Jeziora Macedonii

Jeziora Macedonii
Dostępne terminy: brak
Kraje: Pozostałe, Albania
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: własne
Transport: autokar / bus
Cena promocyjna przy zapisach do 30.06.2018

Kruschevo | Bitola | Lyubouno | Korcza | Podegradec | Ochrid | Vevchani | Mavrovo | Skopije

Do niedawna niedostępne dla turystów z powodu ostatniej wojny, dziś już bezpieczne i chętnie witające turystów. Dla życzliwych mieszkańców obecność coraz większej liczby obcokrajowców jest oznaką powrotu do normalności. Widokowe drogi, piękne jeziora, bajkowe średniowieczne miasteczka, wspaniałe klasztory – oto, co kraje te oferują gościom.

W tym miejscu Wschód spotyka się z Zachodem, a obok kościołów stoją meczety i synagogi. Trzeba tu przyjechać, zanim powrócą tłumy. Wpływy wschodnie, bizantyjskie i islamskie nie są nigdzie na Bałkanach tak wyraźne, jak tutaj. Jeśli dodamy do tego słowiańską życzliwość mieszkańców i wspaniałą kuchnię, otrzymamy obietnicę prawdziwej przygody.

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C 
Trasa średnio trudna, na której zdarzają się długie podjazdy, jednak etapy są dość krótkie. Drogi głównie asfaltowe.

Dzień 1: 
Zbiórka w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Przejazd przez Słowację, Węgry i Serbię. 

Dzień 2: Kruschevo 
Rankiem docieramy do Kruszewa, jednej z najwyżej położonych miejscowości Macedonii. Na początek wycieczka nad okoliczne jeziorko, gdzie odświeżymy się po podróży, a wieczorem impreza integracyjna. 

Dzień 3: Kruschevo – Bitola: 60 km 
Pierwszy etap jak przystało na najwyżej położoną miejscowość w Macedonii rozpoczniemy bardzo długim zjazdem. Potem już po płaskim dotrzemy do wioski Slepche i klasztoru św. Jana Baptysty. To jeden z wielu pięknych monastyrów jakie napotkamy na naszej trasie. Właśnie one są jednym z symboli Macedonii. 
Po południu dotrzemy do Bitoli, pięknego handlowego miasta, które swe lata świetności przeżywało w XVIII wieku, kiedy to niemal każde europejskie państwo miało tu swą ambasadę. Piękne budowle z tego okresu kontrastują z dzielnicą turecką. To właśnie handel między tymi dwoma światami, europejskim i tureckim był przyczyną rozkwitu miasta. 

Dzień 4: Bitola – Lyuboyno: 50 km 
Dzisiejszego dnia pojedziemy w kierunku jeziora Prespa. Miniemy górę Pelister i kiedy osiągniemy najwyższy punkt dnia, zatrzymamy się na lunch. Następnie zjedziemy do jeziora i podążając drogami wzdłuż brzegu dotrzemy do wioski Lyuboyno, gdzie spędzimy noc. 

Dzień 5: Lyubouno – Podegradec: 70 km 
Przez park narodowy Galichica obejmujący przepiękne pasmo górskie rozdzielające jezioro Prespa i Ochrid przebijemy się nad najpiękniejsze jezioro Bałkanów. Trasa wymagająca ale obfitująca w przepiękne widoki na oba jeziora. 
Czas jednak opuścić na jeden dzień Macedonię i zawitać do sąsiedniej Albanii. 
Ten tajemniczy kraj przez dziesięciolecia odcięty od pozostałej części Europy przez komunistyczną dyktaturę, to jedno z najciekawszych etnograficznie miejsc kontynentu. Przejazd naszej grupy rowerowej w tej części Europy z pewnością obfitować będzie w wiele atrakcji 
Odwiedzimy dziś jeszcze kilka przygranicznych wiosek i dotrzemy do kurortu Podegradec, w którym często wypoczywał komunistyczny dyktator Enver Hodża. Kąpiącym się na tutejszych plażach w niczym nie przeszkadzają liczne bunkry mające chronić kraj przed inwazją. 
Miasto położone jest nad jeziorem Ochrydzkim. To największe jezioro Macedonii zachwyca czystością i przejrzystością wody, dzięki czemu jest to jeden z największych na świecie zbiorników wody pitnej. Akwen świetnie nadaje się do kąpieli, gdyż woda w nim jest zawsze bardzo ciepła. 

