Kuba

Kuba
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Ameryka
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot
cena: 6 850 PLN
Ceny promocyjne przy zapisach do 31.12.2018

Havana | Playa del Este | Pinar del Rio | Vinales | Cayo Justias | Puerto Esperanza | Playa Giron | Cienfuengos | Trynidad | Playa Ancon | Dolina Vale de los Ingenios | Cayo Blanco

Kuba coraz częściej jest celem turystycznych wypraw. Jedni jadą odpoczywać w tropikalnym słońcu, inni – podróżują śladami Che Guevary lub Ernesta Hemingwaya. Czas wiec odkryć też tę wyspę dla rowerowych wypraw, gdyż każdy pomysł na tę fascynującą wyspę jest dobry.
Kuba jest wyspiarskim państwem, które potocznie nazywane jest perłą Karaibów. Idealna pogoda gości tam przez 360 dni w ciągu roku a tropikalna przyroda oraz piaszczyste plaże zachwycają każdego. Należy również dodać, że w tym miejscu wspaniale zachowały się zabytki epoki hiszpańskiej.

Ten kraj ma również inne oblicze, jego mieszkańcy są bardzo gościnni, muzykalni oraz temperamentni, bardzo często żyją oni na skraju ubóstwa mieszkając w małych mieszkaniach po kilka rodzin., bardzo często bez prądu czy sprawnej kanalizacji. Jeżeli zdecydujemy się wybrać rowerową wycieczkę dookoła wyspy, wtedy tylko zobaczymy przepaść pomiędzy biedotą a bogactwem. Tylko w ten sposób poznamy obraz prawdziwej Kuby.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: A 

Bardzo łatwa trasa, krótkie etapy, na rowerach planowanych jest 8 dni, pozostałe dni przeznaczymy na zwiedzanie, trekkingi i plażowanie.

Dzień 1-2: 
Przelot do Havany z przesiadką na jednym z europejskich lotnisk. 

Dzień 3: Havana 
Na początek zwiedzimy stolicę Kuby Hawanę. To największe miasto Karaibów tętni życiem. Zrujnowane budynki, kolonialne pałace arystokracji, stare amerykańskie wieżowce niszczeją , lecz jednocześnie zachowują czar dawnej epoki. Odrestaurowana starówka pełna turystów, knajpek w których rozbrzmiewa salsa, restauracji, kontrastuje z okolicznymi dzielnicami zaniedbanymi, ale jakby bardziej autentycznymi, gdzie w każdym budynku, każdym podwórku coś ciekawego się dzieje. My właśnie zagłębimy się w takie dzielnice, podróżując po Hawanie rowerowymi rikszami, czy amerykańskimi cadillacami z lat 50-tych. 

Dzień 4: Havana – Playa del Este - Vinales 
Po nocnych szaleństwach w Hawanie czeka nas zasłużony odpoczynek na pięknej plaży del Este. Oddalona zaledwie 20 km od stolicy jest popularnym miejscem wypoczynku hawańczyków, choć o tej porze roku niewielu ich tutaj , bo przecież to środek zimy zaledwie 25-28 stopni. Zdecydowanie za zimno dla nich na plażowanie. 
Oczywiście na plaże dotrzemy typowymi dla Kuby amerykańskimi krążownikami szos z lat 50-tych, które często nam jeszcze będą towarzyszyć na tej wyprawie. 
Po południu busem udamy się na zachód kraju do Pinar del Rio. Stolica prowincji ma do dziś rolniczy charakter i słynnie z wyrobu najlepszych cygar na świecie. W tutejszej fabryce ponad 100 robotników kunsztownie zwija najszlachetniejsze liście. Wycieczka po fabryce będzie ciekawym doświadczeniem. 
O bogactwie Pinar del Rio świadczą secesyjne pałacyki ustawione wzdłuż głównej ulicy. W jednym z nich zatrzymamy się na nocleg, by poczuć się jak XIX-wieczni właściciele tytoniowych plantacji. Miasto z ciągnącymi się kilometrami kolumnadami nazwano rajem kolumn. 

