Osobliwości Polesia

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Osobliwości Polesia

O wyprawie

To propozycja dla miłośników dzikiej przyrody, ptaków, ciszy i spokoju Zapraszamy do krainy bagien i mokradeł, borów sosnowych, krystalicznie czystych jezior i nadbużańskich łąk.
Naszej wyprawie towarzyszyć będą kresowe klimaty, bocianie gniazda i życzliwość mieszkańców. Jest to wyjazd łatwy, po płaskim terenie, dostępny dla każdego. Będziemy jeździć drogami asfaltowymi o znikomym natężeniu ruchu, drogami szutrowymi i leśnymi duktami. W programie są również wycieczki piesze po tych szlakach Poleskiego Parku Narodowego gdzie rowerem wjechać się nie da.

Rozpoczniemy we Włodawie, nostalgicznej stolicy regionu, nieco zapomnianej i zaniedbanej a przy tym pełnej uroku i śladów dawnej świetności. Następnie skierujemy się na południe , poprzez leśne ostępy Sobiborskiego Parku Krajobrazowego oraz Poleską Dolinę Bugu. Tę wciąż nieujarzmioną przez człowieka rzekę bliżej poznamy podczas spływu kajakowego. Odwiedzimy również Chełm, z jego kredowymi podziemiami a następnie pojedziemy do Poleskiego Parku Narodowego, będącego częścią największej w Europie krainy bagien i torfowisk. Będzie też czas na plażowanie i kąpiel w malowniczych jeziorach Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego.

Atrakcje

  • Włodawa – miasto trzech kultur
  • Sobiborski Park Krajobrazowy
  • Poleska Dolina Bugu
  • Podziemia kredowe wChełmie
  • Poleski Park Narodowy
  • Piesze wycieczki po kładkach przez bagienne tereny PPN
  • Plażowanie i kąpiel w jeziorachpojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego

Dystans na rowerze: ok. 230 km; asfalt/szutr, drogi leśne - 50%/50%

Koncepcja naszego wyjazdu:

  • Zakłada codzienne przemieszczanie się na rowerach na odcinkach rzędu 50 – 60 km w asyście busa technicznego, który w razie awarii, przemęczenia etc. służy pomocą.
  • Samochód techniczny wiezie również nasze bagaże – podróżujemy na rowerach wyłącznie z podręcznym bagażem dziennym umieszczonym w zależności od preferencji: w sakwie, torebce lub koszyku na kierownicy, małym plecaku itp.
  • Czas dziennej wycieczki to zazwyczaj od 9.00 do 18.00. Na jazdę na rowerze przeznaczone jest ok 50% z tych 9 godzin. Pozostałe to czas zwiedzania, odpoczynku, relaksu w ładnych miejscach, ewentualnej kąpieli w jeziorze/morzu, posiłki. Nie zawsze jest możliwość zjedzenia lunchu w trakcie dnia w barze lub restauracji – czasami muszą wystarczyć zakupy sklepowe i posiłek na polanie/łące.


Program

Dzień 1: Przyjazd do Włodawy.

Przyjazd do Włodawy – zakwaterowanie. Spotkanie informacyjne.

Dzień 2: Włodawa – Majdan Stuleński 50 km

Rozpoczniemy od zwiedzania Włodawy, będącej miejscem styku wielu kultur i narodowości – zgodnie z tym duchem odwiedzimy tu m.in. imponujący Zespół trzech Synagog , prawosławną cerkiew z XIX wieku oraz późnobarokowy Kościół Św. Ludwika. Ruszymy na południe wzdłuż Bugu a następnie szlakiem Green Velo przez Sobiborskie Bory. Jeśli pogoda dopisze zatrzymamy się na plażowanie i kąpiel nad jeziorem Glinki. Naszym dzisiejszym celem będzie Dwór nad Bugiem w Majdanie Stuleńskim, gdzie zostaniemy na trzy noce.

