Rajasthan na rowerze

Rajasthan na rowerze
Dostępne terminy: brak
Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: szczegóły w warunkach
Transport: samolot

Rajasthan na rowerze

Indie

 • Taj Mahal – jeden z siedmiu nowych cudów świata. Niezwykłe mauzoleum nazywane również świątynią miłości

 • Twierdza Mehrangarh – jeden z największych indyjskich fortów położony na 120. metrowej skale ponad miastem Jodhpur

 • Fort Kumbhalgarh – potężny fort chroniony murem o długości 38. km, co czyni go drugim najdłuższym murem świata (po Wielkim Murze Chińskim)

 • Delhi – ponad dwunastomilionowe miasto, które łącząc się z Nowym Delhi (obecna stolica) stanowi de facto stolicę Indii

 • Jodhpur – położone na skraju pustyni Thar miasto pałaców, fortów i świątyń. Nazywane także błękitnym miastem, ze względu na niebiesko pomalowane domy, ciągnące się wokół górującego nad miastem fortem Mehrangarh

 • Jaipur – stolica i największe miasto Rajasthanu.  Położona nieopodal fortu Amber, nazywana także różowym miastem

 • Udaipur – najbardziej europejskie miasto, jakie zwiedzimy w czasie naszej podróży. Ze względu na dużą liczbę jezior nazywane również Wenecją wschodu

 • Bharatpur – miasto słynące głównie z niezwykle atrakcyjnego Parku Narodowego Keoladeo, wpisanego na listę UNESCO. W parku swoją przystań znalazło 370 gatunków ptaków. Wiele z nich będziemy mogli zobaczyć podczas specjalnej, wczesnoporannej rowerowej eskapady z przewodnikiem

Indie to ogromny kraj, otoczony od północy przez największe góry świata.  Swej wielkości nie zawdzięcza wyłącznie powierzchni, lecz także bogatej kulturze i baśniowemu pięknu krajobrazów! Kraj, który od wieków – od Aleksandra Wielkiego, przez Kolumba, aż po Beatlesów – inspirował Europejczyków swoją odmiennością i przyciągał miliony podróżników.

Indie na rowerze

Styl w jakim Hindusi poruszają się po drogach może w pierwszej chwili zniechęcać do zwiedzania Rajasthanu na dwóch kółkach. Proszę się jednak nie obawiać, trasy rowerowe zostały starannie dobrane i biegną spokojnymi drogami z dala od dużego ruchu kołowego. Cały czas, towarzyszy nam też wóz techniczny zamykający grupę. Poza serwisem rowerowym oferuje on także podwózkę w dowolnym momencie jak i przewozi dla nas lodówkę pełną napojów chłodzących. Dzienne dystanse jakie mamy do pokonania rowerem nie odbiegają od naszych pozostałych wyjazdów i wynoszą od 40 do 65 km. Zwiedzanie Indii na rowerze ma wiele plusów. Program został przygotowany tak, by duże odległości pomiędzy głównymi zabytkami pokonać pociągiem lub busem, a my na rowery wsiadamy dopiero na prowincji, gdzie samochody prawie nie jeżdżą. Miejsca, które odwiedzimy na rowerze są oddalone nieco od głównych szlaków turystycznych, przez co będziemy mogli zobaczyć prawdziwe, nieskażone natłokiem turystów oblicze Indii.

Rajasthan, kolorowa kraina z baśni tysiąca i jednej nocy

Nazwa tego regionu oznacza ziemię królów. To tutaj znajdowało się centrum imperium Wielkich Mogołów, władających północną częścią Indii od XVI do XIX wieku. O ich dawnej potędze przypominają nam wybudowane przez Maharadżów ogromne twierdze i forty oraz opływające przepychem, baśniowe pałace. Rajasthan to kraina zapachów i kolorów, których różnorodność i intensywność szokuje europejskiego turystę. Zwiedzimy niebieskie miasto Jodhpur. Zatrzymamy się na noc w różowym mieście - Jaipurze. Zobaczymy żółte piaski pustyni a także soczystą zieleń dżungli, by na koniec zostać urzeczonym bielą marmurów Taj Mahalu.

Dzień 1. Przelot z Warszawy do Delhi

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot do Delhi z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Późno w nocy przylot do Delhi, przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2. Zwiedzanie Delhi: Czerwony Fort, Wielki Meczet, Raj Ghat

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta: przejdziemy handlową ulicą Chawri Bazar, aż do Jama Masjid, największego meczetu w Indiach z ogromnym dziedzińcem. Następnie udamy się do Czerwonego Fortu, ogromnego kompleksu pałacowo – obronnego zbudowanego z czerwonego piaskowca ze słynną bramą Lahore. Naprzeciw niej znajduje się największa w Delhi świątynia dżinijska Digambara. Na koniec dnia udamy się na Raj Ghat, miejsce kremacji najbardziej znanego Hindusa, Mahatmy Gandhi. Powrót do dzielnicy turystycznej Paharganj, nocleg w hotelu.

