Teneryfa z El Teide w tle

Kategoria
Wyżywienie
własne
Trudność
średnia
Transport
samolot
Zakwaterowanie
pensjonaty / hotele

Wycieczka chwilowo niedostępna.

Szczegóły wyjazdu Teneryfa z El Teide w tle

O wyprawie

Teneryfa | 8 dni | 5 dni jazdy + trekking na el Teide 3718 m n.p.m | 285 km | 6450 m podjazdu i 9200 m zjazdu

Wyprawa na Teneryfę to nasza kolejna propozycja na poznanie wyspy z archipelagu Makaronezji. Teneryfa to zarazem najbardziej znana wyspa Wysp Kanaryjskich, jednak najmniej poznana. Głównie kojarzy się z wypoczynkiem na plażach. My zabieramy Was tam na tygodniową, rowerową eksplorację wyspy, jakiej jeszcze nie było. 

Łączymy jazdę na rowerze z pieszym zdobyciem Pico del Teide – najwyższego szczytu Hiszpanii, który znajduje się w Parku Narodowym el Teide. Zwiedzimy również region niczym z bajek – Anaga, klify Los Gigantes, prawie odciętą od świata wioskę Masca, zniszczone przez wulkan Garachico oraz inne malownicze i momentami zapierające dech w piersiach miejsca. Zwiedzania jest dużo i na pewno nie będziecie się nudzić.

Teneryfę symbolicznie możemy podzielić na trzy części. Część północną przepełnioną zielenią, ulubioną przez wyspiarzy. Południową spaloną słońcem i centralną – część wulkaniczną. Wyspa ta jest największą w całym archipelagu. Liczy ponad 2 tys km2. Klimat sprawia, że północna i południowa część wyspy znacznie się różnią. Północ jest dużo bardziej zielona, ale także częściej pada tam deszcz. Natomiast południe ma wysuszony krajobraz, ale słońce świeci tam prawie cały czas.To właśnie tutaj będziemy mieli bazę wypadową, stąd na miejsca startu każdego dnia będzie dowoził nas bus.

Park Narodowy Teide przyciąga jak magnes – obowiązkowe podczas pobytu na Teneryfie. Jest to największy i najstarszy park narodowy na Wyspach Kanaryjskich. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii, Teide – jeden z Dwunastu Skarbów Hiszpanii i prawdziwy cud świata. Od 2007 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Teide oferuje unikalny krajobraz wulkaniczny z otaczającym majestatycznym szczytem El Teide o wysokości 3718 m, który zdobędziemy pieszo.

Teneryfa jest nazywana kontynentem w miniaturze. Nie ma w tym ani grama przesady – to wyspa niezwykle różnorodnych krajobrazów jak i niezwykłych smaków. Wyspa oferuje ciekawe odkrycia kulinarne. Koniecznie trzeba spróbować miejscowej paellii, jamon serrano (suszona szynka) czy conejo con salmorejo (królik podawany w pikantnym pomidorowym sosie). Znakomitą zakąską jest też arepa (kukurydziana bułka na ciepło, z różnymi dodatkami), a jeśli lubisz kawę, spróbuj barraquito (espresso z zagęszczonym mlekiem, skórką cytryny i likierem).

WoW wyprawy: 

Klify Los Gigantes | górska wioska Masca | Garanchico | Park Narodowy Teide | piesze zdobycie szczytu El Teide | La Orotava i Casas de los Balcones | Icod de los Vinos | schodkowe piramidy w Guimar | La Montana Colorada |  San Cristobal de la Laguna z piękną starówką | plaża Las Teresitas | wulkaniczny krajobraz | Santa Cruz de Tenerife

Charakterystyka wyjazdu: 

Wyspa jest wulkaniczna, więc bardzo górzysta. Trasy są asfaltowo-szutrowe z trudniejszymi odcinkami. To propozycja dla osób lubiących wyzwania, ale warto pamiętać, że będziemy się wspierać busem na miejscu. Ten wyjazd to propozycja dla osób, które mają bardzo dobrą kondycję fizyczną, lubią jechać w nieznane i nie boją się niespodziewanych przygód.

To nie jest propozycja dla początkujących rowerzystów. Osoby, które się wybierają nie odstawiają roweru na zimę. To wyjazd dla miłośników jazdy po terenie górzystym oraz lubiących chodzić po górach. Zabieramy ze sobą rower górski lub trekkingowy. Zalecana szerokość opony to 2.0″. Czy możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale na własną odpowiedzialność. Noclegi w apartamencie o dobrym standardzie, wyżywienie jest we własnym zakresie. Stopień trudności na poziomie IV.

