Hiszpania - Majorka

Hiszpania - Majorka
Dostępne terminy i ceny:

Kraje: Hiszpania
Typ: Rekreacyjne
Trudność: Trudność: 2
Zakwaterowanie: pensjonaty / hotele
Wyżywienie: śniadania i kolacje
Transport: samolot
cena: 2 690 PLN
+ bilet lotniczy

Majorka | 8 dni | 6 dni jazdy | 450 km | 6500 m przewyższeń

Tyle dobrego słyszeliśmy o Majorce i jej walorach dla rowerzysty, że nie ma sensu pisać zbyt wiele. Dostaliśmy do ręki rowerową mapę wyspy i już wtedy wiedzieliśmy, że tam po prostu musi być świetnie. Cel tego wyjazdu to jazda turystyczna po drogach utwardzonych. Wyjazd praktycznie dla każdego, kto nie boi się podjazdów, gdyż wyspa jest górzysta.

Trasy są przygotowane świetnie i rewelacyjnie oznakowane. Kolejnym atutem jest klimat. Jedziemy tam w pierwszej połowie maja oraz pod koniec września. Z danych klimatycznych wynika, że w maju panuje tam średnia temp. pomiędzy 20-24 st. Celsjusza, a średnia liczba dni deszczowych to dwa. Podobnie jest pod koniec września, tylko że trochę cieplej.

Majorka jest bardzo słoneczną wyspą. Liczba bezchmurnych dni w roku sięga na wyspie do 300. Sezon trwa prawie cały rok, rozpoczynając się w kwietniu i kończąc w listopadzie. Wiosna i jesień są świetnymi porami roku na wycieczki rowerowe po wyspie. Zwłaszcza wiosną musi być pięknie.

Północno-zachodnia część wyspy to rozciągające się piękne pasmo Serra de Tramuntana, którego najwyższym szczytem jest Puig Major, wznoszącym się na wysokość 1445 m n.p.m. Kolejnym co do wysokości szczytem jest Puig Massanella – 1367 m n.p.m.

Południowo-wschodnią część wyspy zajmuje wyżyna szczycąca się rzeźbą krasową, część centralna ma zaś charakter nizinny. W środkowej części wyspy, gdzie znajduje się urodzajna nizina, uprawia się winorośl, oliwki, truskawki, figi, cytrusy, warzywa. W górach prowadzi się wypas owiec. Na wyspie przeważa przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne, nastawione na obsługę licznych turystów.

WoW wyprawy:

Palma de Mallorca | Magaluf | Sa Calobra | Felantix | sanktuarium San Salvador | Cap de Formentor | pasmo Serra de Tramuntana | Soller i jego port

Charakterystyka wyjazdu: 

Wyjazd skierowany jest do rowerzystów o bardzo dobrej kondycji, którym nie powinno być straszne pokonanie kilku dni z rzędu 80-100 km po terenie górzystym. Rowery wypożyczamy na miejscu, do dyspozycji będą rowery górskie, trekingowe, fitnesowe i szosowe. Za dodatkową opłata istnieje możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego. Odpowiednie przygotowanie kondycyjne jest obowiązkowe jeśli chce się czerpać przyjemność z jazdy na tej wyprawie . Noclegi zaplanowane są w hotelu 3*** w pokojach 2 – os. ze śniadaniem oraz kolacją.

Jak się przygotować do wyjazdu? 

Jeśli decydujesz się na ten wyjazd musisz mocno popracować nad kondycją, gdyż dobre przygotowanie jest tutaj bardzo ważne. Przed wyprawą pokonuj regularnie podobne dystanse do tych planowanych i jeździj po pagórkach i górkach, jeśli nie masz ich koło siebie, to pokonuj większe dystanse.

Poniżej przedstawiamy ramowy program wyjazdu. Pamiętaj, że podany dystans i przewyższenia mogą ulec zmianie w trakcie wyjazdu. Dlaczego? Wynikać to może z kilku czynników np. konieczność zmiany trasy przez przewodnika, różnicy między Twoim telefonem/sprzętem/licznikiem a naszym programem, zmianą miejsca noclegowego względem zaplanowanej trasy. Różnice te mogą sięgać 5-10%.

Dzień 01: wylot

Nasz lot jest z Krakowa lub Warszawy. W przypadku chęci lotu z innego miasta prosimy o kontakt. Spotykamy się na lotnisku 2h wcześniej.

