Kaszuby na rowerze

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
łatwa
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Kaszuby na rowerze

O wyprawie

Kaszuby | 5 dni | 4 dni jazdy | 190 km | 1600 m przewyższenia

Historia Kaszub i zamieszkujących region ludzi nierozłącznie związana jest z dziejami i losami Pomorza. Jest to kraina geograficzna, etniczna i kulturowa, w której od wieków ścierały się wpływy słowiańskie i germańskie. Ziemia kaszubska rozpościera się od wybrzeży Morza Bałtyckiego na południe. Swym zasięgiem obejmuje zarówno piaszczyste plaże, przepiękne gęste lasy jak i malownicze jeziora polodowcowe.

Krajobraz, różnorodność i bogactwo flory oraz fauny sprawiają, że jest to obszar bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Dobrze wykorzystano jego potencjał tworząc liczne trasy rowerowe m.in. Kaszubską Marszrutę czy trasę dookoła Jezior Wdzydzkich. Także i my chcemy, by Kaszuby były miejscem obowiązkowym na rowerowej mapie Polski.

Trzeba przekonać się o pięknie tego regionu na własne oczy, bo Park Narodowy Bory Tucholskie, Słowiński Park Narodowy oraz liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody to prawdziwie polskie perełki.

Tereny Kaszub charakteryzuje polodowcowa rzeźba terenu z przewagą wzgórz morenowych. Z postoju lądolodu (około 13 tys. lat temu) pozostały „kaszubskie góry”, z rumowiskami skalnymi. W najbardziej zróżnicowanej części tego krajobrazu, od Kartuz w stronę Kościerzyny znajduje się najwyższe wzniesienie na całym Niżu Europejskim –  Wieżyca (328,6 m n.p.m.). Spore tereny zajmują tutaj także tzw. pola sandrowe, które spotykać można również w Borach Tucholskich.

Śmiało można powiedzieć, że Kaszuby jeziorami i rzekami stoją. Do największych cieków zaliczyć można Brdę, Wierzycę oraz Wdę. Mimo że niemal w całości przez współczesne Kaszuby przepływa Łeba, to miano kaszubskiej królowej przypada Raduni, która utworzyła najdłuższy i najpiękniejszy szlak wodny w tej części Polski, a jej przełom pod Babim Dołem od lat urzeka turystów.

Lasy porastają znaczną część Kaszub. Najgęściej zalesiona jest południowo – zachodnia ich część. Znajdują się tam Bory Tucholskie, jednak tylko częściowo położone są one na terenie współczesnych Kaszub i są to tzw. Zabory. Większe kompleksy leśne tworzą m.in. Puszcza Darżlubska, Puszcza Kaszubska oraz Lasy Mirachowskie.

WoW wyjazdu:

Zaborski Park Krajobrazowy | bory sosnowe | Kaszubska Marszruta |  Jezioro Charzykowskie | Jezioro Krasińskiego | Brusy | Jezioro Wdzydze -“Kaszubskie Morze” | Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich | Kościerzyna | Kaszubski Park Krajobrazowy | Dwór Wybickich w Sikorzynie | dom “do góry nogami” w Szymbarku | muzeum kaszubskiej ceramiki w Chmielnie | jeziora polodowcowe| Kartuzy | Gdańsk 

Charakterystyka wyjazdu:

Wyjazd ten skierowany jest do rodzin z dziećmi lub osób, które lubią pokonywać krótsze dystanse, chcą mieć więcej czasu na podziwianie pięknych widoków i cieszyć się krajobrazem w koło, a ta trasa daje taką możliwość. Wyjazd ma charakter turystyczny. W trakcie jego trwania jeżdzimy “na pusto”, bagaże będą przewożone między miejscami noclegowymi.

Na ten wyjazd można pojechać na każdym rowerze z przerzutkami, nadającym się do jazdy po płaskim i pagórkowatym terenie, bo taki charakter ma ten wyjazd. Trasa poprowadzona jest po asfalcie, utwardzanych szutrowych ścieżkach leśnych. Szerokość opony jest dowolna. W znacznym stopniu trasa jest wyłączona z ruchu lub poprowadzona po ścieżkach rowerowych lub drogach o niewielkim natężeniu ruchu, tak aby była maksymalnie bezpieczna. Dlatego tak świetnie nadaje się do wyjazdu rodzinnego. Stopień trudności na poziomie I.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeździć, jeździć, jeździć. Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie do tego wyjazdu. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%. Pamiętaj o tym.

Dzień 01: spotkanie w Chojnicach

Tego dnia w godzinach popołudniowych spotykamy się w Chojnicach.  Po wspólnej kolacji udamy się na spoczynek, aby nabrać sił przed kolejnymi dniami podróży.

Dzień 02: Chojnice – Brusy | 48 km | 410 m podjazdu i 420 m zjazdu

Pierwszego rowerowego dnia podążać będziemy Kaszubską Marszrutą – czerwonym szlakiem poprowadzonym wzdłuż brzegów jezior: Charzykowskiego oraz Karsińskiego. Tereny, po którch bedziemy się tego dnia poruszać leżą w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego.  Znajdujący się tutaj jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Bory Tucholskie.  Z pewnością zatrzymamy się w jednej z tutejszych smażalni na przepysznego świeżego pstrąga. Na nocleg zatrzymamy się w Bursach.

