Bornholm - w rowerowym raju!

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Bornholm - w rowerowym raju!

O wyprawie

Bornholm - w rowerowym raju | Dania

  • Ponad 200 km doskonale przygotowanych ścieżek rowerowych
  • Wyjątkowe krajobrazy wybrzeża Morza Bałtyckiego i charakterystyczna lokalna zabudowa
  • Kościoły rotundowe będące jedną z wizytówek Bornholmu
  • Wędrówki w lesie Almindingen
  • Piękne plaże o drobnym, białym piasku
  • Christiansø i Frederiksø - najbardziej na wschód wysunięta część Danii
  • Świeże i różnorodne przysmaki wprost z Morza Bałtyckiego

O wyprawie ...

Bornholm, zwany również Perłą Bałtyku to należąca do Danii niewielka wyspa położona na Morzu Bałtyckim. Sprawia wrażenie stworzonej dla rowerzystów! Niewielkie odległości pomiędzy jej skrajnymi punktami oraz ponad 200 kilometrów precyzyjnie przygotowanych tras rowerowych pozwala na jej dokładne poznanie z perspektywy siodełka. Jej okrążenie możliwe jest w zaledwie jeden dzień! Kusi różnorodnością przyrody – klify o które rozbijają się morskie fale, bukowe lasy, piękne plaże z drobnym białym piaskiem, ale również życzliwością mieszkańców, którzy swoją otwartością sprawiają, że każdy kto tam przybywa czuje się jak w domu. Zarówno rozpoczynający swoją rowerową przygodę jak i nieco bardziej doświadczeni znajdą tutaj odpowiednie dla siebie wyzwania. Niech nas nie zwiedzie niepozorność wyspy, skrywa w sobie o wiele więcej niż przypuszczamy. W tym przypadku idealnie pasuje tutaj stare polskie powiedzenie - małe jest piękne!

Klify, lasy, doliny i wybrzeże

Według jednej z przypowieści mitologii wikingów, Thor, jeden z najpotężniejszych bogów, najpierw stworzył Danię, a później ze wszystkiego co mu pozostało – Bornholm. Zdaje się to bliskie prawdy gdyż na tej małej wyspie znajdziemy praktycznie wszystko co ma do zaoferowania Dania. Na południu plaże, uznane za jedne z najpiękniejszych w Europie, o tak drobnym białym piasku, że wykorzystywany był on do produkcji klepsydr. W centralnej części znajduje się piąty co do wielkości las w Danii, Almindingen wraz z Paradisbakkerne (Rajskimi pagórkami) oraz najwyższym szczytem Bornholmu – Rytterknaeten (162 m n.p.m.). Im dalej na północ tym krajobraz robi się bardziej stromy i surowy. Kamienne wybrzeża wyspy, wyrastające pionowo z wody klify i krajobrazy odmienne od tych na południu. Wszystko to w odległości zaledwie kilku godzin jazdy na rowerze.

Templariusze i okrągłe kościoły

Jednymi z najczęściej odwiedzanych atrakcji na Bornholmie są rotundy w Østerlars, Olsker, Nyker i Nylars. Pochodzący z wyspy pisarz, Erling Haagensen stworzył teorię jakoby kościoły te zostały zbudowane w dwunastym wieku przez samych Templariuszy. Ich miejsca zostały dobrane zaś w taki sposób, aby tworzyły mapę skarbów.  Ten, zgodnie z teorią ukryty miał zostać w podziemiach rotundy Østerlars, największej na wyspie. Historia ta zyskała taką popularność, że nakręcono film, którego głównym bohaterem był właśnie Bornholm wraz ze swymi rotundami. Bez względu na to ile prawdy jest w tej opowieści, rotundy bez wątpienia istnieją na pewno, zachwycając odwiedzających swoją architekturą.

Ruiny zamku Hammershus oraz Christianso

Ruiny twierdzy Hammershus to obecnie największy kompleks średniowiecznych ruin w Skandynawii, a jednocześnie jedno z miejsc na Bornholmie, które po prostu trzeba zobaczyć. Wybudowany w połowie XIII w. zamek przez wiele wieków pełnił rolę głównej twierdzy oraz siedziby władz Bornholmu. Pozostałości murów i budynków pamiętają lata burzliwej historii. Mieszkańcy mówią, że obecnie co noc słychać krzyki i złowieszcze odgłosy dochodzące z jego okolic. Drugim znaczącym punktem w tej części Danii było Christiansø, niewielka wyspa położona na północny-wschód od Bornholmu. Od końca XVII w. pełniła rolę bazy duńskiej marynarki. Ta mająca zaledwie 710 m długości oraz 430 m szerokości wyspa, jest obecnie zamieszkana przez niewiele ponad 100 mieszkańców. W pierwszej połowie XIX w. przekształcona została w więzienie do którego zsyłani byli najgroźniejsi przestępcy. Jednak już z końcem wieku zamieszkali na niej rybacy i rzemieślnicy, a później osiedlać zaczęli się na niej również artyści. Niepowtarzalny charakter tego małego punktu na Morzu Bałtyckim rokrocznie przyciąga tysiące odwiedzających.

