Rowerowy Sylwester w Maroku

Rowerowy Sylwester w Maroku
Dostępne terminy: brak
Kraje: Afryka
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: szczegóły w warunkach
Transport: samolot

Rowerowy Sylwester w Maroku !!!

 • Taroudant – miasto z doskonale zachowanymi murami obronnymi, zwane Małym Marakeszem
 • Średniowieczne kazby, w tym Ait Benhaddou – najlepiej zachowana i wpisana na listę UNESCO
 • Księżycowe krajobrazy gór Atlasu i Antyatlasu
 • Przejazd rowerami pomiędzy oazami w dolinie rzeki Draa
 • Impreza Sylwestrowa na Saharze
 • Średniowieczne ksary i medyny
 • Przejazd po pustyni samochodami terenowymi
 • Noclegi w luksusowych riadach
 • Stragany na targowisku w Tiznit
 • Zachody słońca nad oceanem

Maroko tętni życiem! Gwar ulicznych sprzedawców i nawoływania rzemieślników zachęcających do zakupu tradycyjnych wyrobów mieszają się z dudnieniem bębnów, dźwiękami piszczałek muzyków Gnawa oraz zawodzącym śpiewem muezina. Na centralnych placach miast i miasteczek, niegdyś miejscu odpoczynku karawan przemierzających saharyjskie szlaki handlowe, spotkamy zaklinaczy węży, wróżbitów, uzdrowicieli i połykaczy ognia. W jednej chwili odsłoni się przed nami świat „baśni z tysiąca i jednej nocy”.

Średniowieczne medyny

Stare dzielnice marokańskich miast to ostatnie ostoje średniowiecznych cywilizacji na świecie. Tajemniczy labirynt wąskich zaułków usiany jest meczetami, medresami, bazarami, gdzie handel i rzemiosło przetrwały w niemal niezmienionej formie przez tysiąc lat. Garbarze i rzemieślnicy nadal stosują stare metody, a ich wyroby ze skóry, srebra, mosiądzu czy drewna cedrowego zapełniają ciągnące się kilometrami suki. Wędrując krętymi uliczkami, chroniącymi domostwa przed wiatrem, deszczem i palącym słońcem, dostrzeżemy, że każda część medyny pełni określoną funkcję w harmonijnie funkcjonującej całości.

Góry Maroka

Kilka łańcuchów górskich przecinając Maroko z południowego zachodu na północny wschód tworzy bajkowy krajobraz. Pofałdowany i spękany, składa się z wielu często niedostępnych dolin i szczytów. Dawniej górskie szlaki pokonywały karawany. Podczas wielodniowej wędrówki zatrzymywały się w kazbach – ufortyfikowanych twierdzach z gliny i kamienia. Dziś góry poprzecinane są wijącymi się stromo serpentynami szos wspinającymi się na wysokie przełęcze.  My wdrapiemy się busem na kilka z nich by następnie, już na rowerach, oddać się beztroskim zjazdom w przepięknej scenerii.

Pustynia o wielu obliczach

Na południu do Maroka wdziera się Sahara. O zachodzie słońca wysokie wydmy przybierają pomarańczową barwę. Widok ten najlepiej podziwiać z grzbietu wielbłąda, a noc spędzić w obozowisku na pustyni. Wpatrując się w rozgwieżdżone niebo i wsłuchując w absolutną ciszę Tuaregowie – nomadowie pustyni – czerpali swą nieugiętą siłę do pokonywania niegościnnych saharyjskich szlaków. Prowadząc niezmienny od pokoleń styl życia są najbardziej tajemniczym ludem Maroka. To właśnie oni ugoszczą nas w Noc Sylwestrową, przygotowując tradycyjnym sposobem pieczoną kozę i grając swoją muzykę. Następnego dnia zabiorą nas samochodami terenowymi w głąb Sahary gdzie w ich obozie będziemy mogli przekonać się jak wiele atrakcji można doświadczyć w tym pustynnym środowisku. Poza tradycyjną przejażdżką wielbłądami, będziemy mogli także spróbować swoich sił za kierownicą ‘terenówki’, a Ci, którym tęskno do nart spróbują san skiingu – jazdy na nartach lub desce po wydmach.

Dzień 1. Przelot do Maroka

Przelot z Warszawy do Agadiru. Następnie przejazd busem do hotelu w Taroudant.

