Japonia - kulturalny stan umysłu | TYLKO DLA KOBIET

Kategoria
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
Trudność
łatwa
Transport
samolot
Zakwaterowanie
namioty / pensjonaty
TerminCena
25 dni16 500

Szczegóły wyjazdu Japonia - kulturalny stan umysłu | TYLKO DLA KOBIET

O wyprawie

JAPONIA ROWEREM, KULTURALNY STAN UMYSŁU日本 MADE IN JAPAN

Rowerem do Cesarstwa Japonii

To wyjątkowa podróż, dla wyjątkowych kobiet, w wyjątkowej formule. To wyprawa w kosmos, tu na ziemi, za życia. Dla indywidualistek żądnych przygód, ale z wewnętrzną duchową stroną, które docenią ciche i naturalne przyjemności życia. Dla kobiet kochających aktywny styl podróżowania, szczególnie na rowerze. Poznanie kraju w tej wersji skierowane to propozycja dla osób, które oczekują czegoś więcej niż ”japońskiej egzotyki w miejscach z katalogu biura podróży”.

To podróż poza szlakiem, boczną i naturalną drogą. To uczta dla uważnych i wrażliwych oczu, otwartych zmysłów na nieznane. Ta wyprawa rowerowa to bycie w drodze, blisko lokalnej społeczności, wtapianie się w japońską kulturę życia codziennego i jego tradycje. Spędzamy czas ”po japońsku” nie jak turystki z walizeczką, od zabytku do zabytku.

Jesień japońska jest piękna, sezon na czerwono złote klony rozpoczyna się z początkiem listopada (zależy to również od rejonu) Będąc w górach, na Shikoku, już pod koniec naszej wyprawy będziemy miały okazję dostrzeć kolorową paletę barwnych drzew na zboczach gór. Niestety nie mogę zaplanować nam wyprawy w pełnym sezonie Momiji, gdyż w listopadzie jest już zimno, choć i tak już przesunęłam datę wylotu o tydzień, żeby być bliżej kolorowego czasu.

23 dni w Japonii. W sumie 25 (dwa dni zajmują loty)

Zredukowałam nieco długość tej flagowej wyprawy, by jak najwięcej czasu spędzić na Shikoku, bo tam dzieje się magia. Nie widzę potrzeby jechania do Tokio, do którego dzieli nas ponad 740km z miejsca w którym kończymy naszą wyprawę. Jestem przekonana, że Osaka spełni wasze oczekiwania o wielkim mieście. Według mnie jest też mniej sztywna i bardziej otwarta, a legendy głoszą, że jest kulinarną stolicą Japonii i ja to potwierdzam.

CZAS. Odgrywa ważną rolę. Mamy go wystarczająco tam, gdzie jest potrzebny – by nawiązać przyjaźń z wyspą. Uczestniczyć w małych lokalnych festiwalach, udać się targowisko, zajrzeć do świątyni, czy wjechać na zamek w Matsuyamie. Oprócz tego, będziesz delektowała się najlepszą kuchnią świata i bywała w miejscach, gdzie linia kolejowa ma swój koniec, a jedyny turystkami w rejonie będziemy MY.

Przed nami występy karaoke z lokalesami, wieczorne imprezy w Izakaya. Testowanie różnego sake – nihonshu, poznawać ich życie i w nim uczestniczyć. Koniecznie odsłuchaj jeden z lepszych audiobooków, przygotowanych przez Joannę Bator ” Japoński wachlarz” świetnie się go słucha, a pozwoli Ci lepsze zrozumienie Japonii i ich mieszkańców.

Spokojna, wyważona i gościnna Japonia porwie wasze serca i nogi. Chce się zawsze do niej wracać, bez żadnych kompromisów, bez żadnego ale. Odległy, ale istniejący ideał. Kraj który najpiękniej odkrywa się właśnie na rowerze. Japonia ma znakomicie rozwinięta infrastrukturę dla podróżników. Rower idealnie wpisuje się w tę scenerię i jest również bardzo popularny wśród Japończyków. Drogi dobrej jakości, udogodnienia dla rowerzystów, dedykowane tunele, specjalne stacje na odpoczynek. Do tego wszystkiego dochodzi bezpieczeństwo, które daje pełne poczucie komfortu.

