Gruzja

Gruzja
Dostępne terminy: brak
Kraje: Azja
Typ: Egzotyczne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: samolot

Borjomi | Akhalkalaki | Vardzia | Ninotsminda | Tsalka | Tbilisi | Kazbegi | Mtskheta | Gori

Gruzja. Co wiemy o tym kraju?

Praktycznie nic. A przecież to kraj, w którym tkwią korzenie chrześcijańskiej Europy. Kto słyszał o fortecy Ananuri, kościele Tsminda Sameba, klasztorze Tatew o IX-wiecznym rodowodzie, czy Gruzińskiej Drodze Wojennej? Niewielu. 

Tak fascynującej historii, niezwykłych zabytków, legend, pięknych zwyczajów, tradycji, państwu temu mogłyby pozazdrościć znacznie większe kraje. Gruzja wciąż rozdarta miedzy Europą i Azją, zamieszkała przez ludzi niezwykle gościnnych, szczególnie dla przybyszów znad Wisły. Do tego obdarzona cudownymi wręcz krajobrazami i... wspaniałym winem.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 

Trasa pagórkowata, etapy ok. 60-70 km, głównie po drogach asfaltowych, krótkie odcinki szutrowe.

Dzień 1: 
Przelot do Kutaisi , przejazd busem do Borjomi (ok. 3 godzin), największego gruzińskiego uzdrowiska, które gościło rosyjskich carów, Stalina, a dziś ma tu swoją letnią rezydencję prezydent Gruzji. 
Krótka wycieczka po okolicy i udamy się na położone wśród mało dostępnych górskich lasów baseny termalne. Idealna wycieczka na odpoczynek po podróży. 
Wieczorem impreza integracyjna i pierwsza okazja do skosztowania wspaniałych gruzińskich win. 

Dzień 2: Borjomi – Akhalkalaki 
Na początek najtrudniejszy ale też najpiękniejszy etap. Z Borjomi (800 m n.p.m.) będziemy się wspinać do ośrodka narciarskiego Bakuriani (1700 m n.p.m.), a potem na przełęcz Tskhrqtskaro (2454 m n.p.m.). Chętni mogą całość podjechać na rowerach ale my proponujemy przejażdżkę z Borjomi do Bakuriani malowniczą kolejką wąskotorową. Z przełęczy pozostaje nam już „tylko” 40 kilometrów zjazdu do Akhalkalaki, niewielkiego gruzińskiego miasteczka gdzie rzadko zaglądają turyści. Skosztujemy tu domowe Chinkali i inne gruzińskie przysmaki. 

Dzień 3: Akhalkalaki – Vardzia 
Krótki etap, by odpocząć po wczorajszych górskich zmaganiach. Wyruszymy w dalszą podróż po bezdrożach Małego Kaukazu w kierunku Vardzi, XII wiecznego miasta wykutego w skale masywu Eruszeti. Jest to najwspanialsze i najefektowniejsze z gruzińskich miast skalnych. Jego zwiedzanie zostawimy sobie na następny dzień. 

Dzień 4: Vardzia - Ninotsminda 
Rankiem udamy się na zwiedzanie skalnego miasta. Pierwsze kilkanaście kilometrów na rowerach będziemy zjeżdżać delikatnie w dół, w kierunku ruin zamku w Khertvisi. Dalsze 20 kilometrów to lekki podjazd malowniczym wąwozem do Akhalkalaki, gdzie znów możemy zatrzymać się na przepyszne Chinkali. Następnie, już po płaskim, dojedziemy do Ninotsmindy. 

Dzień 5: Ninotsminda – Tsalka 
Najbliższe dwa dni to przejazd przez płaskowyż Małego Kaukazu. W pierwszy dzień zdobędziemy przełęcz Tikmatashi (2168 m n.p.m.). Na noc zatrzymamy się w Tsalce. 

Dzień 6: Tsalka – Tbilisi 
Przed nami parę niewielkich pagórków, a na deser kilkunastokilometrowy zjazd do stolicy. Do Tbilisi dotrzemy po południu, gdzie rozstaniemy się z rowerami, aby wyruszyć na wieczorny spacer po jednym z piękniejszych miast Europy. 

Dzień 7: Tblisi 
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy Gruzji. Będziemy mieli okazję zwiedzić Katedrę Sioni, wyjechać kolejką linową na Wzgórze Sololaki, z którego roztacza się widok na całe Stare Miasto oraz na kontrastujący ze starówką Rike Park. Po trudach zwiedzania udamy się do Łaźni Orbeliani, a na koniec wycieczki zjemy regionalną kolację, którą umilą nam pokazy gruzińskich tancerzy. 

Dzień 8: Tbilisi – Kazbegi 
Dziś czeka nas transfer busem w górskie rejony Gruzji, do położonego na północy kraju Kazbegi. Tutejsza cerkiew Gargeti jest jednym z symboli Gruzji, położona u stóp 6-tysięczników zachwyca podróżników pielgrzymów już od IV wieku. Udamy się tam oczywiście rowerami, czeka nas krótki aczkolwiek dość stromy podjazd, ale naprawdę warto. 

Dzień 9: Kazbegi 
Cały dzień spędzimy w okolicach Kazbegi penetrując rowerami piękne doliny położone u stóp Kaukazu i opustoszałe górskie wioski. 

Dzień 10: Kaukaska Droga Wojenna – Mtskheta 
Opuszczamy Kaukaz by rowerami przebyć słynną Gruzińską Drogę Wojenną, łączącą Gruzję z Rosją. Po wojnie już ani śladu za to piękno krajobrazu pozostało nienaruszone. Po drodze zwiedzanie wspaniałej twierdzy Ananuri z XVII w. Droga zaprowadzi nas ku Mtskhecie, byłej stolicy Gruzji. Większość dnia spędzimy na zwiedzaniu wspaniałych zabytków miasta. 

Dzień 11: Mtskheta – Gori 
Ranek spędzimy na zwiedzaniu starego miasta oraz katedry Sweti Cchoweli – jednego z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Gruzji. Cały etap rowerowy biegnie wzdłuż popularnej wśród kajakarzy rzeki Mtkwari, a po drodze odwiedzimy m.in. skalne miasto Uplistsikhe. To najstarszy kompleks mieszkalny w Gruzji pochodzący z XXV wieku p.n.e. 

Dzień 12: 
Z miasta narodzin Stalina udamy się już busem do Kutaisi i samolotem do Polski.

*PROGRAM ORAZ JEGO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE I KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem z bagażem podręcznym
  • Przewóz własnych rowerów samolotem 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie KL i NW >>Ogólne Warunki Ubezpieczenia<< 

Cena nie zawiera: 

  • Wyżywienia 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) ok. 300 zł

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Gruzja, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Azja, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.