Meksyk - Półwysep Jukatan

Kategoria
Wyżywienie
we własnym zakresie
Trudność
łatwa
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele
TerminCena
15 dni11 500
Cena promocyjna przy zapisach do 01.05.2024

Szczegóły wyjazdu Meksyk - Półwysep Jukatan

O wyprawie

Merida | Izamal | Chitzen Itza | Valladoid | Coba | Tulum | Punta Alen

Jeden z najczęściej odwiedzanych regionów Meksyku. Półwysep Jukatan może się poszczycić nie tylko wspaniałymi plażami, dogodnym klimatem czy czystą wodą, ale także wieloma atrakcjami przyrodniczymi i historycznymi. To właśnie na półwyspie znajdują się prekolumbijskie kompleksy miejskie jak Chichen Itza czy pełniące funkcję obserwatorium astronomicznego El Caracol. Ruiny dawnych świątyń to pozostałości cywilizacji Majów, stąd nazwanie części wybrzeża Riwierą Majów. 

Podróże rowerem po Półwyspie Jukatańskim łączą się przede wszystkim z poznaniem wielu mistycznych miejsc, odkryciem tajemnic wielkich cywilizacji i ich historii, posmakowaniem prawdziwej lokalnej kuchni, podziwianiem sztuki i rzemiosła, a przede wszystkim poznaniem fascynujących ludzi.

Jukatan dzięki swemu zróżnicowaniu poza rowerem ma do zaoferowania swoim gościom nieskończoną ilość atrakcji, między innymi: plażowanie, morskie kąpiele, nurkowanie na rafach koralowych w błękicie wód Morza Karaibskiego i w towarzystwie żółwi oraz delfinów, ale również i w tajemniczych studniach wapiennych zwanych cenotami, dzikość dżungli jukatańskiej, wizyty w małych wioskach Majów usytuowanych w jej sercu, oraz w kolonialnych miastach jak Merida czy Valladoid.

Program

Dzień 1: 

Przelot samolotem do Cancun w Meksyku. 
Po dotarciu na miejsce pospacerujemy po ulicach Cancun i mimo iż ten znany kurort poza plażami nie ma nic ciekawego do zaoferowania to jednak będzie to dobry wstęp do skosztowania ulicznych meksykańskich przysmaków – tortilli, enchalidos czy burrito, - to tylko niektóre z wielu potraw jakie czekają na nas na każdym kroku. Oczywiście będzie też okazja do skosztowania miejscowego piwa i tequilli. 

Dzień 2: Merida: 10 km 

Rankiem udajemy się busem w głąb półwyspu Jukatan, do jego największego miasta – Meridy. To jedno z piękniejszych miast całego Meksyku. Niemal całe jego centrum zabudowane jest kolonialnymi budynkami. Przez ponad 300 lat Hiszpanie wznosili tu kolejne pałace, kościoły, siedziby władz świeckich i religijnych, uniwersytety i teatry. Powstała w ten sposób starówka należy do największych w całej Ameryce Łacińskiej. 
Po południu wynajmujemy nasze rowery które posłużą nam za środek transportu przez następnych kilka dni. Krótka przejażdżka po mieście pozwoli na dokładniejsze jego poznanie i odpowiednie dopasowanie rowerów. 
Wieczorem wybierzemy się na spacer po miejscowych targowiskach. Kupić tu można nieomal wszystko. Nas zainteresuje ogromny wybór owoców , hamaków oraz tradycyjnych słomkowych kapeluszy, które są nieodłącznym atrybutem rowerzystów w tym kraju chroniąc przed palącym słońcem. 

Dzień 3: Merida – Izamal: 65 km 

Rankiem przejedziemy się rowerami po reprezentacyjnej ulicy Meridy – Paseo del Montejo, zwaną Paryżem Nowego Świata. Tak nazwano ulicę za sprawą okazałych rezydencji i pałaców z przełomu XIX i XX wieku. Merida to rowerowe miasto, nie tylko z nazwy (no ale tak naprawdę to tylko zbieżność nazw ze słynną marką rowerów), co niedziela całe centrum zamykane jest dla ruchu i większość mieszkańców przesiada się na rowery , tak zupełnie dla przyjemności. 
Po tej krótkiej przejażdżce po mieście opuszczamy je udając się na Meksykańską prowincję. Wjeżdżając tam, zstępujemy do tajemniczej krainy Majów. Są oni przeważającą ludnością tych terenów, kultywując tradycje przodków, żyjąc w spokojnych wioskach i miasteczkach zajmując się uprawą agawy, produkcją hamaków a w wolnych chwilach wylegiwaniem się na nich. 
Mijając żywe miasteczka, pełne straganów, wesołych dzieciaków i przyjaznych mieszkańców z każdego aż żal wyjeżdżać, ale za każdym razem wiemy iż za 10 km będzie kolejne może równie ciekawe. Te miasteczka są wybawieniem od nieco nużącego krajobrazu meksykańskiego buszu. 
Na nocleg docieramy do Izamal. Orzeźwimy się w hotelowym basenie i ruszymy na zwiedzanie miasteczka. znane jest ono jako Żółte Miasto, większość budynków w mieście jest, bowiem pomalowana na żółty kolor oraz Miastem Wzgórz, choć tak naprawdę wzgórza nie stanowią dzieła matki natury a starożytnych Majów. Będzie więc okazja do wspięcia się na pierwszą piramidę Majów i podziwiania z jej szczytu zachodu słońca. Z pewnością będzie to niezwykłe doświadczenie. 
Izamal jest również jukatańska stolicą Mezcalu, alkoholu wyrabianego z agawy z dodatkiem larwy gąsienicy gusano, choć są także mezcale robione ze skorpionami. Smacznego i na zdrowie! 