Dzień 03: Brusy – Kościerzyna | 56 km | 460 m podjazdu i 445 m zjazdu

To już nasz drugi dzień podróży. Wypoczęci i pełni energii wyruszymy w drogę. Przed nami będą kolejne miejsca do zwiedzenia. Trasa powiedzie nas tego dnia przez teren Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wdzydze uważane za najpiękniejsze jezioro Pojezierza Kaszubskiego nazywane jest Kaszubskim Morzem. Na bogactwo naturalne tego obszaru składają się gęste lasy oraz doliny małych rzek, jeziora rozmaitego kształtu i wielkości. We Wdzydzach Kiszewskichodwiedzimy skansen – Kaszubski Park Etnograficzny, który wprowadzi nas w świat kultury kaszubskiej. W Kościerzyniezatrzymamy się na nocleg. W mieście znajduje się wiele wartych uwagi miejsc, m. in. Muzeum Kolejnictwa czy też Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Dzień 04: Kościerzyna – Kartuzy | 42 km | 470 m podjazdu i 410 m zjazdu

Dzisiejsza trasa prowadzić nas będzie przez tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w którym dominuje urozmaicona polodowcowa rzeźba terenu, z licznymi jeziorami rynnowymi i ciągami wzgórz i pagórków. Odwiedzimy m. in. Dwór Wybickich w Sikorzynie – posiadłość, która rzeczywiście należała do rodziny Wybickich – to tu mieszkali rodzice autor polskiego hymnu, Józefa Wybickiego. Następnie skierujemy koła naszych jednośladów w kierunku Szymbarku, gdzie znajduje się słynny “Dom do góry nogami”. W Chmielnie bedziemy mogli odwiedzić żywe muzeum kaszubskiej ceramikiprowadzone przez rodzinę Neclów, produkującą kaszubskie naczynia od trzech pokoleń. Trasę zakończymy w leżących nad 4 jeziorami Kartuzach.

Dzień 05: Kartuzy – Gdańsk | 40 km | 270 m podjazdu i 480 m zjazdu

Kartuzy są jednym z najpiękniejszych miast tzw. Szwajcarii Kaszubskiej. Miasto, jak łatwo zgadnąć, zawdzięcza nazwę zakonowi Kartuzów, których sprowadzono tu w XVI wieku. Najważniejszym zabytkiem jest więc gotycki kościół poklasztorny, w którego wnętrzach znajdują się cenne obrazy i figury. Na ostatni dzień wyprawy zaplanowaliśmy spokojną podróż przez tereny Pojezierza Kaszubskiego. Naszą czterodniową przygodę zakończymy na Długim Targu w Gdańsku.

* Program może ulec zmianie ze względu na kondycję uczestników oraz warunki atmosferyczne

Warunki

Cena zawiera:

  • 4 x nocleg w kwaterach prywatnych, gospodarstwach agroturystycznych
  • przewodnik rowerowy, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami
  • przewóz bagaży między noclegami
  • poczęstunek z ogniskiem
  • ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia,
  • dotarcia do Chojnic i powrotu z Gdańska

Zaliczka:

Kwota: 150 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na ten wyjazd polecamy zabrać rower: górski, trekkingow, crossowy. Wynika to z faktu, że trasa poprowadzona jest w większości po asfalcie lub utwardzanych, szutrowych drogach leśnych. W naszej opinii najlepsza szerokość opony to 1.75 – 2.0″.  Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerumały plecak, zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: ok. 300 – 400 zł – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Jak się spakować?

Jeździmy na „pusto”, jedyne co trzeba zabrać to mały plecak lub małe sakwy na podstawowe rzeczy, które mogą być potrzebne podczas jednego dnia jazdy rowerem. Bagaże będą przewożone między miejscami noclegowymi.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli się wahasz, bo boisz się, że nie dasz sobie rady, to wiedz, że sobie poradzisz. Boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Suma przewyższeń to 1600 metrów, a całkowity dystans to 190 km.  Zalecamy opony o szerokości 1.17 – 2.0 cala. Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 40 – 50 km.

Jak dostanę się do Chojnic i jak wrócę z Gdańska?

Dotarcie na miejsce startu oraz powrót jest we własnym zakresie. Jako że zaczynamy i kończymy w dwóch różnych punktach, sugerujemy przyjazd pociągiem. Zarówno Chojnice jak i Gdańsk są to miasta dobrze skomunikowane i nikt nie powinien mieć problemu z przyjazdem i powrotem.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa poprowadzona jest po nawierzchni asfaltowej oraz utwardzanych szutrowych ścieżkach leśnych. W znacznym stopniu jest wyłączona z ruchu lub prowadzi po mało uczęszczanych drogach publicznych.

Gdzie śpimy?

Podczas wyjazdu śpimy w kwaterach prywatnych, domkach kempingowych. Jeśli zapisujesz się z kimś i chcesz być z tą osobą w pokoju, koniecznie napisz do nas maila z tą informacją. Żebyśmy mogli to wcześniej zaplanować.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać posiłki wspólnie w miejscach noclegowych. Będziemy się również stołować w barach, restauracjach.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

W przypadku wyjazdów po Polsce i krajach ościennych obejmuje NNW i NWS (5.000 PLN / 60%)

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Kaszuby na rowerze pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.