Kirgistan na rowerze: Przejazd przez Tien Szan

Kirgistan na rowerze: Przejazd przez Tien Szan
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: namioty / pensjonaty
Wyżywienie: szczegóły w warunkach
Transport: samolot
cena: 6 990 PLN

Kirgistan na rowerze: przejazd przez Tien Szan

 • Rowerem przez liczące 4000 m n.p.m. przełęcze Tien-szanu
 • Kąpiel w drugim co do wielkości górskim jeziorze na świecie
 • Konie, kumys, jurty i tradycyjne życie kirgiskich pasterzy
 • Rowerem na lekko - bagaże transportowane autem
 • Dżety-Oguz, Kanion Skazka, Wieża Burana i Biszkek


Kirgistan, dzięki swojej
przepięknej przyrodzie, bywa nazywany azjatycką Szwajcarią. Na południu wyrasta pogórze Pamir z podobno najłatwiej dostępnym siedmiotysięcznikiem na świecie – Szczytem Lenina, a na wschodzie nadal formuje się stosunkowo młode tajemnicze góry Tienszan (chin. Góry Niebiańskie). Znaleźć można tam wiele inspirujących siedmiotysięcznych szczytów, spośród których wyróżnia się Chan Tengri (Góra Duchów), przyciągająca śmiałków na wspinaczkowe wyprawy.

Tienszan to dziesiątki dolin pełnych zielonych pastwisk, przez które przepływają przejrzyście niebieskie, a przy tym niezwykle szerokie rzeki lodowcowe. Najbardziej znany w tym paśmie jest lodowiec Inylczek, który ma taki rozmiar, że łatwo dostrzec go z kosmosu. Kirgistan to kraj, który ze wszystkich państw świata jest najdalej położony od morza, a mimo to został obdarzony drugim co do wielkości górskim jeziorem na świecie (po Titicace).

Jezioro Issyk-Kul, w którym i my będziemy się kąpać, jest położone niezwykle malowniczo – w tle wyrastają ogromne zaśnieżone szczyty od strony północnej oraz czerwone skały od południowej. Punkty docelowe naszej wyprawy rowerowej dookoła Kirgistanu to Tienszan (od strony północnej i wschodniej), dalej oczywiście lodowiec Inylczek. Na naszej trasie stoi też góra Chan Tengri - nie bójcie się, nie wjedziemy aż na szczyt, ale wybierzemy taką drogę, by mieć szansę zobaczyć chociaż jej zarys.

Będziemy jechać tuż przy chińskich i kazachskich granicach, wjedziemy na wysokość czterech tysięcy metrów i wykąpiemy się w jeziorze Issyk-Kul. Zobaczymy szerokie stepy i największe muzeum Lenina na świecie. Będziemy siedzieć w jurcie, pić kumyz i wódkę, jeść szaszłyki i słuchać tradycyjnych kirgiskich instrumentów muzycznych. Kirgistan nie jest wprawdzie tak rozwinięty turystycznie jak na przykład Gruzja, ale jego przyroda jest zdecydowanie warta zobaczenia.

TRASA

Poziom trudności średni, przejazdy przez górskie drogi, o nawierzchni nieutwardzonej lub drogi o zniszczonej nawierzchni, często poza wytyczonymi ścieżkami, liczne podjazdy. Średni dzienny dystans to ok. 70 km. Szacowana długość trasy rowerowej: ok 600 - 680 km.

POGODA

W sierpniu odnotowuje się najwyższe temperatury, pogoda jest stabilna. Niemniej trzeba być przygotowanym na zmienną górską pogodę - deszcz czy śnieg na wysokościach powyżej 3000 m n.p.m. W ciągu dnia temperatura ok 20-30°C, w nocy spadająca kilku stopni w górach.

DZIEŃ 1-2

Przelot do Biszkeku lub Ałmaty. Przejazd minibusem na wschód kraju – do Karakołu. Po raz pierwszy wykąpiemy się w drugim co do wielkości górskim jeziorze na świecie – Issyk-Kul (1690 m n.p.m.). Przenocujemy w górskiej dolinie w tradycyjnej jurcie. Zakwaterowanie, przygotowanie rowerów do jazdy.

DZIEŃ 3

Czeka nas pierwszy etap - rozgrzewka w stronę gór, obejrzymy formacje skalne Dżety-Oguz, zaśnieżone szczyty pięciotysięczników, spróbujemy znaleźć ciepłe źródła mineralne. Następnie długi zjazd w stronę Karakołu, gdzie przenocujemy w rodzinnym pensjonacie.
Ilość kilometrów: 50
Wysokość początkowa: 2196 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 1762 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 2547 m n.p.m.

DZIEŃ 4

Z Karakołu dotrzemy do przepięknej doliny Ałtyn Araszan. Czeka nas trudny kilkunastokilometrowy podjazd, którego zwieńczeniem będzie piękny widok na dolinę, gdzie spędzimy noc.
Ilość kilometrów: 30
Wysokość początkowa: 1762 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 2516 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 3627 m n.p.m.

DZIEŃ 5

Odpoczywamy od rowerów i wyruszamy na całodniowy trekking (część można pokonać na rowerze ;-) do górskiego jeziora Ala Kul. To najwyższy punkt na trasie naszej wycieczki. Nocleg w Altyn Araszan.
Ilość kilometrów: 24
Wysokość początkowa: 2516 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 2516 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 3903 m n.p.m.