Dzień 6: Podegradec – Ochrid: 50 km 
Kolejny piękny etap. Najpierw kilkadziesiąt kilometrów wzdłuż jeziora mijając piękne klasztory, cerkiewki i urocze rybackie wioski. Czas powrócić do Macedonii. Tuż za granicą albańską odwiedzimy monastyr Sveti Naum. 
W średniowieczu pielgrzymi przybywali tu z nadzieją na uzdrowienie. Po wiekach niewiele się zmieniło. Szukać spokoju przyjechała do osady Sveti Naum nawet modelka Naomi Campbell - kilka lat temu spędzała wakacje w pensjonacie na terenie klasztoru. Kto zobaczy cudowne, zielononiebieskie wody Jeziora Ochrydzkiego z okien zabudowań świątynnych, nie będzie miał wątpliwości, że dobrze wybrała. Po kompleksie klasztornym chodzą pawie, spacerują nawet po cerkiewnych dachach i czynią to miejsce jeszcze bardziej baśniowym. 
Po południu dotrzemy do perły Macedonii – Ochridu. W mieście panuje urzekająca atmosfera Orientu. Warto wieczorem wybrać się na spacer krętymi uliczkami Ochridu. Ulice, jak to na południu, ożywają nocami. Tuż obok kameralnych restauracyjek na deptakach ulokowały się niewielkie sklepiki, w których sprzedaje się unikatowe sztuczne perły ochrydzkie wytwarzane z łusek uklei zwanej tu plasicą. Sposób ich produkcji jest pilnie strzeżoną tajemnicą rodzinną. 
Oprócz pereł miasteczko ma jeszcze wiele innych klejnotów. Do najcenniejszych należy cerkiew św. Bogurodzicy Perivleptos z pięknymi freskami, które uznaje się za jedne z pierwszych w świecie przykładów renesansu w sztuce oraz galeria ikon z dziełami pochodzącymi nawet z XI wieku! Ochrid to prawdziwy raj dla miłośników dawnej architektury cerkiewnej. Niegdyś w miasteczku było 365 świątyń, po jednej na każdy dzień roku. Do dziś zachowało się ponad 50. 
Warto spokojnie pospacerować dłużej po mieście, gdyż turysta jest dla Macedończyków nie tylko skarbonką, lecz także przybyszem z innego kraju, z którym chce się porozmawiać, który zaciekawia i intryguje. 
Będzie to też świetna okazja do posmakowania wspaniałej kuchni macedońskiej. Gdyż w Ochridzie na każdym rogu spotkamy świetna restaurację. 

Dzień 7: Ochrid - Vevchani: 35 km 
Przedpoludnie spędzimy jeszcze pedałując wzdłuż jeziora Ochrydzkiego i po raz ostatni wykąpiemy się w jego przejrzystych wodach. Później przez spokojne wioski na pograniczu albańskim dotrzemy do Vevcani, sielskiej miejscowości chętnie odwiedzanej przez miejscowych turystów ze względu na krajobrazy i niezwykły spokój. 

Dzień 8: Vevchani - Mavrovo: 87 km 
To najpiękniejszy ale i najdłuższy ok 90 km etap wycieczki. Prowadzi dolinami górskich rzek. Pierwszy jej odcinek prowadzi głęboką doliną Radiki, przybierającą miejscami postać głębokiego wąwozu. Imponująco wygląda stąd potężna ściana gór Korab. Za miejscowością Volkovija, w której można odpocząć w bardzo przyjemnej restauracji zaczyna się równie piękny kanion Baricka Klisura. W nim właśnie znajduje się monastyr Sveti Jovan Bigorski, który słynie z jednego z najpiękniejszych ikonostasów na Bałkanach. 
Na obiad zatrzymamy się w położonym tuż przy granicy albańskiej miasteczku Debar. 

Dzień 9: Mavrovo – Skopije: 40 km 
Ostatni dzień na rowerach to wycieczka po największym w Macedonii parku narodowym – Parku Jeziora Mavrovskiego. Przepiękne jezioro otoczone najwyższymi w kraju szczytami słynie z przepysznych pstrągów oraz zalanego kościoła, którego wieże wyrastają z wody tworząc niesamowity nastrój. 
Niedaleko stąd znajduje się wioska Galicnik, najwyżej położona miejscowość w Macedonii. Droga do niej jest wprost bajecznie piękna, prowadzi przez bezleśny, pokryty łąkami płaskowyż otoczony skalistymi szczytami. Sama miejscowość położona tarasowo na stromym zboczu też robi spore wrażenie. 
Po południu, już busem udamy się do stolicy Macedonii Skopje. 

Dzień 10: Skopije 
Na koniec zwiedzimy Skopje. 
Dzięki różnorodności stylów architektonicznych w Skopje można zobaczyć historię Bałkanów „w pigułce”. Warto zejść na chwilę z wytyczonych szlaków i ulec czarowi niezwykłej atmosfery bałkańskiej metropolii. 
Główną atrakcją miasta jest Carsija, czyli muzeumańska dzielnica. Są tu biegnące w nieładzie wąskie uliczki, niska zabudowa z dziesiątkami lokali gastronomicznych oferujących tutejsze specjały oraz punktów usługowych. Dość gęsto rozstawione są tu zabytki z czasów tureckich, a na obrzeżach rozciąga się wielki bazar. 
W godzinach popołudniowych ruszamy w drogę powrotną do kraju. 

Dzień 11: 
W godzinach porannych docieramy do Polski.

Cena zawiera: 

  • Noclegi w pensjonatach i kwaterach turystycznych
  • Przejazd autokarem z/do Krakowa i Katowic
  • Transport bagaży na trasie 
  • Usługi opiekuna grupy 
  • Ubezpieczenie 

Opłaty dodatkowe dla chętnych: 

  • Dojazd z/do Warszawy +150 zł (tylko jeśli zbierze się odpowiednia liczba chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Na miesiąc przed wycieczką prosimy o dopłatę 1000 zł, natomiast całą resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży Cyklotramp jest wyjazd rowerowy Jeziora Macedonii, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Pozostałe, Albania, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie własne. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.