Roztocze

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Roztocze

O wyprawie

Sandomierz | Janów Lubelski | Zwierzyniec | Horyniec Zdrój | Przemyśl | Łańcut | Rudnik nad Sanem | Sandomierz

Roztocze to przepiękna kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Przebiega z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód aż do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.

Na Roztoczu, z uwagi na jego wyjątkowe walory przyrodnicze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe (np. Lasy Janowskie) oraz rezerwaty (m.in. Sołokija, Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole). Ale Roztocze to nie tylko atrakcje turystyczne, to też wyjątkowy w skali kraju klimat i atmosfera. Gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza i kontakt z naturą.

Niezwykły klimat, miasteczka o ciekawej historii i cennych zabytkach, piękne krajobrazy oraz cisza i spokój to wszystko składa się na wyjątkowość tego miejsca. Wizytówką Roztocza jest przede wszystkim przyroda, unikatowa na skalę europejską. Zróżnicowana budowa krajobrazu jaka tu występuje zdecydowała o różnorodności tutejszej fauny i flory.

Region może być dumny z czystych rzek, z których najważniejsze to Wieprz i Tanew. Zabierz rodzinę, przyjaciół lub przyjedź sam i odkryj z nami Roztocze na rowerze!

STOPIEŃ TRUDNOŚCI: C

Dość długie, choć płaskie etapy ok. 80 km dziennie. Jeden etap dłuższy, ok. 100 km.

Program

Dzień 1: Sandomierz

Przejazd busem z Krakowa do Sandomierza,
Sandomierz to jedno z najstarszych polskich miast, które uzyskało prawa miejskie w 1227 roku. Zachowano tutaj średniowieczny układ ulic i zabudowy. Okoliczne wina wielokrotnie wyróżniano w konkursach międzynarodowych. Sandomierz jest również scenerią do jednego z popularniejszych seriali, „Ojca Mateusza” z księdzem-rowerzystą, granym przez Artura Żmijewskiego.
Impreza integracyjna w jednej z knajpek na tutejszym rynku.

Dzień 2: Sandomierz – Janów Lubelski: 60 km

Opuszczamy Sandomierz pięknymi drogami pośród słynnych sadów jabłkowych , wkrótce jednak krajobraz się zmieni i reszta etapu poprowadzi przez Lasy Janowskie ze swoimi licznymi rezerwatami, obszarami bagiennymi, leśnymi rozlewiskami i stawami stanowi skarbiec posiadający niezmierzone zasoby do obcowania z duszą lasu. To jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju. Na nocleg dotrzemy do Janowa Podlaskiego
Zadbane uliczki oraz odnowiony rynek przywołują klimat dawnej Ordynacji Zamoyskiej. Do odwiedzenia zaprasza perła późnobarokowej architektury w podominikańskim zespole klasztornym oraz carskie więzienie.

Dzień 3: Janów Lubelski – Zwierzyniec: 55 km

Dziś dotrzemy na teren tytuowego Roztocza. Roztocze to niezwykła kraina, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wycieczki śladem historii, przyrodnicze wędrówki po terenie tutejszych rezerwatów i parków, wizyty w galeriach oraz muzeach – takie miejsca odwiedzają wszyscy, którzy właśnie w tej części kraju postanowili spędzić urlop. Podążymy przez tereny charakterystyczne dla Roztocza: sosnowe bory, doliny płytkich rzek o przezroczystej wodzie, faliste wzgórza i bogate łąki.
Odwiedzimy m.in. Szczebrzeszyn. Miasto słynie z pomników bajkowego Chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy oraz najgęstszej w Polsce sieci wąwozów lessowych. Wąwozy i ich rozgałęzienia mają długość wielu kilometrów, a ich głębokość sięga miejscami nawet ponad 20 metrów.
Na dwa noclegi zatrzymamy się w sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego w okolicach Zwierzyńca.

Dzień 4: Zwierzyniec

Zwierzyniec jest dobrym punktem wypadowym i bazą do zwiedzania Roztoczańskiego Parku Narodowego. . Znajdziecie tu sporo, jak na roztoczańskie miasteczko, lokali gastronomicznych i miejsc noclegowych. Tutaj Roztoczański Park Narodowy ma swoją siedzibę (wspaniałe snycerskie zdobienia – jedna z najpiękniejszych siedzib PN w Polsce), tu zaczyna się wiele szlaków rowerowych po parku ,tu można zobaczyć Kościół na wodzie oraz spędzić miło czas w browarze produkującym piwo Zwierzyniec.
Roztoczański Park Narodowy mimo że jest niewielki ma mnóstwo do zaoferowania i wbrew pozorom jest bardzo różnorodny. Nawet sąsiadujące ze sobą miejsca potrafią być jak wyrwane z zupełnie innych bajek.
Jeśli będziecie chcieli sobie zrobić przerwę od jeżdżenia rowerem po lesie i kontemplowania natury możemy wybrać się do skansenu Zagrody Guciów.
Z Zagrody Guciów warto podjechać dalej na wschód kilka kilometrów i wpaść na pstrąga do Chaty Rybaka. W restauracji przy drewnianym młynie zjecie najlepsze roztoczańskie pstrągi. Pstrąg w ziołowym maśle i migdałach, w czosnku albo faszerowany jabłkiem i porem to prawdziwe delicje!
A wieczorem ognisko oczywiście przy piwie z browaru Zwierzynieckiego.

