Algarve

Algarve
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Portugalia
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 1
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania
Transport: samolot
cena: 2 890 PLN

Algarve | 8 dni | 6 dni jazdy | 300 km | 3200 m przewyższenia

Podłużny pas lądu, który obejmuje całe południowe wybrzeże Portugalii, to piękne Algarve. Rozciąga się ono na długości około 140 km od Przylądka Św. Wincentego do rzeki Gwadiany na wschodzie. Nazwa regionu pochodzi z j. arabskiego i oznacza „ziemię położona na zachód”. Tereny te szczycą się niesamowitą scenerią i barwną historią. Prawie na każdym kroku czuć tutaj ducha mauretańskiej przeszłości. I to właśnie stąd w XV w. Portugalczycy wyruszyli w epicką podróż, która doprowadziła ich do odkrywania innych narodów i kultur.

Algarve dzieli się na dwie – mniej więcej równe – części: zachodnią Barlavento i wschodnią Sotavento. Granica między nimi przebiega w połowie wybrzeża czyli pomiędzy Albufeirą i Loulé. Nazwy te związane są z kierunkami wiatrów wiejących na wybrzeżu, bowiem Barlavento to strefa nawietrzna, zaś Sotavento – zawietrzna.

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji regionu jest oszałamiające wybrzeże. Charakteryzuje się ono ciągnącymi się kilometrami plażami z miękkim, złocistym piaskiem oraz zacisznymi zatoczkami otoczonymi stromymi klifami mieniącymi się wszystkimi odcieniami ochry. Każda plaża jest klejnotem czekającym na odkrycie, każda ma swój niepowtarzalny urok.

Algavre ma do zaoferowania niezwykle rozbudowaną sieć tras i szlaków praktycznie dla każdego. Wyprawa znakomicie nadaje się dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Drogi są asfaltowe lub miejscami szutrowe i brukowe. Naszym niewątpliwym kompanem w trakcie wyjazdu będzie słońce, szczodrze świecące tutaj przez cały rok.

WoW wyprawy:

Faro | Park Ria Formosa | Cabanas de Tavira | Przylądek Św. Wincentego | Lagos | pasmo Serra de Monchique |  Silves | Almanacil | fragmenty szlaku Rota Vicentina | strome klify | najpiękniejsze plaże Europy 

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd skierowany jest dla rowerzystów z umiarkowanym doświadczeniem oraz dla osób chcących zacząć przygodę z wyprawami rowerowymi. Dzienne dystanse wynoszą 40 – 50 km po terenie pagórkowatym. Wyjazd jest ze wsparciem busa. Rowery wypożyczamy na miejscu, będą to rowery górskie, ponieważ poruszać się będziemy po trasach asfaltowych, utwardzanych, ścieżkach leśnych, kostce brukowej. 

Jak się przygotować do wyjazdu?

Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu zalecamy wcześniejsze przygotowanie. kondycyjnie. Przed wyprawą regularnie pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po pagórkach i górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to pokonuj większe dystanse. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ W POSZCZEGÓLNYCH ZAKŁADKACH OFERTY. KONIECZNIE SIĘ Z NIMI ZAPOZNAJ.

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że podany dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

 

DZIEŃ 01: przelot do Faro
Nasz lot zaplanowany jest na godz. 14:10 z lotniska Warszawa Modlin. Lecimy liniami Ryanair. W przypadku chęci lotu z innego miasta prosimy o kontakt. Spotykamy się na lotnisku 2h wcześniej.  Po przylocie grupa spotyka się z przewodnikiem, aby udać się na nocleg.

DZIEŃ 02: Faro – Cabanas de Tavira | 52 km | 330 m podjazdu i 330 m zjazdu
Wystartujemy po śniadaniu z Faro w trasę prowadzącą przez tereny objęte ochroną w ramach Parku Ria Formosa, który jest chlubą Algarve za sprawą słonowodnych lagun, które ciągną się stąd aż do Taviry. W panoramie miasta dominują tzw. Dachy Czterech Wód czyli charakterystyczne czterospadowe dachy domów, które podczas ulewnych deszczów ułatwiają spływanie wody. Trasę tego dnia zakończymy na plaży w Cabanas de Tavira.

DZIEŃ 03: Lagos – Przylądek Św. Wincentego | 54 km | 730 m podjazdu i 745 m zjazdu
Czeka nas niesamowita okazja wizyty w najbardziej wysuniętym na południowy zachód punkcie Europy – na Przylądku św. Wincentego. Stoi na nim latarnia morska. W średniowieczu miejsce to uznawano za koniec znanego Europejczykom świata. Wystartujemy z Lagos słynącego z najpiękniejszych plaż regionu, są to zaciszne ukryte między skałami amfiteatry z miękkim piaskiem z piękną Praia Dona Ana na czele.

DZIEŃ 04: Monchique – Portimao  | 42 km | 480 m podjazdu i 910 m zjazdu
Wyruszymy w głąb Algavre w kierunku leżących na zachodzie wzgórz Serra de Monchique. Tamtejsze tereny ze względu na bardzo żyzne gleby charakteryzuje niezwykle bujna roślinność we wszystkich odcieniach zieleni. Szczególnie te tereny upodobał sobie dąb korkowy. Nasza podróż odbywać się będzie wśród niesamowicie malowniczych wzniesień, na których uprawiane są cytrusy, figi, oliwki a także rosną eukaliptusy. Trasę tego dnia zakończymy w Portimao na słynnej plaży Praia da Rocha.