Zobacz nasze dwa filmy wiosenny FILM  oraz jesienny FILM

Dla kogo wyprawa ?

Wyprawa dedykowana jest kobietom o dobrej kondycji fizycznej, które kochają rower i taka formuła podróżowania jest im bliska. Dla kobiet które mają doświadczenie w podróżowaniu na rowerze, oraz w stylu trampingowym. Nie zabieram ”niedzielnych rowerzystek” Wyprawa ma charakter kameralny i szalenie ważne jest by ekipa była zgrana i harmonijna. I nie chodzi tylko o oszczędność czasu w drodze, ale korzystanie z tego co ta droga nam oferuje.

Czy to rodzinny ryokan, czy wiejski pensjonat, to miejsca gdzie tłumów nie spotkasz, a jesteś blisko gospodarzy z którymi nierzadko nawiązujemy relacje. Jest wiele tradycyjnych barów, rodzinnych knajpek i karaoke spotów których kubatura jest  w wersji ‚mini’ .Oznacza to, że jak nasza banda otwiera drzwi, to jest tylko 10 miejsc, z czego 3 zajęte przez Japończyków (facetów), ale nigdy nam nie odmówiono. Oczywiście istnieją miejsca bardziej pojemne, ale wiecie, to już inny sort. Ogólnie rzecz ujmując wzbudzamy zachwyt, ciekawość i kiedyś nawet Japan Tv nas pokazywało!

Przed nami również podróż pociągiem z rowerem, i to jest zdecydowanie jedna z  japońskich abstrakcji. Trzeba mieć w sobie dużo tolerancji, by zaakceptować zasady zabrania roweru do pociągu. Zresztą nie tylko to, bo kraj jest tak odmienny kulturowo i będziemy się stykać z różnymi sytuacjami, które trzeba respektować i szanować. To ważny aspekt, oraz informacja dla wszystkich odwiedzających ten kraj. Jesteśmy tam gościnnie i nie chcemy nikogo rozczarować, stawiać w niewygodnej sytuacji, czy też wprawiać w zakłopotanie. I nie usiłujmy tego odnosić do europejskości, po naszemu.

Każda aktywna i żywa podróż jest wymagająca i dobór odpowiednich kobiet, gwarantuje sukces wyprawy. I nie chodzi tu o mnie, a o WAS – to wasze wakacje, wasza podróż życia i wasza kasa – więc wciśnij play, gdy czujesz i jesteś przekonana że to dla Ciebie.

Zapraszam kobiety głodne przygody, empatyczne, pomocne, czujące sie dobrze w kameralnej ekipie. Kobiety, które mają za sobą rowerowe doświadczenia i wiedzą z czym to się je.

Nasza podróż rowerowa to przede wszystkim spotkania z ludźmi i egzotyczną wielowymiarową kulturą, która potrafi nas zaskakiwać. Historie, jakie się stamtąd przywozi, to kaloryczny scenariusz na przygodową komedię, z nutką romantyzmu. To chwile pośród lokalnej społeczności, która zaprasza nas do swojego świata, to znowu wspólne biesiadowanie i grillowanie, śpiewanie karaoke w najmniejszych knajpkach świata, doznania w onsenach i sento, ceremonie, festiwale, a może nawet jakieś występy.