Dzień 3. Rowerem po szerokich alejach Nowego Delhi
Pętla po New Delhi = ok. 20 km na rowerze

Dziś zainaugurujemy rowerową część naszej wycieczki. Na początek udamy się busem pod Bramę Indii, skąd już na rowerach przejedziemy się po Nowym Delhi. Tamtejsze szerokie aleje oraz liczne parki pozwolą nam na bezpieczne poruszanie się na rowerach w bezpiecznej odległości od szalonego ruchu samochodowego. Podjedziemy pod gmachy Parlamentu i Wicekróla, przejedziemy się po dzielnicy dyplomatycznej oraz zwiedzimy muzeum i park Nehru. Wieczorem transfer busem na dworzec kolejowy, skąd nocnym poci.agiem sypialnym ruszymy w podróż do Jodhpuru.

Dzień 4. Niebieskie miasto i twierdza Mehrangarh
Przejazd pod pałac Umaid Bhawan = ok 15 km na rowerze

Przyjazd pociągiem w godzinach porannych do Jodhpuru. Przejazd tuk-tukami do hotelu, skąd po krótkiej przerwie na prysznic i toaletę, ruszamy pieszo do fortu Mehrangarh. Następnie zwiedzanie twierdzy i przerwa na obiad. Po południu krótka wycieczka rowerowa po okolicy i pod pałac Umaid Bhawan - jedną z największych prywatnych rezydencji na świecie.

Dzień 5. Ziemie ludu Bishnoi
Jodhpur - Lalki - Rohat = ok 60 km na rowerze

Po śniadaniu wsiadamy na rowery i jedziemy w kierunku południowym, przez region zamieszkały przez lud Bishnoi. Ludzie ci, słyną z wielkiego szacunku, jakim obdarzają rośliny i zwierzęta, a także z wyrobu opium. Po drodze zatrzymamy się z wizytą w jednej z licznych szkół podstawowych, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć jak kształcą się młodzi hindusi. Po zakończeniu etapu wsiadamy do busa, którym jedziemy ok 150 km do miejsca naszego noclegu.

Dzień 6. Świątynia Dżinijska w Ranakpur
Ranakpur - Sarya - Kumbhalgarh = ok  55km na rowerze

Do południa czas wolny - do wyboru relaks nad hotelowym basenem lub spacer / przejażdżka rowerowa po okolicy z naszym lokalnym kierowcą. Tuż przed dwunastą wsiadamy na rowery by być dotrzeć równo w południe na otwarcie świątyni. Świątynia ta jest perłą architektury sakralnej. Zbudowana została przez wyznawców dżinizmu w XVw. Świątynia posiada 1444 kolumny, a każda z nich jest ozdobiona niepowtarzalnymi płaskorzeźbami w marmurze. Następnie jedziemy na rowerach do Kumbhalgarh - miejscowości, gdzie znajduje się olbrzymi fort o tej samej nazwie.

Dzień 7. Na pograniczu Mewaru i Marwaru
Kumbhalgarh - Kelwara - Nathdwara = ok 52 km na rowerze

Dzień rozpoczniemy zwiedzaniem twierdzy, która szczyci się drugim największym murem na Ziemi zaraz po Murze Chińskim. Następnie czeka nas jeden z najprzyjemniejszych odcinków rowerowych na naszej wycieczce. Trasa biegnie cały czas delikatnie z górki, pomiędzy małymi wioskami z dala od ruchu samochodowego w przepięknej scenerii przyrody. W te rejony bardzo rzadko zapuszczają się turyści, więc będziemy wszędzie mile witani i traktowani jako nie lada osobliwość. Po zakończeniu etapu wsiadamy do busa, którym jedziemy ok 80 km do Udaipuru, gdzie zatrzymujemy się na 2 noce

Dzień 8. Romantyczne klimaty w Udaipurze i okolicy
Dookoła jeziora Pichola = ok. 15 km na rowerze (opcja)

Pora wrzucić na luz. Dla chętnych po śniadaniu wycieczka dookoła jeziora Pichola. Po południu czas wolny na zwiedzanie pałaców i innych zabytków miasta. Możliwość zapisania się na masaże, lub krótki kurs gotowania po indyjsku. Wieczorem wspólna kolacja w domu u Meeny, gdzie będziemy mogli skosztować tradycyjnej kuchni dżinijskiej i jedynego w swoim rodzaju curry z dyni.

Dzień 9. Chittorgarh, Ajmer i Pushkar

Dziś dzień bez rowerów a przed nami ponad 300 km drogi busem do Puszkaru. Po drodze zatrzymamy się w Chittorgarh na zwiedzanie kolejnego potężnego fortu oraz w Ajmer, gdzie wejdziemy do Dargah Sharif - jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla muzułmanów w Indiach. Wieczorem dotrzemy do Pushkar - drugiego po Varanasi najświętszego miejsca dla hinduistów.