Jak się przygotować do wyjazdu?

Jeździć, jeździć, jeździć. Aby czerpać maksymalną frajdę z tego wyjazdu musisz być przygotowany kondycyjnie. Więc przed wyprawą pokonuj podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to jeździj większe dystanse. Podstawa to również sprawny rower, czyli SERWIS roweru przed wyjazdem obowiązkowo.

Program

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że podany dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 01 – wylot

Spotykamy się na lotnisku w Katowicach o godz. 13:55. Ma Teneryfie lądujemy o godz. 18:40. Wsiadamy do busa i przejeżdżamy na nocleg, który będzie naszą bazą wypadową na cały tydzień pobytu na wyspie.

Dzień 02 – Trasa 01 | Puerto de Santiago – Garachico | 41 km | 1470 m podjazdu | 1470 m zjazdu

Pierwszy dzień na rowerach zaczynamy od podziwiania klifów Los Gigantes, które z punktów widokowych prezentują się spektakularnie. Mają one nawet do 800 m wysokości i złowieszczo wyłaniają się z wody. Następnie malowniczymi serpentynami jedziemy do ukrytej górskiej wioski Masca. To miejsce było przez wiele lat ukryte pośród gór Teno i można było się tu dostać tylko pieszo. Droga, którą tu dojedziecie została zbudowana dopiero kilkanaście lat temu. Sama Masca jest małą i urokliwą wioską. W jej centrum jest mały kościół oraz wiele restauracji i lokalnych sklepów. Dzień kończymy w Garachico. Jest to jedno ze starszych miast Teneryfy – pochodzi z XV w. Kiedyś miało znaczenie handlowe i duży dobrze prosperujący port, ale wszystko zmieniła erupcja wulkanu z 1706r., podczas której przez kilka tygodni spływająca do oceanu lawa zrównała niemal całe miasto z ziemią. Odbudowano je na zastygłej lawie i teraz spacerując wzdłuż wybrzeża można podziwiać ten trochę księżycowy, czarny krajobraz.

Dzień 03 – Trasa 02 | Park Narodowy Teide – Icod de los Vinos | 73 km | 865 m podjazdu | 2780 m zjazdu

Tego dnia startować będziemy z Parku Narodowego Teide. Obejmuje on obszar kaldery Las Canadas, czyli zagłębienia wytworzonego na wskutek silnej erupcji wulkanu, kiedy jego szczyt jest rozrywany. Kaldera na Teneryfie jest jedną z największych na świecie i ma około 15 km średnicy. W jej obszarze znajduje się kilka stożków wulkanicznych. Po wyjechaniu z PN udamy się w kierunku klimatycznego miasteczka jakim jest La Orotava. To pełne wąskich uliczek i pięknych kamienic miasteczko znane jest między innymi z Casas de los Balcones czyli Balkonowych Domów. To tradycyjne, pięknie zdobione kanaryjskie drewniane balkony. Na zakończenie dzisiejszego dnia wybraliśmy Icod de los Vinosznane przede wszystkim z najstarszej i największej draceny. To smocze drzewo ma aż 16 metrów wysokości i szacuje się, że na 600-800 lat. Niedaleko miasteczka znajduje się Jaskinia Wiatru. To jeden z najdłuższych na świecie wulkanicznych tuneli.

Dzień 04 – Trasa 03 | Guimar – El Medano | 63 km | 990 m podjazdu | 1310 m zjazdu

Po śniadaniu zostajemy powiezieni do Guimar, miasteczka znanego z kompleksu 6 kamiennych schodkowych piramid podobnych do tych znajdujących się w Meksyku. Następnie spokojną i krętą drogą udajemy się w kierunku miasteczka Fasnia. Obszar wokół tej miejscowości z powodu rzadkich opadów deszczu słynie z najbardziej suchych gruntów na wyspie. Znajdują się tutaj ruiny Nuestra Señora del Carmen, La Montaña i San Joaquín.

Dzień 05 – zdobycie El Teide | trekking

Na ten dzień przygotowaliśmy odpoczynek od roweru, ale z całą pewnością nie będzie on nudy. Bowiem pieszo zdobywać będziemy wulkan Teide, najwyższy szczyt Teneryfy, a także całej Hiszpanii górujący nad piękną wyspą. Wczesnym rankiem zostaniemy wywiezieni do jego podnóży skąd czeka nas 10km trekking na szczyt, z którego będziemy rozkoszować się jednym z najbardziej widowiskowych krajobrazów świata. Wyjście na szczyt zajmie nam dłuższą chwilę, dlatego po jego zdobyciu w dół udamy się kolejką. Jest to ciekawa atrakcja,  bowiem w przeciągu 8 minut jazdy stracimy ponad 1400 metrów wysokości.

