Dookoła Tatr MTB

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
autokar / bus
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Dookoła Tatr MTB

O wyprawie

Dookoła Tatr MTB | 3 dni jazdy | 240 km | 5 200 m przewyższenia | jazda bez bagaży

Okrążenie Tatr to nie lada gratka. Wyprawy rowerowe w Tatry to blisko 240 km pokonane w 3 dni. Może się wydawać, że to nic szczególnego. Jednak suma przewyższeń tej wyprawy rowerowej w wersji MTB to bagatela 5 200 m. Warto podjąć wyzwanie, aby pokochać Tatry z każdym przemierzonym kilometrem coraz bardziej.

Podczas tej rowerowej wyprawy poznacie cztery krainy geograficzne: Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. Większa część trasy przebiega przez Słowację. Proponujemy podczas wyprawy skorzystać z basenów termalnych, które są idealne dla zmęczonego ciała po pierwszym, ciężkim dniu. Niżej opisana trasa daje możliwość pokonania jej w ok. 50% po terenie. To propozycja wyjazdu dla osób o bardzo dobrej kondycji fizycznej, uwielbiających jazdę po górach i bezdrożach.

Nasza baza wypadowa to Zakopane. Czwartkowy wieczór zapoznawczy to grill, oscypki, kiełbaska i herbatka..  Tam w piątek wyciągamy się z rowerami na Harendę. Startując z Pasma Gubałówki po lewej stronie mamy piękny widoki na całą panoramę Tatr. Kiedy już dotrzemy na Gubałówkę, zdążymy już rozgrzać mięśnie na pierwszych podjazdach. Po kilku zdjęciach wbijemy się już w odcinek terenowy. Udamy się w kierunku Płazówki. Tam spędzimy chwilę na drodze asfaltowej, abyśmy potem odbili w kierunku Orawic – również terenem. 

Sobota to Tatrzańska Magistrala pokonana terenem i asfaltowy podjazd pod Strbskie Pleso, który jest najwyższym punktem naszej wyprawy, wtedy to jesteśmy najbliżej szczytów Tatr Wysokich. Powrót to przejazd przez Magurę Spiską a po stronie Polskiej pokonamy malowniczy odcinek przez Zgorzelisko i przejeżdżając przez Małe Ciche wrócimy do Zakopanego.

Wycieczka dedykowana jest wyłącznie dla osób posiadających doświadczenie w jeździe górskiej MTB oraz dobrą sprawność fizyczną.

Program

Wyprawa ta rozpoczyna się w czwartek. Kończy się w niedzielę. Ma ona charakter mtb. Tam gdzie jest to możliwe (a nie zawsze jest) szukamy odcinków terenowych. Wyprawa jest górzysta ze sporą sumą przewyższeń sięgającą 4 875 metrów. Aby w spokojny sposób przejechać trasę, trzeba się do niej przygotować kondycyjnie. Nie polecam wybrać się na ten wyjazd bez wcześniejszego przygotowania kondycyjnego.

Dzień 01 – spotkanie w Zakopanem

Spotykamy się w czwartek w Zakopanem. Spotkanie organizacyjne jest o godz. 18:00, następnie grillujemy, integrujemy się, snujemy opowieści o podróżach. Mile widziane dobre humory. My gwarantujemy drobny poczęstunek podczas grilla.

Dzień 02: Zakopane – Liptowski Trnovec | 83 km | 1985 m podjazdu i 2225 m zjazdu

Poranek zaczynamy się od śniadania w hostelu. Wyjazd spod hostelu o godzinie 9:00. Grupa udaje się w kierunku wyciągu na Harendę. I tam rozpoczynamy swoją przygodę. To wymagający dzień. Na początek asfaltowy wyjazd na Gubałówkę. Dalej wjeżdżamy na turystyczny szlak w kierunku Płazówki, z niesamowitymi widokami na Tatry. Zjeżdżamy do drogi krajowej, gdzie w okolicach Witowa odbijamy w stronę Magury Witowskiej. To już podjazd terenowy. Po zdobyciu szczytu zjeżdżamy do Orawic. Z Orawic udamy się i zdobędziemy Mikoluvkę (1193 m.n.p.m), gdzie pokonując pasmo zjedziemy do Orawskiego, Białego Potoku i pojedziemy w kierunku Kopca (1251 m n.p.m.). To ostatni nasz szczyt tego dnia. Dalej udamy się w kierunku Liptowskiego Trnovca, gdzie będzie nasz nocleg. Tego dnia można skorzystać z Aqua Parku w Tatralandii – to będzie zasłużony odpoczynek dla zmęczonych mięśni.