Dzień 2. Mały Marrakesz i filmowa kraina

Rano przejazd na stare miasto i zwiedzanie Taroudant zwanego Małym Marrakeszem. Zobaczymy medynę, czyli stare miasto, otoczone doskonale zachowanymi murami obronnymi, a także będziemy mieć okazję do przejścia się po soukach – lokalnych straganach. Następnie przejazd przejazd busem do Ait Benhaddou – najlepiej zachowanego ksaru w całym Maroku. Miejsce to znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z uwagi na doskonale zachowane fortyfikacje kręcono to wiele filmów i seriali jak np. Lawrence z Arabii, Aleksander, czy ostatnio Gra o Tron. Zachód słońca miejscu, w którym czas zatrzymał się ponad 500 lat temu jest niezapomnianym przeżyciem, dlatego też na noc zatrzymamy się właśnie tam.

Dzień 3. Przez Atlas Wysoki
Trasa: Tizi n’Tinififft – Agdz – Ouad Otmane | Dystans: ok. 70 km na rowerze | Suma podjazdów: 500 m | Suma zjazdów: 1250 m.

Dzień rozpoczniemy od przejazdu busem do Ouarzazate i zwiedzania znajdującego się tam studia filmowego. Zobaczymy rekwizyty z kręconych tam filmów takich jak Klejnot Nilu, Mumia czy Asterix i Obelix: Misja Kleopatra. Następnie wjedziemy busem na przełęcz Tizi n’Tinififft (1660 m n.p.m.) skąd rozpościerają się fantastyczne widoki na otaczające nas góry Atlasu Wysokiego. Po sesji zdjęciowej wsiadamy na rowery i jedziemy w dół w kierunku Agdz, gdzie zobaczymy kolejny ksar i zrobimy przerwę na lunch. Dalej pojedziemy na rowerach wzdłuż rzeki Draa aż do Ouad Otmane. Tam zatrzymamy się na nocleg w luksusowej kasbie.

Dzień 4. Doliną rzeki Draa
Trasa: Ouad Otmane – Zagora | Dystans: ok. 60 km na rowerze | Suma podjazdów: 100 m | Suma zjazdów: 200 m

Rzeka Draa jak i leżące po obu jej brzegach liczne oazy miała dawniej olbrzymie znaczenie strategiczne. Stąd też okolice te obfitują w dobrze zachowane fortyfikacje mające nierzadko po kilkaset lat. Jedziemy drogami bocznymi pomiędzy mijając po drodze oazy z palmami daktylowymi, kazby i małe wioski, gdzie czas płynie swoim własnym, powolnym tempem. Na nocleg zatrzymamy się w Zagorze będącej bramą na Saharę

Dzień 5. Sylwester na pustyni
Trasa: Zagora – Tagounite | Dystans: ok. 70 km na rowerze | Suma podjazdów: 100 m | Suma zjazdów: 250 m

Kontynuujemy naszą podróż wzdłuż rzeki Draa a zmiany krajobrazu zapowiadają zbliżającą się pustynię. Coraz rzadziej spotykamy na naszej drodze zielone oazy, które ustępują miejsca rozległym jałowym terenom. W Tagounite, gdy nasza droga połączy się z ruchliwą szosą, pakujemy się do busa i jedziemy do odległego o 30 km Mhamid. Tam, już na pustyni, znajduje się nasz obóz, gdzie spędzimy zabawę sylwestrową. W programie pieczenie kozy w tradycyjnym berberyjskim piecu, występy lokalnych muzyków, pokazy tańca oraz zabawa przy muzyce do białego rana.

Dzień 6. Samochodami terenowymi przez saharyjskie wydmy

Do południa odsypiamy i odpoczywamy po powitaniu Nowego Roku. Następnie zamieniamy rowery na samochody terenowe i jedziemy w głąb pustyni do obozu Chigaga. Tam poznamy prawdziwe oblicze Sahary, z dala od wydeptanych przez turystów ścieżek i szlaków. Chętni będą mieli możliwość przejażdżki na wielbłądach, a także sprawdzenia się za kółkiem samochodu terenowego lub przetestowania jazdy na nartach i snowboardzie po piasku (opcje fakultatywne).

Dzień 7. Przejazd do Antyatlasu

Większość dnia spędzimy w naszych terenówkach poruszając się w kierunku zachodnim. Po opuszczeniu Sahary jedziemy dalej terenem, unikając głównych dróg i zatrzymując się w miejscach, gdzie poznamy prawdziwy klimat marokańskich wsi i miasteczek. Późnym popołudniem dotrzemy do Tafraoute, gdzie zatrzymamy się na dwie noce.