Dzień 06 – Trasa 04 | Guia de Isora – El Medano | 67 km | 1730 m podjazdu | 2300 m zjazdu

Tego dnia czeka nas jazda m. in. przez piękną wioskę przyległą do PN Teide – Vilaflor. Można powiedzieć że jest ona oazą spokoju otoczoną wiejskimi i sosnowymi krajobrazami. Jej ulice i domy świadczą o historii tego regionu oddalonego od zgiełku ośrodków turystycznych. Dzięki uprawom winorośli dającym słynne wino, którego nie można nie skosztować miejsce to zachowuje aromat wyspiarskiej wioski. Jadąc dalej mijać będziemy La Montana Colorada – kompleks pięknych krajobrazów i złożoności geomorfologicznych. Wysokie tereny górskie i podgórza wokół porośnięte są przez las sosnowy rzadko spotykany na terenach wulkanicznych.

Dzień 07 – Trasa 05 | Santa Cruz de Tenerife – San Andres | 45 km | 1280 m podjazdu | 1300 m zjazdu

Po śniadaniu wyruszymy do stolicy Teneryfy, która w ostatni dzień naszej rowerowej przygody będzie bazą wypadową. Przejedziemy przez ciekawie zaprojektowany park Garcii Sanabrii, w którym znajduje się Pasaż Pergoli pełen róż i oleandrów. Ponadto w całym parku można spotkać pozostałości Ogólnoświatowej Wystawy Sztuki Ulicznej z 1974r. a przy jednym z wejść znajduje się działający wielki zegar zrobiony ze świeżych kwiatów. Kolejnym naszym przystankiem będzie San Cristobal de la Laguna w skrócie znane jako La Laguna, którego starówka wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Finiszem tego dnia będzie San Andres znajdujące się u podnóża gór Anaga. Ta miejscowość zbudowana na skalnym zboczu szczyci się najpiękniejszą plażą Teneryfy – Las Teresitas. Rozciąga się ona na długość blisko jednego kilometra a piasek został tutaj przywieziony specjalnie z pustyni Sahara. Pobyt tutaj będzie miłym akcentem na zakończenie pobytu na wyspie. Wieczorem wrócimy do El Medano, gdzie po uroczystej kolacji przygotujemy się do podróży powrotnej do kraju.

Dzień 08

Po śniadaniu pakowanie oraz czas wolny na zakup pamiątek itp. Wylot z wyspy o godzinie 19:15. W Katowicach lądujemy o godz. 01:40.

*Program może ulegać modyfikacjom. Trasy poszczególnych dni będą również modyfikowane ze względu na kondycję uczestników wyprawy oraz warunki panujące na wyspie.

Warunki

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w apartamencie
  • bilet sportowy na rower,
  • opiekę przewodnika rowerowego,
  • logistykę wyjazdu,
  • pozwolenie na wejście na El Teide,
  • transfer z/na lotnisko, transport busem na wyspie,
  • ubezpieczenie
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • biletu lotniczego dla pasażera,
  • wyżywienia

Ważne:

Bilety lotnicze dla pasażera zakupuje organizator po potwierdzeniu odbycia się wyprawy.

Zaliczka:

Kwota: 900 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Na ten wyjazd polecamy zabrać rower górski, ewentualnie trekkingowy. Wynika to z faktu, że trasa poprowadzona jest po nawierzchni mieszanej, czeka nas jazda po asfalcie, żwirach, szutrach, piaskach, ścieżkach leśnych. W naszej opinii najlepsza szerokość opony to 2.0 cale. Amortyzator jest konieczny. Czy to znaczy, że nie możesz jechać na innym rowerze? Możesz, ale robisz to na własne ryzyko i niedogodności. Każdy jest z nas inny, dlatego dla jednej osoby ta trasa na rowerze bez amortyzatora będzie niemożliwa do przejechania, a dla kogoś innego będzie to normalna trasa. Masz wątpliwości czy Twój rower jest odpowiedni do tej trasy, to skontaktuj się z nami, doradzimy. Najważniejsze jednak, żeby rower był SPRAWNY. Dlatego przed każdą wyprawą WSKAZANY JEST PRZEGLĄD I SERWIS ROWERU. W ten sposób minimalizujesz możliwość wystąpienia awarii podczas wyjazdu.

Na co zwrócić uwagę oddając rower do serwisu?

