Trans Jordania

Wyżywienie
własne
Trudność
trudna
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Trans Jordania

O wyprawie

Morze Martwe | Madaba | Wadi Mujib | Al Karak | Al Tafira | Dana | Petra | Ar Rashid | Wadi Rum | Akaba

Jordania to kraj gościnnych ludzi i niezwykłych zabytków. Fascynujące miejsce na wiosenną lub jesienną rowerową wyprawę. Przebędziemy niemal cały kraj bezdrożami, pokonamy głębokie kaniony okolic Morza Mmartwego, górskie tereny wokół Petry, pustynne obszary Wadi Rum, aż w końcu dotrzemy nad Morze Czerwone. 

Wybierz się z nami na orientalną rowerową wyprawę MTB po Jordanii!

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: D 

Etapy średnio ok. 60 km z dziennymi przewyższeniami ok. 1500-2000 m, głównie drogi szutrowe, ostatnie dwa etapy dość piaszczyste. Kilka technicznych zjazdów.

Program

Dzień 1: 
Przelot do Jordanii, transfer busem do Madaby, miasta słynącego z przepięknych mozaik. Warto przejść się po mieście, aby zobaczyć te najpiękniejsze. Najsłynniejsza z nich składa się aż z 2 milionów elementów i przedstawiają mapę części Jerozolimy i Ziemi Świętej. Znajdziemy ją na posadzce greckiej bazyliki prawosławnej św. Jerzego. 

Dzień 2: Morze Martwe: 80 km, 1900 m przewyższeń 
Rozpoczynamy naszą rowerową podróż po Jordanii. Na początek pętla ku najniżej położonemu miejscu na ziemi. 
Zaczynamy głównie w dół, ku jednej z największych atrakcji na świecie. Morze Martwe – znajduje się 418 metrów pod poziomem morza i jest najniżej położonym punktem na powierzchni ziemi. Poza tym, to najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie, prawie 8,6 razy bardziej niż Ocean Atlantycki. Poprzez dużą ilość soli woda jest tak gęsta, że wypiera niemal wszystkie przedmioty na wierzch. Nie lada atrakcją jest kąpiel w Morzu Martwym połączona z kąpielami błotnymi. 
Z najniższego miejsca na ziemi czeka nas kilkunasto-kilometrowy podjazd na wysokość 817 m n.p.m. Naszym celem będzie słynna góra Nebo. 
Według źródeł biblijnych to właśnie z jej szczytu Mojżesz ujrzał ziemię obiecaną, do której prowadził Hebrajczyków po wyjściu z Egiptu. Góra jest również miejscem śmierci i pogrzebu proroka. Przy dobrej pogodzie ze szczytu można dostrzec bieg rzeki Jordan, Jerycho i Jerozolimę. 
Stąd już lekko w dół podążymy do Madaby. 

Dzień 3: Madaba – Wadi Mujib: 83 km, 2345 m 
Ruszamy na południe, dziś bardzo trudny etap prowadzący przez trzy kilkusetmetrowej głębokości kaniony, które rozszarpują wyżynne tereny Jordanii. Każdy kanion posiada w dole piękne oazy palmowe, w których można odpocząć od palącego słońca, niektóre przypominają Wielki Kanion w Kolorado, skały mienią się tu różnorodnymi kolorami, zjazdy do nich są ekscytujące, a podjazdy z nich wymagają nie lada kondycji. 
Odwiedzimy dziś też ruiny zamku Heroda w Mukawir. To tutaj został ścięty Jan Chrzciciel. 

Dzień 4: Wadi Mujib – Al Karak: 59 km, 1570 m 
Dziś nieco łatwiej, pierwsza część etapu to spokojna jazda po płaskowyżu. Zawitamy do kilku małych beduińskich wiosek, dopiero po 40 kilometrze zaczną się trudności, najpierw techniczny długi zjazd w kierunku Al Karak i na koniec bardzo stromy, dochodzący do 30 procent podjazd do samego miasta, którego atrakcją są ruiny największego zamku krzyżowców w Jordanii. 

Dzień 5: Al Karak – Al Tafira: 70 km, 1693 m 
Znów pierwsza część dnia to spokojna jazda szutrami przez beduińskie wioski, później długi kilkunasto-kilometrowy zjazd do ostatniego już kanionu na naszej trasie. I Oczywiście na koniec wymagający podjazd do miasteczka Al Tafira. 