Dzień 4: Izamal – Chitzen Itza: 55 km 

Rankiem odwiedzimy jeszcze wspaniały klasztor Franciszkanów w Izamal, w którym papież Jan Paweł II odprawił mszę i w którym znajduje się jego muzeum. 
Następnie znów zagłębimy się w bezkresne drogi prowadzące przez zarośla Jukatanu. Niespodzianką będzie piękna ścieżka rowerowa prowadząca przez kilka kilometrów wzdłuż niezbyt ruchliwej szosy. Ciężko było spodziewać się czegoś takiego w Meksyku. 
Dziś czeka też nas pierwsza z cenot, które będą nam towarzyszyć przez kolejne kilka dni będąc jedną z największych atrakcji tej wycieczki.
Cenoty to naturalne studnie, znajdujące się w wapiennych skałach, połączone z systemem wód podziemnych. Czasami posiadają lustro wodne na powierzchni ziemi, czasami światło dzienne wpada jedynie przez wąskie otwory, zdarza się też, że nad wodą jest zupełnie ciemno. Wapienne skały znakomicie filtrują wodę, przez co jest ona krystalicznie czysta. Jak szkło. Woda bardziej przejrzysta niż w cenocie być po prostu nie może. Nie tylko woda jest w cenotach niezwykła. Otaczają ją piękne formacje skalne. Stalaktyty, stalagmity, kryształy. Czasami w skałach znaleźć można skamieniałości. 
Wyobraźcie sobie teraz, że jesteście na Jukatanie, na którym żar leje się z nieba przez większość dni w roku. I w tym żarze jest ponad 6000 cenot, z przyjemnie chłodną, krystaliczną wodą, w której można pływać. Wskakujecie do wody, unosicie się na wodzie na plecach, i patrzycie jak migają przed oczami kolejne stalaktyty i otwory w suficie, wpuszczające do środka wiązki światła. Wspaniałe te cenoty! 

Dzień 5: Chitzen Itza: 40 km 

Dzisiejszy dzień przeznaczymy na zwiedzanie najsłynniejszych na Jukatanie piramid majów w Chitzen Itza. 
Jako iż na nocleg zatrzymaliśmy się w oddalonej o ok 20 km od słynnego kompleksu piramid wiosce Yokdzonot, czeka nas dzień odpoczynku nie będzie on jednak taki zupełnie wypoczynkowy. 
Piramida w Chitzen Itza choć nie największa (30 metrów wysokości), to stała się jedną z najbardziej znanych piramid świata. Zawdzięcza to ogromnej elegancji, którą zapewniła jej symetria. Zaliczana jest do 8 cudów starożytnego świata. Cały kompleks składa się z kilku innych piramid, ruin pałaców, świątyń i aren. Warto to zobaczyć. 
Popołudnie spędzimy na kąpielach w kolejnej cenocie i odpoczynku na hamaku przed naszymi domkami położonymi w sercu jukatańskiej dżungli. 

Dzień 6: Chitzen Itza – Valladoid: 95 km 

Najdłuższy etap wycieczki podczas którego zanurzymy się aż w trzech cenotach z czego dwie to całkowicie zamknięte jaskinie z pięknymi stalaktytami. Po drodze zajrzymy też do kilku małych miasteczek z pięknymi kościołami jezuitów i kolorowymi domkami. Celem dzisiejszego etapu będzie piękne miasteczko Valladoid. Kolorowe budynki, parki z egzotyczną roślinnością i mieszkańcy ubrani w charakterystyczne majańskie stroje nadają Valladolid szczególnego uroku. Valladolid, to wdzięczne miasto, w którym można spędzić cały dzień eksplorując historię, kulturę i kuchnię półwyspu Jukatan. 