Dzień 5: Zwierzyniec – Horyniec Zdrój: 70 km

Zakończeniem odwiedzin Roztoczańskiego Parku Narodowym będą łatwo dostępne stawy Echo, czyli kompleks czterech stawów znajdujący się zaledwie rzut beretem od Zwierzyńca. Miejsce to służy przede wszystkim ochronie płazów, ale w jego okolicy można zobaczyć także koniki polskie. Konik polski to polska rasa konia, którego przodkiem jest tarpan. A tarpan to wymarły gatunek dzikiego konia, który do końca XVIII wieku żył na terenie Polski, Litwy i Prus
Stąd ruszymy dalej na wschód mijając piękne roztoczańskie miasteczka. W Górecku Kościelnym odpoczniemy przy monumentalnej Alei Dębów, niektóre z nich mają ponad 500 lat. Obwód drzew wynosi około 7 metrów - żeby je objąć trzeba co najmniej trzech dorosłych osób! . Stąd udamy się do pięknego pałacu w Narolu, a na nocleg zatrzymamy się w położonym przy granicy Ukraińskiej uzdrowisku Horyniec Zdrój. Miasteczko wyróżnia się wspaniałymi walorami klimatycznymi i przyrodniczymi, a malownicze okolice i unikalne zabytki decydują o wyjątkowości tego miejsca.

Dzień 6: Horyniec Zdrój – Przemyśl: 90 km

Dzisiejszy etap prowadzi wzdłuż ukraińskiej granicy i biegnie słynnym szlakiem rowerowym Green Velo. W każdej z wiosek napotkamy zabytkowe cerkwie, m.in. tę najpiękniejszą w Narolu wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO , oraz te nieco mniej znane ale równie piękne w Raduży i Chotyńcu. Odwiedzimy też zamek w Krasiczynie a pod koniec dnia kilka fortów słynnej przemyskiej twierdzy.
Wieczorem pospacerujemy po pięknym rynku w Przemyślu.

Dzień 7: Przemyśl – Łańcut: 75 km

Dziś podążymy pięknymi szlakami przez Ppogórze Przemyskie. W Pruchniku odwiedzimy jeden z piękniejszych ryneczków na podkarpaciu z piękną drewnianą miejską zabudową z XIX wieku. Przykłady wiejskiej drewnianej zabudowy tego okresu z kolei obejrzymy w skansenie w Markowej.
Na nocleg dotrzemy do Łańcuta, tutejszy zamek jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim

Dzień 8: Łańcut – Rudnik nad Sanem: 60 km

Wjeżdżamy na szlak Green Velo wzdłuż Sanu. Odwiedzimy dziś m.in. Leżajsk z zespołem klasztornym bernardynów i skosztujemy miejscowego piwa. Niepowtarzalny klimat Podkarpacia odgrywa kluczową rolę w procesie warzenia piwa. Dzięki niemu, leżakujące w poziomych tankach Leżajsk Chmielowe Pils oraz Pszeniczne Klarowne spokojnie osiągają wyważony i unikatowy smak.
Na nocleg zatrzymamy się w polskiej stolicy wikliniarstwa – Rudniku nad Sanem.

Dzień 9: Rudnik nad Sanem – Sandomierz: 60 km

Piękną trasą wzdłuż rzeki San powracamy do Sandomierza, gdzie na pięknym średniowiecznym rynku uczcimy zakończenie wyprawy.

Dzień 10:

Powrót busem do Krakowa.

UWAGA:

PROGRAM JEST JEDYNIE ORIENTACYJNY. PODANE DZIENNE DYSTANSE MOGĄ RÓŻNIĆ SIĘ O +/- 15 KM. POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MOGĄ ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA WARUNKI POGODOWE, KONDYCJĘ UCZESTNIKÓW I INNE CZYNNIKI ORGANIZACYJNE. PROSIMY WIĘC NIE TRAKTOWAĆ TEGO PROGRAMU ZOBOWIĄZUJĄCO, NIEMNIEJ JEDNAK DOŁOŻYMY WSZELKICH STARAŃ BY ZREALIZOWAĆ GO JAK NAJDOKŁADNIEJ.

Warunki

Cena zawiera:

  • 9 noclegów w pokojach 2-4 osobowych
  • Przejazd busem z/do Krakowa wraz z transportem rowerów
  • Transport bagaży na trasie
  • Usługi opiekuna grupy
  • Składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny

Opłaty dodatkowe dla chętnych:

  • Dojazd z/do Katowic, Warszawy +150 zł (tylko w przypadku zebrania się odpowiedniej ilości chętnych)

Aby zarezerwować miejsce należy wpłacić zaliczkę w wysokości 500 zł. Resztę można dopłacić w dniu wyjazdu bezpośrednio u pilota.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Roztocze pochodzą od biura Cyklotramp, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.