Dzień 02:  Trasa 01 | 70 km | 800 m podjazdu 

Pierwszy dzień odkrywania nowych terenów zachwyci każdego. Po odbiorze rowerów i zapoznaniu się z nimi wyruszamy w trasę. Malownicza ścieżka biegnąca wzdłuż wybrzeża wschodniej części Majorki zaprowadzi nas do Magaluf, gdzie w porze obiadowej, mamy okazję po raz pierwszy spróbować prawdziwie lokalnej kuchni. Dzięki przepięknym widokom cudownych plaż, portów i zatoczek droga przebiega w cudownym nastroju. Wieczór również nas zachwyci, zaskakując sprzedawaną tam w wiaderkach sangrią z lodem.

Dzień 03: Trasa 02 | 83 km | 2080 m podjazdu 

Następnego dnia wybierzemy się na najsłynniejszy podjazd, Sa Calobra. Ta trasa zdecydowała o dodaniu “plusa” do stopnia trudności całego wyjazdu. Z hotelu przetransportujemy się na dworzec kolejowy, skąd pociągiem dotrzemy do miejscowości Inca, gdzie zaczynamy wspinaczkę na Coll de Sa Batalia oraz Coll dels Reis. Po trudach długich i wykańczających drogowych serpentyn możemy się cieszyć najsłynniejszym zjazdem na wyspie zwieńczonym niebiańską plażą ukrytą wśród skał. I potem powrót. Ta trasa jest wymagająca, ale każda kropelka potu i każdy metr przewyższenia jest jej wart.

Dzień 04: Trasa 03 | 70 km | 800 m podjazdu

Następny dzień z kolei spędzimy na zwiedzaniu wschodniej części wyspy, kierując swe koła do Porreres – urokliwego, małego miasteczka. Będziemy mogli tu chwile odpocząć po trudach poprzedniego dnia, miasteczko jest bardzo spokojne i zachęca do zatrzymania się w nim na spokojna kawę. Z Porreres udamy się w kierunku jedynego poważnego podjazdu na tej trasie – Puig de Randa. Jest to góra wznosząca się na 542 m n.p.m., na niej znajdują się trzy świątynie: XIV-wieczny Santuari de Santa Honorata,  XV-wieczny Oratorio de Nostra Senyora de Garcia oraz Santuari de Cura na samym szczycie.

Dzień 05: Trasa 04 | 85 km | 1325 m podjazdu i 1325 m zjazdu

Nasz kierunek na ten dzień to Soller. Do pokonania będziemy mieli przełęcz, która wznosi się nad miastem. Jest to stara droga służące teraz głównie dla rowerzystów, ponieważ większość ruchu samochodowego odbywa się tunelem poniżej. Mając taka drogę na własność można czerpać maksimum korzyści ze zjazdu. Jeśli dla kogoś zjazd do Soller i ponowne pokonanie przełęczy to za dużo, będzie można poczekać na grupę w jednej z kawiarni na przełęczy.

Dzień 06: Trasa 05 | 80 km | 1110 m podjazdu i 1110 m zjazdu

To nasz kolejny dzień wyjazdowy, znów skorzystamy z majorkańskich kolei, dzięki którym dotrzemy do Sa Pobla na północy wyspy. Tam udamy się w kierunku Cap de Formentor – najbardziej na północ wysuniętego miejsca, które dzięki swej niezwykłości jest kultowym miejscem na Majorce dla każdego rowerzysty. Zazwyczaj uczestnicy zgodnie stwierdzają, że jest to najpiękniejszy dzień całej wyprawy. Trasa nie jest bardzo wymagająca, widoki z wijącej się nad wybrzeżem drogi dodatkowo osładzają wysiłek.

Dzień 07: Trasa 06 | 60 km | 650 m podjazdu 

Tego dnia pokonamy pętlę po zboczach pasma Serra de Tramuntana. Na początek przejeżdżamy przez Palmę, aby następnie pojechać w kierunku Establiments, mijając po drodze zbocza Puig de ses Rotes. Ta trasa jest mniej oczywistym wyborem dla większości rowerzystów przyjeżdżających na Majorkę. Dzięki temu odpoczniemy nieco od zgiełku najpopularniejszych miejscówek.