Logistycznie i Organizacyjnie

Miastem wylotowym jest Warszawa. Zawsze staram się wybrać sensowne połączenie, ale ograniczają nas pewne rzeczy takie jak rower w samolocie, odpowiednie linie, godziny lądowania itp… Bilety kupujecie samodzielnie, gdy już zostanie wybrany lot. Dostajecie po prostu link do niego, opłacacie i gotowe. Współparcuję z agentem lotniczym wspólnie zajmujemy się całym procesem. Na pewno nie latamy LOT-em. Przed każda podróżą tworzę grupę wyjazdową na FB, gdzie przekazuję Wam wszelkie informacje dotyczące zarówno przygotowania roweru, pakowania do pudła, wyposażenia. Pakujemy się bardzo minimalistycznie, max 10 kg na bagażniku. Wszystko powiem, dam rekomendacje, a na koniec spotkamy się online i wszystko omówimy. Bedziecie dopieszczone od A do Z.

Wyprawę po Japonii prowadzi Ilona – założycielka Superfemki

Program

Co robimy na miejscu i styl wyprawy ?

Naszą podróż zaczniemy od Osaki, leżącej na największej z wysp –  Honsiu, ale szybko z niej uciekniemy, gdyż naszym celem jest dotarcie do najmniej zaludnionej z japońskich wysp – Shikoku.

Następnie zmierzamy w stronę Shikoku. Przeprawiamy się promem i rozpoczynamy nasze rowerowe turnee i spotkanie dzikim wybrzeżem Pacyfiku. Pod wieloma względami Sikoku jest najlepiej strzeżoną tajemnicą Japonii. Pełna kultury, tradycji i wspaniałych krajobrazów. Jest przykładem tego, co najlepsze w Japonii,  bez tłumów turystów. Wyspa leży pomiędzy spokojnym Morzem Wewnętrznym Seto, a rozległym Oceanem Spokojnym. Sikoku ma wszystko, czego można chcieć od Japonii. To miejsce gdzie przeplata się tradycyja z nowoczesnością. Sikoku to spokojne i ciche miejsce. Tempo życia jest powolne, a ludzie sa bardzo życzliwi i ciekawi nas, podróżniczek na rowerach.

Sikoku jest pełne niespodzianek i różnorodnego krajobrazu. Od białych plaż z turkusowym Oceanem, klifów i skalistego wybrzeża, wiosek i małych portów rybackich, po niesamowitą naturę dorzecza rzeki Shimanto. Po prostu kwintesencja Japonii.

Każda z czterech prefektur Shikoku ma swoje specjalności i style sake, ale jedzenie można z grubsza podzielić na morze i góry. Owoce morza z Morza Wewnętrznego i Pacyfiku są zupełnie inne, więc podążając po przybrzeżnych regionach Sikoku, mamy zapewnione różnorodne doznania kulinarne.

Przemierzymy ok. 600-700 km. Dzienne dystanse to ok 40-55 km, ale trzeba się przygotować również na dłuższe trzy – cztery odcinki 60-70.

Ukształtowanie i sceneria naszej trasy jest różnorodna. Trudność trasy w skali 1-5, oceniłabym na 3+

Jest dużo płaskiego terenu, ale są również podjazdy, szczególnie przy nabrzeżnych klifach. Generalnie, jest to propozycja dla kobiet aktywnych, jeżdżących na rowerach, mających dobrą kondycję i kochających jazdę na rowerze. Przewyższeń na naszej trasie będzie kilkanaście, są one krótkie i niezbyt męczące, choć moga się pojawić momenty gdzie rower się wprowadza.  Sama trasa jest piękna i przyjemna, trzeba wziąć pod uwagę że jedziemy cały dzień, z przerwami na jedzenie, odpoczynek, zdjęcia oraz inne atrakcje. W proporcjach oceniam ją : 70% płasko, 20% niewielkie przewyższenia, 10% przewyższenia. Ważny jest twój rower, jego przygotowanie do trasy i pracy.

Zarys naszej drogi i te większe miasta które kreaują naszą trasę przedstawiam poniżej. Oczywiste jest że finalnie to będą dziesiątki innych mniejszych bądź większych, ale nie sposób tu wszystkie wynienić. Natomiast każda z uczestniczek otrzyma pełną agendę trasy, day by day z propozycjami na zwiedzanie, ważne miejsca. Otrzymacie równiez spis obiektów noclegowych.