DZIEŃ 6-7

Pojedziemy na wschód, po prawej mając „Góry Niebiańskie“, ale nadal wśród cywilizacji – przez wioski i pastwiska aż do miejsca, w którym nasza trasa skręci na południe. Wjedziemy aż na przełęcz Czongas (3822 m n.p.m.), następnie zjedziemy do niemal opuszczonej osady Enylczek.
Ilość kilometrów dzień 6: 77 (30 samochodem, 42 rowerem)
Wysokość początkowa: 2516 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 2943 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 2943 m n.p.m.

Ilość kilometrów dzień 7: 79
Wysokość początkowa: 2943 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 2523 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 3841 m n.p.m.

DZIEŃ 8 

Koniec z cywilizacją: spotkamy jeszcze czasem pasterzy, opuszczone zapadłe wsie lub stare niedziałające kopalnie. Opuścimy główny szlak i ciekawą górską trasą udamy się w kierunku obozu, z którego rozpoczynają się wyprawy na „Górę Duchów“ - Chan Tengri.
Ilość kilometrów: 80
Wysokość początkowa: 2523 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 2523 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 2770 m n.p.m.

DZIEŃ 9 

Przejazd samochodem do malowniczej doliny Sary-Dżaz. Następnie przesiądziemy się na rowery i pojedziemy wzdłuż lodowcowej rzeki, niemal do granicy z Kazachstanem doliną pasterzy, jurt i bydła.
Ilość kilometrów: 63 (37 samochodem, 26 rowerem)
Wysokość początkowa: 2523 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 2962 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 2966 m n.p.m.

DZIEŃ 10

Miniemy następny grzbiet i droga zacznie opadać przez niekończące się zielone pastwiska, na których można zobaczyć setki pasących się koni. Pokonując drogi północno-wschodniego Kirgistanu dotrzemy do obozu o "urokliwej" nazwie Kałasznikow. W obozie czeka nas zasłużony odpoczynek w miejscowej łaźni i saunie.
Ilość kilometrów: 56
Wysokość początkowa: 2962 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 2198 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 3365 m n.p.m.

DZIEŃ 11-12

Najdłuższy odcinek naszych zmagań, zakończony zasłużoną kąpielą w Issyl Kul. Następnego dnia powrót do Karakołu.
Ilość kilometrów dzień 11: 107
Wysokość początkowa: 2198 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 1615 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 2340 m n.p.m.

Ilość kilometrów dzień 12: 37
Wysokość początkowa: 1615 m n.p.m.
Wysokość końcowa: 1783 m n.p.m.
Najwyższy punkt na trasie: 1783 m n.p.m.

DZIEŃ 13-14

Przejazd do Biszkeku. Po drodze zwiedzanie opuszczonego minaretu Burana i kamiennych rzeźb oraz spacer po bajkowym Kanionie Skazka. Zwiedzanie Biszkeku, fakultatywna wizyta w muzeum Lenina.

DZIEŃ 15

Wczesnoporanny wylot do Polski lub przejazd do Ałmaty, zwiedzanie miasta i wylot do Polski.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony ze wszystkimi opłatami
 • polskojęzycznego pilota
 • miejscowego przewodnika - kierowcę
 • zakwaterowanie (4 x kwatery gościnne, raz w tradycyjnej jurcie, pozostałe noclegi we własnych namiotach)
 • przewóz plecaków w samochodzie asekuracyjnym
 • wyżywienie przygotowywane przez miejscowego kucharza w czasie przejazdu rowerowego (8 dni) + śniadanie w miastach
 • wszelki transport po Kirgistanie
 • wizytę w łaźni (i saunie) w obozie Kałasznikow
 • pakiety informacyjne i mapy
 • wejście do parku Enylczek (75 USD)
 • pozwolenie na wjazd do obszarów przygranicznych
 • obowiązkowe ubezpieczenie biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • transport lotniczy roweru
 • wyżywienie w miastach (Karakoł i Biszkek) - ceny niższe niż w Polsce
 • opłaty za przepustki do stref przygranicznych przy zgłoszeniu uczestnictwa na mniej niż 60 dni od daty wyjazdu (50 EUR)

TRANSPORT:

Towarzyszyć nam będzie samochód terenowo-ciężarowy KAMAZ / GAZ, który każdego dnia przewozić będzie bagaż z jednego noclegu do drugiego. W razie potrzeby może służyć jako transport dla strudzonych rowerzystów.

WYŻYWIENIE:

Podczas wyprawy rowerowej (11 dni) będzie z nami ujgurski kucharz, który przyrządzi nam przysmaki kirgiskiej kuchni, ale również ujgurskiej i tatarskiej. W czasie wyprawy należy spróbować tien-szański szaszłyk. W miastach (Karakoł, Biszkek) wyżywienie indywidualne, ceny w restauracjach i sklepach są niższe niż w Polsce.

ZAKWATEROWANIE:

We własnych namiotach w wybranych przez przewodnika miejscach. W miastach nocleg w rodzinnych pensjonatach. Jeden nocleg będzie zorganizowany w jurtach!

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 7, maksymalnie 14.

MIEJSCE WYLOTU:

 Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Berlin lub Warszawa.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Barents jest wyjazd rowerowy Kirgistan na rowerze: Przejazd przez Tien Szan, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu namioty / pensjonaty oraz wyżywienie szczegóły w warunkach. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.