Karkonosze MTB

Karkonosze MTB
Dostępne terminy: brak
Kraje: Polska
Typ: Górskie MTB
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: własny

Karkonosze i G. Izerskie | 5 dni | 4 dni jazdy | 260 km | 6250 m | MTB

Uwielbiamy jeździć po górach. Przede wszystkich tych w Polsce. W zbliżającym się sezonie pokonamy trasę dookoła Tatr w wersji MTB. Teraz pora na nowe miejsce. Zapraszamy w Was na rowerową przygodę w Karkonoszach i Górach Izerskich. To góry, które kryją w sobie wiele tajemnic. Te dwa pasma należą do Sudetów, jednych z najciekawszych gór Polski. Karkonosze to popularna destynacja turystyczna.

Góry Izerskie dzięki m. in. Singletrekowi pod Smrekiem, które odwiedzimy dwukrotnie, na stałe wpisało się w dobre, rowerowe miejscówki. Ta wyprawa skierowana jest do miłośników jazdy górskiej, którym nie straszne jest pokonywanie dużych, dziennych przewyższeń. Nasza baza wypadowa to Szklarska Poręba, która leży na granicy Karkonoszy i G. Izerskich. Odwiedzimy również Szpindlerowy Młyn, który jest najbardziej znanym miejscem w Karkonoszach i pokonamy Przełęcz Karkonoską.

Naszą bazą wypadową jest Szklarska Poręba. Wybraliśmy tę miejscowość ze względu na możliwość dotarcia na start pociągiem. Tutaj z przesiadką we Wrocławiu można dojechać PKP. Do innych miejscowości już nie koniecznie. Szklarska Poręba położona na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich: Karkonoszy i Gór Izerskich. To właśnie te dwa pasma są naszym celem i zamierzamy je objechać. Miejsce to znane jest wśród miłośników aktywnego wypoczynku zarówno przez rodziny jak i sportowców.  

Szklarska Poręba to lubiane miejsce przez rowerzystów, głównie za sprawą p. Henryka Sytnera z Radiowej Trójki. Szklarska Poręba jest świetnym miejscem wypadowym naszych tras. To miejsce dysponuje ponad 240 km tras rowerowych o różnych trudnościach. Pokonamy 4 pętle po urozmaiconym terenie, szukając maksymalnej ilości odcinków szutrowych, czy górskich. No i przede wszystkim zaglądniemy pod Smreka w Czechach i po Polskiej stronie.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Wyprawa ta rozpoczyna się w środę i kończy w niedzielę. Ma ona charakter wyjazdu MTB. Aby czerpać maksimum frajdy z tych wyjazdów, trzeba się do nich kondycyjnie przygotować. Jeśli decydujesz się na udział w wyjeździe bez przygotowania, wiedz, że nogi i tyłek będzie bolał, ale nic się nie martw i to można przeżyć.

Dzień 01 – spotkanie w Szklarskiej Porębie

Tego dnia około godziny 18:00 grupa spotyka się z przewodnikiem w miejscu noclegowym, przy recepcji. Po zapoznaniu się odbędziecie krótkie spotkanie organizacyjne. Przewodnik poruszy kwestie organizacyjne, przedstawi plan działania. Około godziny 20:00 rozpoczyna się wspólne grillowanie z drobnym poczęstunkiem.

Dzień 02 – Trasa 01 | 76 km | 2060 m podjazdu i 2060 m zjazdu

Pierwszy dzień jazdy rozpoczniemy od eksploracji Karkonoszy. Wystartujemy ze Szklarskiej Poręby i pojedziemy za trasą rowerową nr 5, prowadzącą szutrowymi ścieżkami z widokiem na Śnieżne Kotły. Udamy się w kierunku Przesieki, gdzie odbijemy, aby zdobyć Przełęcz Karkonoską. Podjazd pokonamy asfaltem i zdobędziemy wysokość 1198 m n.p.m. Po 20 kilometrach zrobimy sobie przerwę w schronisku. Dalej już terenem pojedziemy w kierunku Szpindlerowego Młyna, jednej z najpiękniejszych okolic w sercu Karkonoszy. Po kolejnej przerwie zmienimy kierunek i udamy się w okolice Harrachova i tamtejszych ścieżek. Zdobędziemy Videńską Skałę. Będziemy balansować na wysokości 900 – 1200 metrów n.p.m., aby dojechać do Jakuszyc i wrócić do Szklarskiej Poręby.

