Jezioro Bajkał

Jezioro Bajkał
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot
cena: 6 450 PLN
Cena promocyjna przy zapisach do 31.05.2019

Irkuck | Maloye Goloustnoye | Bugul'deyka | Chernorud | Wyspa Olchon | Ust-Barguzin | Gremyachinsk | Ułan Ude

Jezioro Bajkał fascynuje niezwykłym pięknem. W lecie – błękitno turkusowymi wodami głębin, jesienią – ciepłymi barwami otaczającej tajgi. Mroźna i słoneczna zima przynosi srebrzystą szadź, a wiosna wita kwitnącymi stepami. Bajkał, nazywany perłą Syberii od wielu lat przyciąga podróżników z całego świata. Czas byśmy i my dotarli nad to piękne jezioro oczywiście z rowerami. 

Dla Polaków to miejsce wyjątkowe - Przybajkale było domem dla polskich zesłańców politycznych, którym w dużym stopniu Syberia zawdzięcza swój rozkwit. Podobno co piąty mieszkaniec tych ziem ma w sobie choć trochę polskiej krwi. 

Z pewnością będzie to rowerowa podróż życia, wiodącą przez dzikie góry i urokliwe zakątki wybrzeży Bajkału – najczystszego jeziora świata. Dzięki niej zaznajomicie się z kulturą żyjących obok siebie Buriatów i rosyjskich Sybiraków oraz niemalże dotkniecie historii polskich zesłańców, których losy na stałe wpisały się w tą ziemię za sprawą ciężkiej pracy, wiedzy i umiejętności.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: D 

Kilka bardzo długich ponad 100 km etapów, głównie drogi szutrowe, teren raczej płaski z niewielkimi pagórkami. Na wyspie Olchon etapy MTB, z przewyższeniami ok. 1000 m.

Dzień 1-2: 
Zbiórka w Warszawie, przejazd busem do Brześcia na Białorusi, przejazd pociągiem do Moskwy. 

Dzień 3-4: 
Krótkie i szybkie zwiedzanie Moskwy, w zasadzie ograniczymy się jedynie do obejrzenia Placu Czerwonego i Kremla, nocleg w Moskwie. 

Dzień 5-8: 
4-dniowa podróż koleją Transsyberyjską do Irkucka. 
Podróż Koleją Transsyberyjską sama w sobie jest wielką atrakcją. Jazda pociągiem przez kilka dni najdłuższą trasą świata, ludzie z całego globu różnych kultur, mijane krajobrazy… 
Podróż ta pozwala nawiązać ciekawe znajomości, np. z Rosjanami, Kazachami, Azerami; usłyszeć historie tubylców o tym, jak przebywają tysiące kilometrów w poszukiwaniu pracy. Wreszcie można popróbować lokalnych potraw zakupionych na peronach, np. pierożków, ryb, owoców leśnych. Są smaczne, ciepłe, świeże i niedrogie. 

Dzień 9: Irkuck - Maloye Goloustnoye: 120 km 
Pierwsze spotkanie z centrum Irkucka zaskakuje każdego, nie przypomina bowiem ono żadnej z europejskich metropolii. Duża część budynków to drewniane, kilkusetletnie, najwyżej dwupiętrowe domy. Ponad nimi górują jedynie kopuły cerkwii i wieża polskiego kościoła. Miasto otoczone jest tajgą, czyli niekończącymi się lasami. 
Na początek dwa bardzo długie etapy, nie prowadzą one wzdłuż niedostępnych brzegów jeziora, a leśnymi drogami sporo od niego oddalonymi, jednak każdy nasz nocleg spędzimy nad brzegami Bajkału. 

Dzień 10: Maloye Goloustnoye – Bugul'deyka: 125 km 
Trzy dni przemierzać będziemy zachodnie wybrzeże Bajkału. Teren jest tu raczej płaski jedynie nad wodami piętrzą się wysokie klify porośnięte bezkresną tajgą. Piękne niekończące się lasy sosnowe, odcięte od cywilizacji miasteczka gdzie rzadko docierają turyści i nieskażona przyroda. Każde miasteczko, w którym będziemy nocować Bolszoje Gołustnoje, Buguldejka nie mają nadal asfaltowych dróg, a dotrzeć do nich można jedynie terenowymi autami, rowerem lub oczywiście łodzią od strony jeziora. Właściciele pensjonatów są przeszczęśliwi gdy dotrze jednak do nich jakiś turysta by spędzić choć jedną noc, skorzystać z sauny i zapoznać się z ich życiem w tych surowych rejonach. 