Dzień 8. Pętla po czerwonej krainie Antyatlasu
Trasa: Tafraoute – Tadart – Ighart – Imzlin – Tafraoute | Dystans: ok. 45 km na rowerze | Suma podjazdów: 450 m | Suma zjazdów: 450 m

Korzystając z podwójnego noclegu w Tafraoute, udamy się na rowerową pętlę po okolicy. Okolice Antyatlasu znane są z księżycowych krajobrazów. Występujące tu formacje skalne są głównie czerwone, ale zobaczymy też nietypowe pomalowane skały będące lokalną atrakcją.

Dzień 9. Przez czerwoną krainę do miasta srebra i biżuterii
Trasa: Souk Tlat Aït Ihya – Tiznit | Dystans: ok. 80 km na rowerze | Suma podjazdów: 950 m | Suma zjazdów: 1900 m

Dziś najdłuższy etap, ale na trasie będą przeważały zjazdy gdyż opuszczamy rejon Antyatlasu i zbliżamy się do oceanu. Po śniadaniu bus zawozi nas do osady Souk Tlat Ait Ihya, gdzie wsiadamy na rowery i ruszamy z górki w kierunku zachodnim. Etap biegnie po typowej marokańskiej prowincji z dala od utartych tras turystycznych będziemy, więc mogli zobaczyć jak żyje się w marokańskich wioskach. Etap zakończymy w Tiznit, stolicy regionu słynącej z doskonałych wyrobów ze srebra i znanej w całym Maroku biżuterii. Dla chętnych będzie możliwość skorzystania z podwózki busem podczas niektórych podjazdów.

Dzień 10. Nad oceanem
Trasa: Tiznit – Mirleft – Legzira – Sidi Ifni | Dystans: ok. 70 km na rowerze | Suma podjazdów: 400 m | Suma zjazdów: 400 m

Po śniadaniu udajemy się do souków, gdzie możemy zakupić ciekawe pamiątki i prezenty. Następnie na rowerach jedziemy do leżącego na wybrzeżu Mirleft, skąd dalej już wzdłuż wybrzeża do Sidi Ifni, które będzie naszą bazą na ostatnie 2 noce. Po drodze będziemy mogli zajrzeć do kilku ośrodków dla surferów oraz zatrzymamy się w Legzirze, gdzie do zeszłego roku znajdował się piękny łuk skalny. Lunch na trasie w formie pikniku na jednej z plaż, przygotowany przez berberyjskiego kucharza.

Dzień 11. Wizyta na targu wielbłądów
Trasa: Guelmim – Sbouya – Sidi Ouarzeg – Sidi Ifni | Dystans: ok. 70 km na rowerze | Suma podjazdów: 450 m | Suma zjazdów: 750 m

Rano przejazd busem do Guelmim, jedynej miejscowości w Maroku, gdzie do dziś odbywa się targ wielbłądów. Po przerwie na zwiedzanie ruszamy rowerami w drogę powrotną do Sidi Ifni. Początkowo przez Sbouya bezdrożami, a następnie asfaltem wzdłuż pięknych plaż wybrzeża Atlantyku. Na jednej z nich na pewno zatrzymamy się na piknik.

Dzień 12. Powrót do Polski

Po śniadaniu przejazd busem do Agadiru. Wylot do Polski.

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Agadir - Warszawa, transport na miejscu (autokar lub bus, częściowo samochody terenowe)
 • Zakwaterowanie: 10 noclegów w hotelach 3*** i tradycyjnych Riadach (pokoje 2-3 osobowe), 1 nocleg w namiotach
 • Wyżywienie: 11 śniadań, 3 obiadokolacje
 • Opiekę przewodnika/pilota
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wymienionym (ok. 20-25 EUR/dzień)
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 25 EUR)
 • Napików (ok. 20-25 EUR)
 • Dopłaty do biletu lotniczego za przewóz własnego roweru (ok. 60 EUR) lub wypożyczenia roweru na miejscu (180 EUR)

Liczba uczestników: 12 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Istnieje możliwość samodzielnego wykupu biletów lotniczych, po potwierdzeniu wyjazdu. Symbol wyjazdu BMR-2, cena 4900 PLN.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Rowerowy Sylwester w Maroku, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Afryka, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie szczegóły w warunkach. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.