Armenia i Górski Karabach rowerem

Armenia i Górski Karabach rowerem
Dostępne terminy: brak
Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
Transport: samolot

Armenia i Górski Karabach rowerem

 • Przejazd przez Mały Kaukaz na rowerach górskich bez obciążenia
 • Najpiękniejsze miejsca i zabytki Armenii i Górskiego Karabachu
 • Przejażdżka najdłuższą kolejką linową na świecie - Skrzydła Tatewu
 • Nieuczęszczane trasy kaukaskiej republiki
 • Zdrowe jedzenie i noclegi u ormiańskich rodzin

Zapraszamy na wspaniałą wyprawę rowerową po przepięknej Armenii. Odwiedzimy charakterystyczne i piękne ormiańskie kościoły, będziemy przejeżdżać ujmującymi dolinami, odwiedzać odległe wioski i pokonywać wysokogórskie przełęcze. Zobaczymy wysokogórskie jezioro Sewan i zapierające dech w piersiach głębokie kaniony, które będziemy podziwiać niemalże z lotu ptaka. Przejedziemy również najdłuższą dwustronną kolejką górską na świecie - Skrzydła Tatewu.

Będziemy mieszkać przeważnie u miejscowych ludzi. Dzięki temu poznamy tajemnice ormiańskiej kuchni oraz kultury tego fascynującego kraju. Większość produktów, które będziemy spożywać to lokalna ekologiczna żywność prosto z pola. Skosztujemy miejscowych specjałów - kebabu, dolmy i szaszłyka, zaś w okolicy jeziora przekonamy się, jak smakują lokalne ryby słodkowodne i raki. Pojedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które posłuży pomocą także w przypadku ewentualnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

KLIMAT

Termin jest odpowiedni dla cyklistów. W dolinach powinno być ciepło - temperatura będzie przekraczać 20 stopni Celsjusza. Podczas jazdy przez przełęcze górskie oraz w nocy, w wioskach, temperatura może okazyjnie spaść nawet do 10 stopni Celsjusza. Dlatego zaleca się mieć również cieplejszą odzież zarówno na rower, jak i na wieczorową porę.

TRASA I SPOSÓB JAZDY

Trasa powiedzie przeważnie asfaltowymi drogami, dlatego jest odpowiednia również dla trekkingowych rowerów. Jednakże doradzamy rower górski, aby więcej skorzystać z niektórych tras bez asfaltu. Jedziemy na lekko, nasze bagaże przetransportuje auto, które będzie pomocą także w przypadku ewentualnej zdrowotnej niedyspozycji któregoś z uczestników.

DZIEŃ 1

Przelot do Gruzji. Przejazd do przepięknego kanionu rzeki Debed. Po drodze zwiedzanie trzech słynnych średniowiecznych budowli- klasztoru Haghpat (UNESCO), Sanahin (UNESCO) i Achtala. Nocleg w miasteczku o „najczystszym powietrzu Armenii”- Dilidżanie.

DZIEŃ 2

Przygotowanie rowerów i wyjazd w góry. Na początek rozgrzewkowy zjazd i delikatny podjazd do klasztoru Goszawank. Dalej malowniczą doliną i pierwszorzędną, choć prawie nieużywaną, asfaltową drogą dojedziemy do jednej z górskich okolicznych wiosek. Czekać tam będzie na nas obfita kolacja i możliwość przejażdżki bądź spaceru po okolicy.

DZIEŃ 3

Kontynuacja podjazdu przez wioski aż do przełęczy na wysokości 2300 m n.p.m. Następnie zjazd ku brzegom górskiego jeziora Sewan, czasem zwanego armeńskim morzem. Przerwa obiadowa - wyśmienita sewańska rybna specjalność. Następnie podążać będziemy wzdłuż opustoszałego brzegu jeziora po kamienistym, choć równym terenie. Ten etap to niemal sto kilometrów przepięknej trasy, jednak jej większa część to jazda w dół. Dotrzemy do Martuni, gdzie będziemy mieć okazję degustować sewańskie raki.

DZIEŃ 4

Podjazd pod Przełęcz Wardanjanc (2 410 m n.p.m.), gdzie będziemy mieli okazję zwiedzić wspaniale zachowany średniowieczny karawansaraj Selim. Niegdyś biegł tędy z Jedwabny Szlak. Następnie długi przejazd przepiękną drogą do południowej Armenii - prowincji Wajoc Dzor. Popołudniowa przejażdżka przepięknym skalnym przesmykiem w stronę klasztoru Norawank, umieszczonego między czerwonymi skałami. Nocleg w miejscowości Jegegnadzor.