Dzień 7: Valladoid: 45 km 

W Valladoid zatrzymamy się na dwa dni. Jeśli ktoś chciałby odpocząć od rowerów polecamy wycieczkę busem do rezerwatu przyrody Rio Lagartos na spotkanie z pięknymi stadami różowych flamingów, z groźnie wyglądającymi krokodylami, żółwiami, składającymi na plażach jaja i wieloma innymi gatunkami zwierząt. 
Ci, którzy zostaną w Valladoid mogą wybrać się na rowerową wycieczkę do odkrytych dopiero w 1996 roku ruin miasta Majów w Ek Balam. Być może dlatego właśnie wszelkie malowidła, ruiny, piramidy i inne budowle są w znakomitym stanie, nienaruszone przez działalność człowieka. Wokół Valladoid czeka na nas również wiele cenotów nieodkrytych jeszcze przez masową turystykę. 

Dzień 8: Valladoid – Coba: 70 km 

Kolejny dość długi etap prowadzący przez wioski do których rzadko docierają turyści, przepiękne cenoty, w których czasem spotyka się tylko miejscowych , tu jest prawdziwy Jukatan, prawdziwy Meksyk. Nocujemy w sennym miasteczku położonym nad sporym jeziorem, kąpiel jednak ze względu na żyjące w nim krokodyle jest zabroniona. Miasteczko jednak ożywa w dzień kiedy tłumy turystów przyjeżdża z wybrzeża by zwiedzić jedne z najbardziej malowniczo położonych piramid Majów. 

Dzień 9: Coba – Tulum: 40 km 

Rankiem zanim przyjadą tu tłumy turystów odwiedzimy kompleks piramid w Cobie. 
Mijając poprzedniego dnia biedne meksykańskie wioski nie spodziewalibyśmy się, że kilka kilometrów za ostatnią z nich, w samym środku dżungli, odnajdziemy miasto, które kiedyś było jednym z największych jukatańskich ośrodków Majów. A w nim największe wrażenie robi Wielka Piramida - najwyższa z budowli Majów na całym Jukatanie. Licząca 42 metry wysokości. Wspinaczka na jej szczyt dostarczy wielu wrażeń a widok ze szczytu wprost zachwycający. Morze dżungli, z którego jak wysepki wyrastają wiekowe budowle. Niedaleko błyszczące tafle jezior, a wszystko skąpane w promieniach słonecznych. Bajka! 
Czas ruszyć dalej dziś do przodu pchać nas będzie świadomość iż na końcu etapu czekają na nas wspaniałe plaże morza karaibskiego. Tak więc przystanków będzie mniej , tylko szybki świeży sok pomarańczowy w przydrożnej knajpce, szybkie piwo w przydrożnym sklepiku i po kilku godzinach będziemy już wypoczywać na cudownym piasku nad turkusowym morzem. 

Dzień 10-11: Tulum

Na dwa dni naszą bazą wypadową będzie przyjemny nadmorski kurort Tulum. Nie jest on tak bardzo skomercjalizowany jak pobliskie Cancun czy Playa del Carmen, poczuć w nim można tak przyjazną meksykańską atmosferę do jakich przyzwyczaiły nas poprzednio mijane miasteczka wewnątrz półwyspu.
W Tulum znajdują się pięknie położone, na wysokim klifie ruiny miasta Majów , okolica aż roi się od różnorodnych cenot, a plaże ciągną się kilometrami.
Zajrzymy na plażę Akumal, której główną atrakcją są zółwie morskie które podziwiać można już kilkanaście metrów od brzegu, wystarczy tylko maska z rurką i ogromne 2-metrowe żółwie będą nam jeść z ręki.
Dzisiejszy dzień to w zasadzie dzień odpoczynku, każdy sam wybierze sobie na co ma ochotę – plaża, ruiny, cenoty, zakupy czy może po prostu wypoczynek w hamaku, po tylu dniach rowerowej wędrówki przez Jukatan należy nam się taki wypoczynek.

Dzień 12-13: Tulum – Punta Alen: 80 km

Ostatni z długich etapów rowerowych, wyruszamy na podbój dzikich wybrzeży Riwiery Majów. Odcinek od Tulum do Punta Alen zajmuje Park Narodowy Siaan Kaan. Dzień spędzony z dala od cywilizacji mimo iż dość trudny i męczący będzie niezapomnianym przeżyciem! Przeprawa rowerami wyboistą szutrówką przez dżunglę, smaczny domowy obiad w wiosce rybackiej Punta Allen oraz rejs łódkami po rezerwacie to główne atrakcje dzisiejszego etapu. Dookoła nienaruszona, dzika przyroda: lasy namorzynowe, przepięknie gatunki ptaków, laguny, delfiny i żółwie na otwartym morzu. Aby mieć jak najwięcej czasu na podziwianie pięknej przyrody wyruszymy o świcie by powrócić wraz z zachodem słońca. A wyprawa będzie tym trudniejsza iż przebędziemy ją na stylowych beach cruiserach.

Dzień 14-15:

Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: PONIŻSZY PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT

Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 5 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem
  • Wynajem rowerów 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Transfery busem na terenie Meksyku 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW 

Opłaty dodatkowe:

  • Opłaty wizowe

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 3000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Meksyk - Półwysep Jukatan pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.