DZIEŃ 05: Faro – Albufeira | 44 km | 410 m podjazdu i 405 m zjazdu
Tego dnia będziemy zwiedzać wybrzeże oraz miasteczka leżące na zachód od Faro. Na początek czeka nas przejazd przez Park Ria Formosa, następnie wizyta w Almancil, potem udamy się w kierunku wybrzeża do miejscowości Villamoura. Niesamowite są tamtejsze plaże aż po Albufeira. Na długo zapadają w pamięć  pomarańczowe skały kontrastujące z zielonymi sosnami i ciemnoniebieskim niebem. Na dodatek w czasie odpływu zobaczyć można tutaj ludzi zbierających małe małże, zwane conquilhas, które są tamtejszą pyszną specjalnością.

DZIEŃ 06: Silves – Loule | 55 km | 935 m podjazdu i 790 m zjazdu
Silves
 jest niewielkim, ale jednym z najstarszych miast w regionie.  Nazywane jest  “Bagdadem Zachodu” i uchodzi za najpiękniejsze miasto Algarve. Jest pamiątką, która przypomina o jego muzułmańskiej przeszłości. Wyruszymy stamtąd przez miasteczko Sao Bartolomeo de Messines do Loule. Będzie to najbardziej górzysty odcinek w ciągu tej wyprawy, ale jego przejechanie każdemu sprawi sporą satysfakcję.

DZIEŃ 07: Albufeira – Lagoa | 49 km | 570 m podjazdu i 595 m zjazdu
Ostatniego dnia naszej eskapady podziwiać będziemy wyrzeźbione w wapiennych skałach niesamowite formy wybrzeże okolic Carvoeiro. Linia brzegowa obfituje tam w jaskinie i groty z niezwykłą jaskinią Benagil na czele. Jest ona bajeczna nie tylko dzięki otworowi w “suficie”, przez który do jej piaszczystego wnętrza wpada światło słoneczne, uroku dodają jej krystaliczna woda i piękne skały. Wyjazd zakończymy w Lagoa.

DZIEŃ 08: powrót do Polski
Lot powrotny mamy o godz. 17:45, w Warszawie lądujemy o godz. 22:45.

* Program i jego poszczególne elementy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe oraz kondycyjne uczestników.

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w hotelu w pokojach 2 i 3-osobowychwraz ze śniadaniami,
  • transport uczestników i rowerów na miejscu,
  • przewodnik rowerowy, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami,
  • ubezpieczenie
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • dodatkowego wyżywienia (poza śniadaniami),
  • biletów lotniczych dla pasażera (ok. 600 zł);
  • wypożyczenia rowerów na miejscu (ok. 75 euro/os./pobyt)
  • ew. biletów wstępu do zwiedzanych miejsc

WAŻNE:  Bilety lotnicze kupuje organizator po potwierdzeniu wyjazdu.

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Zaliczka:

Kwota: 600 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?
Rowery wypożyczamy na miejscu w Portugalii. Są to dobrej klasy rowery MTB, odpowiednie do rodzaju wyjazdu. Podczas wyjazdu będzie nam towarzyszył samochód wsparcia z lokalnym człowiekiem, który będzie pomocny w każdym aspekcie. Koszt wynajęcia na 6 dni to ok. 60 euro/os.

Co ze sobą zabrać?
Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do roweru kask (zalecamy)

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc)

Kieszonkowe: Ok. 150 euro – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować. 

Jak się spakować?

Jak informują na swojej stronie linie Ryanair: Każdy pasażer może bezpłatnie wnieść na pokład 1 mały bagaż (40 x 20 x 25 cm). Aby móc zabrać ze sobą dodatkowy bagaż podręczny, możesz zakupić pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego i wnieść obie sztuki bagażu na pokład LUB dodać bagaż rejestrowany (10 kg) i nadać dodatkowy bagaż w punkcie odprawy przed kontrolą bezpieczeństwa.

Podczas wyprawy towarzyszy Wam samochód zabezpieczający. Jeździmy na „pusto”, jedyne co trzeba zabrać to mały plecak lub małe sakwy na podstawowe rzeczy, które mogą być potrzebne podczas jednego dnia jazdy rowerem.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?
Trasy poprowadzone są po drogach utwardzonych, ścieżkach leśnych, szutrze. Jest to dobra propozycja dla osób chcących zacząć przygodę z wyprawami rowerowymi. Dzienne dystanse wynoszą 40 – 50 km. Całkowity dystans to ok. 300 km, jednak suma przewyższeń nie powinna przerażać – jest to ok. 3200 metrów. Pamiętaj, że nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jesteśmy w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu regularnie pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń/napisz do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 40-50 km dziennie – wtedy będziesz miał pewność, że sobie poradzisz.

Jak dojeżdżamy na miejsce?
Do Faro zaplanowaliśmy lot z Warszawy liniami lotniczymi Ryanair. Powrót dokładnie w ten sam sposób.

Jaką jedziemy nawierzchnią?
Podczas wyprawy będziemy jeździć głównie drogami asfaltowymi, ubitymi, ścieżkami rowerowymi.

Gdzie śpimy?
Naszą bazą wypadową jest Faro lub jego okolice. Nocujemy w hotelu w pokojach 2- i 3 – osobowych. Jeśli zapisujesz się z kimś i chcesz być z tą osobą w pokoju, koniecznie napisz do nas maila z tą informacją. Żebyśmy mogli to wcześniej zaplanować.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?
W cenę noclegu wliczone jest śniadanie, pozostałe wyżywienie jest we własnym zakresie. Na trasie będziemy robić zakupy w marketach oraz zatrzymywać się na posiłki w lokalnych restauracjach, barach i knajpkach, aby skosztować tamtejszej kuchni.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?
Portugalia jest w UE. Warto mieć ze sobą kartę EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A.  

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?
Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?
Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Zobacz jak szkolimy naszych przewodników tutaj. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Algarve, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Portugalia, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.