Dzień 03 – Trasa 02 | 71 km | 1440 m podjazdu i 1425 m zjazdu

Kolejny dzień to wizyta w Świeradowie, gdzie będziemy jeździć po „Zajęczniku”. Udamy się tam piękną i malowniczą trasą, pokonując między innymi zakręt śmierci. Pierwsze 20 km prowadzące do Świeradowa Zdrój pokonamy drogą asfaltową i dojedziemy do pierwszej ścieżki niebieskiej, którą pokonamy dla rozgrzewki. Po pokonaniu tej trasy udamy się w kierunku Świeradowa, aby pokonać czerwonego Zajęcznika. Wjedziemy na Stóg Izerski, skąd wrócimy pięknymi terenami i zjedziemy do Jakuszyc, aby wrócić do Szklarskiej, gdzie będziemy wspólnie wspominać ten niezapomniany dzień

Dzień 04 – Trasa 03 | 69 km | 1490 m podjazdu i 1490 m zjazdu

Po dwóch dniach rozjeżdżenia pokonamy kolejną piękną trasę. Połączymy kilka ciekawych elementów w jeden. Po pierwsze objedziemy Góry Izerskie w koło. Po drugie, zdobędziemy Smrek po stronie czeskiej. Na początek pokonamy malowniczą trasę przez rezerwat Torfowisk Doliny Izery, aby po tym odbić w kierunku Smreka, skąd wjedziemy na czeski szlak 3018 i udamy się w stronę Pradel i dalej podążając za szlakiem 22 dojedziemy do Jizerka skąd udamy się w kierunku Jakuszyc, aby potem dojechać do Szklarskiej.

Dzień 05 – Trasa 04 | 53 km | 1150 m podjazdu i 1150 m zjazdu

To najkrótsza trasa podczas pobytu i ostatni dzień wyprawy. Pokręcimy się po okolicach Szklarskiej Poręby. Pokonamy kawałek Drogi pod Reglami – jeden odcinek z rowerowych maratonów organizowanych na terenie Szklarskiej Poręby. Zdobędziemy również Jastrzębie i wrócimy do Szklarskiej, aby spakować się i wyruszyć w drogę powrotną do domów. Planowane zakończenie wyprawy o godz. 16:00.

*Program wyjazdu może ulec zmianie. Również w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe i kondycję uczestników.

Cena zawiera:

  • 4 noclegi w Szklarskiej Porębie,
  • przewodnik rowerowy, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami,
  • grill/ognisko z poczęstunkiem
  • ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

  • śniadań (100 zł/pobyt)
  • wyżywienia poza śniadaniami
  • dojazdu do/z Szklarskiej Poręby

Zaliczka:

Kwota: 200 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na wyjazd polecamy zabrać rower górski z minimum jednym amortyzatorem. Mile widziane również rowery na pełnym zawieszeniu. Jeśli masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do roweru: zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty:  WAŻNY dowód osobisty

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: ok. 300 zł

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Podczas tego wyjazdu nocujemy w jednym miejscu, a jeździmy na pusto. Więc opcja pakowania się jest zupełnie dowolna. Jeśli chodzi o wypady każdego dnia, to trzeba zabrać ze sobą mały plecak, aby do niego wrzucić podstawowe rzeczy, takie jak dętka, coś do przegryzienia czy coś przeciwdeszczowego.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli się wahasz, bo boisz się, że nie dasz sobie rady, to wiedz, że sobie poradzisz. Boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest dużo! Ale nawet jeśli nie będziesz już dawać rady na podjazdach, możesz poprowadzić rower. Poczekamy. Warto spróbować, bo są to cztery dni, które zmienią Twoje rowerowe życie na lepsze. Jednak pamiętaj, że trasa przejazdu jest wymagająca i górzysta. Mogą boleć nogi, tyłek i mięśnie. Mamy do pokonania w sumie 6250 m przewyższeń i pokonamy w sumie 260 km. Dzienne dystanse oscylują w granicach 50-75 km. Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 70-100 km dziennie. Trasy nie są trudne technicznie.

Jak dojechać do Szklarskiej Poręby, czy jedzie z nami bus, co z bagażami?

Do Szklarskiej Poręby dojazd jest we własnym zakresie. Można się skontaktować z innymi uczestnikami i wspólnie dostać się na miejsce. Do Szklarskiej Poręby dojeżdżają również pociągi z przesiadką we Wrocławiu. Nie ma z nami podczas wyprawy samochodu zabezpieczającego, ponieważ wyprawa ma charakter stacjonarny. Na każdy dzień zabieramy mały plecak na podstawowe rzeczy.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Planowaliśmy trasy, tak aby maksymalnie i ile tylko się da jeździć po drogach leśnych, szutrowych, górskich. Taki jest charakter tego wyjazdu. Jednak niestety nie uda nam się uniknąć asfaltu.

Gdzie śpimy?

Nocujemy w pensjonacie w Szklarskiej Porębie z dostępem do kuchni, w której będziemy mogli wspólnie przygotowywać posiłki.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać je wspólnie w miejscu noclegowych. Na trasie mijamy również schroniska, restauracje, kawiarnie, z których usług korzystamy. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Na terenie Czech wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce.  Dodatkowo jednak ubezpieczamy wszystkich uczestników wyjazdu w TU Europa S.A.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Karkonosze MTB, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Polska, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.