DZIEŃ 5

Znów jedziemy w góry, tym razem będą one o charakterze wulkanicznym. Malowniczymi dolinami aż do wioski Hermon. Po drodze zwiedzanie średniowiecznego cmentarza „górskich Żydów” i dalej podjazd do, co widać na pierwszy rzut oka, najwyżej położonej wioski w Armenii. Towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki, unikatowość odciętego od świata miejsca, znakomita kolacja oraz rozmowy z miejscowymi.

DZIEŃ 6

Krótki zjazd wzdłuż małego zbiornika, aż do głównej drogi łączącej Erywań i Górski Karabach. Transport rowerów do przełęczy Worotan (2344 m n.p.m.). Od Worotanu zjedziemy w stronę karabachskiej granicy. Zwiedzanie "armeńskiego Stonehenge" - Zorac Karer. Krętymi drogami wzdłuż lasów i wiosek wspinamy się do klasztoru Tatew, jednego z najbardziej znanych klasztorów w Armenii, położonym na przepięknej skale. Zwiedzanie skalnej rozpadliny i możliwość zakosztowania kąpieli w lokalnych gorących źródłach. Pojedziemy najdłuższą kolejką linową na świecie - Skrzydła Tatewu (5,7 km), dla chętnych w okolicy przygotowanych jest kilka interesujących zjazdowych tras rowerowych.

DZIEŃ 7

Spacer po nowym moście linowym do skalnego miasteczka Khndzoresk.Przejazd do republiki Górski Karabach. Zwiedzanie Szuszy, kanionu Hunot i dojazd do stolicy Górskiego Karabachu - Stepanakertu.

DZIEŃ 8-9

Przejazd malowniczymi górami do klasztoru Gandzasar, dzieła sztuki z XIII wieku. Z wioski Wank, udamy się dalej do regionu Kelbadżar do klasztoru Dadiwank, zwiedzanie tego pięknego, IX-wiecznego klasztoru i nocleg w okolicznej wsi.

DZIEŃ 10

Przez przełęcz Zod (2420m n.p.m.), opuścimy Górski Karabach i przejedziemy z powrotem do Armenii. Naszą podróż rowerową skończymy w mieście Wardenis. Pakowanie rowerów.

DZIEŃ 11

Transfer do Erewania. Po drodze zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni (UNESCO) z oryginalnymi mozaikami i jedna z głównych atrakcji wyjazdu – kilkupoziomowy kompleks klasztorny Geghard (UNESCO). Wieczerza w stylowej restauracji położonej tuż przy krawędzi kanionu. Nocleg w Erywaniu.

DZIEŃ 12

Erywań. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa. Możliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa. Zwiedzanie Eczmiadzynu, najważniejszego miejsca kościoła ormiańskiego. Wizyta w malowniczo położonej cerkwii Howhanawank. Wyjazd na lotnisko i powrót do Polski.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • samochód asekuracyjny do transportowania bagażu
 • miejscowy transport: minibusem, kolejka linowa, metro
 • zakwaterowanie: (9x) nocleg u miejscowych gospodarzy, (2x) hotel
 • wyżywienie: 11x śniadanie i 9x kolacja
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podroży
 • materiały informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • transport rowerów samolotem: cena w zależności od linii lotniczych - ok. 300-500 PLN (UWAGA: można wysłać 2 kartony z rowerem jako jeden karton = 50% obniżka kosztów)
 • wstęp do zabytków, muzeów (ok. 50 PLN)
 • kolacja w Stepanakercie, Geghardzie i Erywaniu

ZAKWATEROWANIE:

Nocować będziemy w miejscowych domach gościnnych, które są przygotowane na zakwaterowanie turystów. Pokoje są zazwyczaj dwuosobowe, łazienka z ciepłym prysznicem i toaleta o standardzie europejskim, wspólna dla kilku pokoi. W Erywaniu nocować będziemy w hotelu.

WYŻYWIENIE:

Kolacje i śniadanie (w cenie) są bogato przygotowane przeważnie z domowych, ekologicznych produktów. Podczas dnia będzie możliwość zakupienia przekąsek w sklepikach w większości wiosek lub w małych restauracjach (wybór ograniczony). Nad jeziorem Sewan jest możliwość spróbowania lokalnych ryb lub raków. W górach natomiast można skosztować wyśmienitych szaszłyków. Armenia jest przyjazna również dla wegetarian. Kolacje w Erywaniu i Stepanakercie we własnym zakresie.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 15.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Barents jest wyjazd rowerowy Armenia i Górski Karabach rowerem, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania i obiadokolacje. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.