Planuję być trzy dni w Kioto, dwa lub trzy w Osace (w zależności od lotów) oraz dwa dni w Kochi. Finalnie będę to układać gdy już wybiorę połączenia lotnicze. Ostani dzień w Osace przeznaczamy na shopping.

Osaka > Wakayama > Przylądek Muroto > Kochi > Matsuno > Matsuyama > Onomichi > Kioto > Osaka

Japonia to również gorące źródła które ubóstwiamy i nie byłybyśmy sobą gdyby nasza stopa się w nich nie zanurzyła. Onseny to naturalne górące źródła, które sa ważnym elementem życia codziennego. Sento (publiczne łaźnie) bardzo popularne, bywają ogromne i malutkie. W zależności gdzie jesteśmy i co oferuje okolica, korzystamy z jednym i drugich. Są też dostępne w obiektach o podwyższonym standardzie i nie ukrywam że takie obiekty są na naszej wyprawie. Oprócz właściwości rozgrzewających i terapeutycznych, lokalni wierzą, że onsen posiada mistyczne i święte moce ze względu na zawartość minerałów i traktują rytuał kąpieli jako czynność quasi-duchową. Japończycy uwielbiają onseny, a na co dzień będziesz widziała ich mocne upodobanie do czystości. Wizyta w onsenie po raz pierwszy, może być dość onieśmielająca, ale jak to za pierwszym razem, może być nieco dziwnie, to potem jest już tylko przyjemnie. Jedynym sposobem, aby naprawdę zrozumieć gorące źródła, jest wielokrotne zanurzanie się w nich. Stres i zmęczenie topnieją, a zmarszczki znikają w gorących oparach.

Po rowerowej drodze, nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż relaks w łaźni…i sushi spod palcy mastera.

Shimanami Kaido – 70 kilometrowa, epicka podróż przez 6 malowniczych wysp, połączonych mostami na Morzu Śródlądowym Seto. Droga rowerowa łączy główną japońską wyspę Honsiu z wyspą Shikoku. Malownicze Shimanami Kaido, to marzenie każdego rowerzysty. Shimanami Kaido jest często określane jako „najbardziej idealną droga dla rowerzystów”, ponieważ trasa została specjalnie przygotowana i przyciąga chętnych z całego świata. Ma wiele atrakcyjnych miejsc i pięknych punktów widokowych, w tym najdłuższy na świecie most wiszący, Most Kurushima (4 km) 

Kuchnia Japońska

Jedzenie w tym kraju, jest ważnym elementem naszej podróży. Odkrywanie i smakowanie różnorodnej kuchni to doznania jakich mało. Tu czeka na was coś więcej niż sushi i owoce morza! Na stół wjeżdza tempura, rameny, udony, grillowane grzyby shitake i maitake, rozpływające się w ustach tofu, dziwaczne w smaku pędy bambusa, wodorosty, sezonowe piklowane warzywa. Ale hitem oczywiście sa produkty z matchy, szczególnie lody i ciastka, ale zieloną kawę też możesz zamówić. Sezamowe lody z posypką matcha najlepsze!

Gdzie śpimy ?

Wszystkie noclegi będą zaprogramowane pod dachem. Nie bierzemy żadnych namiotów, żadnych śpiworów. Może się jednak zdarzyć, że trzeba będzie w bardziej niekonwencjonalny sposób dotrzeć do jedynej w okolicy wiejskiej agroturystyki, gdzieś w górach. Specyfika nieturystycznego rejonu ma to do siebie, że noclegi nie zawsze są na wyciągnięcie ręki, na trasie…(dlatego były kiedyś namioty) ale teraz wiem, że mogę to zaplanować w taki sposób, by nie targać biwaku ze sobą, a przestrzeń bagażową przeznaczyć na prezenty z Japonii ( a warto przywieźć…)

Warto też wspomnieć że w pewnych miejscach na mapie Shikoku, trafiają się obiekty – perły (taki  slowhopowy japoński standard) a jak nam wiadomo, takie miejscówki bywają mocno ukryte, a przcież im nawet do głowy nie przyjdzie, że kilka szalonycn kobiet z Polski, postanowiło jechać przez Japonię na rowerach. Ale to są te smaczki właśnie, ten zew przygody – a w Japonii zawsze znajdzie się rozwiązanie. Mam nadzieję że uda nam trafić na jakąś rodzinną przydomową farmę, uprawę albo produkcję, więc będę badać i próbować organizować nam np. wspólne zbiory fig, albo winogron.