Dzień 3: Majdan Stuleński – Chełm 45 km

Początkowo pojedziemy doliną Bugu, by następnie skierować się do Chełmskiego Parku Krajobrazowego – mało znanego a za to bardzo interesującego kompleksu leśno – bagiennego. Szlak rowerowy doprowadzi nas do Starego Miasta w Chełmie. Spotkamy się z duchem Bieluchem w unikatowych podziemiach kredowych, zrelaksujemy się na Rynku oraz przejedziemy rowerami Bulwarem nad rzeką Uherką. Powrót do hotelu busem.

Dzień 4: Spływ kajakowy Bugiem

Bug to jedna z ostatnich w Europie rzek o nieuregulowanym biegu, rządząca się własnymi prawami- jest siedliskiem ptactwa błotnego, a także rzadkich gatunków zwierząt wodnych, takich jak bobry czy wydry. Popłyniemy jego szczególnie malowniczym, granicznym odcinkiem, między cywilizacją Wschodu i Zachodu, co nada wyprawie szczególnego wymiaru.

Dzień 5: Majdan Stuleński – Urszulin 40 km

Powoli opuszczamy dolinę Bugu i lasy sobiborskie, by skierować się do tajemniczej krainy bagien i torfowisk w Poleskim Parku Narodowym. Z wieży widokowej w Kulczynie zobaczymy Krowie Bagno – niegdyś największe w Polsce torfowisko, dziś częściowo zmeliorowane i w dużej mierze zamienione na łąki, nadal jest domem dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Już w obrębie Poleskiego Parku Narodowego czeka na nas Bagno Bubnów, z niezwykłą ścieżką Czahary, poprowadzoną drewnianym kładkami, przez rozległe tereny bagienne. Dzień zakończymy w hotelu w Urszulinie.

Dzień 6: Urszulin – Sosnowica 40 km, 5 km pieszo

Rozpoczniemy dzień od wizyty w muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu a następnie wyruszymy na pieszą wycieczkę ścieżką Spławy – prowadzi ona wąskimi kładkami do jeziora Łukie, największego jeziora w Parku. Po drodze będziemy mijać łąki, torfowiska i bagienne lasy. Na zasłużony odpoczynek pojedziemy nad – jezioro Piaseczno, jedno z najładniejszych jezior pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego na plażowanie i kąpiel. Zanocujemy w klimatycznym Dworku Kościuszki w Sosnowicy.

Dzień 7: Poleski Park Narodowy – pętla 50 km, 3 km pieszo

Ścieżką rowerową Mietiułka przemierzymy północną część Poleskiego Parku Narodowego. Zobaczymy torfowisko wysokie Durne Bagno, las Łowiszów – najstarszy las w Parku, zamieszkały przez watahę wilków a z wieży widokowej będziemy podziwiać rozległą panoramę i rozlewiska na łąkach. Na pieszą wycieczkę wyruszymy ścieżką Dąb Dominik, prowadzącą do zarastającego jeziora Moszne. Może uda nam się zobaczyć owadożerne rosiczki, kwitnące storczyki czy żurawinę błotną. Na popołudniowe plażowanie udamy się nad jezioro Bialskie. Wrócimy na nocleg do Sosnowicy.

Dzień 8: Zakończenie imprezy.

Po śniadaniu powrót do Warszawy.

Warunki

Cena wycieczki obejmuje:

  • noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach lub hotelach
  • śniadania i obiadokolacje
  • opiekę przewodnika
  • asystę samochodu technicznego przez cały czas trwania wycieczki
  • przewóz bagaży na trasie

Cena wycieczki NIE obejmuje:

  • posiłku w trakcie dnia
  • dojazdu i powrotu
  • biletów wstępu do muzeów i kosztów dodatkowych atrakcji
  • ewentualnego wypożyczenia roweru - dodatkowy koszt 200zł, roweru ze wspomaganiem elektrycznym – 600 zł
  • dodatkowego ubezpieczenia NNW Polska i KIT Bezpieczne Rezerwacje

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Osobliwości Polesia pochodzą od biura Via Verde, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.