Bieszczady

Kraje
Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
własny
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Bieszczady

O wyprawie

Bieszczady | 4 dni | 3 dni jazdy | 190 km | 3050 m

Bieszczady to pasmo górskie leżące w Beskidach Wschodnich należących do Karpat Wschodnich. Jego teren jest ograniczony dwiema przełęczami – Łupkowską i Wyszkowską. Bieszczady znajdują się nie tylko na terenie Polski, ale również Słowacji i Ukrainy, przy czym ich wschodnia część leży wyłącznie na ziemiach ukraińskich.

Naszą bazą wypadową na kolejne dni będą Ustrzyki Dolne. Miasto to stanowi stolicę całego powiatu bieszczadzkiego. Jego przyrodniczym walorem jest położenie nad Strwiążem. W okresie letnim miejsce to jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Zarówno spacerowe szlaki jak i rowerowe trasy stanowią bardzo ciekawą atrakcję, która pozwoli w aktywny sposób spędzić czas wolny.

Zapraszamy do spędzenia weekendu w tym urokliwym rejonie. Podczas trzech dni jazdy na rowerze poznamy tylko niektóre urokliwe miejsca tego rejonu. Pokonamy trochę kilometrów nie tylko po Bieszczadzkim Parku Narodowym ale również po Parku Krajobrazowym Doliny Sanu. To miejsca idealne dla miłośników przyrody i kontaktu z naturą.

Wnikliwi obserwatorzy zauważą rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Wyjazd ten skierowany jest dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Ma on charakter wyjazdu górskiego. To nie są płaskie tereny. Aby w spokojny sposób przejechać trasę, trzeba się do niej przygotować kondycyjnie.

Program

Wyjazd ten skierowany jest dla średnio zaawansowanych rowerzystów. Ma on charakter wyjazdu górskiego. To nie są płaskie tereny. Aby w spokojny sposób przejechać trasę, trzeba się do niej przygotować kondycyjnie.

Dzień 01:  spotkanie w Polańczyku

W godzinach popołudniowych spotykamy się z wszystkimi uczestnikami w Polańczyku. Po zakwaterowaniu spotkanie organizacyjne i wspólna integracja.

Dzień 02: Trasa 01 | 72 km | 1140 m przewyższenia

Na początek przygody udamy się dookoła Jeziora Solińskiego. Malownicza trasa wzdłuż zatok zalewu pozostawia w pamięci niezapomniane obrazy. Jezioro – nazywane “bieszczadzkim morzem”  charakteryzuje się dużymi wahaniami poziomu wody. Różnice osiągają 10-15 m, przy czym zmiany poziomu mogą następować bardzo szybko. Z dnia na dzień poziom wody może zmienić się nawet o 1 m. Część trasy będziemy pokonywać karpackim szlakiem rowerowym. Mamy do pokonania kilka przełęczy min. pod Otrytem, pod Ostrem i Przysłup (nad Żłobkiem). Przy zamykaniu pętli udamy się na zaporę w Solinie.

Dzień 03:  Trasa 02 | 68 km | 830 m przewyższenia

Tego dnia trasa prowadzi przez najwyższe i najpiękniejsze partie Bieszczadów. Czeka nas wiele krętych odcinków. Przejeżdżając przez pobliskie miejscowości będziemy podziwiać ruiny cerkwi, pozostałości zamków i dworów obronnych, pomniki przyrody, punkty widokowe i wiele innych atrakcji Bieszczad. Będziemy poruszać się pomiędzy pogórzem Leskim, pasmem Łopiennika a Parkiem Ciśniańsko – Wetlińskim.

Dzień 04:  Trasa 03 | 50 km | 1080 m przewyższenia

To już ostatni dzień naszej rowerowej przygody w Bieszczadach. Uwieńczeniem wyprawy będzie wizyta w rezerwacie Sine Wiry. Rezerwat obejmuje fragment przełomowej doliny Wetlinki i Solinki. W rezerwacie znajdują się liczne stanowiska roślin i ostoi zwierząt, będące efektem specyficznego położenia i urozmaiconej rzeźby terenu. W 1980 roku osunęło się zbocze Połomy tarasując rzekę Wetlinę, w wyniku czego powstało jeziorko, zwane Szmaragdowym, mające w 1987 roku 280 metrów długości i 20-45 metrów szerokości.

*Program wyjazdu może ulec zmianie w trakcie wyprawy ze względu na warunki pogodowe i kondycję uczestników. W przypadku braku miejsc noclegowych możliwa jest zmiana bazy wypadowej na inną miejscowość np. Solina, Wołkowyja, Bukowiec.

Warunki

Cena zawiera:

  • 3 noclegi w gospodarstwie agroturystycznym,
  • opiekę przewodnika rowerowego, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym,
  • ubezpieczenie,
  • poczęstunek z ogniskiem

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia,
  • dojazdu na miejsce startu oraz powrotu,
  • ew. biletów wstępu do zwiedzanych obiektów

Zaliczka:

Kwota: 150 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na wyprawę można pojechać rowerem trekkingowym, crossowym, jednak w naszej opinii najbardziej komfortowy byłby rower górski. Czy to znaczy, że nie możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale robisz to na własne ryzyko i niedogodności. Każdy jest z nas inny, dlatego dla jednej osoby ta trasa na rowerze bez amortyzatora będzie niemożliwa do przejechania, a dla kogoś innego będzie to normalna trasa. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do roweruzapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 200 zł – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Na ten wyjazd można się spakować dowolnie. Warto mieć ze sobą małą sakwę lub plecaczek, aby schować najbardziej potrzebne rzeczy na dzień jazdy, czyli napoje, batoniki, coś cieplejszego, przeciwdeszczowego, dętkę.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Mamy do pokonania w sumie ok. 3000 m przewyższeń i pokonamy 190 km. Dzienne dystanse wyniosą niespełna 70 km. Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 70 km dziennie.

Jak dojechać do Polańczyka, czy jedzie z nami bus, co z bagażami?

Pierwszego dnia spotykamy się na miejscu, każdy dojeżdża do Polańczyka na własną rękę. Tutaj mamy bazę wypadową i jeździmy na pusto, z małym plecaczkiem lub sakwą, aby spakować podstawowe rzeczy.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa w przeważającej większości jest poprowadzona drogami asfaltowymi. Kilka krótkich odcinków to dobrze ubity szuter.

Gdzie śpimy?

Nocujemy w gospodarstwie agroturystycznym w pokojach kilkuosobowych z dostępem do łazienki.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę ?

Wyżywienie jest we własnym zakresie. Proponujemy, aby przygotowywać je wspólnie w miejscach noclegowych. Na trasie mijamy również bary i restauracje, z których usług korzystamy. Praktycznie wszędzie można zapłacić kartą.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

W przypadku wyjazdów po Polsce i krajach ościennych obejmuje NNW i NWS (5.000 PLN / 60%)

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Bieszczady pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.