Jordania

Jordania
Dostępne terminy: brak
Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot

Amman | Madaba | Al Karak | Al Tafira | Dana | Petra | Wadi Rum | Akaba

Jordania to kraj gościnnych ludzi i niezwykłych zabytków. Fascynujące miejsce na wiosenną, lub jesienną rowerową wyprawę. 

Morze Czerwone skusi amatorów nurkowania, a pustynia Wadi Rum z niezwykłymi formacjami skalnymi zaprasza miłośników aktywnego wypoczynku. Wszystkich zachwycą natomiast imponujące zabytki z Petrą i rzymskim miastem Jerash na czele oraz niezwykłe Morze Martwe. 

Wybierz się z nami na orientalną rowerową wyprawę po Jordanii!

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C/D 

Etapy średnio ok. 60 km, głównie drogi asfaltowe z kilkoma odcinkami szutrowymi, teren pagórkowaty. Trzy etapy górzyste z przewyższeniami ponad 1000 m.

Dzień 1: 
Przelot do Ammanu. 

Dzień 2: Amman 
Pierwszy dzień spędzimy w stolicy Jordanii. Do najciekawszych atrakcji tutejszego miejsca zaliczane są: rzymski amfiteatr, widok na miasto z cytadeli, Muzeum Archeologiczne i meczet króla Husajna. Oswoimy się z lokalnym ruchem i wypijemy kawę z kardamonem podawaną w tygielku. 
Wybierzemy się tez busem do Starożytnego miasta Dżarasz – to jedno z lepiej zachowanych miast rzymskich z okresu starożytności założone przez Aleksandra Wielkiego. Część miasta została zniszczona m.in. przez trzęsienia ziemi. Niemniej jednak zobaczyć tam można pięknie zachowane do dziś dwa teatry rzymskie, łaźnie, świątynie Artemidy i Zeusa, łuk triumfalny, uliczki oraz mury miejskie. 

Dzień 3: Amman – Morze Martwe: 65 km 
Rozpoczynamy naszą rowerową podróż po Jordanii. 
Na początek głównie w dół, ku jednej z największych atrakcji na świecie. Morze Martwe – znajduje się 418 metrów pod poziomem morza i jest najniżej położonym punktem na powierzchni ziemi. Poza tym, to najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie, prawie 8,6 razy bardziej niż Ocean Atlantycki. Poprzez dużą ilość soli woda jest tak gęsta, że wypiera niemal wszystkie przedmioty na wierzch. Nie lada atrakcją jest kąpiel w Morzu Martwym połączona z kąpielami błotnymi. 
Moczenie się w Morzu Martwym poprawia kondycję skóry, nawilża i odżywia. 

Dzień 4: Morze Martwe – Madaba: 38 km 
Krótki, ale niezwykle wymagający etap. Z najniższego miejsca na ziemi czeka nas kilkunasto-kilometrowy podjazd na wysokość 817 m n.p.m. Naszym celem będzie słynna góra Nebo. 
Według źródeł biblijnych to właśnie z jej szczytu Mojżesz ujrzał ziemię obiecaną, do której prowadził Hebrajczyków po wyjściu z Egiptu. Góra jest również miejscem śmierci i pogrzebu Proroka. Przy dobrej pogodzie ze szczytu można dostrzec bieg rzeki Jordan, Jerycho i Jerozolimę. 
Stąd już lekko w dół podązymy do Madaby, miasta słynnącego z przepięknych mozaik. Warto przejść się po mieście, aby zobaczyć te najpiękniejsze. Najsłynniejsza z nich składa się aż z 2 milionów elementów i przedstawiaja mapę części Jerozolimy i Ziemi Świętej. Znajdziecie ją na posadzce greckiej bazyliki prawosławnej św. Jerzego. 

Dzień 5: Madaba – Al Karak: 88 km 
Najdłuższy etap wycieczki, tzw. Drogą Królewską z pięknymi pustynnymi krajobrazami podążymy do Zamku Krzyżowców w Keraku – to ruiny zamku Krzyżowców leżące na wzniesieniu, z którego kontrolowano wymianę handlową między Damaszkiem, a Egiptem i Mekką. 

Dzień 6: Al Karak – Al Tafira: 60 km 
Największa atrakcją dzisiejszego etapu będzie Wadi al Murib - jeden z najpiękniejszych kanionów w całej Jordanii. Jego dnem płynie wartki strumień, mający swoje źródło na Pustyni Syryjskiej. Cały obszar to Park Narodowy, na terenie którego znajdziecie kilka szlaków pieszych i rowerowych. 

Dzień 7: Al Tafira – Dana: 30 km 
Trochę odpoczynku. Krótki i dośc płaski etap do Rezerwatu Dana – pustynny rezerwat biosfery obejmujący obszar około 320 km2. Znajdziecie w nim pustynię, klify, ruiny starożytnego miasta Feinan i dzikie zwierzęta. 

Dzień 8: Dana – Petra: 58 km 
Mimo iż etap nie będzie zbyt długi to wyruszymy o świcie, by jak najwcześniej dotrzeć do słynnej Petry. Spędzimy w niej niemal cały dzień. 
To rozległe ruiny starożytnego miasta Nabatejczyków wykutego w stromych wapiennych skałach, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni. Atrakcja została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznana za jeden z siedmiu cudów świata. 

Dzień 9: Petra – Wadi Rum: 80 km 
Podążamy dalej na południe w kierunku słynnej pustyni Wadi Rum, w której spędzimy dwa dni nocując w beduińskich obozach. 

Dzień 10: Wadi Rum: 30 km 
Pętla po Wadi Rum. To najbardziej imponująca pustynna dolina na świecie. Słynie z zachwycających formacji skalnych i zmieniającej się w zależności od pory dnia barwy wszechobecnego tam piasku. Jest jedną z najciekawszych atrakcji w całej Jordanii. Pustynia znana szerzej dzięki Lawrence’owi z Arabii to bezkresny czerwony piasek usiany od czasu do czasu fantazyjnymi skałami – całość dość księżycowa. 

Dzień 11: Wadi Rum – Akaba: 40 km 
I na koniec już tylko krótki etap w dół nad Morze Czerwone. Jeśli lubicie nurkować to jordański kurort Akaba jest Wam przeznaczony. Rafa koralowa uformowała się tuż przy samym brzegu. Możecie na niej podziwiać kolorowe ryby, kraby, żółwie, a nawet delfiny. Akaba jest jednym z najbardziej znanych miejsc nurkowych na świecie. 

Dzień 12: Akaba 
Na koniec jeszcze poranna kąpiel w morzu czerwonym i powrót samolotem do kraju.

*PROGRAM ORAZ JEGO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE I KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem wraz z rowerem i bagażem podręcznym
  • Transport rowerów samolotem 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Transfery busem na terenie Jordanii 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie 

Cena nie zawiera: 

  • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych – ok. 50 eur 
  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Jordania, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.