Dzień 03: Liptowski Trnovec – Nova Leśna | 74 km | 1450 m podjazdu i 1270 m zjazdu

W okolicy godziny 8 rano wspólnie przygotowujemy śniadanie. I następnie startujemy w dalszą podróż. Udajemy się w kierunku Liptowskiego Mikulasza i odbijamy w kierunku Tatrzańskiej Magistrali, gdzie czeka na nas specjalny odcinek terenowej zabawy z licznymi ekologicznymi przeszkodami. Terenem będziemy jechać przez blisko 30 km. Dalej wjedziemy już na asfaltową drogę w kierunku  Strbskiego Plesa, który jest najwyższym punktem naszej przygody (1346 m n.p.m.). Po odpoczynku i smacznym obiedzie, długim zjazdem dostaniemy się do Starego Smokowca, skąd nadal z górki dotrzemy na nocleg w Nowej Leśnej. Po zakwaterowaniu się udamy się na kosztowanie lokalnych trunków.

Dzień 04: Nova Leśna – Zakopane | 70 km | 1440 m podjazdu i 1365 m zjazdu

Wspólne śniadanie i start w okolicach godziny 9 rano. Na początek dnia solidny podjazd, ale widok na Tatrzańską Łomnicę i majestatyczne Tatry Wysokie wynagradzają wszystko. Udamy się w kierunku Tatrzańskiej Kotliny, skąd odbijemy z drogi głównej i udamy się w kierunku Bukoviny (1176 m n.p.m.) – szczytu Magury Spiska, tutaj zaliczymy jeden z terenowych zjazdów. Dalej przejedziemy pasmem Magury i dostaniemy się do Łysej Polany. Nasz kolejny cel to Zgorzelisko również z pięknym odcinkiem jazdy terenowej i zjedziemy w kierunku Małego Cichego, aby wrócić do Zakopanego.  Zakończenie imprezy w okolicach godziny 17:00-18:00.

*Program wyjazdu może ulec zmianie w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe i kondycję uczestników

Warunki

Cena zawiera:

  • 1 nocleg w Zakopanem lub okolicy,
  • ognisko z kiełbaskami i herbatą,
  • 2 noclegi na Słowacji w kwaterach prywatnych,
  • przewodnik rowerowy, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami,
  • ubezpieczenie,
  • koszt wyciągu na Harendzie,
  • transport bagażu samochodem

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia,
  • dojazdu do/z Zakopanego.

Zaliczka:

Kwota: 150 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Tę wersję trasy dookoła Tatr można pokonać na rowerze górskim z oponami o szerokości min. 2.0 cala. Nie musisz mieć roweru na pełnym zawieszeniu. Jeśli masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do roweru: zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty:  WAŻNY dowód osobisty

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 100 euro

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Na tego rodzaju wyprawy najlepszy jest minimalizm. Plecak lub torbę na rzeczy, które przewozi samochód i mały plecak na dzień jazdy. Na tym wyjeździe nie zabieracie śpiworów, karimat itd. Więc do zabrania są tylko ubrania plus osprzęt i aparat. Samochód zawozi rzeczy uczestników wyprawy na miejsce noclegu. Samochód nie pilotuje drogi i nie jest dostępny cały czas.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli się wahasz, bo boisz się, że nie dasz sobie rady, to wiedz, że sobie poradzisz, pod warunkiem, że masz doświadczenie w jeździe terenowej. Boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest dużo, a teren jest zróżnicowany! Trasa to ok. 50% terenu i 50% asfaltu. Mogą być odcinki, gdzie będzie konieczne pchanie lub niesienie roweru. Warto wcześniej popracować nad kondycją. Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 70-100 km dziennie z elementami jazdy po terenie. Wtedy satysfakcja w wyprawy będzie gwarantowana.

Jak dojechać do Zakopanego, czy jedzie z nami bus i co bagażami?

Do Zakopanego dojazd jest na własną rękę. Można dotrzeć pociągiem lub samochodem.  Podczas wyprawy rowerowej jest samochód, który przewiezie nam bagaże na miejsce noclegowe. Na każdy dzień trzeba mieć ze sobą mały plecaczek na podstawowe rzeczy.

Trasa wyprawy:

Zakopane, Gubałówka, Magura Witowska, Orawice, Orawski Biały Potok, Liptowski Trnovec, Magistrala Tatrzańska, Strbskie Pleso, Stary Smokowiec, Nowa Leśna, Magura Spiska, Zgorzelisko, Małe Ciche, Zapokane.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa poprowadzona jest w 50% drogą utwardzoną, a w 50% terenem o różnym poziomie trudności. Może być konieczność prowadzenia/niesienia roweru.

Gdzie śpimy?

Nocujemy na kwaterach prywatnych z dostępem do łazienki, kuchni i lodówki w pokojach kilku osobowych.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać je wspólnie w miejscach noclegowych.  Sklepy na terenie Słowacji są otwarte w weekendy w określonych porach. Na trasie mijamy również bary i restauracje, z których usług korzystamy. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą. Waluta to euro. W niektórych miejscach można zamówić sobie śniadanie lub obiadokolacje na noclegu. O szczegółach poinformuje Was przewodnik na miejscu.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Na terenie Słowacji wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Dodatkowo jednak ubezpieczamy wszystkich uczestników wyjazdu w TU Europa S.A. 

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dookoła Tatr MTB pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Górskie MTB, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.