Sol over Gudhjem

Przyroda i historia to nie wszystko co Bornholm ma nam do zaoferowania. Trzeba poczuć jak Bornholm smakuje! Najpopularniejszym przysmakiem jest świeżo wędzony bałtycki śledź, którego spróbować można w jednej z licznych wędzarni na wyspie. Jednym z ciekawszych podawanych tutaj przysmaków jest Sol over Gudhjem (Słońce nad Gudhjem), czyli świeżo uwędzony śledź podawany z rzodkiewką, szczypiorkiem oraz surowym żółtkiem. Jedne z najlepszych wędzarni znajdziemy w Gudhjem, Svaneke oraz Hasle, a tam spróbować będzie można owoców Morza Bałtyckiego w przeróżnej formie. Ponadto będziemy mieli okazję zasmakować duńskiego sera pleśniowego Danablu czy też domowej produkcji lodów i słodyczy.

Program

Dzień 1 Witaj Bornholmie!

Nexø – Arsdale - Svaneke – Østerlars - Hasle – ok. 48 km na rowerze

Spotkanie w porcie w Kołobrzegu o godzinie 6. O 7:00 wypłyniemy wraz z rowerami statkiem do miejscowości Nexø. Po przybyciu i zapakowaniu bagaży do busa, poznamy na rowerach 3 oblicza Nexø: przedwojenną zabudowę, dzielnicę drewnianych domków zbudowaną na miejscu domostw zbombardowanych przez radzieckich wyzwolicieli oraz współczesną zabudowę przedmieść. Następnie w miejscowości Arsdale zobaczymy jedyny na wyspie wiatrak, w którym wciąż mieli się ziarno na mąkę. Kolejny przystanek przewidzieliśmy w  położonym malowniczo na wzgórzu portowym miasteczku Svaneke, gdzie poznamy różnice pomiędzy wiatrakiem typu koźlak i holender. Po drodze do miejsca zakwaterowania zobaczymy największe na wyspie skupisko menhirów, a także największy i najstarszy z bornholmskich kościołów rotundowych w Østerlars. W jego podziemiach zgodnie z legendą znajdować się może część skarbu Templariuszy… Stamtąd przejedziemy do Hasle, gdzie wspólnie spędzimy wieczór.

Dzień 2 Tajemnice lasu Almindingen

Hasle – Rytterknaegten – Ekkodalen – Hasle – ok. 51 km na rowerze

Na dobry początek naszej wyprawy zapuścimy się w głąb wyspy do lasu Almindingen - jest to jeden z największych lasów Danii, gdzie żyją sprowadzone z Polski żubry. Jeśli będziemy mieć szczęście, to uda się je zobaczyć. Następnie zdobędziemy najwyższy „szczyt” wyspy - Rytterknaeten (162 m n.p.m) i przejdziemy się po Dolinie Echa (Ekkodalen). Na zakończenie aktywnego dnia  zatrzymamy się na obiad w jednej z najstarszych wędzarni na Bornholmie - Hasle Rogeri.

Dzień 3 Rønne - stolica wyspy

Hasle – Rønne – Nyker – Hasle – ok. 25 km na rowerze

Dzisiaj przejedziemy wzdłuż zachodniego wybrzeża do stolicy wyspy – Rønne. To największe na wyspie miasto  stanowiące centrum administracyjne i kulturalne Bornholmu nie straciło swojego prowincjonalnego uroku. Na rowerach zwiedzimy wąskie i kręte uliczki miasta oraz port. Chętni będą mogli zwiedzić muzeum Bornholmu ukazujące losy wyspy od prehistorii po czasy współczesne. W drodze powrotnej zawitamy do Nyker, gdzie zobaczymy najmniejszą, lecz zdaniem wielu najbardziej urokliwą z czterech rotund na wyspie.

