminy: brak
Kraje: Afryka
Typ: Górskie MTB
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: szczegóły w warunkach
Transport: samolot
+ bilet lotniczy

Maroko | Góry Atlas | 8 dni | 5 dni jazdy | 330 km | 3900 m | MTB

Maroko to kraj przepełniony mistyczną aurą i tętniący mieszanką wielu kultur. Położony na północno – zachodnim wybrzeżu Afryki, jest niewątpliwie jednym z najciekawszych regionów dawnego Maghrebu. Przez setki lat krzyżowały się tu korzenie i tradycje berberyjskie oraz arabskie i andaluzyjskie, co zaowocowało niepowtarzalnym kolorytem kulturowym.

Spacerując po większych miastach natrafiamy na zabytkowe medyny, które w połączeniu z plątaniną wąskich ulic prowadzących do miejscowych bazarów, odzwierciedlają urok starych miast arabskich. Miejsca te wciągają mieszaniną zapachów perfum, przypraw, mięty i tażin – tradycyjnej marokańskiej potrawy. Gościnność i serdeczność mieszkańców Maroka, którzy z otwartym sercem zapraszają gości do domu na herbatę, rozmowę i wspólne palenie wodnych fajek przyciąga turystów z całego świata.

Tętniące życiem, pełne kolorów, zapachów i tajemnic skąpanych w słońcu Maroko to wyprawa dla poszukiwaczy przygód i egzotyki. Czekają na nas – średniowieczne miasta, rzymskie ruiny, berberyjskie fortece i islamskie zabytki. Po zwiedzaniu złożonych warstw medyny – targowisk, sklepów rzemieślniczych, straganów pełnych egzotycznych przypraw, wsiądziemy niczym prawdziwi Nomadzi na nasze dwukołowe rumaki i udamy się w podroż daleko od cywilizacji jaką znamy – i właśnie o to chodzi, aby odkryć nowy ląd, kulturę, która ma swoje korzenie w sercu rdzennej ludności Berberów.

Na nas czeka niesamowita przygoda w górach Atlasu. Przygoda rozpocznie się w miejscowości Gessat, gdzie wsiądziemy na rower i rozpoczniemy trasę.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną. Trasa jest prowadzona przez lokalnego przewodnika. Razem z grupą jedzie wspierający przewdonik z biura polskiego.

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że podany dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 1: wylot z Warszawy do Marrakeszu

Wylot z Warszawy zaplanowany jest na godz. 7:20. Na lotnisku spotykamy się 2h przed planowaną godziną odlotu. Po przylocie do Marrakeszu transfer do hotelu, zakwaterowanie, spotkanie z lokalnym przewodnikiem, odprawa, skręcanie rowerów.

Dzień 2: Marrakesz – Toundoute | 30 km | 400 m podjazdu | 400 m zjazdu

Po śniadaniu przyjeżdża po nas bus, który zabiera nas i nasze bagaże na miejsce startu wyprawy, którym jest miejscowość Gessat. Zanim tam dojedziemy zatrzymamy się po drodze aby podziwiać niesamowity naturalny most Imi n’Ifri. Będziemy również podziwiać wspaniałe krajobrazy. Po pokonaniu przełęczy Tizi n’Fedghat (2250m) kierujemy się na południową stronę Atlasu i docieramy do Gessat, gdzie rozpoczyna się nasza przygoda MTB. Tego dnia czeka nas krótka, ale dość wymagająca trasa. Doskonała na rozgrzewkę. Nocleg jest zaplanowany w marokańskim domku niedaleko Toundoute.

Dzień 3: Toundoute – Boutghrar | 85 km | 1220 m podjazdu | 1130 m zjazdu

Po obfitym śniadaniu nasz dzień zaczyna się płaskim odcinkiem biegnącym po pięknej dolinie. Krótka wspinaczka doprowadzi nas na wyżyny płaskowyżu Ait Zaghar, tutaj wiele rodzin koczowników pasie swoje stada owiec. Przejedziemy przez kilka berberyjskich wiosek z bujnymi tarasami, zanim dotrzemy do wspaniałych wąwozów n’Qati. Jest to najbardziej techniczna część dnia, czeka nas przeprawa przez koryto rzeki (jeśli nie za dużo wody). Wyjeżdżając z kanionów odkryjemy niesamowitą zieloną Dolinę Agouti z jej polami róż. Nasz dzień jazdy kończy się w Boutaghrar, gdzie spędzamy noc w starej części wioski.

Dzień 4: Boutghrar – Góry Saghro | 76 km | 1100 m podjazdu | 930 m zjazdu

Dzisiejszy etap rozpoczyna się od wspinaczki. Będziemy podziwiać wspaniałą Dolinę M’gouna i ośnieżone góry Atlasu. Następnie przemierzamy rozległy pusty płaskowyż jadąc wzdłuż lewego brzegu Doliny Dades. Obszar ten słynie z uprawy róż wykorzystywanych do produkcji perfum i kosmetyków. Opuszczając bujne pola zbliżamy się do podnóża pasma Djebel Saghro. Wymagająca i długa wspinaczka przez ten niesamowity wulkaniczny masyw doprowadzi nas na szczyt przełęczy Taglout na 1860 m. Po zasłużonej przerwie czeka nas kilkukilometrowy zjazd, którym dotrzemy do miejsca naszego kolejnego noclegu.

