Maroko Dolina Draa

Maroko Dolina Draa
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Afryka
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot
cena: 3 600 PLN
Cena promocyjna przy zapisach do 30.06.2018

Marakkesz | Warazrat | Agzd | Tansikht | Zagora – M’hamid

Maroko jest jak mozaika różnorodnych elementów. Z jednej strony widać tu silne przywiązanie do tradycji, pielęgnowanie dawnych obyczajów, z drugiej – otwarcie na świat, na inne kultury. I choć to kraj muzułmański, od pierwszej chwili każdy czuje się w nim jak u siebie. 
Zwiedzając ten niezwykle barwny kraj, nieraz otworzymy oczy ze zdumienia. Odkryjemy tu bowiem rzeczy, których nie ma nigdzie indziej na świecie. 

Odwiedzamy środkową część Maroka, to bez wątpienia jeden z najbardziej ekscytujących i romantycznych zakątków tego kraju. Najwspanialszą atrakcją regionu jest Marakkesch, miasto założone ponad 1000 lat temu. Ta kraina gajów palmowych i imponujących czerwonych kazb, rozciągająca się pod kopułą rozgwieżdżonego pustynnego nieba z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: B/C 
Trasa raczej płaska, za wyjątkiem jednego górzystego etapu. Spora część wycieczki prowadzi drogami szutrowymi.

Dzień 1: Marakkesz 
Przelot do Marrakeshu, zakwaterowanie w hotelu, wieczorny spacer po Medinie – czyli arabskiej starówce. 

Dzień 2: Marakkesz 
Marrakesz, od lat przyciągał turystów atmosferą tajemniczości. Ta dawna stolica Maroka położona jest w ogromnym gaju palmowym. Dużo tu można zwiedzać: piękny XII wieczny minaret Kutubia, imponujące grobowce dynastii Saadytów z XVI wieku, pozostałości po dawnych pałacach sułtańskich. Warto też pospacerować po pięknych Ogrodach Menera, czyli gaju oliwnym. 
Cały dzień przeznaczymy na zwiedzanie Marrakeszu. Sercem miasta jest magiczny Plac 
Jemaa El-Fna. Już tysiąc lat temu lubili zatrzymywać się na nim afrykańscy podróżni. Dzisiaj gromadzą się tu zaklinacze węży, wróżki, bajarze, zespoły muzyczne, akrobaci i połykacze ognia. Słychać piski, nawoływania, odgłosy bębnów, trąbek i innych instrumentów. 
Tuaregowie z południa handlują tajemniczymi miksturami, talizmanami, stare kobiety proponują tradycyjny marokański tatuaż z henny. Ten wielki plac targowy jest jak teatr na świeżym powietrzu, w którym każdy, kto tylko się tam znajdzie, natychmiast staje się jednocześnie widzem i aktorem. 

Dzień 3: Marrakesz – Warazrat: 10 km 
Rankiem czeka nas spory odcinek do przejechania busem, wjeżdżamy nim na przełęcz Tizi Tiszka (2260 m n.p.m.), gdzie ukaże nam się niezwykła sceneria: księżycowy krajobraz Antyatlasu i pustynia. 
Dotrzemy do Warazratu, gdzie rozpoczyna się nasza rowerowa przygoda. Po południu wypożyczamy rowery i udajemy się na krótką przejażdżkę po okolicy. 

Dzień 4: Warazrat: 55 km 
Pierwszy etap rowerowy zaprowadzi nas do słynnej kazby Aid Benhaddou. Wspaniale zachowane misteczko upodobali sobie filmowcy. Kręcono tu m.in. Gladiatora i Jezusa z Nazaretu. Spacer wąskimi uliczkami przenosi nas w bardzo odległe czasy. 
Ale też sama trasa do kazby poprzez kamienistą pustynię, gdzie jak okiem sięgnąć nie widać żadnej ludzkiej bytności tylko czasem pojawia się pojedyncza oaza palmowa czy też stare dawno już opuszczone osady. 

Dzień 5: Warazrat – Agzd: 65 km 
Z Warazratu nasz trasa prowadzi wzdłuż cudownej doliny Dara, która chwilami wydaje się wstęgą gajów palmowych, kazb i berberyjskich wiosek. Dara, jedna z najdłuższych rzek w Maroku, bierze swój początek w Atlasie Wysokim, po czym wije się wśród gór i piasków pustyni, wpadając do Atlantyku na przylądku Dara. 
Na początek czekają nas trzy dość trudne podjazdy, ale widoki z pewnością wynagrodzą te trudy. Po drodze przy odrobinie szczęścia ujrzymy pierwsze pasące się tu często wielbłady. 
Żyzne gaje nawadniane przez Dara porastają palmy daktylowe, drzewa oliwne, migdałowce, oraz drzewa cytrusowe. 