Przekrój oferowanej bazy noclegowej będzie różnorodny. Zaczynając od tradycyjnych japońskich ryokanów, zajazdów, pensjonatów, willach nadmorskich, hotelach kapsułowych. W zależności od możliwości i specyfiki danego obiektu, noclegi są w pokojach 2-3-4 osobowych, jednak zawsze staram się iść w kierunku ‚dwójek’

Każda z Was, zawsze śpi na pojedynczym łóżku/ futonie.

Warunki

Cena zawiera:

  • Przygotowanie do wyprawy, pełna lista niezbędnych rzeczy, przygotowanie roweru do wyprawy oraz do samolotu.
  • Zakup biletu lotniczego i rezerwację miejsca na rower w samolocie (u agenta IATA) Klikasz tylko w przygotowany link i masz bilet
  • Opracowanie trasy, przewodnictwo, wsparcie techniczne na trasie
  • Zwiedzanie wybranych atrakcji, w niektórych miastach takich jak Kioto, Osaka, Matsuyama, Kochi
  • Koszt przechowania pudeł
  • Wszystkie noclegi pod dachem (nie zabieramy namiotów) w wybranych obiektach o odpowienim standardzie i możliwościach przyjęcia rowerów. Będą to wyselekcjonowane tradycyjne ryokany, zajazdy onsen, pensjonaty, hostele, domy wakacyjne, dormitoria, oraz hotel miłości. Stawiam na jakość i japońskość, nie biorę byle czego.
  • Minimum 15 śniadań w obiektach – pozostałe na zewnątrz (dla urozmaicenia) jednak te już płatne we własnym zakresie (trzeba liczyć ok. 1000 YEN – tj 30 zł)
  • Przeprawę promową z rowerem
  • Torby na rowery do pociągu
  • Pociąg do Kioto (Shinkansen)
  • Ubezpieczenie podróżne
  • Zdjecia z wyprawy i przygodę życia

Cena nie zawiera:

  • Kosztów biletów lotniczych (ok. 4000 – 6000 zł) im wcześniej tym lepiej
  • Wyżywienia na miejscu (ok. 130 zł dziennie)
  • Pozostałych śniadań (ok. 30 zł za śniadanie)
  • Wejścia do historycznych atrakcji tj. zamki, ogrody, pałace, (ok. 200 zł)
  • Wejść do onsenów (ok. 200 zł)
  • Warszaty Okonomiyaki i Takoyaki (ok 250 zł) opcja
  • Kosztów parkingu na rowery (ok.30 zł) opcja
  • Karty internetowej SIM 3GB (130 zł) opcja
  • inne atrakcje które mogą się pojawić, ale to będziemy wspólnie omawiać, akceptować lub odrzucać
  • Ubezpieczenia od rezygnacji (każda we włąsnym zakresie decyduje czy to rob, czy nie) Mogę pomóc w tej kwestii.

Rezerwacja miejsca na wyjazd

Rezerwacja miejsca następuje po wpłacie zadatku rezeracyjnego w kwocie 3000 zł. Druga część w kwocie 5000 zł na trzy miesiące przed wyprawą, reszta w YEN na miejscu ( po kursie z dnia wylotu)

Przed podjęciem wiążących decyzji co do udziału w wyprawie, z każdą z Was rozmawiam o jego walorach, gdyż specyfika i styl podróży a’la Indiana Jones jest unikalny

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Japonia - kulturalny stan umysłu | TYLKO DLA KOBIET pochodzą od biura Superfemka, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Pozostałe. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.