Dzień 11: Bugul'deyka – Chernorud: 75 km 

Dzień 12-14: Wyspa Olchon: 40-70 km 
Trzy dni spędzimy w najpiękniejszym miejscu nad Bajkałem – Wyspie Olchon. To swoista perła Bajkału. 
Olchon to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc nad Bajkałem. Porośnięta reliktowymi stepami wyspa ma niepowtarzalne wybrzeża z licznymi płytkimi zatoczkami, cyplami i skalnymi przylądkami. Po Olchonie można wędrować, ciesząc się pięknem jego przyrody, szukać śladów różnych kultur, obserwować żyjących tam Buriatów i Rosjan. To również świetne miejsce, żeby po prostu odpocząć na piaszczystych plażach nad Małym Morzem, poopalać się czy pójść do bani, czyli syberyjskiej sauny. 

Dzień 15: 
Promem przeprawiamy się na drugi brzeg Bajkału. Ma on nieco inny charakter, miejsce lasów zajmują bezkresne ukwiecone stepy, miasteczka położone są nieco gęściej, a teren jest niemalże zupełnie płaski. Odwiedzimy takie miejscowości jak; Turka, Grjemjachinsk, część trasy będzie biegła piękną doliną największej rzeki wpływającej do Bajkału – Selengi, aż w końcu dotrzemy do drugiego dużego miasta Syberii – Ułan Ude. 

Dzień 16: Ust-Barguzin – Gremyachinsk: 123 km 
Wschodni brzeg Bajkału ma on nieco inny charakter, miejsce lasów zajmują bezkresne ukwiecone stepy, miasteczka położone są nieco gęściej, a teren jest niemalże zupełnie płaski. Odwiedzimy takie miejscowości jak; Turka, Grjemjachinsk. Trasa biegnie cały czas przy brzegu jeziora, tak więc będzie sporo okazji do kąpieli. 

Dzień 17: Gremyachinsk - Ułan Ude: 135 km 
Opuszczamy brzegi Jeziora Bajkał. Dzisiejsza trasa będzie biegła piękną doliną największej rzeki wpływającej do Bajkału – Selengi, aż w końcu dotrzemy do drugiego dużego miasta Syberii – Ułan Ude. 

Dzień 18: Ułan Ude 
Ostatni dzień spędzimy na zwiedzaniu Ułan Ude. 
Miasto wygląda zupełnie inaczej niż Irkuck i warto tu przyjechać nie tylko po to, żeby sfotografować się z największą na świecie głową Lenina. Ułan-Ude przyciągną wszystkich, którzy choć trochę interesują się kulturą wschodu. 
To miejsce, w którym wpływy europejskie przenikają się z azjatyckimi, jak nigdzie indziej. Miasto zostało założone w połowie XVII wieku jako zimowisko dla rosyjskich Kozaków. Na tym skrawku kontynentu ciężko o zachowanie etnicznej jednorodności, dlatego do nowo powstałej twierdzy szybko zaczęli przybywać Rosjanie, Mongołowie, Kozacy i lokalni Buriaci. 
Ta kulturowa mieszanka wpłynęła na unikalnych charakter miejsca, w którym współistniały różne religie, języki i zwyczaje. Widoczne jest to do tej pory, nie tylko w muzeach historycznych miasta, ale i na ulicach, budynkach, czy w lokalnej kuchni. 

Dzień 19: 
Powrót samolotem do kraju.

*PROGRAM ORAZ JEGO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE I KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW.

UWAGA

Istnieje możliwość skrócenia wycieczki o ok. 7 dni i zamiast podróży koleją transsyberyjską wybrać opcję przelotu samolotem z Warszawy do Irkucka. Koszt wycieczki wzrasta wtedy o ok. 500 zł.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Opłaty transportowe (samolot, pociąg, prom)
  • Transport bagaży na trasie 
  • Opłaty wizowe 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<< 

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Przelot samolotem do Irkucka +ok. 500 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 2000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 2000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Jezioro Bajkał, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.