Dzień 10. W krainie wielbłądów
Pushkar - Roopangarh = ok 55 km na rowerze

Po śniadaniu udamy się pieszo nad jezioro, by popatrzeć na rytuały, jakie odbywają się na schodach prowadzących do jeziora, tzw ghatach. Następnie już na rowerach pojedziemy na miejsce, gdzie raz w roku odbywa się największy na świecie targ wielbłądów. Dalsza trase wiedzie terenami półpustynnymi do Roopangarh. Po zakończeniu przejazdu wsiadamy do busa i jedziemy ok 120 km do naszego hotelu w Jaipur. Wieczorem spacer połączony ze zwiedzaniem ‘różowego miasta’.

Dzień 11. Miasto duchów i wizyta u maharadży
Amer - Bhangarh = ok 70 km na rowerze

Dzień rozpoczniemy od przejazdu przez centrum Jaipuru, gdzie zatrzymamy się na chwilę przy Pałacu Wiatrów. Dalej busem jedziemy do Amer, gdzie znajduje się kompleks budowli obronno pałacowych. Po zwiedzeniu fortu ruszamy rowerami na zachód. Naszym celem na dziś jest Bhangarh uznawanego za najbardziej nawiedzone miejsce w Indiach. Po zwiedzeniu wymarłego miasta udamy się busem do Bhandarej na nocleg w pałacu lokalnego maharadży, obecnie przerobionego na hotel. Dla chętnych wystawna kolacja połączona z występami muzyków i tradycyjnymi tańcami.

Dzień 12. Krajobrazy Rajasthanu
Bhandarej - Shahrakar - Todabhim = ok 66 km na rowerze

Większa część etapu wiedzie przez etapy półpustynne, jednak wczesnym popołudniem dotrzemy do miejscowości Shahrakar, gdzie znajdują się bardzo ciekawe świątynie hinduistyczne i olbrzymia statua boga-małpy Hanumana. Po przerwie na obiad i zwiedzanie kontynuujemy przejazd aż dotrzemy do Todhabim. Stamtąd jedziemy busem ok 80km do Bharatpur gdzie spędzimy kolejne 2 noce.

Dzień 13. Park Narodowy Keoladeo
Wycieczka rowerowa po parku narodowym = 10-20 km na rowerze

Wczesnym rankiem wsiadamy na rowery i jedziemy pod bramę Keoladeo - parku narodowego wpisanego na listę UNESCO . Jest to najmniejszy park narodowy w Indiach, jednak z uwagi na podmokłe tereny na których się znajduje, można zobaczyć tu niespotykaną gdzie indziej liczbę ptaków. Do parku wjedziemy o wschodzie słońca a towarzyszący nam przewodnik postara się, byśmy zobaczyli jak najwięcej ciekawych gatunków fauny i flory. Po południu czas wolny, możliwa wycieczka na stare miasto lub powrót do parku na własną rękę.

Dzień 14. Uttar Pradesh i wymarłe miasto Fatehpur Sikri
Bharatpur - Fatehpur Sikri = ok 40km

Za raz za Bharatpurem opuszczamy Rajastan wjeżdżamy do regionu Uttar Pradesh. Mijamy senne małe wioski rozrzucone pośród pól uprawnych aż dotrzemy do Fatehpur Sikri. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów architektury mogolskiej. Miasto to zostało wybudowane wielkim nakładem środków jako nowa stolica państwa Mogołów, jednak z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zostało ono opuszczone w kilka lat po jego zbudowaniu.. Na jego terenie znajduje się m.in. Wielki Meczet z ogromnym dziedzińcem i wykonanym z białego marmuru mauzoleum Selima Ćisti. Po południu przejazd busem do Agry. Wieczorem chętnych zabierzemy na zachód słońca nad rzekę Jamunę, skąd można podziwiać architekturę Taj Mahal.

Dzień 15. Wizyta w Taj Mahal i przejazd do Delhi

O wschodzie słońca odwiedzimy jedno z najbardziej znanych mauzoleów na świecie i jednocześnie symbol Indii – Taj Mahal położone nad rzeką Jamuną w otoczeniu klasycznych ogrodów w stylu mogolskim. Po powrocie do hotelu pakujemy bagaże i jedziemy busem do Delhi. Wieczorem wybierzemy się całą grupą na uroczystą kolację pożegnalną.

Dzień 16. Przelot z Indii do Polski

Nad ranem wylot z Indii do Polski z przesiadką w jednym z portów lotniczych. Przylot do Warszawy w godzinach porannych, zakończenie imprezy.

Cena obejmuje:

 • Przeloty Warszawa - Delhi - Warszawa
 • Transport lokalny: pociągi sypialne, autobusy, riksze, metro, wynajmowane busy, jeepy, taksówki
 • Busa technicznego wspierającego grupę
 • Wynajęcie rowerów w Indiach
 • Noclegi w hotelach klasy turystycznej
 • Wyżywienie: 3 obiadokolacje
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia nie wspomnianego powyżej: około 160 USD
 • Biletów wstępu: około 100 USD
 • Zwyczajowych napiwków: około 20-25 USD
 • Wizy indyjskiej: 350 PLN

Liczba uczestników: 8 - 16

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Horyzonty jest wyjazd rowerowy Rajasthan na rowerze, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie szczegóły w warunkach. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.