Dzień 08: powrót do Polski

Ten dzień jest naszym ostatnim dniem pobytu na wyspie. Na spokojnie się pakujemy i przygotowujemy do podróży powrotnej. Nasze loty mamy zaplanowane ok. godz. 17:00

Cena zawiera:

  • 7 noclegów w hotelu 3* w pokojach 2 os. ze śniadaniami oraz kolacjami,
  • wypożyczenie roweru na miejscu,
  • przewodnik rowerowy, który pilotuje całą trasę, służy pomocą techniczną i zapleczem sprzętowym, sprawuje opiekę nad uczestnikami,
  • transport z / na lotnisko,
  • ubezpieczenie
  • składkę na TFG

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia (poza śniadaniami oraz kolacjami),
  • bagażu rejestrowanego,
  • kosztów transportu na miejscu (ok. 20 euro)

Ważne:

Bilety lotnicze kupowane są przez organizatora po potwierdzeniu odbycia się wyprawy.

Zaliczka:

Kwota: 600 zł

Po zapisaniu się na wyjazd potwierdzeniem uczestnictwa jest wpłata zaliczki do 3 dni od wysłania formularza zgłoszeniowego.

Dopłata:

Pozostała kwota wyprawy płatna najpóźniej 30 dni przed wyjazdem na ten sam nr rachunku z takim samem tytułem wpłaty.

Rezygnacja z wyjazdu:

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o maila informacyjnego. Rezygnacja musi być złożona na piśmie (może być drogą mailową) pod rygorem nieważności. W przypadku rezygnacji z wyjazdu w terminie >30 dni uczestnik ponosi faktyczny poniesiony przez Stowarzyszenie koszt. Zazwyczaj równowartość wpłaconej zaliczki. W przypadku rezygnacji w okresie 29 – 14 dni przed początkiem wyprawy ponosi koszt 60% ceny wyjazdu. Rezygnując z wyjazdu w terminie późniejszym niż 14, uczestnik ponosi koszt 90% ceny.

Potwierdzenie wyjazdu:

Wyjazd potwierdzamy 14 dni przed początkiem wyprawy. W przypadku odwołania wyjazdu, zwracamy 100% wpłat.

Jaki rower i jak go przygotować?

Rowery wypożyczamy na miejscu. Są to rowery górskie i trekkingowe. Jest to sprzęt bardzo dobrej jakości i przez nas sprawdzony. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to specyfikę pedałów. Jeśli jeździsz w spd to warto je zabrać ze sobą.

Co ze sobą zabrać?

Na wyjazd musisz mieć ze sobą:

Ubrania: chustka na głowę (buffa), okularki, kurtka przeciwdeszczowa/przeciwwietrzna, bluzka z długim rękawem, koszulka z krótkim rękawem, ubranie do spania, krótkie spodenki, wygodne spodenki na rower, długie getry, długie spodnie, skarpetki, bielizna, buty na rower, buty po rowerze, klapki, rękawiczki na rower, bluza lub polar.

Kosmetyki: żel pod prysznic, pastę do zębów, krem do opalania z filtrem,  szczoteczka, szampon, mały ręcznik turystyczny szybkoschnący

Dokumenty: WAŻNY dowód osobisty lub paszport.

Apteczka: maść na stłuczenia, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, krople żołądkowe, coś na oparzenia, plastry, bandaż elastyczny, gaza, octenisept, koniecznie zabierz leki, które zażywasz systematycznie. Jeśli cierpisz na jakieś schorzenie, o którym powinien wiedzieć przewodnik,  poinformuj go wcześniej (np. mocna alergia, padaczka, cukrzyca, astma etc).

Kieszonkowe: Ok. 150 euro – oczywiście zależy to od każdego indywidualnie.

Oczywiście są to rzeczy sugerowane. Stworzyliśmy tę listę, aby było łatwiej się spakować.

Jak się spakować?

Jak informują na swojej stronie linie Ryanair: Każdy pasażer może bezpłatnie wnieść na pokład 1 mały bagaż (40 x 20 x 25 cm). Aby móc zabrać ze sobą dodatkowy bagaż podręczny, możesz zakupić pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego i wnieść obie sztuki bagażu na pokład LUB dodać bagaż rejestrowany (10 kg) i nadać dodatkowy bagaż w punkcie odprawy przed kontrolą bezpieczeństwa

Na nasze rowerowe wypady trzeba mieć ze sobą mały plecaczek, aby zabrać ze sobą najbardziej potrzebne rzeczy.

Jak przygotować się kondycyjnie i czy sobie poradzę?

