Południowe Maroko

Południowe Maroko
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Afryka
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot
cena: 5 100 PLN

Tarudant | Ait Baha | Tafraoute | Tiznit | Mirleft | Sidi Ifni | Agadir

Maroko jest jak mozaika różnorodnych elementów. Z jednej strony widać tu silne przywiązanie do tradycji, pielęgnowanie dawnych obyczajów, z drugiej – otwarcie na świat, na inne kultury. I choć to kraj muzułmański, od pierwszej chwili każdy czuje się w nim jak u siebie. 

Zwiedzając ten niezwykle barwny kraj, nieraz otworzymy oczy ze zdumienia. Odkryjemy tu bowiem rzeczy, których nie ma nigdzie indziej na świecie . Tym razem odwiedzimy południowe regiony tego kraju. Znajdziemy tu wiele zabytkowych miast, wiosek gdzie niewielu turystów dociera, wspaniałe krajobrazy gór Atlas, piękne plaże Atlantyku, ciekawe kazby, gwarne targowiska.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 

Trasa raczej płaska, za wyjątkiem jednego górzystego etapu. Trzy długie ok. 90-100 km etapy, przeplatane krótkimi ok. 30-40 kilometrowymi.

Dzień 1: Agadir 
Przelot do Agadiru, zakwaterowanie w hotelu, wieczorny spacer po Medinie – czyli arabskiej starówce. 

Dzień 2: Tarudant 
Pierwszy etap zaprowadzi nas do Tarudantu, położonego o ok. 200 km na południe od Marrakeszu kupieckiego miasteczka. Tarudant, ze wspaniałymi, dobrze zachowanymi czerwonymi murami i z górującymi nad nim ośnieżonymi szczytami Atlasu Wysokiego, w każdym calu przypomina tradycyjne berberyjskie kupieckie miasto. Z pewnością warto wybrać się na tutejsze bazary. 
Po południu wynajmiemy nasze rowery i udamy się na krótki objazd tego tętniącego życiem miasta. 

Dzień 3: Tarudant – Ait Baha 
Pierwszy rowerowy etap prowadzi doliną rzeki Sous. Cały czas towarzyszyć nam będą przepiękne widoki na góry Atlasu Wysokiego. Odwiedzimy kilka wiosek, do których rzadko docierają turyści wzbudzając ogromne zainteresowanie szczególnie miejscowych dzieci. W przydrożnych kramach posilić się można różnego rodzaju przekąskami jak tadżin, harira, ślimaki czy po prostu kebabami z keftą. Na nocleg dotrzemy do pięknej oryginalnej kazby w Ait Baha. 

Dzień 4: Ait Baha - Tafraoute 
Jeden z najpiękniejszych widokowo etapów. Wzgórza przez które przebiega droga mienią się wszystkimi kolorami tęczy, od pastelowych różów i fioletów, po złotawe brązy. Na wzgórzach widać berberyjskie wsie i domy. Wioski są otoczone uprawnymi terasami, na których przez cały dzień wre praca. Po drodze koniecznie trzeba zobaczyć położoną na samotnym wzgórzu kazbę Tizergane. 

Dzień 5-6: Tafraoute 
Na dwa dni zatrzymamy się w Tafraoute. Położona w głębi zachwycającej doliny Ameln bardzo spokojna wioska, jest doskonałym punktem wypadowym na wycieczki po okolicznych dolinach, palmiarniach i berberyjskich wioskach. Okolice znane są też z uprawy przepysznych migdałów. Kto zostanie tu na kilka dni i pozna okolice, temu niełatwo będzie wyjechać. My jednak ruszymy dalej... 

Dzień 7: Tafraoute - Tiznit 
Czeka nas dziś długi, ok. 100-kilometrowy, ale prowadzący głównie w dół etap. Opuszczamy górskie tereny i zjeżdżamy ku łagodnym obszarom rolniczym. Naszym dzisiejszym celem jest miasto Tiznit. 6 kilometrów czerwonych murów nadaje miastu starożytny wygląd. Panuje tu nieco senna atmosfera, rzadko spotykana w marokańskich miastach. Warto odwiedzić suk ze srebrną biżuterią, uznawany za najlepszy w całym Maroku. 

Dzień 8: Tiznit – Mirleft 
Czas dotrzeć nad ocean. Nadmorska miejscowość Miraflet staje się coraz bardziej popularna wśród osób szukających dobrej plaży, ciszy i spokoju. W tutejszych restauracjach nigdy nie brakuje świeżych ryb, a miejscowa plaża otoczona jest fascynującymi skałami. Dobre to miejsce by zatrzymać się na dwa noclegi. 

Dzień 9: Mirleft - Sidi Ifni – Mirleft 
Dziś do wybou, albo odpoczynek na plaży, albo wycieczka piękną nadmorską drogą do nadmorskiej dawnej hiszpańskiej twierdzy Sidi Infi. Zabudowa pochodzi przede wszystkim z lat 30 XX wieku i jest mieszanką hiszpańskiego art deco i tradycyjnej architektury marokańskiej. To senne miasteczko przyciąga zadziwiająco dużo turystów. Miejscowi zajmują się głównie rybołówstwem, toteż jest to podstawowa potrawa w tutejszych restauracjach i barach. 

Dzień 10: Mirleft – Agadir 
Podążamy na północ wzdłuż wybrzeża. Główną atrakcją dzisiejszego dnia będzie wizyta w parku narodowym Sus-Massa, w którym żyją rzadkie zwierzęta i nieprawdopodobna ilość różnych gatunków ptactwa. Spotkać tu można mangusty, gazele, strusie, flamingi i wiele innych gatunków. Wieczorem opuścimy tę oazę spokoju i na nocleg dotrzemy do najsłynniejszego kurortu Maroka – Agadiru. 

Dzień 11: 
Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: 

PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

UWAGA – WYPRAWA SPECJALNA 

Trasa nie została przez nas jeszcze nigdy przemierzona tak więc trzeba przygotować się na niespodziewane sytuacje i przygody. Program jest tylko orientacyjny, może ulec zmianom podczas trasy. Nie rezerwujemy też noclegów, będziemy je organizować na miejscu w pensjonatach. 
Kto więc chce przeżyć przygodę i wiele niezaplanowanych sytuacji - ZAPRASZAMY!

PRZELOT 

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Transfery autokarowe na terenie Maroka 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Wynajem rowerów (dobrej klasy rowery górskie) 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<< 

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależnosci od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Południowe Maroko, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Afryka, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.