Dzień 6: Agzd - Tansikht: 40 km 
Ranek przeznaczymy na krótką wycieczkę w okolicach Agzdu, będzie to okazja do podglądnięcia jak żyją Marokańczycy w typowym prowincjonalnym miasteczku. Następnie ruszymy dalej w głąb Afryki, wioski stają się coraz biedniejsze, żadko już widać tradycyjne murowane domy które zastępują coraz liczniejsze gliniane lepianki. 

Dzień 7: Tansikht – Zagora: 85 km 
Kierujemy się dalej na południe. To będzie jeden z najciekawszych etapów, jadąc bocznymi drogami dotrzemy do małych wiosek w których żadko widziani są biali turyści nie mówiąc już o rowerowych turystach. Nasze odwiedziny więc spotykać się będą z dużym zainteresowaniem miejscowych. Do tego dochodzą piękne krajobrazy niekończących się gajów palmowych. W ten sposób dotrzemy do „metropolii południa” – Zagory. Zagora jako oaza była zamieszkana od zawsze i właśnie stąd Saadyci rozpoczęli podbój Maroka w XVI wieku. Na długo przedtem swoje ślady pozostawili tu inni marokańscy władcy: na szczycie Dżebel Zagora wznoszą się ruiny twierdzy Almorawidów. 
W okolicy jest jeszcze wiele innych interesujących obiektów, a szczególnych wrażeń może dostarczyć burza piaskowa, która lubi późnym popołudniem nadciągnąć znad pustyni. 

Dzień 8: Zagora – M’hamid: 80 km 
Rankiem zajrzymy na miejscowy targ, na którym sprzedaje się owoce, warzywa, zioła, wyroby rzemieślnicze, owce, kozy, osły i wielbłądy. Później udamy się do wioski Amezru, która od wieków słynnie z wyrobu najwyższej jakości srebrnej biżuterii, zajrzymy tutaj też do tradycyjnego warsztatu garncarskiego. 
Po południu ujrzymy nareszcie wspaniałe piaszczyste wydmy Sahary. Porzucimy nasze rowery by przyłączyć się do karawany wielbłądów z którą czeka nas kilkugodzinny marsz do położonego wśród wydm berberyjskiego obozu. 

Dzień 9: M’hamid – Zagora - Marrakesh 
Rankiem czeka nas wspinaczka na jedną z otaczających nas wydm by podziwiać słynny wschód słońca nad pustynią. Później czeka nas droga powrotna do cywilizacji i przejazd busem do Zagory. Tutaj udamy się do tradycyjnej marokańskiej łaźni – hammanu by zmyć z siebie piaski sahary. 
Nocny przejazd do Marakeschu. 

Dzień 10: Marrakesh/As Savira 
Ostatni dzień w Marakeschu. Dla tych którzy nie mają jeszcze dość rowerów proponujemy rowerową wycieczkę po mieście, pozwoli ona zajrzeć do słynnych ogrodów miasta, francuskich dzielnic i zabytków nieco oddalonych od centrum. 
Inna opcja to wycieczka autokarem do As Saviry. 
To niezwykle malownicza twierdza wzniesiona przez Portugalczyków. Doskonale zachowane mury obronne nadają miastu nieco mroczny, tajemniczy charakter. Tuż za murami odsłania się przed nami bielusieńkie miasto, ożywione intensywnym błękitem drzwi i okien. Marokańczycy ubrani w tradycyjne dżelady, prezentują się na tym tle wyjątkowo malowniczo. 
W As Sawirze mieszkał przez kilka lat Jimmy Hendrix, dzięki czemu miasteczko było niegdyś mekką hipisów. Dzieci-kwiaty ściągały tu z całego świata. 

Dzień 11: 
Powracamy samolotem do kraju. 

DODATKOWE 3 DNI – TOUBKAL TREKING 
Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 3 dni i wejście na najwyższy szczyt północnej Afryki – Toubkal ( 4167 m npm.). Jest to dość łatwe podejście nie wymagające specjalnego sprzętu ani przygotowania. Tudność stanowić może jedynie często zmieniająca się pogoda, silne wiatry i zalegający śnieg. 
Koszt trekingu – 450 zł.

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie przy zapisach w rubryce UWAGI.

PRZELOT 
Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym 
  • Wynajem rowerów (dobrej klasy rowery górskie) 
  • Transfery autokarowe 
  • Wizyta w łaźni - hammamie 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależnosci od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Maroko Dolina Draa, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Afryka, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.