Dzień 5: Pinar del Rio - Vinales: 40 km 
Nareszcie czas na rower. Oczywiście będą to “kubańskie” rowery, z rzadko działającymi przerzutkami, stare wysłużone pamiętające czasy młodości Fidela ale właśnie na takich rowerach najlepiej poczuć klimat Kuby, jak inni kubańczycy, dla których rower jest głównym środkiem lokomocji. 
Czeka nas jeden dłuższy podjazd ale nagrodą będzie jeden z najpiękniejszych widoków Kuby, pojawiający się w każdym folderze i na okładce większości przewodników po wyspie. 
Dzień zakończymy kursem salsy pod okiem doświadczonych kubańczyków oraz na imprezie na głównym placu miasta, gdzie mieszkańcy i turyści spotykają się codziennie na tańcach. 

Dzień 6: Vinales: 45 km 
Vinales to mała miejscowość, która nie mogła być położona bardziej malowniczo. Okalające ją doliny ozdobione spektakularnymi formami skalnymi należą do najpiękniejszych krajobrazów świata. Miło niespiesznie pojeździć na rowerze w tak pięknych krajobrazach, zatrzymać się na szklaneczkę soku trzcinowego, mleczka kokosowego, podpatrzeć rolników zbierających tytoń, czy bujających się na swych fotelach na gankach domów. 
Wśród atrakcji będzie kąpiel w małym śródleśnym jeziorku, które znają tylko miejscowi i nieliczni turyści tu docierają. Na pięknym punkcie widokowym poczęstowani zostaniemy najlepszym mochito na Kubie, przy którym podziwiać będziemy jeden z najpiękniejszych zachodów słońca. 

Dzień 7: Vinales – Cayo Justias – Puerto Esperanza: 60 km 
Opuszczamy Vinales i kierujemy się na północ ku wybrzeżu. Krajobrazy nadal są piękne a spotykani kubańczycy bardzo uprzejmi i równie bardzo zdziwieni dużą grupą zachodnich turystów na rowerach, w końcu zwykle widują ich tylko wysiadających z klimatyzowanych autokarów. 
Dzisiejsza atrakcją będzie jaskinia Cueva del Tomas, będąca największą jaskinią w Ameryce Łacińskiej. Po południu dotrzemy nad brzeg morza Karaibskiego. Piękna plaża na wysepce Cayo Justias (połączonej z lądem 4-kilometrową groblą), będzie naszym upragnionym celem. Po orzeźwiającej kąpieli już na pace ciężarówki dotrzemy do małego portu Puerto Esperanza. 

Dzień 8: Puerto Esperanza: 25 km 
Kolejny dzień spędzimy w tej małej rzadko odwiedzanej przez turystów miejscowości, która utrzymała typowo kubański charakter. Udamy się na wycieczkę po okolicznych plantacjach, gdzie króluje tytoń. U podnóża skał na rdzawoczerwonej glebie rośnie najlepszy tytoń świata. Poznamy tajniki jego uprawy, odwiedzimy miejscowych plantatorów, poznamy technikę suszenia liści tytoniowych i skręcania cygar. Znajdziemy też czas na kąpiel w ustronnej zatoczce Morza Karaibskiego 
Wieczorem w tej małej miejscowości jedyne co można robić to zasiąść w bujanym fotelu na ganku naszej kwatery, zapalić cygaro, nalać sobie szklaneczkę rumu i obserwować przechadzających się kubańczyków. 

Dzień 9: Pinar del Rio - Vinales 
Rankiem chłonąć będziemy jeszcze atmosferę prowincjonalnego miasteczka, odwiedzimy jeden z największych na kubie stadionów bejsbolowych. Tutejsza drużyna należy do ścisłej czołówki w kraju. I ruszymy w drogę powrotną do Vinales. I znów zatrzymamy się na znanym już nam punkcie widokowym, gdzie w przydrożnej restauracji podają pyszne langusty, krewetki i wiele innych pysznych dań. To jedna z naszych ulubionych restauracji, przepysznie obficie i niedrogo, no i przede wszystkim we wspaniałej scenerii. 