Dzień 4 Christiansø - urokliwa wyspa z historią w tle

Hasle – Gudhjem – Christiansø - Helligdomsklipperne - Hasle - ok. 42 km na rowerze

Dzisiaj z zachodniego wybrzeża przejedziemy na wschodnie do miejscowości Gudhjem. Słynie ona z wyśmienitej wędzarni, gdzie będziemy mieli okazję skosztować przeróżnych rybnych przysmaków. Z Gudhjem popłyniemy statkiem na wyspę Christiansø, która jest połączona mostem dla pieszych z sąsiadującą – Frederiksø. Kiedyś te skaliste wysepki stanowiły bazę duńskiej marynarki, później więzienie, a obecnie mieszkają tu rybacy i artyści. Na wyspach nie ma ruchu samochodowego i można przyjemnie spędzić czas spacerując labiryntem uliczek wijących się pomiędzy kamiennymi domkami i ruinami dawnej twierdzy. Po powrocie w drodze do Hasle zatrzymamy się przy wyrastających z morza formacjach skalnych – Helligdomsklipperne i morskich jaskiniach szczelinowych.

Dzień 5 Z widokiem na Szwecję - na północy Bornholmu

Hasle – Allinge – Sandvig – Hammershus – Hasle – ok. 47 km na rowerze

Dziś na rozgrzewkę „przetniemy” wyspę z zachodu na wschód, po czym ruszymy w kierunku nieco bardziej "górzystej" północy. Zmierzając do skalnego cypla Hammeren zawitamy do Doliny Døndal kryjącej największy na wyspie wodospad i ciekawe formacje skalne i do  bliźniaczych miasteczek Allinge i Sandvig, zobaczymy prehistoryczne rysunki naskalne i  największe na wyspie jeziora. W końcu dotrzemy do  największego w północnej części Europy kompleksu ruin zamkowych Hammershus. Następnie piękną trasą poprowadzoną wybrzeżem wrócimy do Hasle.

Dzień 6 Piękne plaże Dueodde

Hasle – Dueodde – Aakirkeby – Hasle – ok. 76 km na rowerze

Po bardziej wymagającym dniu należy się nam bardziej płaska trasa rowerowa oraz chwila odpoczynku na plaży. Będziemy dziś zmierzać wzdłuż wybrzeża na południe wyspy. W Dueodde zatrzymamy się na jednej z najpiękniejszych plaż w Europie z drobnym, białym piaskiem, który wykorzystywany był kiedyś przy produkcji klepsydr oraz zobaczymy latarnię morską – najwyższą i najnowocześniejszą w Danii. Jeżeli tylko pogoda dopisze, co odważniejsi będą mieli okazję do sprawdzenia temperatury wody Morza Bałtyckiego. Po plażowaniu ruszymy do Aaakirkeby, jednego z najstarszych miast na wyspie. Chętni będą mogli zajrzeć tu do muzeum historii naturalnej Bornholmu. Powrót do Hasle.

Dzień 7 Pożegnanie z wyspą - statkiem do Kołobrzegu

Hasle - Nexø – ok. 39 km na rowerze

To już niestety ostatni dzień naszego pobytu na Bornholmie. Nasz prom do Polski odpływa o godzinie 17:30. Po zapakowaniu bagaży do busa, spokojnym tempem przejedziemy na rowerach przez las Almindingen do Nexø, gdzie przed odejściem statku będziemy mogli zrobić ostatnie zakupy. Do Kołobrzegu planowo przypłyniemy o godzinie 22:00 gdzie zakończymy nasz wyjazd.

Warunki

Cena obejmuje:

  • Transport: rejs promem Kołobrzeg – Nexø – Kołobrzeg
  • Zakwaterowanie: domki campingowe (pokoje 2- i 3-osobowe) z aneksem kuchennym
  • Przewóz bagażu na trasie Nexø – Hasle – Nexø
  • Opiekę przewodnika
  • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
  • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
  • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

  • Wyżywienia - ok. 20-30 EUR/dzień
  • Biletów wstępu - 50-200 DKK
  • Rejsu na wyspę Christiansø - ok. 220 DKK
  • Obowiązkowego kompletu pościeli - ok. 105 DKK za cały pobyt – można zabrać własną pościel
  • Wypożyczenia roweru: dla chętnych, którzy nie biorą własnego roweru (ok. 250-300 DKK) - wypożyczalnia lokalna

Liczba uczestników: 9 - 24 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 500 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bornholm - w rowerowym raju! pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Skandynawia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.