Dzień 6: Al Tafira – Dana: 34 km, 980 m 
Największa atrakcją dzisiejszego etapu będzie Wadi al Murib - jeden z najpiękniejszych kanionów w całej Jordanii. Jego dnem płynie wartki strumień, mający swoje źródło na Pustyni Syryjskiej. Przez pierwszych kilkanaście kilometrów wspinać się będziemy zboczem kanionu z niesamowitymi widokami na Morze Martwe i Izrael w oddali. Dotrzemy już w wysokie góry, aż na wysokość 1509 m n.p.m. Stąd czeka nas wymagający technicznie singletrack do położonej w skalistym rezerwacie wioski Dana. To jedno z najpiękniejszych miejsc w kraju 
Po południu piesza wycieczka po rezerwacie. 

Dzień 7: Dana - Petra: 76 km, 1990 m 
Dzisiejszy etap obfituje w najpiękniejsze widoki na całej trasie. Osiągniemy też najwyższy jej punkt – 1700 m n.p.m., a zjazd do Petry pozostanie na długo w pamięci. 

Dzień 8: Petra 
Dzień odpoczynku na zwiedzanie największej atrakcjii Jordanii Petry. To rozległe ruiny starożytnego miasta Nabatejczyków wykutego w stromych wapiennych skałach, zabarwionych odcieniami różu i czerwieni. Atrakcja została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznana za jeden z siedmiu cudów świata. 

Dzień 9: Petra - Ar Rashid: 78 km, 1180 m 
Powoli opuszczamy górskie rejony Jordanii i wjeżdżamy w obszary pustynne, kolejny raz zmienią się więc krajobrazy. Zrobi się też nieco bardziej płasko, co nie znaczy łatwo. Solidne kamieniste ścieżki i szutry ustąpią miejsca piaszczystym drogom, czasem ciężkim do przebycia na szczęście będą to jedynie krótkie odcinki. Dzisiejszy nocleg spędzimy na środku pustyni w beduińskim obozie. 

Dzień 10: Ar Rashid - Wadi Rum: 47 km, 431 m 
Dziś nieco odpoczynku. Krótko, łatwo i w dodatku w sporej części po asfalcie. Dzięki temu szybko dotrzemy do kolejnego naszego obozu beduińskiego położonego w sercu pustyni Wadi Rum. To jedna z najpiękniejszych pustyń na świecie. Z żółtych piaszczystych wydm wyrastają wspaniałe czerwone i brunatne bloki skalne. 

Dzień 11: Wadi Rum – Akaba: 60 km, 280 m 
I na koniec już tylko krótki etap w dół nad Morze Czerwone. Jeśli lubicie nurkować to jordański kurort Akaba jest Wam przeznaczony. Rafa koralowa uformowała się tuż przy samym brzegu. 
Możecie na niej podziwiać kolorowe ryby, kraby, żółwie, a nawet delfiny. Akaba jest jednym z najbardziej znanych miejsc nurkowych na świecie. 

Dzień 12: Akaba 
Na koniec jeszcze poranna kąpiel w Morzu Czerwonym i powrót busem na północ do Madaby. 

Dzień 13: 
Powrót samolotem do kraju.

UWAGA: 

PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

PRZELOT 

Przelot realizowany tanimi liniami lotniczymi, możliwa przesiadka w jednej z europejskich stolic, co wiąże się z kilkugodzinnym oczekiwaniem na lotnisku lub krótkim zwiedzaniem miasta. 
Termin wycieczki orientacyjny, może różnić się o +/- 3 dni. ostateczny termin oraz miejsce wylotu zostaną podane najpóźniej na 40 dni przed terminem wycieczki.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przelot samolotem z rowerem i bagażem podręcznym
  • Transfery autokarowe na terenie Jordanii 
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie 
  • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera: 

  • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i parków narodowych – ok. 50 eur 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Opłata za bagaż główny (nieobowiązkowy) w zależności od linii lotniczej i wielkości bagażu - od 60 do 100 euro

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 1000 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trans Jordania pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: . Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Egzotyczne, Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.