Jest to wyjazd skierowany do rowerzystów z doświadczeniem rowerowym. Trasy prowadzą po terenie mocno pofałdowanym i górzystym. Jeśli boisz się o swoją kondycję, to już dzisiaj zacznij treningi. Podjazdów jest sporo. Dzienne dystanse wynoszą 80 -100 km. Całkowity dystans to ok. 500 km a suma przewyższeń jest na poziomie 7700 metrów. Ale nawet jeśli nie będziesz już dawać rady na podjazdach, możesz poprowadzić rower. Poczekamy. Warto spróbować, bo trasa jest jedną z najpiękniejszych. Jeśli chcesz się dobrze przygotować do wyjazdu pokonuj regularnie podobne dystanse jak na wyprawie i sprawdzaj jak sobie radzisz na podjazdach. Jeśli chcesz się poradzić to zadzwoń/napisz do nas. Spróbuj przejechać przez kilka dni pod rząd po ok. 80 km dziennie.

Jak dolecimy na miejsce?

Na Majorkę lecimy z Krakowa lub Warszawy (lub innego miasta – wtedy prosimy o kontakt). Powrót dokładnie w ten sam sposób.

Trasa wyprawy:

Poszczególne, zaplanowane trasy są zamieszczone na naszej stronie pod galerią zdjęć i w programie wyjazdu.

Jaką jedziemy nawierzchnią?

Trasy naszych wycieczek są poprowadzone po drogach utwardzonych.

Gdzie śpimy?

W przypadku tych wyjazdów noclegi są zaplanowane w Hotelu Piñero Tal*** w pokojach 2 os. Jest to nasza baza wypadowa.

Co jemy, gdzie zrobię zakupy i jak zapłacę?

Śniadania oraz kolacje mamy w cenie pobytu. Dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie. Będziemy się zatrzymywać w tamtajszych kawiarniach i restauracjach, aby zasmakować lokalnej żywności. Jedzenie nie jest bardzo drogie. Płacimy w euro.

Czy jesteśmy ubezpieczeni podczas wyjazdu?

Na Majorce wystarczająca jest karta EKUZ, którą można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ w Polsce. Dodatkowo jednak ubezpieczamy wszystkich uczestników wyjazdu.

Jak liczna jest grupa, czy mogę jechać sam(a), kto jeździ z nami?

Grupa średnio liczy ok. 10 osób. Zazwyczaj jadą pojedyncze osoby, czasami dwójkami. Podczas wyjazdu można się zintegrować, także śmiało można jeździć samemu, bez znajomych. Grupy są zróżnicowane pod względem płci. Jeżdżą osoby zarówno młode jak i starsze. Przedział wiekowy to 16 – 60+. Minimalna liczba osób, aby odbył się wyjazd to 6.

Jakie panują zasady podczas wyprawy?

Każdą grupę pilotuje nasz przewodnik. Jest to osoba z doświadczeniem rowerowym, przeszkolona przez naszą organizację. Jeśli ktoś wyprzedza przewodnika robi to na własne ryzyko, ponieważ TYLKO przewodnik wie jak jechać, i którą trasę będzie pokonywać grupa. Przewodnik decyduje o tym, kiedy i gdzie robimy postoje (oczywiście można i potrzeba mu zgłaszać chęci postoju). Każdy jest odpowiedzialny za siebie, PRZESTRZEGANIE I ZNAJOMOŚĆ PRZEPISÓW PRAWA O RUCHU DROGOWYM. Każdy jeździ z taką prędkością, aby czuł się pewnie i bezpiecznie. Na rowerze nie jeździmy pod wpływem alkoholu, nie stwarzamy niebezpiecznych sytuacji, nie ścigamy się. Podczas wyprawy nie wyłączamy myślenia. Myślimy o grupie osób, nie tylko o sobie samym. W przypadku ruchliwych odcinków drogi, dzielimy się na 2 podgrupy, aby samochody mogły nas swobodnie wyprzedzać. Na podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli jest długi podjazd i ktoś zostaje w tyle, czekamy na ostatniego, aż ten wyjedzie i wspólnie ruszamy w drogę. Grupą i wspólnie ruszamy w trasę, tak też ją kończymy. Więcej informacji na temat zasad podczas wyprawy przekazuje przewodnik pierwszego dnia. Nie zostawiamy żadnego uczestnika na pastwę losu. Przede wszystkim, dobrze się bawimy.

Jedną z ciekawych propozycji wycieczek rowerowych organizowanych przez biuro podróży 80 Rowerów jest wyjazd rowerowy Hiszpania - Majorka, który pozwala na podróż do ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Wyprawa ta pozwala na odwiedzenie takich krajów jak: Hiszpania, które zadziwiają swoim różnorodnym krajobrazem. Wycieczka rowerowa obejmuje zakwaterowanie typu pensjonaty / hotele oraz wyżywienie śniadania i kolacje. Wakacje o których mowa pozwolą na spędzenie urlopu w sposób aktywny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.