Oddając rower do serwisu poproś o sprawdzenie takich elementów jak: łańcuch, kaseta, przednie zębatki, support w korbie, stan hamulców (olej, linki, klocki), stan opon (mogą być sparciałe), koła czy nie są scentrowane, piasta w kołach czy nie ma luzu, układ kierowniczy (ewentualne luzy). Dlaczego sprawny rower jest tak ważny? Czym mniej awarii, tym więcej czasu na trasę, zwiedzanie i odpoczynek. Przewodnik pomoże zmienić dętkę, nasmarować łańcuch, podregulować podstawowe elementy, ale już nie scentruje koła, czy nie dokona naprawy roweru. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta w serwisie. A to skutkuje dodatkowymi kosztami dla uczestnika oraz straconym dniem jazdy i pokonania trasy w busie.

Ważne jest, żeby rower był dopasowany do Twojej budowy ciała. Zwróć uwagę, czy masz dobrze ustawione siodełko, klamki hamulcowe, kierownicę. Jest to ważne na wyprawie, ponieważ jeździmy codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie wyjazdu będziesz odczuwał dyskomfort w wyniku złego ustawienia roweru taki jak ból pleców, barków, nadgarstków czy kolan.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Do rowerumały plecak,zapasowa dętka x 2, zapasowe klocki, hak do przerzutek, zapasowa linka, multitool, pompka, oświetlenie do roweru, spinka do łańcucha, kask (zalecamy), ew. mleczko do dętki, zapięcie do roweru, smar do łańcucha, jeśli posiadasz niestandardową część, która wymaga wyjątkowego klucza, zabierz go koniecznie.

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar

Na trekking: Buty górskie, aby wygodnie się wychodziło na szczyt El Teide (szlak prowadzący na szczyt jest dość łatwy technicznie, ale dobre buty zawsze są wskazane)

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 150 euro – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Podczas wyprawy na miejsca startu jesteśmy podwożeni przez bus, który również będzie nas odwoził do hotelu. Jeździmy na „pusto”, jedyne co trzeba zabrać to mały plecak lub małe sakwy na podstawowe rzeczy, które mogą być potrzebne podczas jednego dnia jazdy rowerem.

Jak informują na swojej stronie linie Wizzair: pasażerowie będą mogli zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm, którą należy umieścić pod fotelem przed sobą. Pasażerowie, którzy wykupą usługę WIZZ Priority, będą mogli zabrać dodatkową podręczną walizkę na kółkach o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Dodatkowo Wizz Air wprowadza nowy typ bagażu rejestrowanego o wadze 10 kg, oprócz już dostępnych opcji 20 i 32 kg.

Dodatkowo my dokupujemy dla każdego bagaż sportowy o max. wymiarach 300 cm (suma wys + dł + szer) i wadze do 30 kg. Oczywiście sami będziemy służyć tzw. pomocą doraźną przy składaniu, po przylocie i rozkładaniu roweru przy odlocie.

Jaka może być pogoda?

Ze względu na charakter wyspy temperatury na poziomie morza zazwyczaj są w granicach 20-25 stopni, jednak wyjeżdżając na wysokość ponad 2 tys metrów, temperatura spada, dlatego trzeba mieć ze sobą cieplejsze rzeczy, zwłaszcza na zdobycie El Teide o wschodzie słońca.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jeśli boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Całkowity dystans naszej propozycji pokonany przez 5 dni „rowerowania” to 285 km a suma przewyższeń jest na poziomie 6500 metrów. Pamiętaj, że ja nie jeżdżąc z Tobą wcześniej na rowerze, nie jest w stanie w sposób obiektywny odpowiedzieć na pytanie czy ta wyprawa jest dla Ciebie trudna, czy łatwa. Dlatego jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po 50-70 km dziennie.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasa jest urozmaicona pod względem nawierzchni. Drogi asfaltowe, jazda po tufie wulkanicznym, lasach. Będzie wszystko, będzie przygoda. Wyjazd skierowany dla miłośników jazdy górskiej.

Gdzie śpimy?

Nocujemy w wynajętym dla naszej grupy apartamencie.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?

W apartamencie, gdzie nocujemy jest dostęp do kuchni, gdzie będziemy mogli przygotowywać posiłki. Będziemy robić zakupy w marketach oraz zatrzymywać się na posiłki w lokalnych restauracjach, barach i knajpkach, aby skosztować tamtejszej kuchni.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Hiszpania jest w UE. Warto mieć ze sobą kartę EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Każdy uczestnik naszych wypraw jest objęty ubezpieczeniem w TU Europa S.A. 

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa w tym przypadku może liczyć max. 8 osób z przewodnikiem. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Teneryfa z El Teide w tle pochodzą od biura 80 Rowerów, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rekreacyjne, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.