Dzień 5: Góry Saghro – Tansikht | 77 km | 885 m podjazdu | 1 803 m zjazdu

Czeka nas kolejny wspaniały dzień na rowerze. Sceneria tego wulkanicznego krajobrazu jest niesamowita. Nawet tak suchy obszar jest miejscem skupiającym plemienia nomadów Ait Atta, którzy wciąż podtrzymują swój świecki koczowniczy tryb życia. Z pewnością spotkamy po drodze kilka obozów namiotowych. W najwyższym punkcie dnia będziemy cieszyć się niezapomnianymi widokami na południową ścianę Djebel Saghro rozciągającą się daleko na południe w kierunku Sahary. Pod koniec dnia pojedziemy wspaniałą trasą zjazdową, aby dotrzeć do legendarnej i niesamowicie zielonej Doliny Draa, gdzie spędzimy noc w pobliżu Tansikht.

Dzień 6: Tansikht – Zagora | 45 km | 280 m podjazdu | 360 m zjazdu

Podczas naszego ostatniego dnia na rowerach będziemy jechać wzdłuż legendarnej Doliny Draa. Będziemy mieli doskonałą okazję aby podziwiać wiele oaz z przyjaznymi nomadami chętnie zapraszających do wspólnych posiłków. Po południu dojedziemy do miasta Zagora gdzie zakończymy naszą rowerową przygodę. Nocleg tego dnia zaplanowany jest w hotelu..

Dzień 7: Zagora – Marrakesz

Transport busem przez przełęcz Tichka (2260m) do Marakeszu. Po południu zwiedzanie miasta, pakowanie rowerów i przygotowanie do podróży powrotnej.

Dzień 8: wylot z Marrakeszu do Warszawy o godz. 12:00 | przylot 17:50.

* Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.

Cena zawiera:

 • bilet na bagaż sportowy (rower) na trasie Warszawa – Marrakesz – Warszawa,
 • 2 noclegi w Marrakeszu w hotelu 3* ze śniadaniem,
 • 5 noclegów w marokańskich domach ze śniadaniem i kolacją,
 • woda i przekąska na każdy dzień jazdy rowerem,
 • transport uczestników na trasie Marrakesz – Gessat oraz Zagora – Marrakesz,
 • transport bagaży na trasie wyprawy,
 • transport z / na lotnisko w Marrakeszu,
 • lokalny przewodnik
 • wspierający przewodnik 80 Rowerów,
 • ubezpieczenie
 • składka do turystycznego funduszu gwarancyjnego

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych pasażera,
 • szczepień

Zaliczka:

Kwota: 800 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

* cena może ulec zmianie ze względu na ruchomość cen biletów lotniczych.

Jak wyrobić wizę marokańską?

Obywatele polscy udający się turystycznie do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni.

Jakie szczepienia?

Podczas podróży do Maroka zalecane są szczepienia: dur brzuszny, WZW typu A, wścieklizna. Są to szczepienia zalecane, nie obowiązkowe.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na wyprawę zabieramy rower górski. Podczas wyjazdu mamy samochód wsparcia, który będzie nam przewoził bagaże. Trasa zaplanowana jest głównie po bezdrożach. Polecamy szerokość bieżnika opon min. 2.0. Rowery zabieramy ze sobą. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Nocleg: śpiwór

Do roweru: zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty:  paszport (musi być ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od naszej planowanej daty wylotu)

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 450 dolarów – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie. Lokalną walutę można wymienić w kantorach znajdujących się w miastach na trasie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Jak informują na swojej stronie linie Wizzair: pasażerowie będą mogli zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm, którą należy umieścić pod fotelem przed sobą. Pasażerowie, którzy wykupą usługę WIZZ Priority, będą mogli zabrać dodatkową podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Dodatkowo Wizz Air wprowadza nowy typ bagażu rejestrowanego o wadze 10 kg, oprócz już dostępnych opcji 20 i 32 kg.

Dodatkowo my dokupujemy dla każdego bagaż sportowy o max. wymiarach 300 cm (suma wys + dł + szer) i wadze do 30 kg. Nie wiesz jak spakować rower do samolotu? Oczywiście sami będziemy służyć tzw. pomocą doraźną przy składaniu, po przylocie i rozkładaniu roweru przy odlocie.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jak do każdego wyjazdu rowerowego należy się przygotować kondycyjnie. Oczywiście można pojechać z tzw. marszu, tylko trzeba mieć świadomość, że będzie bolało. No i pamiętajmy, że jest to wyjazd grupowy i warto nie odstawać od grupy. Zawsze zachęcamy do trenowania przed wyjazdami. Jeśli masz możliwość to weź udział w jednym z naszych wyjazdów po Polsce np. wyjeździe Dookoła Tatr. Ten wyjazd będzie dobrą rozgrzewką. Zerknij na dzienne dystanse, popatrz jakie pokonujemy przewyższenia i spróbuj pokonywać takie dystanse u siebie, szukaj górek i trenuj, a na pewno będzie świetnie. Mamy zaplanowane trasy na 5 dni jazdy. W sumie daje nam ponad 310 km i sumę przewyższeń rzędu 4 tysięcy metrów.

Jak dolecimy na miejsce?

Do Marrakeszu lecimy liniamii Wizzair z Warszawy. Powrót dokładnie w ten sam sposób.

Trasa wyprawy:

Poszczególne, zaplanowane trasy są zamieszczone na naszej stronie pod galerią zdjęć i w programie wyjazdu.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasy poprowadzone są po bezdrożach.

Gdzie śpimy?

Nocujemy w hotelach ze śniadaniami oraz w marokańskich domach ze śniadaniami oraz obiadokolacjami.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?

Wyżywienie jest w cenie wyjazdu. Śniadania, obiadokolacje oraz pakiety energetyczne na każdy dzień. Będziemy również smakować lokalnej żywności. Płacimy w marokańskich dirhamach (MAD).

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Każdy uczestnik jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa na tym wyjeździe to max. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 5.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Maroko - Góry Atlas MTB, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Afryka, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie szczegóły w warunkach. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.