Dzień 10: Vinales - Cienfuengos 
Busem przenosimy się na południe kraju do Cienfuengos. 
Najdłuższa aleja w kraju, pałac w stylu Maurów, dzielnica willowa nad morzem i wiele eleganckich budowli z XIX wieku – Cienfuengos nie bez powodu nazywane jest „Perłą Południa”. Dzisiejsze przedpołudnie spędzimy podziwiając podczas spaceru i przejażdżki dorożką to najwytworniejsze miasto Kuby. 
Wieczorem pochłonie nas miasto, kluby salsy, dyskoteki. Cienfuengos słynnie z bogatego życia nocnego. 

Dzień 11: Cienfuengos - Trynidad 
Rankiem wycieczka amerykańskimi krążownikami szos do lasów tropikalnych w górach Sierra del Escambray. Strumienie i potoki płynące wśród tropikalnej roślinności tworzą tutaj wspaniałe wodospady zwane El Nicho. Kilka naturalnych basenów zachęca do kąpieli, w takiej scenerii to wspaniałe doznanie. Krótki trekking przez lasy doprowadzi nas dodatkowo do jaskini z podziemnym jeziorem. 
Po południu przejazd do Trynidadu - perły Kuby. 

Dzień 12: Playa Ancon: 25 km 
Znów na rowerach, jak przystało na najbardziej zabytkowe miasto, również rowery są tu zabytkowe. Ciężko już u nas takie znaleźć, a tym bardziej na takich pojeździć. 
Wycieczka na Playe Ancon nie jest zbyt wymagająca, ale bardzo urokliwa. Plaża to właściwie ciąg małych zatoczek otoczonych palmami, z krystaliczną wodą i wspaniałymi rafami, tuż przy samym brzegu. Warto więc na tę wycieczkę zabrać maskę i rurkę. 
Plażowe knajpki oferują pyszne drinki, będzie to więc bardzo relaksacyjny dzień. 
Wieczory w Trynidadzie to oddzielna historia, można pospacerować po pięknych brukowanych uliczkach, potańczyć salsę na głównym placu, gdzie co wieczór występują kubańskie zespoły, posłuchać na żywo kubańskiej muzyki w którejś z licznych knajpek, czy zabawić się w oryginalnej dyskotece urządzonej w ogromnej jaskini. 

Dzień 13: Dolina – Vale de los Ingenios: 55 km 
Ostatni już dzień na rowerach. 
Trasa prowadzi poprzez dolinę Ingenios. Była ona niegdyś centrum gospodarczym Kuby, tutaj uprawiano cenną niegdyś trzcinę cukrową. Po tych czasach pozostały hacjendy baronów trzcinowych, niektóre w zupełnej ruinie, inne odnowione służące dziś jako restauracje. Wycieczka prowadzi przez piękne wiejskie krajobrazy, pastwiska i łąki. 
Po południu pozostanie czas na zwiedzanie Trynidadu. Zegary na Kubie na ogół chodzą wolniej niż gdzie indziej, a w Trynidadzie prawie wszystkie zatrzymały się w XIX wieku. Czas jakby skamieniał w pyszniących się swą urodą arystokratycznych pałacach odzwierciedlających potęgę minionej epoki. 

Dzień 14: Cayo Blanco 
Kolejny dzień odpoczynku, wycieczki fakultatywne: 
- rejs katamaranem na wyspę Cayo Blanco, nurkowanie na rafie, odpoczynek na wyspie, podziwianie przyrody – iguany, kraby – koszt 50 eur 
- wycieczka konna po okolicach Trynidadu – koszt 20 eur 
- czas wolny na spacery i dokładniejsze zwiedzanie Trynidadu 

Dzień 15: 
Powrót samolotem do kraju.

*PROGRAM ORAZ JEGO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE I KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW.

PRZELOT 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem 
  • Wynajem rowerów 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Transfery na wyspie 
  • Kursy salsy 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<< 

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 3000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 2000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Kuba, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Ameryka, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.